Jump to content



Τι να αλλαξω;


Recommended Posts

Λοιπόν έχω το παρακάτω σύστημα αρκετό καιρό και θέλω να κάνω μία αναβάθμιση σκέφτομαι για SSD και κάρτα γραφικών 

Το σύστημα είναι :

Asus p7p55d

Intel i5 760

Asus and 5670

Wd 500gb 

No name τροφοδοτικό 750 w 

Το σύστημα θα συνδεθεί σε 32" .Το ζητούμενο είναι να μπορώ να παίξω λίγο Skyrim και κανα καινούργιο παιχνίδι έστω και με υποχωρήσεις

Budget: 160€ για κάρτα και 60€ για δίσκο ή αγορά θα γίνει από ελλαδα!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ίσως έπαιρνα λίγο πιο φτηνή gpu που να την τερματίζει ο επεξεργαστής και να έβαζα στο πρόγραμμα τροφοδοτικο που ειναι το α και το ω του συστήματος και θα σου μείνει κιόλας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το psu ειναι must... πρεπει να το αλλαξεις  μην παθεις καμια ζημια....

Για γραφικα με μια 7870 (επειδη βλεπω οτι εισαι με amd) θα εισαι οκ.... εννοειται με υποχωρήσεις

Απο κει και περα καλο θα ηταν να κλοκαρεις λιγο την cpu σου. Αν εχεις την μαμα ψυχτρα θα χρειαστεις καινουργια....

Link to comment
Share on other sites

Ψυχτρα έχω μία Tt αλλά δεν θυμάμαι ποια ακριβώς.με μία πιο καινούργια γενιά κάρτας δεν θα ήμουν καλύτερα;  Και από άποψη κατανάλωσης; Δεν ξέρω γι αυτό ρωταω πήγα να το ψαξω αλλά χάθηκα!! (ή αγορά αφορά καινούργια εξαρτήματα)

Link to comment
Share on other sites

Απλά ο επεξεργαστής σου ειναι 65 χρόνων σε ανθρώπινα χρόνια.
Ήταν fit -οχι τουμπανο- στα νιάτα του, αλλα τώρα, κλάιν .
Οπότε μια σύγχρονη κάρτα ίσως μείνει ανεκμετάλλευτη .
Για αυτο πρότεινα μια φτηνή ,η μεταχειρω ,ώστε σε λίγο καιρο να αλλάξεις και psu .

Link to comment
Share on other sites

Das μπορείς να μ προτηνεις κάποια με λινκ καινούργια από ελλαδα επειδή δεν το "έχω" και πολύ με τις σειρές των and k Nvidia; Για σσδ τι Προτείνεται(οι σειρα evo φαίνεται ενδιαφέρον); Συγνώμη που ζαλιζω αλλά δεν ασχολούμαι τα τελευταία 2 χρόνια με τις εξελίξεις και δεν θέλω να κάνω λάθος κινήσεις . Ευχαριστώ και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Για καινουργια καρτα μην κοιτας.. τσαμπα λεφτα ειναι.... παρε μια μεταχειρω... και οταν στο μελλον κανεις ριζικη αναβαθμιση παιρνεις μια καινουργια.... γιατι οταν γινει αυτο αυτα που θα κρατησεις θα ειναι το psu ( κοιτα για evga... ειναι καλα κ εχουν κ 10 χρονια εγγυηση) και τους δισκους..

Link to comment
Share on other sites

Ίσως η καλύτερη vfm λύση αυτή τη στιγμή είναι η GTX 1060, καθώς με κάποια 260-270€ παίρνεις επιδόσεις μιας GTX 970 με σαφώς λιγώτερα χρήματα. Θα έλεγα να πάρεις μια τέτοια κάρτα και για δίσκο μαζεύεις ακόμα ένα 70άρι και παίρνεις έναν 240άρη TLC SSD αργότερα. 

Link to comment
Share on other sites

Ίσως η καλύτερη vfm λύση αυτή τη στιγμή είναι η GTX 1060, καθώς με κάποια 260-270€ παίρνεις επιδόσεις μιας GTX 970 με σαφώς λιγώτερα χρήματα. Θα έλεγα να πάρεις μια τέτοια κάρτα και για δίσκο μαζεύεις ακόμα ένα 70άρι και παίρνεις έναν 240άρη TLC SSD αργότερα. 

Δε διάβασες μάλλον αυτά που λέει ο op.

Στο θέμα μας, αν έβρισκες καμια gtx660 ,καμία gigabyte η msi πχ ,μια χαρα θα ήταν νομίζω κανα κατοσταρι και πιο λιγα τις δινουν ,με λίγα παραπάνω παίρνεις και 760 πιο φρεσκια λιγο, τις amd της αντίστοιχης περιόδου εγώ προσωπικά δεν τις προτείνω γιατί καηκα άσχημα τοτε με δυο που χαλάσαν στη σειρά.

Ssd αν πας σε samsung πας στα σίγουρα, αλλα και οι ocz πλέον ειναι κομπλέ ,και οι kingston και πολλοί άλλοι,εγώ προσωπικά επειδή βαριέμαι να ασχολούμαι με ssd, αν ειναι κοντά στην τιμή παντα παω για samsung.

*Οι κάρτες που αναφέρω ειναι πιο παλιές,οπότε λέμε για μεταχειρισμενες.

