Jump to content



Αγορά Νεου laptop για προγραμματιστη


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδες, μιας και φτανει το καλοκαιρακι και θα εχω περισσοτερο χρονο για "χαλαρωμα" οντας φοιτητης :p (λες και πνιγομαι ολο το χρονο) ,θα προβω στην αγορα ενος λαπτοπ για να προγραμματιζω ΚΥΡΙΩΣ σε αυτο αλλα και να κανω "παιχνιδακια" (βλ.penetration testing ^_^ ) και αλλα τετοια . Ακομη 1 λογος για αγορα ειναι το γεγονος οτι ερχεται ο cousin απο αμερικη και θα μου το φερει σε πολυ καλη τιμή . 
Συνεπως θα ηθελα να με βοηθησετε να αποφασίσω.Αρχικά θα ηθελα λιγη βοηθεια με τους γνώστες λιγακι πανω σε Programming & Developing γενικως εαν ενα Macbook θα μπορουσε να ανταποκριθει στις streessed αναγκες που θα το αναθεσω . 
Η Γενικη ιδεα που εχω στο μυαλο μου ειναι η Αγορα ενος laptop ΜΙΚΡΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ-Κομψου αλλα σιναμα και αρκετα δυνατου (δεν περιμενω να τρεχω τιποτα wordlist αλλα το κατα δυναμη) ωστε Να εγκαταστησω πανω τα καταλληλα tools οπως κατα  99% Kali linux  που τα εχω βολευτει αρκετα τωρα πια .
Εν κατακλειδι θελω να με βοηθησετε γτ ειχα 2-3 μοντελα στο μυαλο μου :
http://www.razerzone.com/gaming-systems/razer-blade-stealth  ΤΟ νεο blade της Razer το οποιο πραγματικα ειναι τουμπανο για την κατηγορια των Ultrabook με καινουργιας γενιας επεξεργαστη -256SSd και 8GB ram 
http://www.skroutz.gr/s/6321669/Apple-MacBook-12-1-1GHz-Core-M-8GB-256GB-SSD-2015.html το επισης νεο MAcbook της apple (βεβαια με ενοχλει οτι ειναι 12 και οταν θα προγραμματιζω On the go θα μ βγαινουν τα ματια φαντζομαι αλλα δν ειμαι και σιγουρος ) πολυ ελαφρυ κατι που μου αρεσει ,τρομερα κομψο αλλα απ την αλλη δεν εχω την παραμικρη ιδεα απο iOS ..
(Αφηνω ανοικτο το ενδεχομενο Macbook Pro 13αρι ισως)
http://www.skroutz.gr/s/8489340/Dell-XPS-13-9343-Touch-i5-6200U-8GB-256GB-QHD-W10.html Dell Xps 13 πολυ δυνατο αλλα σε σχεση με το razer υστερει..Συν οτι ειναι πιο  ακριβο

Budget:1000-1200 ευρω περιπου
HELPPP my friends...HELP!

Link to comment
Share on other sites

Μακρυά απο razer (ανιπαρκο aftersales + οχι καλη ποιοτητα)

Mac...ισως ...ενα μοντελο της προκοπης με καλυτερο επεξεργαστη και τουλαχιστον 16γιγα ραμ (θα εχεις θεμα ισως με τα OS - λινουξ , windows αν θελεις να τα τρεξεις host και οχι σε VM )

το dell οπως καταλαβαίνεις προτείνω (δες και Thinkpad ή ενα τουμπανο Ultraportable νομιζω της asus ειναι)

 

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

με βάση τα 1000-1200
το razer το ξεχνάς (εκτός αν μου δείχνει κάτι λάθος στο store με 2k usd συν ότι παίζει με το aftersales)

τώρα απο εκεί και πέρα,
χοντρικά το base macbook pro 13 και το base xps13 developer edition είναι το ίδιο πράγμα (m2 ssd , κολλημένα cpu/chip ram και igpu)
ελαφρά εναλλακτικό το macbook air 13 αλλά με τόσο φτωχό i/o απλά το ξεχνάς

