Jump to content



Δώστε τα φωτα σας για οθονη.


Recommended Posts

Αν είναι να πάρεις οθόνη απο Ελλάδα πριν καν βγεις απο το κατάστημα ρώτα τους 5 φορές αν μπορώ να την επιστρέψω για αλλαγή αν έχει εξαρχής έστω και 1 κολημένο/καμένο pixel, bleeding,yellow tint, white spots,dirt στο πανελ ή υπερβολικό ips glow. Αν πάρεις ASUS ή ACER (φοράνε το ίδιο πανελ) εχεις πάνω απο 50% πιθανότητες να έχει κάποιο θέμα η οθόνη και να χρειαστεί αλλαγή. Δεν υπάρχει ASUS  οθόνη που να έχω πάρει (VG278HE,PG278Q,PG279Q,MG279Q) και να μην έχει κάποιου έιδους θέμα out of the box.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, HellhammeR said:

Αν πάρεις ASUS ή ACER (φοράνε το ίδιο πανελ) εχεις πάνω απο 50% πιθανότητες να έχει κάποιο θέμα η οθόνη και να χρειαστεί αλλαγή. Δεν υπάρχει ASUS  οθόνη που να έχω πάρει (VG278HE,PG278Q,PG279Q,MG279Q) και να μην έχει κάποιου έιδους θέμα out of the box.

Είναι όμως φθηνότερες από τις Eizo... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Είναι όμως φθηνότερες από τις Eizo... :rolleyes:

 

εν τέλη θα πέσεις σε καλό κομμάτι, αν βαριέσαι να αλλάζεις σκας το χιλιάρικο σε ΕΙΖΟ που πιθανόν να μην έχει τα ίδια θέματα και ξεμπερδεύεις. Όταν πάρεις με το καλό την FS2735 θα μας πεις την εμπειρία σου.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ δεν πολυέχω σε υπόληψη την acer αλλά τα ίδια και χειρότερα διαβάζω για τα αντίστοιχα asus...

βασικά dead pixels και backlight bleeding σωστά;

...δίνεις ένα σκασμό λεφτά και ταλαιπωρείσαι και από πάνω με αντικαταστάσεις κτλ...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επίσης στην επιλογή της επόμενης οθόνης που θα μας κρατήσει για μια 6ετία,  περισσότερο με έχει προβληματίσει αυτό εδώ το θέμα

όπου συνοπτικά καταλήξατε στο συμπέρασμα ότι Single GPU+144Hz monitor ---> Gsync/freesync δεν παίζουν ρόλο και συνεπώς αποφεύγοντας κάποια οθόνη με αυτά τα δύο μπορείς να κοιτάξεις κάποια μεγαλύτερη >27' και 4Κ ανάλυση για να έχει νόημα  (ποιά; )...Μπέρδεμα...

 

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος sstav έγραψε:

 

Kορυφαια οθονη με panel ιδιο με της BenQ Bl3201PT, η οποια πλεον εχει Freesync. Αυτες οι δυο μαλλον δινουν την καλυτερη εικονα σε sRGB που μπορεις να αγορασεις.

 

Υποψιν ομως οτι ειναι 60Hz. Kαι τα 60fps σε 4Κ θελουν σοβαρη ιπποδυναμη.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Καλα μιλαμε μπάχαλο το θεμα με την οθονη.Με αυτα που διαβαζω βλεπω να μενω χωρις οθόνη η να παω στην dell που ποτε δεν ειχα θεμα οσες dell ειχα.

Γουστάρω eizo αλλα πολυ ακριβή. 

Link to comment
Share on other sites

εγώ βρίσκω ιδανική την 27" 2560χ1440p 144hz. Αν πήγαινα σε μεγαλύτερες ιντσες θα προτιμούσα 34" 4K 144hz. Αν υπάρχει το δεύτερο πάρε αυτό, δηλαδή 4Κ και πάνω απο 30", βέβαια θα πληρώσεις ένα νεφρό αλλά σίγουρα θα την κρατήσεις πολλά χρόνια διότι όσο προχωράνε και οι κάρτες γραφικών τόσο ποιο εύκολο θα γίνεται να οδηγήσουν το 4Κ. Για μένα δεν συμφέρει οικονομικά σε αυτήν την περίοδο που βρισκόμαστε να πας σε 4Κ, το 1440p είναι το sweetspot και με 144Hz θα έχεις πολύ ωραία εμπειρία gaming χωρίς να κολώνει στα fps η gtx1080.

Απο ΕΙΖΟ δεν ξέρω τι QC έχει. Απο asus,dell,acer απο προσωπική εμπειρία έχουν QC issues, ιδιαίτερα οι ASUS όπως είπα και παραπάνω 1 στις 2 πιθανότητες να έχεις κάποιο θέμα out of the box και να θες καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

Mιας και δεν υπαρχει διαθέσιμη η asus rog swift 34" συν οτι διαβασα ολα τα αρνητικά που εχουν με τα blb και δεν ξερω τι αλλο και χρονο για να κανω βολτα οθονη με το αμαξι δεν εχω για rma σε περιπτωση στραβης...παραγγειλα την  dell u3415w και ο θεος βοηθος.θα την εχω αυριο.

