Jump to content



Αγορά τηλεόρασης έως 43" το πολύ 400€


tragikos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

τελευταίο 10ήμερο εκπτώσεων και μιας και μετακομίζω σε άλλο διαμέρισμα είπα να αγοράσω μία τηλεόραση. Τα χρήματα που διαθέτω είναι το πολύ 400€ οπότε μη μου προτείνετε κάτι πιο ακριβό γιατί "ντεν έχω καρντιά μου". Με ενδιαφέρει πολύ η συνδεσιμότητα με το internet (Smart TV) αλλά ζω και αν είναι μόνο μέσω καλωδίου. Επίσης πρέπει οπωσδήποτε να έχει media player που να παίζει όσο γίνεται περισσότερα formats.

 

Στην έως τώρα ζωή μου είμαι ικανοποιημένος από τις LG και τις Samsung όσον αφορά και τα χρώματα και τους media players, οπότε ας μείνουν οι προτάσεις σε αυτές αν γίνεται. Θεωρώ δεδομένο ότι θα είναι Full HD τουλάχιστον αν και δε νομίζω με αυτά τα λεφτά να παίρνεις κάτι με μεγαλύτερη ανάλυση που να αξίζει. Οι 43" είναι λόγω περιορισμού χώρου (και χρημάτων όπως είδα με ένα γρήγορο ψάξιμο) αφού το άνοιγμα μου είναι περίπου 115cm.

 

Ανυπομονώ για τις προτάσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

http://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/165432-samsung-ue43ju6000-43#

 

Μη σε πάρω στο λαιμό μου, δεν έχω ιδέα τι λέει σαν τηλεόραση, από χαρακτηριστικά φαίνεται μια χαρά.

 

Εάν ισχύει ότι είσαι Ρέθυμνο, την βλέπω διαθέσιμη στο κατάστημα Χανίων.

Link to comment
Share on other sites

@GriGaS Το πήρα και εγώ το ενημερωτικό και μου φάνηκε τρελή προσφορά αλλά προσπάθησα να βρω reviews να βγάλω κάνα συμπέρασμα και απέτυχα.

 

Τι παίζει άραγε με την ανάλυση 4K είναι πραγματική ή κάνουν κάτι τύπου upscaling; Με προβληματίζει γιατί δεν περίμενα να δω 4k τηλεόραση και με WiFi σε αυτά τα λεφτά :p

 

Επίσης από πότε ο ρυθμός ανανέωσης μετριέται σε PQI; 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα τηλέφωνο χανιά και θα τους ρώταγα εάν την έχουν στην έκθεση. Εάν ναι, γεμίζεις στικάκι με υλικό, πας, βλέπεις, κρίνεις και αποφασίζεις. Στη χειρότερη να χάσεις 10-15 ευρώ βενζίνη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@GriGaS πολύ καλή η ιδέα σου, αλλά φεύγω αύριο από Ηράκλειο για ταξίδι. Και θα μου πεις, επίσης πολύ σωστά, καλά ρε άνθρωπε και τελευταία στιγμή το άφησες; Ναι, δυστυχώς πέσανε όλα μαζί, ψάξιμο σπιτιού κτλ.

 

Θα δω αν καταφέρω να το χωρέσω όμως αν και δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Για την 55άρα της ίδιας σειράς στο άμαζον κράζουν για backlight bleeding. Βλέπω πως το Public έχει προσφορά 5ετή εγγύηση για όλες άνω των 40 ιντσών (με παραλαβή από το κατάστημα).

 

http://www.public.gr/product/tileoraseis/tileoraseis/tileorasi-samsung-ue40j5500-40-smart-led-full-hd/prod8210758pp/

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος tragikos έγραψε:

@GriGaS Το πήρα και εγώ το ενημερωτικό και μου φάνηκε τρελή προσφορά αλλά προσπάθησα να βρω reviews να βγάλω κάνα συμπέρασμα και απέτυχα.

