Jump to content



Αγορά Windows 10 key


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Ψάχνω να αγοράσω ένα key για windows 10 pro 64bit. Ποιά η γνώμη σας για αυτό εδώ απο ebay ?

 

http://www.ebay.com/itm/Windows-10-Pro-32-64-bit-Retail-Key-Digital-Delivery-/272287861865?hash=item3f659f0c69:g:~f0AAOSwepJXZ~Zl

 

 

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Legit φαίνεται, έχει και τη διεύθυνσή του (όχι ότι μπορείς να την ελέγξεις εύκολα), αλλά συνήθως αυτά τα κλειδιά είναι ΟΕΜ, που σημαίνει ότι αν αναβαθμίσεις το PC σου, χάνεις το activation.

Κοίτα, πριν τελειώσει ο Ιούλιος, μήπως βρεις 7/8 κανονικά, όχι ΟΕΜ και τα αναβαθμίσεις σε 10. Το ίδιο είναι, αφού μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κλειδί για καθαρή εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω διαβάσει και retail να είναι το κλειδί 7/8 που θα αναβαθμίσεις σε 10 πάλι δεθεί με το υπάρχον hardware και αν αναβαθμίσεις χάνεις το activation, οπότε δεν έχει διαφορά αν πάρεις OEM ή όχι σε προγενέστερη έκδοση.

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Κάτι άλλο, έχω το pc με 10 χωρίς ενεργοποίηση και τα έχω στήσει. Μπορώ να βάλω κλειδί των 7 ή 8 κατευθείαν; 

 

Για 20 ευρώ δε με νοιάζει.. βολεύει για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Efialtis said:

Από ότι έχω διαβάσει και retail να είναι το κλειδί 7/8 που θα αναβαθμίσεις σε 10 πάλι δεθεί με το υπάρχον hardware και αν αναβαθμίσεις χάνεις το activation, οπότε δεν έχει διαφορά αν πάρεις OEM ή όχι σε προγενέστερη έκδοση.

Λάθος έχεις διαβάσει.

Εγώ είμαι με κλειδί 8, το οποίο μάλιστα ήταν αναβάθμιση από 7 και το αναβάθμισα δωρεάν στα 10. 

Πρόσφατα έκανα αλλαγή συστήματος και τα πέρασα κανονικά.

Ακολούθησα τη διαδικασία απενεργοποίησης από το παλιό και μετά ενεργοποίησης στο καινούριο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν αγορασω απο το πρωτο λινκ θα εχω θεμα παιδια; Ειμαι πριν το checkout. Εβαλα win 10 pro σε ενα φιλο και θελει κλειδι. Ειναι απο isο της microsoft.

Eπισης το κλειδι πως θα το παρω; Θα το στειλει στο email μου; Ή θα πρεπει να περιμενω; (λεει delivery 27 July).

Tονιζω οτι ειναι απο iso κατεβασμενο απο MS  , οχι απο καποιο λαπτοπ κλπ . Αυτο λεει οτι ειναι retail key, οχι ΟΕΜ. Λογικα θα κανει activate , σωστα; 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, tommybertsen said:

Αν αγορασω απο το πρωτο λινκ θα εχω θεμα παιδια; Ειμαι πριν το checkout. Εβαλα win 10 pro σε ενα φιλο και θελει κλειδι. Ειναι απο isο της microsoft.

Eπισης το κλειδι πως θα το παρω; Θα το στειλει στο email μου; Ή θα πρεπει να περιμενω; (λεει delivery 27 July).

Tονιζω οτι ειναι απο iso κατεβασμενο απο MS  , οχι απο καποιο λαπτοπ κλπ . Αυτο λεει οτι ειναι retail key, οχι ΟΕΜ. Λογικα θα κανει activate , σωστα; 

Δε μπορεί να στο εγγυηθεί κανείς. Απλά, λόγω του ότι είναι eBay, μπορείς να κάνεις dispute και να πάρεις τα χρήματά σου πίσω.

