Jump to content



Recommended Posts

Επειδή γενικά τα έχω πάρει με τους media players και δεν έχω βρει κανέναν που να μη μου σπάει τα νεύρα, σκέφτομαι να κάνω το κατεβαστήρι media player.

Είναι ένα laptop με τα παρακάτω:

Fujitsu Esprimo V6505

Intel GM45
Intel Graphics Media Accelerator (GMA) 4500M
Intel Core 2 Duo T8100 2.1GHz
4GB RAM
Seagate SATA 500GB
GBit LAN + WiFi

 

Υπάρχει κι ένας εξωτερικός USB 3.0, 500GB που μπορώ να συνδέσω (το laptop είναι USB 2.0) ώστε να αυξήσω το χώρο ή να βάλω έναν SSD μελλοντικά για καλύτερη απόκριση.

Από όσο το έχω δοκιμάσει, παίζει άνετα και 1080p (η τηλεόραση είναι FullHD, όχι 4Κ), οπότε ανάγκη για ισχυρότερο δεν υπάρχει. Είναι 24/7 ανοικτό, κι έχω και πρόσβαση με RD για ότι θελήσω.

 

Το βασικό μου πρόβλημα είναι η σύνδεση. Δεν έχει HDMI, παρά μόνο μία VGA. Επίσης για ήχο, δεν έχει οπτική, αλλά ένα 3.5mm jack ακουστικών.

 

Τέλος, πως μπορώ να βλέπω και Ελληνικά κανάλια τηλεόρασης; Ξέρω ότι ο @DJD το έχει φτιάξει, αλλά δεν ξέρω αν είναι SW ή HW λύση.

 

Για Remote Control, εκτός από ποντίκι/πληκτρολόγιο που δεν υπάρχει χώρος να μπούνε, τι άλλο; Κάτι τέτοιο κάνει;

 

Λειτουργικό, αφήνω τα 7ρια, ή βάζω κάποιο Media Center ;

 

Τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπες και εσύ, το πρόβλημα της σύνδεσης με την τηλεόραση είναι το μεγαλύτερο και το πιο δύσκολο να λυθεί. Εάν συμβιβάζεσαι με την εικόνα και τον ήχο του συνδιασμού VGA + Jack τότε προχωράμε στα υπόλοιπα. Όσες φορές έχει τύχει να δω FullHD μέσω VGA πάντα κάτι με χαλάει. Ίσως με ένα καλής ποιότητας καλώδιο να έχεις καλή εικόνα αλλά δεν μπορώ να στο εγγυηθώ.

 

Προφανώς ο συνδιασμός PCMCIA USB3.0 + Docking Station με HDMI αποκλείεται γιατί θα σου στοιχίσει αρκετά.

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, GriGaS said:

Όπως είπες και εσύ, το πρόβλημα της σύνδεσης με την τηλεόραση είναι το μεγαλύτερο και το πιο δύσκολο να λυθεί. Εάν συμβιβάζεσαι με την εικόνα και τον ήχο του συνδιασμού VGA + Jack τότε προχωράμε στα υπόλοιπα. Όσες φορές έχει τύχει να δω FullHD μέσω VGA πάντα κάτι με χαλάει. Ίσως με ένα καλής ποιότητας καλώδιο να έχεις καλή εικόνα αλλά δεν μπορώ να στο εγγυηθώ.

Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά έχω καλώδιο, οπότε δεν είναι δύσκολο. Ο ήχος όμως, σίγουρα δεν ικανοποιεί. Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί κάποια USB κάρτα, αλλά φοβάμαι για καθυστέρηση και ασυγχρονισμό στον ήχο.

 

10 minutes ago, GriGaS said:

Προφανώς ο συνδιασμός PCMCIA USB3.0 + Docking Station με HDMI αποκλείεται γιατί θα σου στοιχίσει αρκετά.

