Jump to content



Nvidia VS Amd


Recommended Posts

7 hours ago, Petrossortep said:

@FrOsT

Ήταν η επόμενη γενιά. Το λεγόμενο "tock", δηλαδή μικρότερη λιθογραφία. Θυμάσαι κάποιον 9χχ με 4 cores στα 32nm?

Το HT κοστίζει 30%-40% παραπάνω χωρίς να συνυπολογίζουμε το κόστος αλλαγής πλατφόρμας(ψύκτρα, mobo) για μετάβαση από έναν i5 σε άλλον μετά από π.χ. 4 χρόνια.

i7 920 ήταν 45nm, i7 860 (και ο ι5 750 που ήταν ο πρώτος ι5) ήταν 45nm.

Ουσιαστικά τα ίδια cpu cores με τον δεύτερο να έχει dual αντί για triple και ενσωματωμένο τον pci-e controller.

32nm ήταν οι clarkdale (i3-i5/1156) και μετά  Gulftown  (970-980, 6core) του 1366. Μαζικά 32mn πήγαμε με την 1155 πλατφόρμα και αργότερα την 2011 που ήταν οι 2nd gen i series

 

8 hours ago, Petrossortep said:

Αυτά τα ολίγα offtopic. Ontopic τώρα και rise of the tomb raider. Το τελευταίο Tomb, φυσικά, που έχει και περισσότερα draw calls.

406 Not Acceptable

 

 

Τέρμα  και η ανάγκη για super μνήμες. Όλα αυτά με μία προχειράντζα dx12.

1466612693P2ZJAEIlTj_1_1.png

 

Quote

Even though the game can use all your CPU cores, the majority of the DirectX 11 related work is all happening on a single core. With DirectX 12 a lot of the work is spread over many cores, and the framerate of the game will run at can be much higher for the same setting

 

For Rise of the Tomb Raider the largest gain DirectX 12 will give us is the ability to spread our CPU rendering work over all CPU cores, without introducing additional overhead.

Δεν βλέπω να λέει κάτι για τον ρόλο των μνημών μόνο για την πλήρη εκμετάλλευση όλων των πυρήνων. 

Αν πλέον περνάνε περισσότερα δεδομένα από την cpu μάλλον θα αυξηθούν οι ανάγκες σε bw παρά θα μειωθούν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα θεμα RX480 vs GTX1060 θα ειχε πιο πολυ νοημα, αφου αφενος εκει ειναι η μονη κατηγορια στην οποια υπαρχει μαχη, αφετερου ειναι και δημοφιλης κατηγορια τιμης...

 

Εγω προσωπικα επειδη το σκεφτομαι μιας και δε βλεπω τις τιμες στα μεταχειρησμενα να ιεναι εκει που πρεπει, ειμαι μπερδεμενος για ποια απο τις 2...

Η γενικη εικονα μου φαινεται οτι η 1060 ειναι καλυτερη ενα 10-15% και στο DX12 η 480 καλυπτει τη διαφορα και περναει και μπροστα ενα 5%.

Απο την αλλη αυτα ειναι σε stock, σε OC η 480 φαινεται να τραβαει ελαχιστα ενω η 1060 παιρνει ενα καλο +15%.

Αρα σε OC κατασταση που ενδιαφερει εμας κυριως νομιζω ειναι η καλυτερη αγορα η 1060 και ας "πεφτει" σε DX12 , εκτος αν η εικονα του Doom Vulkan οπου ξαφνικα η 480 της κοβει τον κWλο ειναι να γινει πιο ευρεια...

Εκει ειναι το μπερδεμα, δε ξερουμε αυριο τι θα γινει με τις υποστηριξεις...

Έγινε επεξεργασία από Blinky
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Blinky έγραψε:

Ενα θεμα RX480 vs GTX1060 θα ειχε πιο πολυ νοημα, αφου αφενος εκει ειναι η μονη κατηγορια στην οποια υπαρχει μαχη, αφετερου ειναι και δημοφιλης κατηγορια τιμης...

 

Εγω προσωπικα επειδη το σκεφτομαι μιας και δε βλεπω τις τιμες στα μεταχειρησμενα να ιεναι εκει που πρεπει, ειμαι μπερδεμενος για ποια απο τις 2...

