Jump to content



Αξίζει η αλλαγή της Cooler Master Hyper 212 Evo ?


Vasilis 07

Recommended Posts

Επειδή ακουμπάει στη RAM και αισθητικά δεν αρέσει στην ιδιοκτήτρια σκέφτεται την αλλαγή με κάποια οικ. υδρόψυξη

 

Corsair Hydro Series H55

http://www.skroutz.gr/s/2618943/Corsair-Hydro-Series-H55.html

ή

COOLERMASTER RL-S12V-24PK-R2 SEIDON 120V

http://www.e-shop.gr/coolermaster-rl-s12v-24pk-r2-seidon-120v-120mm-revision-2-p-PER.642529?gclid=CObm98niu84CFfMW0wodImgGtg

 

Case NZXT S340.

 

Ποια είναι η καλύτερη επιλογή από θέμα επιδόσεων αλλά κυρίως θορύβου ?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Vasilis 07 έγραψε:

Επειδή ακουμπάει στη RAM και αισθητικά δεν αρέσει στην ιδιοκτήτρια σκέφτεται την αλλαγή με κάποια οικ. υδρόψυξη

Το θέμα της επαφής με την RAM νομίζω ότι αντιμετωπίζεται (εκτός και αν έχει πολύ υψηλά Heat spreaders, οπότε το ζήτημα θα υπήρχε έξ αρχής), άρα το προσπερνώ εν συντομία, και πάμε για το θέμα της αισθητικής, όπου εκεί ισχύει το γνωστό "Περί ορέξεως . . ."

Στο κόστος της Arctic Liquid Freezer 120, δύσκολα θα βρεθεί κάτι πιο αποδοτικό και ήσυχο.

Λεπτομέρειες -πέρα από το reiview που ήδη αναφέρθηκε- θα βρείς και στα σχόλιά του :

 

 

Και σχετικά με τη σύγκριση θορύβου και απόδοσης (όσον αφορά τους ανεμιστήρες, γιατί από radiator δεν χωράει συζήτηση) μπορείς να δείς εδώ:

 

Έτσι, εφόσον στο κουτί χωράει το "τουβλάκι" της Arctic Liquid Freezer 120, το θέμα λύνεται με τον καλύτερο τρόπο με βάση τις απαιτήσεις σου ! :)

 

Link to comment
Share on other sites

Πως λύνεται το θέμα γιατί η άλλη επιλογή είναι να αλλαχτεί η RAM ?

 

Μιλάμε για αυτή https://www.skroutz.gr/s/5240083/HyperX-Beast-16GB-DDR3-2400MHz-HX324C11T3K4-16.html και επειδή δεν έχω εύκαιρη φωτό βρήκα το παρακάτω που είναι ίδια περίπτωση.

 

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα!

Οι μνήμες είναι κομμάτι στρουμπουλές και ψηλές ! :)

Ο συνδυασμός αυτός δεν αντιμετωπίζεται εύκολα.

Αν σηκώσεις τον ανεμιστήρα πάνω από τις μνήμες θα δοθεί κάποια λύση αλλά θα είναι είς βάρος της απόδοσης της ψύκτρας!

 

Όπως και να έχει όμως, αν πράγματι αυτές οι μνήμες χρησιμοποιούνται στο βαθμό που καθιστά απαραίτητη τη κατασκευή τους, τότε σίγουρα η ανάλογη επιφόρτιση της CPU επιβάλλει μια πιο αποδοτική ψύξη, όπως είναι αυτή που παρέχουν οι ΑΙΟ εύκολα χωρίς να έρχονται σε "σύγκρουση" με τα περιβάλλοντα τo socket εξαρτήματα.

Πάντα βέβαια -εφόσον ο θόρυβος είναι σημαντικό κριτήριο- κοιτάμε για ΑΙΟ ήσυχες (ανάμεσα στις οποίες διακρίνεται η της Arctic) και εδώ δεν υπάρχουν -για την ώρα- και πολλές επιλογές, όχι τουλάχιστον όταν οι ανεμιστήρες τους χρειάζεται να τα δώσουν όλα !

 

Διαφορετικά, αν η επιλογή των ψυκτρών στις μνήμες έχει κάποια δόση "αισθητικής παρέμβασης" και η ψύκτρα έχει αποδειχθεί επαρκέστατη, τότε πιθανόν ένας πιο λεπτός ανεμιστήρας (πχ 120χ120χ20) ίσως είναι η λύση, εδώ όμως θέλει και λίγη προσοχή γιατί το μικρότερο πάχος σημαίνει διαφορετική σχεδίαση της φτερωτής και πιθανά περισσότερο θόρυβο!

