Jump to content



Nvidia + Windows 10 Drivers Issue


Recommended Posts

Ναι... Εγω λεω το εξης απλο πραγμα. Εκανα ΜΟΛΙΣ φορματ, και εκλεισα το ιντερνετ ΠΡΙΝ προλαβει να κανει οτιδηποτε. Και παλι τα ιδια ειχα με τον driver (το πρωτο μηνυμα που ποσταρα). Τι στην ευχη, ποτε προλαβε; Τεσπα, κανω updates ,και βλεπω... Το DDU τουλαχιστον ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙ αυτη τη βλακεια που προσπαθουν τα windows να βαλουν driver... Θα ειναι η τελευταια μου λυση αν χρειαστει... Ας ελπισουμε να ειναι αυτο στο υπογραμμισμενο κειμενο

 

Εχει κολλησει στο μεταξυ και δε βγαζει τα επομενα updates... Θελει να με τρελανει , δεν εξηγειται αλλιως... Η υπομονη μου εξαντλειται...

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κι αυτό με το visual c++ αν δεν γίνει αυτό με το update.

Στην τελική βάλε τα 7άρια :whistling:

Αν δεν τα καταφέρεις άστο για αύριο.

 

Περιμένω τον ssd και την κάρτα, θα βάλω και τα 10.....να τα δοκιμάσω :suicide:!

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

Δοκίμασε κι αυτό με το visual c++ αν δεν γίνει αυτό με το update.

 

To δοκιμασα. Τιποτα... Και μεσω geforce experience (που γινεται εγκατασταση αφου ειναι απλα software) δοκιμασα, το ιδιο ακριβως μηνυμα λαμβανω. 

Μου προκαλει εντυπωση, που στο device manager δειχνει "microsoft basic display adapter" . Και στην οθονη "generic monitor" , ενω πρωτα ελεγε "Dell p2414h" και την καρτα γραφικων με το ονομα της. 

 Οταν κανω update driver απο εκει, βρισκει θεωρητικα driver, δειχνει GTX 1070 , αλλα παρολα αυτα βγαζει fail. Συγκεκριμενα: 

 

Capture01.JPGCapture00.JPG

 

Στο μεταξυ το windows update ειναι λες και ειναι νεκρο. Εχει μεινει σε καποιο update συγκεκριμενο, και δε βγαζει αλλο. Το ξερω οτι εχει πολυ περισσοτερα updates... 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

ναι , την προηγουμενη μου,  την GTX 770. Μα χτες εκανα φορματ, εβαλα drivers κανονικα (εβαλε βασικα τους δικους της η ms , ομως δεν ηθελα να βαλω αλλους, οποτε απλα το αφησα και εκανα uninstall ddu σημερα που εβαλα την 1070). Τωρα εχει καρακολλησει το windows update και δε κανει τιποτα. Πραγματικα εχω απηυδησει. Τι να κανω; Να βαλω windows 7? 

Link to comment
Share on other sites

to format το εκανες με παλιο image κατεβασμενο ;

Εα ναι δοκιμασε να το ξανακατεβασεις απο το tool μια και αυτο δε θα σου ζητησει πολλα ή και καθολου updates.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ενα iso κατεβασμενο , το αρχικο 1511 αν δε κανω λαθος. 

 

"Available updates will be downloaded and installed automatically." , αυτο βγαζει (δε πειραξα το group policy γι'αυτο το λεει αυτο). Παρολα αυτα ειμαι 1+ ωρα και τα updates αφαντα. 

Μου δινεται η εντυπωση οτι κατι αλλο συμβαινει.

 

Η οθονη μου παντα εβγαινε ως Dell P2414H , χωρις να βαλω καποιο driver. Τωρα βγαινει generic monitor. Η καρτα οποια και αν ηταν , εβγαινε ως "gtx xxx " , χωρις να εχει driver (στο device manager αυτα). Τωρα βγαινει "Microsoft Basic Display Adapter" . Κατι δε μου κολλαει σε αυτα εδω... 

Κατεβαζω το tool μηπως και γινει τιποτα απο θεμα updates.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

If all else fails, βαλε την 770 περνα οδηγους, κανε ρεσταρτ, βγαλτους με ddu, σβησε, αλλαξε καρτα, ανοιξε....

 

(τα εχω δει ολα με τα 10 κ ποτε δεν ξερεις):p

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

All fails... Ακομη και το creation tool μου λεει οτι δε συμφωνει με την γλωσσα (το'χω ξανακανει , αλλαζω το locale και ΠΑΛΙ αυτο δε συμφωνει, πρωτη φορα μου συμβαινει πραγματικα). 

Θα κανω αυτο με την 770.. Αν και εχω την εντυπωση οτι φταιει κατι αλλο... Ελπιζω να μην ειναι η καρτα... 

