Jump to content



Αγορά Νεου laptop για προγραμματιστη


Recommended Posts

@GriGaS Δεν με ενδιαφερει η καρτα γραφικών γενικά ..οποτε προτιμω να παρω SSD μεγαλυτερο + πιο ελαφρυ-λεπτο ..το Thinkpad X1 carbon einai poly κοντα σε αυτα που θελω νομιζω.. ή XPS 13 ειναι good enough ...latitube εαν παρω θα μ φυγει ο ωμος σε 2  μερες :p  ...any other idea εκτος απ αυτα που εχουμε ηδη προτεινει? δλδ  Thinkpad X1-Macbook 12 -XPS 13 

Link to comment
Share on other sites

Το MacBook αν δεν ξέρεις και δεν σκοπεύει να χρεισιμοποιεις iOS δεν αξίζει. Να πάρεις MacBook για να βάλεις Kali είναι γελοίο. Αφού για να πάρεις κάτι καλό σε χαρακτηριστικά θα δώσεις πολλά παραπάνω. Πήγαινε και δες από κοντά think pad και xps 13.

Εγώ θα έλεγα του συγγενή σου να μου βρει κανένα xps13 μεταχειρισμενο με κάνα 500αρι και θα ήμουν άρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

@swatoner Φιλε μου swatoner εχεις δικιο, δεν εχω ξαναερθει σε επαφη με thinkpad παντως ...μονο με τα παλια χοντροκομμενα κτηνη συγκεκριμενα :p ... 
προχτες ενας φιλος 2οετης εφερε το xps 15 του το οποιο εννοειται πως ειναι τουμπανο γτ εκανε 2Κ ...καθως δουλευει πανω σε αυτο ..(αλλα για μενα ειναι πολυ μεγαλο) αλλα και παλι δεν  με ικανοποιει εξωτερικα ...το thinkpad μου φαινεται απ τις φωτο + τα βιντεο πιο well built ... αλλιως macbook με OSX συν οτι αυτο συνεπαγεται ...οντας προγραμματιστεις και με πτυχιο σε μερικα χρονια (λεμεεε τωρα) εε πιστευω πρεπει ν εχω μια επαφη με Μήλα .. τι λες?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος TheHacker έγραψε:

θελω να με βοηθησει καποιος σε θεμα προγραμματισμου τι θα ειναι πιο βολικο.. macbook που ειναι ελαφρυ ή thinkpad ...:S

Στο προγραμματισμό, το μόνο που πρέπει να'ναι ελαφρύ είναι η εφαρμογή σου.

πριν 6 λεπτά, το μέλος TheHacker έγραψε:

@swatoner οντας προγραμματιστεις και με πτυχιο σε μερικα χρονια (λεμεεε τωρα) εε πιστευω πρεπει ν εχω μια επαφη με Μήλα .. τι λες?

Όταν πάρεις το πτυχίο.. κι ααααν γίνεις προγραμματιστής (μην παίρνεις όρκο), αποφασίζεις.. προγραμματισμό θα μάθεις μόνος, οι εργασίες της σχολής θα σε βάλουν απλά σε μια λογική.. ο προγραμματισμός σε μια εταιρία μεθαύριο δεν θα'χει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ.. 

τέλος τα mac, όσο καλά κι αν σου πει κάποιος ότι είναι... τα προδίδουν τα στατιστικά.. (πηγή wikipedia)

7b87d175951b474f9eb87f52e03ffda5.jpeg

Ξέρεις πολλά αφεντικά που θα σου πάρουν mac για να προγραμματίζεις; Ξέρεις πολλά που θα δεχτούν να φέρνεις το mac σου στη δουλειά κ να προσπαθείς να το κάνεις να παίξει με τα windows των συναδέλφων σου; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Delijohn ναι ναι,,συμφωνω ..εχεις δικιο απολυτα....Κανενας σοβαρος προγραμματιστης δεν χρησιμοποιει mac am sure ...90% dell precision :p .. 
(επισης οι εργασιες που εχουμε στο πανεπιστημιο ειναι τρομερης δυσκολιας και να σαι σιγουρος ειναι σαν ολοκληρα project για ΣΟΒΑΡΟΥΣ προγραμματιστες εαν θες εχω και υλικο :p ) 
Τελος παντων...με ολα αυτα που εχω ακουσει και εχω ψαξει τις τελευταιες 10 μερες αποκλυω εν τελει το macbook ....'Αρα Thinkpad? Xps? .... το thinkpad ειναι λιγο πιο "μπουρι"  σε θεμα αντοχων ενω το Xps 13 νομιζω ειναι πιο τουμπανο στο θεμα οθονης ..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, TheHacker said:

