Jump to content



Nvidia + Windows 10 Drivers Issue


Recommended Posts

Αλεξ, ξαναεκανα φορματ και παλι το ιδιο βγαζει. Η εκδοση που κουμπωνει απο τα 10ρια , δεν αναβαθμιζει στην τελευταια, εχουν σκαλωσει τελειως τα update. Αν δε φταιει αυτο, η καρτα εχει προβλημα. Οποτε με trial&error θα δω αν θα σταλει η καρτα πισω , ή αν μου κανουν νουμερα τα 10ρια. Πριν δοκιμασω iso , θα βαλω την καρτα και στο pc που εχει τα Windows 7 και θα δοκιμασω (οπως λεει ο Σπυρος). 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τα παρακάτω μήπως!

Αν στο bios έχεις την ενσωματωμένη και την 1070, επέλεξε την 1070.Βάλε την 1070 στο 2ο pci-e slot.

 

Ως επόμενα βήματα → το iso και η τοποθέτηση σε άλλο pc που σου έχουν πει.

 

*Πέρα των αναγκαίων συσκευών στην εγκατάσταση (ssd κι ότι άλλο χρειάζεσαι) τις υπόλοιπες μην τις βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την καρτα στο 2ο pc που εχει win 7,  και μαλιστα χωρις παααααααρα πολλα updates που εχουν να γινουν , κατεβασα drivers και μπηκαν. Η καρτα αναγνωριστηκε κανονικα στη συνεχεια. Ελα λοιπον και καταλαβε εσυ τι γινεται με τα koloδεκαρια (που τα εκθειαζω τοσο καιρο).

 

Capture.JPG

 

Κατι που δε μου αρεσει ομως καθολου ειναι η idle θερμοκρασια της καρτας. Ειναι 45c και δεν εχει καμμια απολυτως λογικη να ειναι 45c. Πιανω το backplate και η καρτα ζεματαει. Μηπως ετσι ειναι η λειτουργια λογω του οτι τα ανεμιστηρια δεν λειτουργουν μεχρι να ξεκινησει να θερμαινεται παραπανω;

 

^^ αυτο που λεω ειναι , εβαλα φαν προφιλ , ισα ισα 30% (ουτε ακουγεται η καρτα) , και πηγε αμεσως 32c. Κανενα θεμα λοιπον, λογικη η θερμικη αυτη συμπεριφορα. (απλα δεν ειχα ποτε καρτα που απο μονη της δε γυρναει ανεμιστηρια :p )

Αμεσως παγωσε και το backplate. Αρα τωρα μενει να παιξω με το pc μου και τα windows λογικα. Ή να χαρισω την 1070 στην κοπελα μου :hehe: 

 

Δοκιμασα και σε παιχνιδι , αριστη συμπεριφορα. Οχι κατι βαρυ (δεν εχει κατι τετοιο η κοπελα μου στο pc της). Αντε να δουμε!

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@tommybertsen μηπως παιζει καμια ασυμβατοτητα με την asrock μητρικη σου;

 

Το εχω ξαναδει το εργο κ παλαιοτερα με τις asrock. Δεν ριχνεις κανα βλεφαρο στην ιστοσελιδα μπας κ υπαρχει update για το bios?

 

(αν δεν το εχεις ηδη κανει)

 

Το θετικο ειναι οτι τουλαχιστον δεν εχει κατι το καρτονι(καλοριζικο btw)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι drivers της nVidia είναι κορυφαίοι και δεν έχουν προβλήματα, εμένα μου σκάει 1-2 φορές την εβδομάδα, τον χάνει και τον φορτώνει πάλι. Αν είμαι τυχερός, θυμάται πως έχω το desktop (2 monitors) και δε χρειάζεται να τα φτιάξω από την αρχή. Επίσης, 1 φορά το μήνα, θα χάσει την κύρια οθόνη, DP, θα μου μεταφέρει τα πάντα στο άλλο monitor (DVI-D), 1 λεπτό μετά θα την βρει πάλι και θα παίξει. Τις προάλλες μου το έκανε ενώ έπαιζα, το παιχνίδι συνέχιζε κανονικά και η οθόνη χωρίς σήμα.

Ξέρω, μόνο σε εμένα συμβαίνουν αυτά...