 

Δε ξερω αν χρειαζεται κανα bios update...Δε το νομιζω ομως... 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκολλήσει και να κάνει και τα υπόλοιπα updates κάνε μια restart το windows update service ώς εξής:

 

Παράθεση

All you need to do is restart the Windows Update service. The simplest way of doing this is:

  • Press Ctrl+ Shift+ Escape for Task Manager to show up.
  • Hit the “More details” button
  • Go to the Services tab
  • Look for wuauserv (you can easily do this by hitting W+U twice in a quick succession)
  • Right click on the service and hit Restart

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανω οτιδηποτε... 

 

Capture.JPG

 

Συμπερασματα δικα σας... Ειτε εχει καποιο θεμα η καρτα, ειτε ο συνδιασμος του Hardware μου με την καρτα (? ). Με την 1070 δε βγαζει τιποτα πανω. Εδω βγαινουν ολα κανονικα με την 770. Και αφαιρεσα ολους τους δισκους μηπως γινεται κανα περιεργο conflict...

Επισης να αναφερω οτι εβγαλα την καρτα και ΖΕΜΑΤΟΥΣΕ.. Και να αναφερω και το αλλο... βλεπω smoother κινηση γενικοτερα με την 770 στο desktop μου... 

Μυριζομαι rma... 

 

Μια τελευταια δοκιμη που θα μπορουσα να κανω , ειναι να μπει στο pc της κοπελας μου η καρτα... Δε ξερω τι αλλο να κανω! Ισως να κανω και καποιο bios update? Μηπως φταιει κατι τετοιο... Δεν εξηγειται αλλιως

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Δεν εβαλα καν τον driver. απλα δειχνω οτι μου επιτρεπει με την 770 πανω να κανω install καινουριους drivers. Αν ειναι θα βαλω το driver αυτο, μετα θα βαλω την 1070 , θα κανω καποιο clean install (χωρις DDU ) ,για να δω... Αλλα παιδια ,το προβλημα ειναι οτι θα επρεπε να την δειχνει στο device manager εξ'αρχης. Αλλαξα και τα 3 display ports, δοκιμασα με HDMI , μονο με DVI δε δοκιμασα να ξεκινησω το pc. ΜΗΠΩΣ και φταιει κατι τετοιο και δεν αναγνωριζεται η οθονη μου ΜΕ την 1070 πανω... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος virus777 έγραψε:

Για δοκίμασε να κάνεις αυτό που λες στις 2 πρώτες σειρές...

 

Άλλο pc πρόχειρο να του πετάξεις πάνω την 1070 έχεις?

Εχω αλλα παρατηρω οτι το προβλημα παραμενει. Με την 1070 , το desktop εχει κακη αποκριση. Στο device manager παλι βλεπω "microsoft basic display adapter" ,  και " generic non pnp monitor" (ειναι δυνατον; ) και δε νομιζω οτι θα μπορεσει να γινει κατι...

Εχω την εντυπωση οτι η καρτα ειναι προβληματικη... Δεν εχω αλλο χρονο. Θα δοκιμασω το πρωι στο αλλο πισι και αν οχι, rma... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Εχω αλλα παρατηρω οτι το προβλημα παραμενει. Με την 1070 , το desktop εχει κακη αποκριση. Στο device manager παλι βλεπω "microsoft basic display adapter" ,  και " generic non pnp monitor" (ειναι δυνατον; ) και δε νομιζω οτι θα μπορεσει να γινει κατι...

Εχω την εντυπωση οτι η καρτα ειναι προβληματικη... Δεν εχω αλλο χρονο. Θα δοκιμασω το πρωι στο αλλο πισι και αν οχι, rma... 

Τομμυ δοκίμασε το τώρα, ώστε αν είναι προβληματική ( χτύπα ξύλο ) να στείλεις αίτηση για rma από τώρα ώστε αύριο να τη στείλεις. Δε νομίζω να φταίει η κάρτα. Πιθανότατα κάποια bugια των windows ( googlαρα λίγο το πρόβλημα το έχουν αρκετοί με 10αρια ). 

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω αλλο iso ως υστατη λυση, και αλλοι ειχαν το προβλημα. Απλα δεν αναφερουν αυτο με το device manager. Ισως φταιει το χτεσινο φορματ και οτι δεν ειχαν γινει ολα τα updates που επρεπε... 

Link to comment
Share on other sites

Εάν κατάλαβα καλά έκανες uninstall με DDU τους drivers της 770 αλλα πρώτα κούμπωσες την 1070 πάνω??

Εάν έκανες το παραπάνω σαφώς και φταίς. Έφυγες για format! 

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

Εάν κατάλαβα καλά έκανες uninstall με DDU τους drivers της 770 αλλα πρώτα κούμπωσες την 1070 πάνω??

Εάν έκανες το παραπάνω σαφώς και φταίς. Έφυγες για format! 

Εκανε φορματ και πάλι τα ίδια. Κάτι με τα 10αρια φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.