Η γενικη εικονα μου φαινεται οτι η 1060 ειναι καλυτερη ενα 10-15% και στο DX12 η 480 καλυπτει τη διαφορα και περναει και μπροστα ενα 5%.

Απο την αλλη αυτα ειναι σε stock, σε OC η 480 φαινεται να τραβαει ελαχιστα ενω η 1060 παιρνει ενα καλο +15%.

Αρα σε OC κατασταση που ενδιαφερει εμας κυριως νομιζω ειναι η καλυτερη αγορα η 1060 και ας "πεφτει" σε DX12 , εκτος αν η εικονα του Doom Vulkan οπου ξαφνικα η 480 της κοβει τον κWλο ειναι να γινει πιο ευρεια...

Εκει ειναι το μπερδεμα, δε ξερουμε αυριο τι θα γινει με τις υποστηριξεις...

 

Αυτη τη στιγμη το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να προγραμματισεις μια αγορα με ημερομηνια ληξης το τελος του 2017 (1,5 χρονο χοντρικα σε σχεση με τωρα) με οσο το δυνατον λιγοτερα χρηματα γινεται. Το gaming αλλαζει αλλα το που θα παει και πως θα παει δεν το ξερει ΚΑΝΕΙΣ! Τωρα κοιτα απλα πως θα κανεις τη δουλεια σου γιατι το εγγυς μελλον θα μας απαντησει στο ποιες θα ειναι γενικα οι αναγκες στο hardware για gaming. Και στο κομματι των gpu αλλα και των cpu. Κατα την προσωπικη μου αποψη ειναι η χειροτερη εποχη για να κανεις μια δυνατη (ακριβη δλδ) επενδυση.

Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2016 at 8:08 AM, FrOsT said:

i7 920 ήταν 45nm, i7 860 (και ο ι5 750 που ήταν ο πρώτος ι5) ήταν 45nm.

Ουσιαστικά τα ίδια cpu cores με τον δεύτερο να έχει dual αντί για triple και ενσωματωμένο τον pci-e controller.

32nm ήταν οι clarkdale (i3-i5/1156) και μετά  Gulftown  (970-980, 6core) του 1366. Μαζικά 32mn πήγαμε με την 1155 πλατφόρμα και αργότερα την 2011 που ήταν οι 2nd gen i series

 

Δεν βλέπω να λέει κάτι για τον ρόλο των μνημών μόνο για την πλήρη εκμετάλλευση όλων των πυρήνων. 

Αν πλέον περνάνε περισσότερα δεδομένα από την cpu μάλλον θα αυξηθούν οι ανάγκες σε bw παρά θα μειωθούν.

Μετά τον 920 δεν κυκλοφόρησε αμέσως νέα αρχιτεκτονική και είχαμε νέα ακριβά(extreme) και φθηνά μοντέλα στα 32nm. Έχεις δίκιο πάντως για τους 8χχ. Θα έβαζα στοίχημα ότι ήταν 32nm.

 

Στο tomb raider βλέπουμε μια cpu(2600) με μνήμη 1.333Mhz να τρώει τεράστιο μποτιλιάρισμα σε dx11 ενώ σε dx12, με βελτίωση των draw calls ουσιαστικά για έναν πυρήνα(δεν υπάρχει μέχρι στιγμής αξιοποίηση 4+ πυρήνων για draw calls), αύξηση 30%. Γιατί δεν είσαι πια το ίδιο cpu bound ώστε να σε κρατάει πίσω η μνήμη.

On 10/8/2016 at 8:09 PM, Blinky said:

Ενα θεμα RX480 vs GTX1060 θα ειχε πιο πολυ νοημα, αφου αφενος εκει ειναι η μονη κατηγορια στην οποια υπαρχει μαχη, αφετερου ειναι και δημοφιλης κατηγορια τιμης...

Σωστά. Και όπως είπες είναι μία η άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά έχω τόσους ενδιασμούς.