Link to comment
Share on other sites

O stock ανεμιστήρας της 212 αντικαταστάθηκε από τον BITFENIX SPECTRE 120MM FAN WHITE LED το Πάσχα πριν εγκατασταθεί η ψύκτρα στο σύστημα όπου και διαπιστώθηκε το πρόβλημα με τις μνήμες.

 

Να σε ευχαριστήσω Στέλιο για την τεκμηριωμένη αναλυσή σου, αλλά είναι μια περίπτωση όπου ο λόγος της αλλαγής είναι κυρίως για την εμφάνιση με ελάχιστη πιθανότητα η ψύκτρα και το σύστημα να υποστούν o/c. Επειδή λοιπόν δεν υπάρχουν μεγάλες απαιτήσεις θέλουμε όσο το δυνατόν το οικονομικότερο. Η COOLERMASTER RL-S12V-24PK-R2 SEIDON 120V έρχεται στα 54,5Ε ενώ η ARCTIC LIQUID FREEZER στα 73Ε. Από θέμα εγγύησης είμαστε στα ίδια . Τώρα όσον αφορά το επίπεδου θορύβου έχουν μεγάλες διαφορές και συγκριτικά με την 212 ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Vasilis 07 έγραψε:

Να σε ευχαριστήσω Στέλιο για την τεκμηριωμένη αναλυσή σου, αλλά είναι μια περίπτωση όπου ο λόγος της αλλαγής είναι κυρίως για την εμφάνιση με ελάχιστη πιθανότητα η ψύκτρα και το σύστημα να υποστούν o/c. 

Δεν σας αρέσει η εμφάνιση της συγκεκριμένης ή θέλετε να πάτε σε υδρόψυξη?

Η επιλογή μιας άλλης αεροψύκτρας αποκλείεται που θα είναι και πιο αθόρυβη? 

Θα σου πρότεινα αυτή ALPENFOEHN BROCKEN 2 αλλά θα χρειαστεί να χαμηλώσεις το fan 4mm για να χωρέσει στο κουτί, έχει 16,5cm ύψος,

άλλη μια είναι PHANTEKS PH-TC14S SLIM που χωράει

Παράθεση

τέλος χωρίς να χρειαστεί να ρυθμίσεις το fan για να χωρέσει στο κουτί ALPENFOEHN BROCKEN ECO

ή ARCTIC FREEZER I32 CO

 

Όποια απ'αυτές και να βάλεις δεν θα έχεις θέμα να βρίσκουν στις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, idonthave said:

Δεν σας αρέσει η εμφάνιση της συγκεκριμένης ή θέλετε να πάτε σε υδρόψυξη?

Η επιλογή μιας άλλης αεροψύκτρας αποκλείεται που θα είναι και πιο αθόρυβη? 

Θα σου πρότεινα αυτή ALPENFOEHN BROCKEN 2 αλλά θα χρειαστεί να χαμηλώσεις το fan 4mm για να χωρέσει στο κουτί, έχει 16,5cm ύψος,

άλλη μια είναι PHANTEKS PH-TC14S SLIM που χωράει

τέλος χωρίς να χρειαστεί να ρυθμίσεις το fan για να χωρέσει στο κουτί ALPENFOEHN BROCKEN ECO

ή ARCTIC FREEZER I32 CO

 

Όποια απ'αυτές και να βάλεις δεν θα έχεις θέμα να βρίσκουν στις μνήμες.

To κυρίως θέμα όπως έχω αναφέρει είναι ότι εφάπτεται η RAM με το fan της 212.Και από την στιγμή που πάει για αλλαγή κοιτάει για υδρόψυξη. Όσο για τις αεόψυκτρες που προτείνεις δεν νομίζω να προτιμήσει καμιά από αυτές όταν με τα ίδια χρήματα βρίσκει υδρόψυξη. Κάποια γνώμη για την SEIDON REVISION 2?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Vasilis 07 έγραψε:

Όσο για τις αεόψυκτρες που προτείνεις δεν νομίζω να προτιμήσει καμιά από αυτές όταν με τα ίδια χρήματα βρίσκει υδρόψυξη. Κάποια γνώμη για την SEIDON REVISION 2?

Έχεις βάλει μέσα και τον παράγοντα θόρυβο. Έλεγξε αφού σας ενδιαφέρει και ο θόρυβος σε review για την seidon.