Την ειχα στο μυαλο μου σαν οθονη γιατί οπως προ ειπα οσες dell ειχα θεμα δεν ειχα ποτε συν οτι τις γουστάρω στα χρωματα τους , θα της κανω και ενα oc στα 75-80hz  για να ξεκολλήσω απο τα 60 και ελπιζω να τα παει.Αυριο θα σας εχω νεα και εντυπώσεις .

Για 4Κ ακομα δεν θελω δεν ειναι έτοιμες η καρτες να το αξιοποιησουν στο 100% και για sli δεν ειμαι θα μεινω με την μια 1080.

Link to comment
Share on other sites

Καλόριζικη αλλά μην περιμένεις να ξεπερνάει τα 60hz χωρίς frame skipping. Μόνο οι 1080p οθόνες το κάνουν αξιόπιστα και λίγες μόνο 1440p, ή p2416d και κάποιες κορεατικές.

πριν 7 ώρες, το μέλος sstav έγραψε:

επίσης στην επιλογή της επόμενης οθόνης που θα μας κρατήσει για μια 6ετία,  περισσότερο με έχει προβληματίσει αυτό εδώ το θέμα

όπου συνοπτικά καταλήξατε στο συμπέρασμα ότι Single GPU+144Hz monitor ---> Gsync/freesync δεν παίζουν ρόλο και συνεπώς αποφεύγοντας κάποια οθόνη με αυτά τα δύο μπορείς να κοιτάξεις κάποια μεγαλύτερη >27' και 4Κ ανάλυση για να έχει νόημα  (ποιά; )...Μπέρδεμα...

 

Θα πρότεινα να μην αγοράσεις με σκοπό να την κρατήσεις 6 χρόνια. Σε 3-4 χρόνια το πολύ θα έχουμε λογικά oled οθόνες υπολογιστή οι οποίες θα είναι πολύ καλύτερες από τις υπάρχουσες ips.

 

Εκτίμηση αποτελεί αυτό βέβαια.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Στο θεμα frames skipping εψαξα review και κάποια κομματια το κάνουν στα 80hz καποια ειναι σταθερά. Στα 75 ειναι ολες  σταθερες.Καλα και να μην ειναι δεν με χαλαει κανω αλμα μεγαλο απο τα 1080p tn πανελ 22" αρι μονιτορ σε αυτό.

Ενα 3αρι χρονια σίγουρα θα το κρατήσω θελω δεν θελω γιατο αν κανω κανα αστειο και την δωσω συντομα διπλα μου ειναι με την παντοφλα ετοιμη.:hehe:

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

850e εχει τωρα η asus !!  https://www.skroutz.gr/s/7770825/Asus-PG279Q.html     ειναι 180+ πανω απο ελλαδα και 230ε απο εξω, σιγουρα η eizo ειναι τοπ αλλα και απο amazon η asus εχει  EUR 801,00 https://www.amazon.de/Asus-Monitor-Reaktionszeit-DisplayPort-Mini-DP/dp/B0168W2524/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1467983421&sr=1-1&keywords=Asus+PG279Q

Έγινε επεξεργασία από MAKHS LIMENIKOS
Link to comment
Share on other sites

850e εχει τωρα η asus !!  https://www.skroutz.gr/s/7770825/Asus-PG279Q.html

Στο Amazon Γερμανίας έχει 801€. Αν υπολογίσεις τα μεταφορικά να τη στείλεις 1-2 φορές πίσω, την ταλαιπωρία και την αναμονή, μια η άλλη έρχεται...

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Στο Amazon Γερμανίας έχει 801€. Αν υπολογίσεις τα μεταφορικά να τη στείλεις 1-2 φορές πίσω, την ταλαιπωρία και την αναμονή, μια η άλλη έρχεται...

το ιδιο και απο amazon αν σου κατσει στραβη ,μιλαω παντα απο ελλαδα για asus ,αλλα για amazon ναι σε eizo και εισαι οκ δεν ξερω ειμαι προς eizo απο γερμανια θα δουμε εχω ακομα 2 μηνες για αγορα 

Έγινε επεξεργασία από MAKHS LIMENIKOS
Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά η διαφορά είναι ίδια, από όπου κι αν την πάρεις, αν συγκρίνεις το ίδιο κατάστημα.

Απλά από Amazon, δε θα μπλέξεις με τις επιστροφές, ενώ από Ελληνικά καταστήματα, δεν στο εγγυώμαι.

Από Amazon όμως, η κάθε επιστροφή, κοστίζει... Στα Ελληνικά, ίσως να την πας με το αμάξι, αν είναι κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.