 

Φακ ιτ λέω, βάζω στο καλάθι την devil 470/4 (240 τελική). Πάω να πληρώσω...κάτσε να δω μήπως παίζει τπτ με καμια φτηνή 480. Βλέπω reference 8GB στο γαλλικό άμαζον στα ~265 τελική αλλά τέλη Αυγούστου διαθεσιμότητα. Ρε λες; Μπα, δε μπορώ τις reference, αλλά δε θα έλεγα όχι για την devil 480/8...αλλά αυτή πάει 320 τελική. Και με 310 παίρνεις ετοιμοπαράδοτη palit dual 1060....

 

Τι λέτε ρε παλουκάρια...όχι τπτ άλλο αλλά είμαι με hd3000 σε 2560χ1080 και δε τραβάει τπτ.

 

Devil 470/4 στα 240 ετοιμοπαράδοτη.

 

Reference 480/8 στα 265 του αγίου (μόνο λόγω τιμής το σκέφτομαι, δε μπορώ το θόρυβο και τα throttling)

 

Devil 480/8 στα 325 του αγίου.

 

Palit Dual 1060 στα 310 ετοιμοπαράδοτη.

 

Κάτι άλλο; (Σουβλάκια; Γυναίκες;)

 

325 όριο μέχρι τέλος Αυγούστου όμως να έχω κάρτα...καμιά ιδέα;

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Volrath said:

Πρώτη φορά έχω τόσους ενδιασμούς.

 

Φακ ιτ λέω, βάζω στο καλάθι την devil 470/4 (240 τελική). Πάω να πληρώσω...κάτσε να δω μήπως παίζει τπτ με καμια φτηνή 480. Βλέπω reference 8GB στο γαλλικό άμαζον στα ~265 τελική αλλά τέλη Αυγούστου διαθεσιμότητα. Ρε λες; Μπα, δε μπορώ τις reference, αλλά δε θα έλεγα όχι για την devil 480/8...αλλά αυτή πάει 320 τελική. Και με 310 παίρνεις ετοιμοπαράδοτη palit dual 1060....

 

Τι λέτε ρε παλουκάρια...όχι τπτ άλλο αλλά είμαι με hd3000 σε 2560χ1080 και δε τραβάει τπτ.

 

Devil 470/4 στα 240 ετοιμοπαράδοτη.

 

Reference 480/8 στα 265 του αγίου (μόνο λόγω τιμής το σκέφτομαι, δε μπορώ το θόρυβο και τα throttling)

 

Devil 480/8 στα 325 του αγίου.

 

Palit Dual 1060 στα 310 ετοιμοπαράδοτη.

 

Κάτι άλλο; (Σουβλάκια; Γυναίκες;)

 

325 όριο μέχρι τέλος Αυγούστου όμως να έχω κάρτα...καμιά ιδέα;

 

 

 

 

 

 

Πουλάνε κάτι ωραίες μεταχειρισμένες καρτούλες στα 60-70€. Κάτι 570/7850. Παίρνεις μία, αράζεις και αρχές Σεπτέμβρη την πουλάς όσο την αγόρασες και παίρνεις μία καινούρια. Τι κάθεστε με onboard... στο chipset?!!! Και καμιά HD4850 στα 25€ να βρείτε, καλύτερο είναι από το να αράζετε με onboard. Μετά την κάνετε κάδρο, την δίνετε δωρεά ή την πετάτε σε ένα συρτάρι για αντίστοιχες καταστάσεις(αν δεν βρεθείτε με κανένα Iris ή κανένα APU με Polaris μελλοντικά) ή την πουλάτε με 15-20€.