 

απο εκεί και πέρα ,

παραπλήσια είναι τα hp spectre / envy (στις 13.3) lenovo yoga 700/900 ή γενικά όπως είπε και ο sirdiman την thinkpad που είναι πιο "bussiness"

Link to comment
Share on other sites

Μμμ αρχιζεται και με προβλιματιζετε και οι 2 σας :p haha .Ημουν σχεδον 1 βημα απ την αγορα του Razer ... με 1250$   τσιμπας 17 6500U -8GB ram -256 SSD PCIe συν το πληκτρολογιο (αφου λιωνω τα βραδια στο διαβασμα αρκετες φορες) συν ωραια εμφανιση και αλουμινενια κατασκευη...

Για τα thinkpad δν εχω και μεγαλη ιδεα ,εχω φαει απειρες ωρες ψαχνοντας και δεν εβγαλα καμια ακρη....μου αρεσει το Thinkpad X1 Carbon edition ...καλη τιμη κιολας απο αμερικη αλλα απο εκει και περα δεν βλεπω κατι too good για να το αγορασω... 

Macbook 12'' με 1.7 Ghz λετε θα ειναι οκ? θα μπορω να προγραμματιζω easy enough? και να τρεχω και μερικα ετσι ομορφα προγραμματακια ?

Επισης το XPS δεν με τρελαινει ειναι πολυυυυ μετριο για τα χρηματα του σε σχεση με τα αλλα 2

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος unseen έγραψε:

Σε τι γλωσσα θα προγραμματιζεις;

C παρα πολυ , C++ ακομα πιο πολυ   και απο εκει και περα λιγο λιγοτερο γραφω σε bash (το οποιο θα μ χρειαστει στο μελλον γιατι εχω 2 μαθηματα κορμου στην σχολη τρομερης απαιτητικοτητας) τωρα  δεν αναφερω html,sql, c# που εχω 1 εργασια καθε τοσο γιατι δεν εχει ουσια να παρω λαπτοπ για 1-2 φορες που θα τις χρειαστω.
Γενικά θα το φορτωσω με Kali to laptop αυτος ειναι ο σκοπος ,ασχολουμαι αρκετα με security (σε αρχαριο επιπεδο αλλα λογω του πανεπιστημιου τωρα κτλ θα ασχοληθω και προσωπικα ακομα πιο πολύ ) με λιγα λογια θελω να εχει δυνατοτητες .

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος shattered έγραψε:

με βάση τα 1000-1200
το razer το ξεχνάς (εκτός αν μου δείχνει κάτι λάθος στο store με 2k usd συν ότι παίζει με το aftersales)

τώρα απο εκεί και πέρα,
χοντρικά το base macbook pro 13 και το base xps13 developer edition είναι το ίδιο πράγμα (m2 ssd , κολλημένα cpu/chip ram και igpu)
ελαφρά εναλλακτικό το macbook air 13 αλλά με τόσο φτωχό i/o απλά το ξεχνάς

 

απο εκεί και πέρα ,

παραπλήσια είναι τα hp spectre / envy (στις 13.3) lenovo yoga 700/900 ή γενικά όπως είπε και ο sirdiman την thinkpad που είναι πιο "bussiness"

 

Μία ώρα πριν, το μέλος SirDiman έγραψε:

Μακρυά απο razer (ανιπαρκο aftersales + οχι καλη ποιοτητα)

Mac...ισως ...ενα μοντελο της προκοπης με καλυτερο επεξεργαστη και τουλαχιστον 16γιγα ραμ (θα εχεις θεμα ισως με τα OS - λινουξ , windows αν θελεις να τα τρεξεις host και οχι σε VM )

το dell οπως καταλαβαίνεις προτείνω (δες και Thinkpad ή ενα τουμπανο Ultraportable νομιζω της asus ειναι)

 

Ευχαριστω αρχικα για την βοηθεια, επι της ουσιας θελω ενα μικρο λαπτοπ να το "πεταω" στην τσαντα που παω στο πανεπιστημιο ,να το παιρνω οταν παω για καφε μαζι μου...να το κουβαλαω συνεχως μαζι μου δλδ και να κανει αυτα που εχω αφησει στη μεση στο Desktop μου σπιτι ...να τα συνεχιζω on the go δηλαδη...νομιζω το Macbook 12'' ειναι πολυ δυνατο σε αυτα που περιεγραψα... τωρα δν ξερω στο θεμα programming πως τα παω..κανενας που να εχει ιδεα απο OSX και programming?