Σε καινούργιες κοιτάς για 950 ίσως, με τις amd δεν το έχω, είμαι σίγουρος οτι στα ίδια λεφτά θα παίζει κάποια πιο δυνατή ,ίσως κάποιος amdακιας σε διαφωτίσει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοιταγα για αυτή αξίζει τα 160€ ; Ή αντίστοιχη amd ; Ναι σε ssd και εγώ έχω ήδη έναν ocz και είμαι ευχαριστημένος ασε που και από επιδόσεις όλοι με καλύπτουν http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=48779&cat=5

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος DoNaTos έγραψε:

Λοιπόν έχω το παρακάτω σύστημα αρκετό καιρό και θέλω να κάνω μία αναβάθμιση σκέφτομαι για SSD και κάρτα γραφικών 

Το σύστημα είναι :

Asus p7p55d

Intel i5 760

Asus and 5670

Wd 500gb 

No name τροφοδοτικό 750 w 

Το σύστημα θα συνδεθεί σε 32" .Το ζητούμενο είναι να μπορώ να παίξω λίγο Skyrim και κανα καινούργιο παιχνίδι έστω και με υποχωρήσεις

Budget: 160€ για κάρτα και 60€ για δίσκο ή αγορά θα γίνει από ελλαδα!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

περιληψη:   εχεις 220€  να ριξεις στην αναβαθμιση.    και δεδομενου οτι η αναβαθμιση εχει στοχο το gaming, οσο καλυτερα γινεται, θα προτεινα τις εξης, αμεσες αλλαγες. 

 

 

κατα σειρα προτεραιτητας......:

1  τροφοδοτικο, με ενα επωνυμο 80+ στα 500-600W...!   με 50-60€ βρισκεις καλα τροφοδοτικα... οπως

http://www.skroutz.gr/s/8967913/XFX-Power-Supply-600W.html

http://www.skroutz.gr/s/2853427/XFX-TS-Series-550W-Bronze.html

http://www.skroutz.gr/s/7985709/Seasonic-M12II-520-EVO.html

 

2  παιρνεις την καλυτερη καρτα γραφικων, αναλογα με το μπατζετ που μενει  (150-160€)

http://www.skroutz.gr/s/9572886/Sapphire-Radeon-RX460-4GB-Nitro-11257-02.html

http://www.skroutz.gr/s/7496357/Palit-GeForce-GTX950-2GB-NE5X95001041F.html

η με μια μικρη υπερβαση  http://www.skroutz.gr/s/9373947/Inno-3D-GeForce-GTX960-2GB-N960-1SDV-E5CN.html

 

επειτα, το επομενο βημα, πουλας τα κομματια που θα αλλαξεις ( 5670 +  τροφοδοτικο)  και με τα χρηματα που θα παρεις + κατι ψιλα ακομα, παιρνεις SSD...!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον pasjohn. Πάρε ένα τροφοδοτικό της προκοπής που θα σου μείνει και για την αναβάθμιση του συστήματός σου (όπως είπε και παραπάνω ο das).

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος LocoDiceGR έγραψε:

Για εμενα αυτα που πρεπει να αλλαξεις ειναι με την σειρα:

 

Τροφοδοτικο - XFX TS 550W

SSD - Ενας οικονομικος kingston θα ειναι μια χαρα.

Καρτα γραφικων.

Στο "οικονομικός Kingston" νομίζω το χάλασες (και πήγαινε τόσο καλά). Ειδικά άμα πέσει σε κάποιον V300 (με αυτά που έγιναν με τις μνήμες του) δεν θα είναι μια χαρά για SSD! Για τον UV δεν βάζω το χέρι στην φωτιά αλλά νομίζω με λίγα ευρώ παραπάνω υπάρχουν καλύτερες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Oric έγραψε:

Τί να σου πω, ίσως να μην γνωρίζω ανάγνωση...

Μην παρεξηγεις φιλε μου.

Το μελος εγραψε οτι θελει να δωσει 160€ για καρτα και 60€ για δισκο.... και εσυ του προτεινες να παρει μια 1060  που η τιμη της ξεκιναει απο 250€...

κατι δεν προσεξες καλα....

Link to comment
Share on other sites

Oric

Ο DoNaTos ζήτησε κάρτα γραφικών 160€ και SSD 60€ (=220€) και έχει σύστημα με noname τροφοδοτικό. Αν τυχόν το τροφοδοτικό έχει και μια ηλικία (σαν του i5 760 παράδειγμα).. άστα!

Του προτείνεις την GTX 1060 που είναι και 50€ πάνω από το συνολικό του budget.

Για σκέψου το λίγο.. Θα εμπιστευόσουν νέα κάρτα των 270€ (για να μην πω όλο το σύστημα) σε τέτοιο τροφοδοτικό;

Ναι, η GTX 1060 έχει μικρή κατανάλωση, όμως έχω την εντύπωση οτι με μια τέτοια κίνηση θα ήταν σαν να παίζει με την φωτιά!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω για το τροφοδοτικό όταν το είχα στήσει θυμάμαι ότι συνηστωμενο ήταν 750w για αυτή την m/b k CPU μήπως 600 w είναι λίγα; Από κάρτες ή 950 μ φαίνεται αρκετά δυνατή για αυτά που ζητάω! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος DoNaTos έγραψε:

Να ρωτησω για το τροφοδοτικό όταν το είχα στήσει θυμάμαι ότι συνηστωμενο ήταν 750w για αυτή την m/b k CPU μήπως 600 w είναι λίγα; Από κάρτες ή 950 μ φαίνεται αρκετά δυνατή για αυτά που ζητάω! 

Αποκλειεται!!!!!

με ενα psu 600W  εισαι σουπερ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.