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος kpetros έγραψε:

Devil 470 και τα υπολοιπα alcatraz

Εγω εαν δεν ειχα καρτα στο 2ο συστημα θα πήγαινα σε devil 480 και εννοείται και alcatraz,εχει μεσα κουπόνι η devil για free εισοδο και ενα ποτό και νομίζω εχει και εκδοση για ενα χορό:p

Link to comment
Share on other sites

Έχω 750W αρχαίο PSU (ΤΤ Toughpower) και δεν έχει 8pin...Και επειδή βαρέθηκα να βλέπω ένα κάρo καλώδια/adaptoρες κτλ, παράγγειλα την 1060 τελικά.  Τα ψιλοπήρα και με τις τιμές στις 480,  είχα πληρώσει μιά φορά ήδη το miner's tax ένα κατοστάρικο πάνω στην 290 τριξ, να πάνε να μπιπ που θα το ξαναπληρώσω.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Volrath said:

Έχω 750W αρχαίο PSU (ΤΤ Toughpower) και δεν έχει 8pin...Και επειδή βαρέθηκα να βλέπω ένα κάρo καλώδια/adaptoρες κτλ, παράγγειλα την 1060 τελικά.  Τα ψιλοπήρα και με τις τιμές στις 480,  είχα πληρώσει μιά φορά ήδη το miner's tax ένα κατοστάρικο πάνω στην 290 τριξ, να πάνε να μπιπ που θα το ξαναπληρώσω.

Μεγιεςς!! Δωσε μινι review και εντυπωσεις στις ''αγορες μας'' :p

σε τι τιμη την πηρες? ελλαδα , εξωτερικο?

Έγινε επεξεργασία από LocoDiceGR
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, LocoDiceGR said:

Μεγιεςς!! Δωσε μινι review και εντυπωσεις στις ''αγορες μας'' :p

σε τι τιμη την πηρες? ελλαδα , εξωτερικο?

310 shipped από caseking.de.

 

Ελλαδιστάν non reference 350 και βάλε, μπαααααααααααααα :p . Θα κάνω ένα review όταν έρθει ναι, ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Volrath έγραψε:

310 shipped από caseking.de.

 

Ελλαδιστάν non reference 350 και βάλε, μπαααααααααααααα :p . Θα κάνω ένα review όταν έρθει ναι, ευχαριστώ.

Ωραίος, ποια υλοποίηση, με βάση την τιμή μαντεύω: ΕVGA GTX 1060 SC ?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Volrath έγραψε:

Palit dual. H φτηνότερη με διπλό ανεμιστήρα βασικά.

Ελα δεν την είχα δει αυτή. Ωραία φαίνεται . Μεγιά περιμένουμε απόψεις. Παρεμπιπτόντως τι έχει γίνει φέτος. Palit , gainward τα έχουν ισοπεδώσει όλα, αθόρυβες dead silent χωρίς προβλήματα και πατάνε κάτω τις κατά πολύ ακριβότερες τους gigabyte/ msi/ evga κλπ. Το μονο αρνητικό οι χοντρές ψύχτρες τους. Αν δε κάνω λάθος palin, gainward είναι η ίδια εταιρεία;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Volrath said:

Έχω 750W αρχαίο PSU (ΤΤ Toughpower) και δεν έχει 8pin...Και επειδή βαρέθηκα να βλέπω ένα κάρo καλώδια/adaptoρες κτλ, παράγγειλα την 1060 τελικά.  Τα ψιλοπήρα και με τις τιμές στις 480,  είχα πληρώσει μιά φορά ήδη το miner's tax ένα κατοστάρικο πάνω στην 290 τριξ, να πάνε να μπιπ που θα το ξαναπληρώσω.

Και καλά έκανες! ;) 

Με το καλό να σου έρθει, ύστερα θα σου πώ μερικά πραγματάκια που θέλω να ανεβάσεις σε score απο games να δούμε και με κλόκια πόσο θα πάει η καρτούλα! Μεγειές! 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Volrath said:

Palit dual. H φτηνότερη με διπλό ανεμιστήρα βασικά.

 

Ειμαι σε παρομοια φαση... με μια 4770 εχω μεινει και ψαχνομαι για 470/480/1060.

Δεν εχω κατασταλλαξει, αλλα αν πηγαινα σε 1060 εχω μια αλεργια στην Palit σαν εταιρεια... (ισως λογω Πλαισιου, αλλα και γενικα εχω δει πολλες κακες υλοποιησεις της με τελευταια μια triple-fan 770 που ανεβαζε αφυσικα ψηλες θερμοκρασιες) και δε ξερω και για την εγγυηση της αν ειναι 2 ή 3 χρονια...