Το θέμα είναι ότι δε βρίσκω DS για το συγκεκριμένο... Για άλλα μοντέλα της Fujitsu που βρήκα, δεν είναι ακριβά, παίζουν 20-50€.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με τον ήχο όσον αφορά καθυστερήσεις. Έχω δοκιμάσει αρκετά USB headsets (τα οποία περιλαμβάνουν usb κάρτα ήχου) και δεν συνάντησα ποτέ κάτι τέτοιο. Ήχο μπορείς να μεταφέρεις και με bluetooth επίσης.

 

Νομίζω πως το λαπτοπ σου δεν παίρνει docking station που κουμπώνει από κάτω, οπότε πας σε λύση USB η οποία είναι Universal.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, GriGaS said:

http://ww3.probrand.co.uk/itxdetail.asp?mProdID=S10952790&returnurl=undefined

 

To θέμα σου είναι όμως ότι δεν εχεις USB 3.0 άρα η μετάδοση εικόνας θα είναι μάλλον προβληματική για ταινίες...

Το βρίσκω 350€ χώρια που έχει DVI και όχι HDMI... Με τόσα, πουλάω το laptop και στήνω ένα καλό media PC, που τελικά εκεί με βλέπω να καταλήγω.

Αν δώσω και το Minix, θα μου κοστίσει κάπου 150-200€ κι αν.

 

Τι χρειάζομαι ως ελάχιστο ώστε να παίζει άνετα 1080p (άσχετα αν τις περισσότερες φορές βλέπουμε 720p) ;

Για τα υπόλοιπα ισχύει το ίδιο (remote, ποντίκι, κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι είναι πανάκριβο.

 

Δοκίμασε να βάλεις kodi στο λαπτοπ πάνω στα 7άρια. Λογικά θα είσαι οκ. Βλέπεις εάν σε ικανοποιεί η εικόνα με το VGA και αν ναι, προχωράς σε κάρτα ήχου USB. Για remote μία είναι η λύση : Flirc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο λιγο αλλα τι media players εχεις δοκιμασει; Αν ειναι να δωσεις λεφτα για media pc και να πας σε κατι ακριβο, θα σου ελεγα να δεις και αυτο το media player:

http://www.skroutz.gr/c/893/media_players.html?keyphrase=zappiti

 

Απ οσο διαβαζω σε reviews αλλα και feedback χρηστων που ειναι και υο σημαντικοτερο για μενα, ειναι εξαιρετικο

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, giorgos2187 said:

Ασχετο λιγο αλλα τι media players εχεις δοκιμασει; Αν ειναι να δωσεις λεφτα για media pc και να πας σε κατι ακριβο, θα σου ελεγα να δεις και αυτο το media player:

zappiti - Media Players | Skroutz.gr

 

Απ οσο διαβαζω σε reviews αλλα και feedback χρηστων που ειναι και υο σημαντικοτερο για μενα, ειναι εξαιρετικο

Κι εγώ έτσι διάβαζα για το Minix και το Mede8er , αλλά τελικά είναι προβληματικά. Βαρέθηκα να ψάχνω για μεσοβέζικες λύσεις, για να μη δουλεύουν όλα τέλεια, μια να μη δείχνει υπότιτλους, μια να τους δείνχει διπλούς, μια να κολλάει και να θέλει reboot για ήχο, κλπ. Βαρέθηκα. Στα ίδια λεφτά παίρνεις PC με Windows και δουλεύουν όλα τέλεια ή αν όχι, βρίσκεις λύσεις. Δε χρειάζεσαι 3 διαφορετικούς movie players γιατί ο καθένας κάνει τα δικά του.... Ακόμα και ο VLC για Android κάνει βλακείες, ενώ των Win παίζει τα πάντα. Ειδικά αν δεν το σκαλίζεις το PCακι, δηλαδή εφόσον παίζει, κόβεις updates, κλπ, τότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Το laptop δεν έχει κάνει ούτε reboot από τον Οκτώβριο. Το Minix το κάνω restart 3-4 φορές την εβδομάδα είτε γιατί θα χάσει τον ήχο, είτε γιατί θα κολήσει το YouTube και δε θα δείχνει τίποτα, είτε γιατί δε θα διαβάσει τις αλλαγές στον ext HDD. Χώρια που δεν έπαιξε ποτέ σωστά το sharing και πρέπει να βγάζω τον δίσκο, να βάζω ταινίες/μουσική και να τον βάζω πάλι. Τσάμπα η καλωδίωση στο σπίτι...