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

@Wizard! sorry man, αλλα εισαι εκτος θεματος. Το προβλημα καταλαβες να ειναι των drivers? Μη βρισκεις ευκαιρια καθε φορα να κραξεις τους drivers. Το προβλημα ειναι τα Windows 10 , διαβασε παραπανω, στα 7ρια που εχουν να ενημερωθουν και κανα 6μηνο , επαιξαν ΑΜΕΣΩΣ (και ενω ειχε πανω περασμενους της intel για την onboard). Μετα απο τοση προσπαθεια καταλαβαινω οτι το προβλημα ειναι των 10ριων. Αυτη τη στιγμη εβαλα νεο iso και βλεπω στο Update "nvidia driver update for nvidia gtx 1070" , προχωρουν τα updates και θα ενημερωσω για οτι νεοτερο.

 

@chrkon πιθανοτατα να φταιω εγω. Ειχα παλιο iso και εκανα απο αυτο φορματ (θελωντας και καλα να εχω καθαρο συστημα-πιο πολυ ομως ηθελα να περασω τα δεκαρια στον OCZ γιατι μου κανανε ενα μινι θεματακι-οχι κατι σπουδαιο).. Δεν περνουσε την 10586 πανω και εβγαιναν ερρορς και καθολου σωστα τα updates. Εφαγε σκαλωμα.

Τωρα περιμενω να τελειωσουν αυτα τα updates για να δω τι θα γινει με τους drivers.

 

@giorgos2187 ναι, δοκιμασα και αυτο.

 

@Lazy Dog δεν εχω το τελευταιο bios, ομως και στο 2ο μηχανημα asrock εχει (fatality H87 μαλιστα), και δεν εχει κανενα προβλημα. Και εδω παλιοτερο βιος εχει (απο το Η87 μιλαω τωρα :p )

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ, φίλε μου, σε έφαγε το κακό μάτι:p. Να τη χαρείς την καρτούλα σου και να της αλλάξεις τα φώτα. Ελπίζω και το θέμα με τα 10άρια να λυθεί για να την απολαύσεις την EVGA και να μη μείνεις παγωτό καλοκαιριάτικα;). Τελικά το παλιό το software είναι διαχρονικό. 7άρια, 8άρια (εμένα μ' αρέσουν) και άσε τα 10άρια για (πολύ) αργότερα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, tommybertsen said:

@Wizard! sorry man, αλλα εισαι εκτος θεματος. Το προβλημα καταλαβες να ειναι των drivers? Μη βρισκεις ευκαιρια καθε φορα να κραξεις τους drivers. Το προβλημα ειναι τα Windows 10 , διαβασε παραπανω, στα 7ρια που εχουν να ενημερωθουν και κανα 6μηνο , επαιξαν ΑΜΕΣΩΣ (και ενω ειχε πανω περασμενους της intel για την onboard). Μετα απο τοση προσπαθεια καταλαβαινω οτι το προβλημα ειναι των 10ριων. Αυτη τη στιγμη εβαλα νεο iso και βλεπω στο Update "nvidia driver update for nvidia gtx 1070" , προχωρουν τα updates και θα ενημερωσω για οτι νεοτερο.

Ο ίδιος επαληθεύεις τα λεγόμενά μου... Μάλλον δεν το κατάλαβες... Τα 10 με τι οδηγούν την κάρτα; Με αέρα; Δεν έχουν driver; Το update, τι είναι, δεν είναι "driver update" ;

Δεκάδες reviews της κάρτας με 10ρια, και τα 10ρια είχαν θέμα; Ή μήπως ξέρεις κανέναν που να στηρίζεται στον driver των Windows και να μην κατεβάζει από την nVidia;

Link to comment
Share on other sites

Ομως μαν, το προβλημα ειναι  τα Windows 10 , εκδοση ΠΡΙΝ την 10586. Ειχα παλιοτερη εκδοση και εκει δεν ηθελε ουτε τα updates να μου βγαλει (πρωτο προβλημα). Οι drivers δεν εμπαιναν εκει λογω windows 10 σε συνδιασμο με Nvidia. Εσυ περιγραφεις προβληματα που μπορει να συμβουν στον καθενα (δεν εισαι ο μονος,οχι) , με οποιανδηποτε καρτα. ΕΓω περιγραφω ενα μινι γολγοθα, μεχρι να καταλαβω αν εχει προβλημα η καρτα ή οχι.

Ολα τα λειτουργικα οδηγουν την καρτα με το ιδιο πραγμα (οδηγους :p ) , τα δεκα απλα μαλλον τωρα πηραν το διπλωμα :hehe: 

 

Συνοπτικα: Εβαλα 1070 στο 2ο πισι (win 7 ), εβαλα drivers μια χαρα κομπλε, δοκιμασα game,  εβγαλα καρτα, εβαλα την 770 ,εβγαλα με ddu , εβαλα ξανα drivers, ξαναδοκιμασα game,  μηδεν προβληματα.