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις σοβαρο προγραμματισμο σε c , linux (αν θα το βαλεις σε VM τοτε πρεπει να εχεις τα καταλληλα extensions στον επεξεργαστη σου, vt-x , vt-d etc) .
 

Αν θελεις να το "πετας" ,υπαρχουν και refurbished thinkpad με 200-300 ευρω και τα ρεστα ssd και σουβλακια

px

 

http://www.ebay.co.uk/itm/CHEAP-FAST-Lenovo-ThinkPad-X220-i5-2520-2-5Ghz-4GB-320GB-Win-7-Pro-Laptop-Webcam-/191750377239?hash=item2ca5368f17:g:DqAAAOSwWTRW2GM-

 

http://www.ebay.co.uk/itm/FAST-REFURBISHED-LAPTOP-14-Lenovo-ThinkPad-T440p-Core-i5-4300M-2-60GHz-8GB-/222098806948?hash=item33b61ed8a4:g:DnsAAOSws8ZXHjEo

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος SirDiman έγραψε:

Αν θελεις σοβαρο προγραμματισμο σε c , linux (αν θα το βαλεις σε VM τοτε πρεπει να εχεις τα καταλληλα extensions στον επεξεργαστη σου, vt-x , vt-d etc) .
 

Αν θελεις να το "πετας" ,υπαρχουν και refurbished thinkpad με 200-300 ευρω και τα ρεστα ssd και σουβλακια

px

 

CHEAP FAST Lenovo ThinkPad X220 i5-2520 2.5Ghz 4GB 320GB Win 7 Pro Laptop Webcam | eBay

 

FAST REFURBISHED LAPTOP 14" Lenovo ThinkPad T440p Core i5-4300M 2.60GHz 8GB | eBay

Δως μου ενα καλο λογο να πάρω ενα http://www.skroutz.gr/s/7279549/Lenovo-Thinkpad-X1-Carbon-i5-4300U-4GB-180GB-W7.html ? γιατι πραγματικα ειναι πολυ δυνατο απ οτι ξερω αλλα δεν βλεπω καποιο λογο να ειναι καλύτερο απο ενα Blade Stealth ή ακομα καλυτερα απο ενα macbook ξερω γω ...

γιατι και μικροτερη ram θα εχω (4GB) και πιο παλιο επεξεργαστη και μικροτερη αναλυση οθονης...μονο build quality πληρωνω δλδ? εκτος αν εχει κτ κρυφο το thinkpad Που δεν το βλεπω :p haha

 

Έγινε επεξεργασία από TheHacker
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος TifoziF1 έγραψε:

Κοίτα και αλλού για Χ1, πχ αγγλία, 20FB002UUK Lenovo ThinkPad X1 Carbon 2.3GHz i5-6200U 14" 1920 x 1080pixels Black 

 

Ελλάδα θα βρεις περσινά προπέρσινα μοντέλα.

Από Αμερικη θα μου το φερει ο ξαδερφος μου σε περιπτωση που δεν το εχεις τσεκαρει Tifozi φιλε μου..οποτε εχεις τπτ καλο USA site? χαχα ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Lenovo.com

