Jump to content



Nvidia + Windows 10 Drivers Issue


Recommended Posts

Προς το παρον , χαιρομαι γιατι προλαβα να εχω τελος καλο , ΠΡΙΝ παω δουλεια. Τωρα φευγω για δουλεια. Κατα τις 9 που θα ειμαι πισω θα αρχισω τις κανονικες δοκιμες :) 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@tommybertsen

Μεγιά και από μένα tommy :p Ξέρεις ότι θα σε πρήξω τώρα γιατί είμαι ανάμεσα στην EVGA SC ή στην msi g x :D 

Αντε λιώσε την. 

Το βράδυ θύμισε μου να κάνουμε και το family share που μου είπες γιατι εχθές έβλεπα Game of Thrones :p

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tommy για την θερμοκρασία που ρώταγες είναι normal, δες το παρακάτω ↓

Spoiler

temperature

Idle

in degrees C
Less is better

 

Due to the semi-passive cooling in 2D mode all test cards are slightly warmer. Remember there are at values between 42 to 45 ° C but no.

 

temperature

load

in degrees C
Less is better

 

No problems at all cards are available even under load, although the models of EVGA and MSI do here small upward outliers and reach over 70 ° C. MSI and EVGA their very low volume purchase So by higher temperatures. Inappropriate values of up to 73 ° C, however, are not, especially if the Founders Edition with NVIDIA's new reference cooler reached 83 ° C. A good bit cooler remain the models of Gigabyte, ASUS and Zotac. The latter is due to their powerful triple-slot cooler sometimes the coolest.

__________________________________________________________________________________________________________________

Volume

Idle

in dB (A)
Less is better

 

What was unthinkable a few years ago, is now a reality. Were the flagships of past generations anything but pussyfoot, today's high-end graphics cards are whisper quiet at least idle. All five subjects turn their fans in 2D mode until a certain temperature levels off completely and cool their 3D accelerator so silently, however, are dependent on a good case ventilation.

 

Volume

load

in dB (A)
Less is better

 

Under load, the fan switch then added naturally to the most about 150 W to dissipate easily. TheEVGA GeForce GTX 1070 SC GAMING ACX 3.0 makes the most unobtrusive. It is a noise level below 40 dB (A) the quietest card of the field. No wonder Followers maximum of 1,000 rpm. Sealing at fan speeds it is, however, of the MSI card, which, moreover, thanks to higher clock speeds slightly faster than the EVGA expects offshoot. The MSI card is 40.5 dB (A) still whisper. Just like the ASUSROG Strix GeForce GTX OC 1070 or the ZOTAC GeForce GTX 1070 AMP! Extreme Edition with a noise level of up to 40.7 dB (A). Bottom of today's test field is the Gigabyte GeForce GTX 1070 G1 Gaming with 41.2 dB (A). But this is definitely still be described as very low and actually only slightly louder than the other models. By comparison, the NVIDIA GeForce GTX 1070 Founders Edition is with values of around 42.6 dB (A) a good bit louder.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια εχω ηδη βαλει fan profile , και δε παει τοσο , αλλα ναι , καταλαβα οτι ειναι νορμαλ ;) 

Στο 55% εχω μαξ 62c. Ενταξει , δεν ειναι και ασχημα! Αυριο περισσοτερες δοκιμες που ειναι το ρεπό μου :) 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Μεγιά και από μένα tommy :p Ξέρεις ότι θα σε πρήξω τώρα γιατί είμαι ανάμεσα στην EVGA SC ή στην msi g x :D

Εδώ και 2 μέρες είναι έτοιμη για παραλαβή η msi, υπάρχει και η asus ετοιμοπαράδοτη, και χθες είδα ότι θα υπάρχει έτοιμη για παράδοση η evga ftw, 

και έχω κολλήσει στο ποια να πάρω! Για την ftw ψάχνω  να βρω κάποιο review άλλα τίποτα, μόνο κάποιες κριτικές στο newegg. Η διαφορά στην τιμή τους 5€.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί, αλλά έχω αρχίσει να κοιτάζω και τις άλλες -λιγότερο γνωστές- υλοποιήσεις, πέρα δηλαδή από τις κλασσικές evga, msi,gigabyte,asus. Και η zotac amp extreme φαίνεται υποσχόμενη και η gainward phoenix, χωρίς βέβαια να έχουμε ακόμη πολλά reviews. Θα έβλεπες και αυτές τις υλοποιήσεις, ή η επιλογή είναι ανάμεσα σε όσες ανέφερες;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα και την inno3d 4X Hercules. Θηριο, ημουν στο παρατσακ να παρω εκεινη , αλλα τελικα εμεινα στην αρχικη μου αποφαση :) 

Επισης προτεινω να μη χαλαμε αυτο το θεμα , ωστε να βοηθαεει και αλλους που μπορει να το αντιμετωπισουν :) 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δικό μου λάθος, ζητώ συγγνώμη. Απλά επειδή είδα ότι παρατίθενται αρκετά reviews, είπα να ρωτήσω σχετικά με τις λιγότερο γνωστές (ή προτιμητέες) υλοποιήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπήκαν windows 10 (άντε να δούμε τι ψάρια πιάνουν), κατέβασα από το media creation tool το iso (απευθείας όταν έκανα λήψη το iso είχα θέμα με την εγκατάσταση).Έγιναν οι ενημερώσεις μου πέρασε όλους τους drivers, για την κάρτα γραφικών (gtx 1070 ftw) την βρήκε κατευθείαν και μου πέρασε

τους 368.39, τους άλλαξα σε 368.95 χωρίς κανένα πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

368.95

? αυτος ειναι ο hot fix ? Εμενα συνεχιζει να συμβαινει αυτο το παραξενο , που δε μπορω να βρω απο τι συμβαινει. Ε ρε και να ειναι κανας driver , να βαλω λες τον hotfix? Θα κλαινε και οι ρεγγες :p 

 

Mπα, τον εβαλα. Καμμια αλλαγη. Τριχες κατσαρες

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

? αυτος ειναι ο hot fix ? Εμενα συνεχιζει να συμβαινει αυτο το παραξενο , που δε μπορω να βρω απο τι συμβαινει. Ε ρε και να ειναι κανας driver , να βαλω λες τον hotfix? Θα κλαινε και οι ρεγγες :p 

το ανέβασε ο LazyDog, και στα win7 με το που έβαλα την κάρτα έβαλα τον 368.95.

http://www.thelab.gr/forums/topic/170907-τον-απρίλιο-η-αποκάλυψη-το-καλοκαίρι-η-κυκλοφορία-για-τις-pascal-της-νvidia/?do=findComment&comment=2532977

 

Στα win10 νομίζω είχε αναφερθεί με κάποιο τρόπο απενεργοποιείς να μην σου κάνουν αυτόματα αναβάθμιση στους επόμενους drivers της κάρτας γραφικών, ισχύει?

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εχω απενεργοποιησει τουλαχιστον τα αυτοματα updates , αν και με το anniversary ουτε στα win 10 pro δε θα εχεις προσβαση στο group policy editor. Good job MS. 

Εχει το DDU αν δεις μια επιλογη που τα απενεργοποιει as well, για manual απενεργοποιηση δε το'χω ψαξει! 

Δεν εγινε καμμια προσπαθεια παντως να μου βαλει αλλους drivers .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.