Jump to content



Αξιόπιστο σύστημα NAS για επαγγελματικό χώρο


Recommended Posts

Καλησπέρα.Θέλω να πάρω backup υλικό περίπου 8 Terra από ένα serverοπουλο. Χρειάζομαι ένα αξιόπιστο σύστημα με διπλούς ή τετραπλους δίσκους

σε raid.Εάν αγοράσω ενα συστημα ας πουμε της WD my cloud με 2 δισκους  έτοιμο θα κάνω δουλειά ή σε 6 μήνες θα κλαίω το backup μου? Συμφέρει από άποψη

σταθερότητας και ασφάλειας να πάρω μια θήκη nas και να χώσω 2 red δίσκους WD μέσα....τι προτείνετε; ( απαραιτήτως μέσω ethernet)

Έγινε επεξεργασία από rastafari
caps removed from topic title
Link to comment
Share on other sites

1) Αυτά τα 8tb, θα γίνουν 10-12-16tb σε 6 μήνες ή θα παραμείνουν 8tb για πάντα κι απλά θα αλλάζουν (edit) συνεχώς;;

2) ethernet 1000άρι προφανώς ε; 

3) κάθε πότε θες να παίρνεις backup;

4) αν θες να'σαι ασφαλής, θα μένει offline προφανώς ε;

5) αν παίρνεις backup μια φορά τη βδομάδα.. κ πας σε μια φθηνή diy λύση, προτείνω με τα λεφτά που θα γλιτώσεις, να πάρεις το όλο concept χ2 και να παίρνεις κι ένα backup μεσοβδόμαδα :D

 

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω τις παρακάτω λύσεις

 

DIY custom NAS 

πχ HP Microserver με FreeNAS ή ακόμα καλύτερα Xpenology (το έχω 3 μήνες τώρα και δεν έχει κολλήσει ή κρεμάσει ΠΟΤΕ)

Synology

QNAP

 

Στις υπόλοιπες ποιο φτηνές λύσεις ότι έχω δοκιμάσει προσωπικά κάθε μήνα για να μην σου πώ και περιπτώσεις που έχω που κάθε δυο μέρες θέλουν restart.

 

Επίσης προτίνω για budget λύση ένα usb δίσκο αρκετά μεγάλο που θα παίρνει backup από το backup του NAS και να τον παίρνεις μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Επειδή είναι επαγγελματικός χώρος και άλλος πληρώνει  ( οχι πολλά ) καλό θα είναι να μην κάνω προσωπικούς πειραματισμούς

γιατι μετά υπόλογος θα είμαι εγώ. Θέλω να πάρω αντίγραφο ασφαλείας και  παράλληλα να  επιλέξω κάτι για την επέκταση του συστήματος.

Τα  δεδομένα θα αυξάνονται πάντα... και ναι το δίκτυο έχει 1gigabit bandwith....Ερώτηση...οι WD δεν είναι αξιόπιστοι;

Έγινε επεξεργασία από Passenger57
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Passenger57 έγραψε:

Κατ'αρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Επειδή είναι επαγγελματικός χώρος και άλλος πληρώνει  ( οχι πολλά ) καλό θα είναι να μην κάνω προσωπικούς πειραματισμούς

γιατι μετά υπόλογος θα είμαι εγώ. Θέλω να πάρω αντίγραφο ασφαλείας και  παράλληλα να  επιλέξω κάτι για την επέκταση του συστήματος.

Τα  δεδομένα θα αυξάνονται πάντα... και ναι το δίκτυο έχει 1gigabit bandwith....Ερώτηση...οι WD δεν είναι αξιόπιστοι;

Κοίτα, το να πάρεις εσύ τη θήκη και να ρίξεις μέσα 2 red wd δεν είναι πειραματισμός... είναι απλά λίγο πιο φθηνό από το να πάρεις έναν εξωτερικό wd με περίπου τα ίδια specs. Επειδή είσαι ελλάδα και με capital controls, είσαι κλεισμένος στην εγχώρια αγορά, θα τα πληρώσεις (ο άλλος), χρυσά.. οπότε καλό είναι ήδη να αρχίσεις το παραμύθι (αλήθεια είναι) με το πόσο σημαντικά είναι τα δεδομένα και πώς κρέμεται όλη η εταιρεία από μια κλωστή.. 

Εφόσον έχεις 1000άρι δίκτυο, θα τα περνάς μέσω δικτύου και μετά επαναλαμβάνω, καλό είναι να βγαίνει η συσκευή ΕΚΤΟΣ δικτύου κ ρεύματος. Δεν υπάρχει λόγος να μένει ανοιχτή άλλωστε. Επίσης καλό είναι να μην ξέρει κανείς πού είναι κ να μην είναι και στον ίδιο χώρο με τον server.

 

Οι λύσεις σου είναι δύο:

α) θήκη και 2 σκληροί.. γνώμη μου πας σε έναν 8άρη και σε 6 μήνες, άλλον έναν 8άρη.. (θα τσινήσει στάνταρ να πάρτε 2 οχτάρηδες μαζί)

β) πας σε μια έτοιμη λύση π.χ. wd duo αλλά ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΔΕ ΘΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΕ RAID 0.

 

αν καταλάβει πόσο σημαντικά είναι τα δεδομένα κ πόσο εύκολα μπορεί να κλείσει η εταιρεία του.. ας δώσει κάτι παραπάνω κ ας πάει σε μια πιο αξιοπρεπή λύση.. τα παραπάνω είναι ό,τι πιο "τσίπικο" και ερασιτεχνικό.. αλήθεια.. μ'έναν ιό ή ένα ransomware που είναι και της μόδας, έχουν γίνει τα δεδομένα σας .txt με κινέζικα για πλάκα.. :amen:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H ύπαρξη nas το οποίο θα είναι μόνιμα εκτός μου φαίνεται λίγο overkill. Θα μπορούσατε να πάρετε ένα tray της Icy Dock (ή κάτι αντίστοιχο) και να παίζετε με 8άρηδες WD Red. To κόστος του tray θα είναι το ένα δέκατο έως το ένα πέμπτο του nas και η ταχύτητα θα είναι μεγαλύτερη.... Σύν ότι ο δισκος μπορεί να φεύγει εκτός επιχείρησης ή να μπαίνει σε χρηματοκιβώτιο.

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.