Jump to content



6600 GT / X800XL


ea6gka

Ποια απο τις 2?  

30 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Όταν είδα από κοντά την υλοποίηση της sapphire x800xl ξενέρωσα άσχημα. Ένα άθλιο ψυκτράκι με στραβοκολλημένο πάνω το αυτοκόλλητο της sapphire, απουσία βύσματος τροφοδοσίας και ψύξη στις μνήμες ανύπαρκτη ή σχεδόν ανύπαρκτη για αυτές πίσω από το πυρήνα. Κάρτα 350 που δεν δικαιολογεί καθόλου τα λεφτά της, way to go ATi...

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα ψυκτράκια αναφέρομαι, δεν έχω δει μικρότερα στοκ ψυκτράκια. Στο τέλος οι επιδόσεις μετράνε το ξέρω, μη ξεχνάμε βέβαια και τη ποιότητα εικόνας. Απλά περίμενα περισσότερα από μια κάρτα της κλάσης.

edit* τώρα είδα τη φωτό, πιο μικρά ήταν. Πάντα αναφέρομαι στη sapphire.

Link to comment
Share on other sites

Θεικια καρτουλα ειναι η Χ800ΧL απο τιμη\αποδοση

Tην αποκτησε ενας γνωστο μου και ειναι πολλη ευχαριστημενος

Μαλιστα σε καποιες περιπτωσεις(με ΑΑ\ΑF) αποδειχτηκε πιο γρηγορη απο το Geforce 6800GT και αγγιξε τις επιδοσεις ενος 6800 Ultra !!!!!

Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι δεν υποστηριζει τα Shader 3.0 αλλα δεν βαριεσαι :T:

Αρχική απάντηση από chroma [Σήμερα, στις 11:46]

Όταν είδα από κοντά την υλοποίηση της sapphire x800xl ξενέρωσα άσχημα. Ένα άθλιο ψυκτράκι με στραβοκολλημένο πάνω το αυτοκόλλητο της sapphire, απουσία βύσματος τροφοδοσίας και ψύξη στις μνήμες ανύπαρκτη ή σχεδόν ανύπαρκτη για αυτές πίσω από το πυρήνα. Κάρτα 350 που δεν δικαιολογεί καθόλου τα λεφτά της, way to go ATi...

Δεν εχει αναγκη απο Υπερβολικες ψυκτρες γιατι πιανει πολλη μικροτερες θερμοκρασιες απο το 6800 GT ετσι και αλλιως

Αλλες θερμοκρασιες πιανουν οι λυσεις της Nvidia και αλλες θερμοκρασιες οι λυσεις της ΑΤΙ

Ψαξε λιγακι στο internet για περισσοτερες πληροφοριες :)

Το στραβοκολλημενο αυτοκολλητο κλπ μαλλον πρεπει να κατηγορεις την Sapphire για αυτο οχι την ΑΤΙ

Η ΑΤΙ προμηθευει το VPU και η Saphirre κατασκευασε ολα τα υπολοιπα

Αρχική απάντηση από chroma [Σήμερα, στις 12:01]

μη ξεχνάμε βέβαια και τη ποιότητα εικόνας.

Τι εχει η ποιοτητα της εικονας της ΑΤΙ??

Πιο καλη ειναι απο της Nvidia με πιο Sharp χρωματα και πιο καθαρο Antialliazing

μιας και εγω εχω δοκιμασει λυσεις και απο τις δυο εταιριες

Και μονο με τη χρηση του Digital Vibration μεσα απο τα driver της Nvidia αρχιζει και φαινεται πιο ομορφη η ποιοτητα των χρωματων στις λυσεις της Nvidia

Πρωτη βεβαια ειναι οι λυσεις της Matrox στο θεμα της ποιοτητα της εικονας

Link to comment
Share on other sites

Είχα πέι σε έναν χρήστη του forum , πώς πάιρνω το ocz 520 powerstream , και καλα Χριστούγεννα για επόμενη αγορά :whistling :whistling .

Αλλά μάλλον θα περιμένω και γώ μαζί σου ea6gka [χ800χλ] ,, ελπίζοντας πώς δεν θα δεί το πόστ μου ο συγκεκριμένος . :hehe: :baby: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Παραπάνω που μίλησα για ποιότητα εικόνας, αναφέρθηκα μόνο για να θυμήσω οτι δεν αγοράζουμε μόνο επιδόσεις αλλά και απεικόνιση. Το οτι η ΑΤΙ τα καταφέρνει πολύ καλά το γνωρίζω, 8500 και 9800 είχα αλλά μας άφησε μαζί με το AGP. Η ποιότητα όμως της 6600GT (της Gigabyte συγκεκριμένα τουλάχιστον) ήταν καλύτερη στο desktop από την 9800, αυτό ωφείλω να το αναγνωρίσω. Ειδικά σε υψηλές αναλύσεις και hz έχει περιοριστεί η τάση να θολώνει, στο ίδιο monitor πάντα. Για αυτό λεω πως είναι σημαντική η υλοποίηση της κάρτας, το αναλογικό της τμήμα κλπ.

Αρχική απάντηση από Vasot

Η X800XL τα βαζει ανετα και με μια 6800GT

Οποτε την 6600 την κανει σκονη...οποτε ουδεν συγκριση

Έχουν και 150 διαφορά, μη το ξεχνάμε. Ό,τι πληρώνεις παίρνεις.

ea6gka, δυστυχως δεν έκατσε ευκαιρία να δω από κοντά ακόμα τη sapphire να παίζει. Ο γνωστός πάντως δεν είχε κανένα παράπονο όταν τον ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε ήταν κανόνας, μέχρι την εποχή των GF3 που ο κάθε κατασκευαστής έκανε τα δικά του η ποιότητα απεικόνισης είχε μεγάλες αποκλίσεις. Στην ΑΤΙ τότε φαινόταν πολύ η διαφορά γιατί όλες ήταν reference pcb και τις έφτιαχνε η ίδια ΑΤΙ. Τώρα ευτυχώς οι περισσότεροι μένουν στο reference και δε βλέπεις κραγμένες διαφορές. Πιστευω τώρα πια η διαφορά παίζει πολύ μόνο στα πιο φθηνά μοντέλα. Αν και γενικά δε "πιστευω" σε τίποτα αν δε δω με τα μάτια μου :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.