Στα Windows 10 δηλαδη ΓΙΑΤΙ σονυ και ντε πρεπει να ειμαι στην υπερτελευταια εκδοση; Δε το καταλαβαινω αυτο. Ξαναλεω πως εχουν να ενημερωθουν πανω απο 6μηνο τα 7ρια της κοπελας μου, αμελει τις ενημερωσεις (πρεπει να κατσω να το κανω οταν μπορεσω).

 

Ενημερωνω πως προς το παρον (ειμαι ακομη στα Updates, το τελευταιο ειναι τεραστιο) , η καρτα φανηκε επιτελους στο Device Manager ως GTX 1070! Αυτο με απασχολουσε πρωτιστως. Θελω να πιστευω πως μετα το περας των updates , και την επανεκκινηση, θα μπορεσω να αναβαθμισω τους drivers (αν και μου εβαλε τον προ-τελευταιο οπως βλεπω ) .

 

@DEADLAZARUS ευχαριστω πολυ φιλε μου! 2 η ωρα δουλευω και δε με βλεπω να προλαβαινω να τελειωνω με το pc :p Αστα να πανε! Μου εφαγε ΟΛΗ την ημερα χτες, και αργησα να κανω τη δοκιμη στα 7 για να δω οτι ειναι οκ η καρτα (ανησυχησα λιγο για να πω την αληθεια και με το γεγονος οτι η καρτα εκαιγε - ειναι 45c σε idle χωρις κανενα fan profile - Λογω του οτι δε λειτουργουν τα φανς αν δε πιασει τους 60c ). Ενιγουει , φαινεται πως ολοκληρωνονται τα Updates, και ερχεται η στιγμη της αληθειας :rofl: 

 

Link to comment
Share on other sites

Για θερμοκρασίες νομίζω ότι δεν έχεις πρόβλημα. H EVGA έχει καλό σύστημα ψύξης και έτσι κι αλλιώς θα κάνεις ρυθμίσεις στα fans της κάρτας. Αν με ένα 30% η κάρτα πιάνει 32ο, είσαι κομπλέ. Περιμένω βέβαια να μας πεις και σε load και με τις συγκεκριμένες ρυθμίσεις τί θερμοκρασίες έχεις. Άντε, να τελειώσει το update να ησυχάσεις;).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Κατι που δε μου αρεσει ομως καθολου ειναι η idle θερμοκρασια της καρτας. Ειναι 45c και δεν εχει καμμια απολυτως λογικη να ειναι 45c. Πιανω το backplate και η καρτα ζεματαει. Μηπως ετσι ειναι η λειτουργια λογω του οτι τα ανεμιστηρια δεν λειτουργουν μεχρι να ξεκινησει να θερμαινεται παραπανω;

Έτσι δουλεύει, εδώ σε idle 37C με θερμοκρασία δωματίου 20-21C, εδώ 41C δεν βλέπω θερμοκρασία δωματίου.

Με το msi afterburner φτιάχνεις αν θες δικό σου προφίλ για τα fan να λειτουργούν από χαμηλότερη θερμοκρασία, λογικά και με της evga το πρόγραμμα θα γίνετε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα κατεβασω το evga precision x oc που ειναι για pascal, μια χαρα εγινε με το msi ab το φαν προφιλ εδω στα 7ρια. Δουλεψε στο 30% το φαν (χωρις να ακουγεται) , και η καρτα εριξε 13c (θερμοκρασια δωματιου 28c ). Το κουτι ηταν ανοιχτο, οποτε περιμενω idle στους 33-35 με το προφιλακι. Αλλα δεν ειναι πολλοι 45, με κλειστα τα ανεμιστηρια εντελως.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω βρήκα ποιο είναι το πρόβλημα. Δεν έχεις βάλει στην υπογραφή σου την νέα καρτούλα και σου κάνει νούμερα. Έχεις κρατήσει την 770. Έτσι εξηγούνται όλα:lol:.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπηκε και το msi ab , σειρα εχει το steam και κατεβασμα κανενος παιχνιδιου για δοκιμη. Δε θα προλαβω τωρα, το βραδυ λογικα. Θα αλλαχτει συντομα και η υπογραφουλα :hehe: 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ολα πηγαν καλα. Και ο καινουριος driver μπηκε χωρις κανενα προβλημα. Τα Windows (ή καλυτερη η εκδοση τους) ηταν το θεμα τελικα! (προχειρα δοκιμασα το DOOM και ειδα οτι εχει σε ultra + vulkan , μονιμα πανω απο 100 fps παντοτε σε 10 λπτ που επαιξα - τουτεστιν , η καρτα ειναι λιγο killer για 1080p !! ) 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.