 

Σε 1060 ειχα καταληξει σε αυτες :

http://www.notebooksbilliger.de/msi+geforce+gtx+1060+6gt+oc+268830?nbb=8f14e4

279 λεει, δε το εχω προχωρησει μεχρι τελικη πληρωμη να δω αν προσθετει πολλα κλπ αλλα υποτιθεται ειναι 22ε τα μεταφορικα για zone2 Ausland που ειναι η Ελλαδα αρα στο 300αρι τελικη πρεπει να ειναι.

και

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B01IUA9Z52/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A3P5ROKL5A1OLE

που βγαινει 295ε τελικη και με εγγυηση Amazon (δωρεαν τα μεταφορικα επιστροφης σε περιπτωση προβληματος κλπ κλπ) που λεει σε 1-2 μηνες αλλα απο προσωπικη εμπειρια αυτο το γραφουν οταν απλα δεν εχουν αποθεμα και ουτε προγραμματισμενη συγκεκριμενη ημερομηνια οτι θα φτασει για να σου γραψει κατι πιο ακριβες, αλλα συνηθως σε 15 μερες πχ σου το εχουν στειλει. Αλλωστε δυσκολευομαι να πιστεψω οτι δε θα στοκαρουν συντομα τετοιο φρεσκο προιον.

 

Σε 470/480 ειναι οπως τα λες, απο τη μια λες να παρεις 470 με καλο cooler, απο την αλλη προσεγγιζεις την τιμη της 480 reference και ξενερωνεις να "χασεις" πιο πολυ τα 8gb vram και λιγοτερο τα 300 shaders, μετα λες "Δε θα την παλεψω με το reference cooler" οποτε παλι ανεβαινεις σε 480 non-ref και ανεβαινει και η τιμη...και ξεπερασες και την 1060 τελικα...

 

Εγω μαλλον κλινω προς το να παρω την Asus του Amazon με 295 τελικη και ας ερθει και αρχες Σεπτεμβριου... απλα φοβαμαι οτι μεσα σε αυτο το διαστημα μπορει να στοκαρουν 470-480 και στις 30 Αυγουστου πριν καν παρω στα χερια μου την 1060 να προτιμουσα μια msi 480 gaming που θα βγαινει πχ στα 290 τοτε...

Link to comment
Share on other sites

Legit ερώτηση:

Οι κάρτες φαινομενικά βρίσκονται στα ίδια λεφτά πάνω κάτω (480-1060 ) .

Η 480 χανει ,αλλα φαίνεται να έρχεται στα ισα η ελαφρώς καλύτερα με dx12.

Πόσο κοντά ειναι να γίνει πολυ δημοφιλές το dx12 ;

Ειναι η ερώτηση που θα με έκανε να πάρω τη μια η την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, das said:

Legit ερώτηση:

Οι κάρτες φαινομενικά βρίσκονται στα ίδια λεφτά πάνω κάτω (480-1060 ) .

Η 480 χανει ,αλλα φαίνεται να έρχεται στα ισα η ελαφρώς καλύτερα με dx12.

Πόσο κοντά ειναι να γίνει πολυ δημοφιλές το dx12 ;

Ειναι η ερώτηση που θα με έκανε να πάρω τη μια η την άλλη.

στο σωστο δρομο εισαι αλλα θα διορθωνα την ερωτηση σου ως εξης :

ΜΕΤΑ ΤΟ OC η 480 χανει ακομα και στο DX12 σχεδον παντου αλλα σε Vulkan παιρνει μεγαλο boost.

Ποσο κοντα ειναι η εξαπλωση του Vulkan και ποσο ενδεικτικα τα αποτελεσματα του Doom? Ειναι το Doom βασισμενο σε καποια νεα engine που θα χρησιμοποιησουν παρα πολλα FPS τα επομενα χρονια και μπορουμε να αναμενουμε παρομοια αποδοση?

 

Εγω αυτο αναρωτιεμαι.

 

Παντως και με την καλη τιμη της Nitro που εδειξα παραπανω, καναδυο reviews που ειδα ειναι αποκαρδιωτικο το OC που κανει (γενικα οι 480), και εχει και θεματα με το cooler της η συγκεκριμενη...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.