PC και πάλι PC.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Από τότε που έκανα το Shuttle NC01U3 htpc βρήκα την ηρεμία μου. (βέβαια είναι αρκετά ακριβή λύση το συγκεκριμένο, αλλά ας είναι καλά η shuttle που μου το έστειλε για review)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Κι εγώ έτσι διάβαζα για το Minix και το Mede8er , αλλά τελικά είναι προβληματικά. Βαρέθηκα να ψάχνω για μεσοβέζικες λύσεις, για να μη δουλεύουν όλα τέλεια, μια να μη δείχνει υπότιτλους, μια να τους δείνχει διπλούς, μια να κολλάει και να θέλει reboot για ήχο, κλπ. Βαρέθηκα. Στα ίδια λεφτά παίρνεις PC με Windows και δουλεύουν όλα τέλεια ή αν όχι, βρίσκεις λύσεις. Δε χρειάζεσαι 3 διαφορετικούς movie players γιατί ο καθένας κάνει τα δικά του.... Ακόμα και ο VLC για Android κάνει βλακείες, ενώ των Win παίζει τα πάντα. Ειδικά αν δεν το σκαλίζεις το PCακι, δηλαδή εφόσον παίζει, κόβεις updates, κλπ, τότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Το laptop δεν έχει κάνει ούτε reboot από τον Οκτώβριο. Το Minix το κάνω restart 3-4 φορές την εβδομάδα είτε γιατί θα χάσει τον ήχο, είτε γιατί θα κολήσει το YouTube και δε θα δείχνει τίποτα, είτε γιατί δε θα διαβάσει τις αλλαγές στον ext HDD. Χώρια που δεν έπαιξε ποτέ σωστά το sharing και πρέπει να βγάζω τον δίσκο, να βάζω ταινίες/μουσική και να τον βάζω πάλι. Τσάμπα η καλωδίωση στο σπίτι...

PC και πάλι PC.

Οκ! Παω πασο! Τα ξερω ολα τα προβληματα που αναφερεις, εννοειται, απλα ειδικα για το συγκεκριμενο εχω διαβασει απο παντου μονο τα καλυτερα. Υποστηριζει οτι υπαρχει σε φορματ εικονας,ηχου(ακομα και dolby atmos και dts:x) αλλα ΚΑΙ υποτιτλων. Και με τα (εως) 8 TB εσωτερικο χωρο ξεχνας προβληματα αναγνωρισης δισκων κλπ. 

Συμφωνω βεβαια οτι τα win εχουν ολα τα συν που αναφερεις. Απλα για θεαση ταινιων και ακριαση μουσικης εγω θα προτιμουσα απλα να εχω ενα τηλεκοντρολ στο χερι και τιποτα αλλο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Απλα για θεαση ταινιων και ακριαση μουσικης εγω θα προτιμουσα απλα να εχω ενα τηλεκοντρολ στο χερι και τιποτα αλλο...

FLIRC + Kodi + Windows = LFE

 

έχω ρυθμίσει το setup μου με τέτοιο τρόπο που κάνω boot απο το κινητο (wake on lan) και μετά όλα γίνονται με ένα universal remote από τα Lidl χάρη στο Flirc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

FLIRC + Kodi + Windows = LFE

 

έχω ρυθμίσει το setup μου με τέτοιο τρόπο που κάνω boot απο το κινητο (wake on lan) και μετά όλα γίνονται με ένα universal remote από τα Lidl χάρη στο Flirc.