Link to comment
Share on other sites

Την Seidon -όπως είπα- δεν την έχω δοκιμάσει, όμως έχει τον ίδιο ανεμιστήρα με την CM Nepton 240Μ.

Οπότε μπορώ να βάλω ένα μόνο ανεμιστήρα πάνω στο rad και να σου πω τι μετράω από θόρυβο (μιλάω για σκέτο τον ανεμιστήρα)

Από την αντλία της δεν μπορώ να σου πω.  Δεν μπορώ να κρίνω από την αντλία της Nepton γιατί δεν είναι οι ίδιες.

Το βραδάκι όταν ησυχάσει λίγο το περιβάλλον, θα μετρήσω και θα σου πω συγκριτικά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Vasilis 07 έγραψε:

Τώρα όσον αφορά το επίπεδου θορύβου έχουν μεγάλες διαφορές και συγκριτικά με την 212 ?

Για το θέμα αυτό τα πράγματα είναι δύσκολα!

Η Hyper 612 Ver2 που φοράει ένα ανεμιστήρα ανάλογης σχεδίασης, κρατάει εδώ και πολύ καιρό τα σκήπτρα της πιο αθόρυβης ψύκτρας!

Ο της EVO δεν πιστεύω ότι θα είναι διαφορετικός στις ίδιες στροφές.

Έτσι πρακτικά, μόνο ρυθμίζοντας τους ανεμιστήρες -της όποιας άλλης λύσης- χαμηλότερα σε στροφές, μπορείς να έχεις συγκρίσιμο θόρυβο, γι' αυτό και η λύση μιας ισχυρής ΑΙΟ που θα δουλεύει σχετικά χαμηλά τους ανεμιστήρες της είναι η μόνη δόκιμη εναλλακτική εφόσον σκεφτόμαστε ΑΙΟ!

 

Μια σημαντική παράμετρος είναι η χροιά του θορύβου, και εδώ υπάρχουν διάφορα θέματα . . .

 

Αλλά περισσότερα . . .  αργότερα ! :)

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Μια που φοραω την 212 Evo και το εψαχνα πριν την βαλω , αρκετοι προτεινουν απλα να μπει το fanακι απο την αλλη μερια (σαν pull δλδ και οχι push) και γλυτωνεις γενικα τα εξοδα !

Έγινε επεξεργασία από platonas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, platonas said:

Μια που φοραω την 212 Evo και το εψαχνα πριν την βαλω , αρκετοι προτεινουν απλα να μπει το fanακι απο την αλλη μερια (σαν pull δλδ και οχι push) και γλυτωνεις γενικα τα εξοδα !

 

Είχε προταθεί αυτή η αλλαγή εξαρχής αλλά δεν το δέχτηκε με τίποτα :)

 

@Seafalco

Αναμένω τα νεότερα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι της άποψης πως οι aio υδροψυξεις δεν τις χαρακτηρίζεις "αθόρυβες " σε σχέση με μια αθόρυβη καλη αεροψυξη τουλάχιστον ...

Οπότε αν ο θόρυβος μπαίνει στην ιδια εξίσωση που βρίσκεται και η αισθητική ,το αποτέλεσμα ίσως ειναι αδύνατο...

Η χροια του θορύβου ειναι σαφώς παράγοντας όπως είπε ο seafalco, οπότε μιλάμε για πολυ ψάξιμο .

Μονο κάποιος που εχει ακούσει με τα αυτακια του μια noctua αεροψυξη και μια υδροψυξη που θεωρείται αθόρυβη μπορεί να πει, και παλι, ειναι λίγο υποκειμενικό .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Xaxaxaxaxa!

Λές ε?   :)

Πάντως τα ψαρικά τα έχω, αλλά δεν νομίζω ότι και σαν συνταξιούχος θα έχω και πολύ χρόνο ελεύθερο ! :)

Όμως το ψάρεμα κάπου θα το βολέψω! :p

Για το ξέχωρο thread, δεν είναι κακή ιδέα, ήδη μέτρησα και ένα τρίτο ανεμιστήρα.

Για να δούμε τι θα γίνει . . . .  :rubik:  :)

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα για 4.4 Ι7 6700κ 24/7 σκεφτομουνα CM nemptom 240 σε καινουργιο Case , μαλλον σε Corsair 450D πιστευεται οτι ειναι καλη επιλογη ?

Με σκεπτικο οτι θα κλοκαρω παραπανω γτ με την αεροψυξη υπογραφης ειμαι μαξ 1.31 ρευμα 87 βαθμους σε 4.5GHZ και οχι σταθερος

Έγινε επεξεργασία από INFLAMESGOHAN
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.