Είτε retail, είτε OEM, θα περάσει, δεν έχει να κάνει με το ISO. Αν πχ εγκατέστησες Ultimate και πάρεις Pro, θα σου απενεργοποιήσει ότι δε σου ανήκει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Wizard! έγραψε:

Δε μπορεί να στο εγγυηθεί κανείς. Απλά, λόγω του ότι είναι eBay, μπορείς να κάνεις dispute και να πάρεις τα χρήματά σου πίσω.

Είτε retail, είτε OEM, θα περάσει, δεν έχει να κάνει με το ISO. Αν πχ εγκατέστησες Ultimate και πάρεις Pro, θα σου απενεργοποιήσει ότι δε σου ανήκει.

Ευχαριστω πολυ! :) Θα τσιμπησω ενα απο τα 2 (το ακριβοτερο κατα 5€ εχει 80 θετικες 100% ψηφους στον πωλητη). Μενει να μαθω ποσα λεφτα διατιθενται :p 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Αν πχ εγκατέστησες Ultimate και πάρεις Pro, θα σου απενεργοποιήσει ότι δε σου ανήκει.

Γι αυτο εισαι σιγουρος; το εχεις κανει και το εχεις δει; Αν ναι, με σωζεις. Εχω enterptice εκδοση (κατα λαθος, οσο κουλο κι αν ακουγεται) αλλα θελω να αγορασω pro. Νομιζα οτι πρεπει να ξανακανω φορματ για να περασω τα pro. Απλα αγοραζω κλειδι, το περναω και αυτοματα θα γινουν pro?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, giorgos2187 said:

Γι αυτο εισαι σιγουρος; το εχεις κανει και το εχεις δει; Αν ναι, με σωζεις. Εχω enterptice εκδοση (κατα λαθος, οσο κουλο κι αν ακουγεται) αλλα θελω να αγορασω pro. Νομιζα οτι πρεπει να ξανακανω φορματ για να περασω τα pro. Απλα αγοραζω κλειδι, το περναω και αυτοματα θα γινουν pro?

Δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά το έλεγε κατά την εγκατάσταση τουλάχιστον μέχρι τα 7 που μπορούσες να προχωρήσεις χωρίς. Στα 8 που ήθελε πάλι κάποιο valid, δεν υπήρχε το μήνυμα.

 

Στη χειρότερη, δοκίμασε κι αν δε δουλέψει, θα κάνεις το format έτσι κι αλλιώς :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά το έλεγε κατά την εγκατάσταση τουλάχιστον μέχρι τα 7 που μπορούσες να προχωρήσεις χωρίς. Στα 8 που ήθελε πάλι κάποιο valid, δεν υπήρχε το μήνυμα.

 

Στη χειρότερη, δοκίμασε κι αν δε δουλέψει, θα κάνεις το format έτσι κι αλλιώς :)

Ok thanks! Κατι ακομα αν ξερεις.. Clean install windows 10 γινεται και βαζοντας απευθειας κλειδι απο windows 7 pro? Αν ναι, τοτε καλυτερα να αγορασω κλειδακι για 7αρια που τα βρισκω πιο φθηνα σε αξιοπιστα sites και ας κανω φορματ

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, giorgos2187 said:

Ok thanks! Κατι ακομα αν ξερεις.. Clean install windows 10 γινεται και βαζοντας απευθειας κλειδι απο windows 7 pro? Αν ναι, τοτε καλυτερα να αγορασω κλειδακι για 7αρια που τα βρισκω πιο φθηνα σε αξιοπιστα sites και ας κανω φορματ

Γίνεται, εγώ το έκανα με 8. Το έχω γράψει, είναι πιό συμφέρουσα λύση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Γίνεται, εγώ το έκανα με 8. Το έχω γράψει, είναι πιό συμφέρουσα λύση.

Ok, ευχαριστω πολυ. Αυτο θα κανω. Εβαλα να κατεβαινει το iso και θα αγορασω ενα κλειδακι για 7αρια. Ειναι προτιμοτερο και οικονομικοτερο ετσι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.