Ξαναπαω πασο! Δεν το γνωριζω :-P 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, giorgos2187 said:

Απλα για θεαση ταινιων και ακριαση μουσικης εγω θα προτιμουσα απλα να εχω ενα τηλεκοντρολ στο χερι και τιποτα αλλο...

Αυτός ήταν ο σκοπός, αλλά έλα που δε γίνεται... Δεν είναι όλες οι ερφαρμογές γραμμένες για να συνεργάζονται με τηλεκοντρόλ, στην πράξη δηλαδή πάνω-κάτω-δεξιά-αριστερά-κλικ, με αποτέλεσμα να χρειάζεσαι κάποιο air-mouse ή παρεμφερές. Αλλά και με αυτά, πάλι δεν δουλεύει 100%, όπως πχ, έχω μια μεγάλη λίστα με τραδούδια, κρατάω το "κάτω" πατημένο για να βρω κάτι συγκεκριμένο και μετά από λίγο λειτουργεί σαν το back του Android και με πάει πίσω! Πρόχειρες λύσεις... Ειλικρινά απορώ αν αυτοί που τα πουλάνε τα έχουν βάλει σπίτι τους να τα δουλέψουν...

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο σου προτεινα να δεις συγκεκριμενα τα zappiti. Αν δεν κανω λαθος δεν εχουν android λειτουργικο ενω ταυτοχρονα υποστηριζουν χειρισμο μεσω ios συσκευες που αν θυμαμαι καλα εχεις (iphone). Κατεβαζεις εφαρμογη σε οποια φορητη συσκευη θελεις και ουσιαστικα εχεις all in one remote control. 

Βεβαια την αποφαση σου την εχεις ηδη παρει οποτε μαλλον offtopic συζητηση κανουμε... 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, giorgos2187 said:

Αν δεν κανω λαθος δεν εχουν android λειτουργικο... 

Εγώ διάβασα αυτό πάντως:

Android: Download and install Android Apps from the GooglePlay

 

Δε λέει ότι έχει, αλλά πως το κάνει, έχει κάποιο virtual layer?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξερω, δυστυχως. Ειχα μεινει απλα σ αυτο που λες κι εσυ, δηλαδη οτι δεν αναφερει πουθενα οτι εχει λειτουργικο android.. Για τις εφαρμογες το βλεπω τωρα. Ο,τι και να σου πω θα σε γελασω..

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, GriGaS said:

Αυτό ακριβώς. Από τότε που έκανα το Shuttle NC01U3 htpc βρήκα την ηρεμία μου. (βέβαια είναι αρκετά ακριβή λύση το συγκεκριμένο, αλλά ας είναι καλά η shuttle που μου το έστειλε για review)

Ποιά άλλα προτείνεις για απλή χρήση;

Δε με ενδιαφέρει 4Κ σε πρώτη φάση κι ίσως ούτε στο μέλλον, γιατί έχω άλλες προτεραιότητες από μια 4Κ TV. Οπότε σε 3-4 χρόνια, μπορεί να πάρω άλλο MP έτσι κι αλλιώς.

Ψάχνω να βρω κάποια με οπτική ίνα στην έξοδο, αλλά δε. Το HDMI είναι οκ για ήχο;

Ρωτάω, γιατί...

Παίρνω την έξοδο από το Minix μέσω HDMI, πάει στην τηλεόραση και από εκεί, περνάει το σήμα στην οπτική και πάει στη ηχεία (pass through).

Όμως, έχω δύο θέματα:

1. Σε κάποιες περιπτώσεις, δεν έχω ήχο κι έτσι πρέπει να βάλω την οπτική απευθείας στο Minix (encodind? DTS?)

2. Επίσης σε κάποιες περιπτώσεις, δεν παίζει ρόλο το Volume του Minix και πρέπει να χρησιμοποιήσω το control των ηχείων για να αλλάξω στάθμη στον ήχο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.