 

Τι παίζει άραγε με την ανάλυση 4K είναι πραγματική ή κάνουν κάτι τύπου upscaling; Με προβληματίζει γιατί δεν περίμενα να δω 4k τηλεόραση και με WiFi σε αυτά τα λεφτά :p

 

Επίσης από πότε ο ρυθμός ανανέωσης μετριέται σε PQI; 

Οχι πραγματικη ειναι η αναλυση, δεν ειναι καποιο τρικ. Αντιθετως ο ρυθμος ανανεωσης που σου προκαλει εντυπωση κι εσενα ειναι οντως τρικ. Αν θυμαμαι καλα η συγκεκριμενη σειρα της samsung εχει πανελ που τα πραγματικα της hertz ειναι 50. Τωρα με διαφορους μηχανισμους οι εταιριες μπορουν να εξομοιωσουν μεγαλυτερους ρυθμους ανανεωσης.. Βεβαια σ αυτα τα λεφτα πανελ με πανω απο 100hz δε θα βρεις, ουτε και περισσοτερα χαρακτηριστικα σ αυτες τις ιντσες. 4Κ θα εχεις ασχετα αν δεν θα το βλεπεις ειδικα αν καθεσαι σε αποσταση μεγαλυτερη απο 1,5 μετρο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Στις τηλεοράσεις προς το παρόν προτείνω μόνο Sony, διότι είναι η μόνη που βγάζει flicker free τηλεοράσεις, δηλαδή χωρίς τη χρήση PWM χαμηλής συχνότητας. To θεωρώ σημαντικό, και ειναι και αντικειμενικά σοβαρός παράγοντας επιλογής αν πρόκειται η τηλεόραση να χρησιμοποιηθει ως οθόνη υπολογιστή ή για χρήση με παιχνιδοκονσολα. 

 

Από εκεί και πέρα, οι Sony έχουν επίσης τον καλύτερο scaler (διατηρούν την καλύτερη ποιότητα εικόνας μετά από μετατροπή από την ανάλυση του σήματος σε αυτή της οθόνης) και επίσης δεν έχουν το θέμα πολλών Samsung που χρησιμοποιούν λάθος color gamut στο PC mode. Τέλος οι Sony σειράς w και ακριβότερες υποστηρίζουν 4:4:4 chroma σε σχετικά προσιτές κατηγορίες κόστους, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι τηλεοράσεις άλλων εταιριών δεν υποστηρίζουν.  

 

Ως αποτέλεσμα προτείνω κάποια από τις παρακατω. Δε ξέρω αν παίζει κάποια ιδιαίτερη προσφορά αυτό τον καιρό. 

 

https://www.skroutz.gr/s/6649723/Sony-KDL-32W705C.html

 

https://www.skroutz.gr/s/6650021/Sony-KDL-40W705C.html

 

Δεν είμαι σίγουρος τι smart features έχουν, αλλά υπάρχει και το chromecast ως επιλογή. 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@GriGaS καλή περίπτωση κι αυτή με τα 5 χρόνια εγγύηση, πρόσφατα άνοιξε public στο Ρέθυμνο. 

 

@XMorsX σίγουρα δε θέλω Sony αλλά ευχαριστώ. Για ηθικους λόγους έχω πει ότι δε δίνω λεφτά στην Sony. 

 

@giorgos2187

Γενικά δηλαδή αν βάλω στο media  player 4k ταινία θεωρείς ότι θα την βλέπω κανονικά χωρίς upscaling? 

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικα. Αν η ταινια ειναι native 4K κανονικα θα τη βλεπεις.

Upscaling θα κανει η tv αν βαλεις να παιξεις ταινια χαμηλοτερης αναλυσης, πχ full hd. 

Δεν ειμαι 100% σιγουρος ομως οτι η συγκεκριμενη tv εχει τη δυνατοτητα upscaling οποτε αν θελεις ψαχτο λιγο. 

Link to comment
Share on other sites

Oριστε οι 32" της Samsung. Η πρωτη ειναι VA, η δευτερη IPS. Προτιμω την δευτερη αλλα δε ξερω αν την βρεις πουθενα.

 

http://www.skroutz.gr/s/7190393/Samsung-T32E310EW.html

 

https://www.germanos.gr/product/monitor-tv-samsung-lt32e310exen-fhd-32/20331945/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.