@Delijohn ναι ναι,,συμφωνω ..εχεις δικιο απολυτα....Κανενας σοβαρος προγραμματιστης δεν χρησιμοποιει mac am sure ...90% dell precision :p .. 
(επισης οι εργασιες που εχουμε στο πανεπιστημιο ειναι τρομερης δυσκολιας και να σαι σιγουρος ειναι σαν ολοκληρα project για ΣΟΒΑΡΟΥΣ προγραμματιστες εαν θες εχω και υλικο :p ) 
Τελος παντων...με ολα αυτα που εχω ακουσει και εχω ψαξει τις τελευταιες 10 μερες αποκλυω εν τελει το macbook ....'Αρα Thinkpad? Xps? .... το thinkpad ειναι λιγο πιο "μπουρι"  σε θεμα αντοχων ενω το Xps 13 νομιζω ειναι πιο τουμπανο στο θεμα οθονης ..

Πίστεψε με ο προγραμματιστής στην σχολή με τον προγραμματιστή στην δουλειά και γενικά η σχολή με την δουλειά απέχουν σαν το φεγγάρι με τον ήλιο.

Και δεν είμαι προγραμματιστής και στο λέω.

 

Το τι λειτουργικό θέλεις να ασχοληθείς είναι δικό σου θέμα. Βέβαια στην επαγγελματική σου πορεία θα τα δείς αναγκαστικά όλα.

Έχω developer στην δουλειά που μου λέει σπίτι μου έχω mac. 8 μήνες γκρίνιαζε ότι το pc του έχει πρόβλημα και τελικά έφταιγε το configuration που είχε στο IDE που κάνει develop συν κάποια limitations που έχει η πλατφόρμα που δουλεύει.

 

Εγώ σου ξαναλέω αν βρείς μεταχειρισμένο xps 13 και την πρώτη σειρά που βγήκε με i5 και 8gb ram θα είσαι μια χαρά. Κάπου στα 500$ παίζει και είναι τούμπανο. Θέλω και εγώ ένα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω εκανα java , c, php,html , javascript αλλα ... και παλι δεν εχουν σχέση με την αγορά εργασίας, προσωπικά νιώθω οτι δε ξερω τίποτα.
Πήρα κάποιες γνώσεις και μπορώ να χτίσω σε αυτές, αλλα, το μηχάνημα μου (c2d t6600 στο laptop ειναι ΥΠΕΡαρκετο ακόμα και οταν έτρεχα 5 χιλιαδες γραμμες java) δε θα με περιορίσει σε προγραμματιστικό περιβάλλον . Παρε και μια 2η οθονη και καρεκλα γραφειου με τα λεφτα αυτα


Γιαυτό οι περισσότεροι σου λεμε να παρεις κατι φθηνό. (ας πούμε αυτο που σου εβαλα με 300 λιρες εχει τον ιδιο επεξεργαστή με αυτο το carbon στα 1100 $ που εβαλες) . Θα δεις στη πορεια τις αναγκες σου...(εμενα ας πουμε ειναι η ram λογο των VM που θελω να τρεχω παράλληλα,system administrator wannabe,  δε με νοιάζει το compilation time )

 

Επεξεργαστη καλο ξερεις ποτε θα χρειαστεις? Οταν κανεις compile με δικα σου flags για optimization ενα linux distro ...εκει θα περιμενεις αρκετη ωρα (μπορει και 1 +ωρα) ενω με εναν καλυτερο επεξεργαστη θα εκανες ισως και το μισο χρονο. (τραβηγμενο λιγο παραδειγμα αλλα ισχυει αν πας απο c2quad -> i5) . Σκεψου δηλαδη 1 ωρα που ο υπολογιστης σου ειναι αδυνατον να κανει αλλη εργασια , πρεπει να εχεις 2ο μηχανημα ή τρως το χρονο σου για μια μικρη αλλαγη που κανεις στο κωδικα

 

ξαναλέω, σημαντικό, να υποστηριζει virtualization o cpu (και να μην ειναι φλατ το πληκτρολογιο...δε θα μπορεις να γραψεις)

α και που εισαι....trackball ftw :p

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.