http://shop.lenovo.com/us/en/laptops/thinkpad/x-series/x1-carbon-4/#SYSTEM 

Quote


Processor: Intel Core i7-6600U Processor (4MB Cache, up to 3.40GHz)
Intel Core i7-6600U Processor (4MB Cache, up to 3.40GHz)Select i7-6600U Processor to upgrade to 16GB memory.
Operating System: Windows 10 Home 64
Display: 14.0 WQHD(2560 x 1440) IPS Non-Touch
Memory: 16GB LPDDR3 SDRAM 1866 MB
Graphics: Intel HD Graphics 520
Keyboard: Keyboard Backlit - English
Security Features: Integrated Fingerprint Reader
Camera: 720p HD Camera with Microphone
Security Chip: Software TPM & Hardware dTPM
Hard Drive: 512 GB Solid State Drive, SATA3512 GB Solid State Drive PCIe-NVMe[add $355.00 $55.00]1 TB Solid State Drive PCIe-NVMe[add $425.00 $185.00]
Pointing Device: UltraNav (TrackPoint and ClickPad)
Battery: 4cell 52Wh
Power Cord: 65W AC Adapter - US(2pin)
Wireless: Intel Dual Band Wireless-AC(2x2) 8260, Bluetooth Version 4.1 vPro
Integrated Mobile Broadband: Integrated Mobile Broadband upgradable
Language Pack: Publication - English
Web Price: $1,857.60

 

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, TifoziF1 said:

Κοίτα και αλλού για Χ1, πχ αγγλία, http://www.lambda-tek.com/Lenovo-20FB002UUK~sh/B2794588&origin=skinflint16.8 

 

Ελλάδα θα βρεις περσινά προπέρσινα μοντέλα.

η ram δεν αναβαθμίζεται ή είναι λάθος του site?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος TifoziF1 έγραψε:

Οπ...δεν το ειχα δει αυτο :p ..πραγματικα τρομερο μηχανημα για τα χρηματα αυτα... αλλα ΓΙΑΤΙ thinkpad :p ..? help me...βλεπω οτι αρκετοι businessman dialegoyn thinkpad αλλα λογω κατασκευης? ..αφου windows τρεχουν :p


Απλα ειχα πει το πολυ μεχρι 1.100 ευρω ..αυτο ξεφευγει..

Έγινε επεξεργασία από TheHacker
Link to comment
Share on other sites

Στο Gen4 Χ1 η ram δεν αναβαθμίζεται. Είναι πάνω στην μητρική κολλημένη. 

@TheHacker Οταν θές μικρο δυνατό καλό λαπτοπ κοιτάς σε Latitude (Dell) και σε ThinkPad (lenovo) που έχουν και από τις καλύτερες υποστηρίξεις στην χώρα μας και όχι μόνο.

 

Σε Dell κοιτάς Latitude E54xx (σειρά 5000) και Ε74xx (σειρά 7000). Σε Lenovo τα X1/T460/T460p. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με απογοητευσατε με το Razer Blade η αληθεια ειναι αλλα ναι ισως εχετε δικιο με το aftersale :/ ..
Πριν λιγο ήμουν σε ενα μαγαζι με laptop και τεσταρα το Macbook 12''  2016..πραγματικα καλοφτιαγμενο ετσι ,βεβαια φανταζομαι οτι μπροστα στο Carbon X1 δεν ειναι τιποτα :p ,παρολο που σε μεγεθος ειναι διπλασιο το Lenovo... θέλω να δοκιμασω να προγραμματισω σε Macbook ...δεν εχω προσπαθησει ποτε η αληθεια ειναι ..νομιζω οτι αρκετοι  το κανουν οποτε why not...το lenovo απ την αλλη ειναι ενα απλο Laptop Με ωραια χαρακτηριστικα και τρομερα στιβαρο.... πρεπει να δω ενα thinkpad απο κοντα.. αλλα που τετοια τυχη 

Link to comment
Share on other sites

Τα 12άρια είναι άλλη κατηγορία, κατηγορία φτερού και έχουν τα προβληματάκια τους  σε δύσκολη χρήση (cpu throttle λόγω μη ενεργητικής ψύξης) και αδύναμους επεξεργαστές. 

Link to comment
Share on other sites

Θες απλά να πετάξεις τα λεφτά σου ή και για τη φιγούρα;; 

Τι πάει να πει programming on the go; Ποιος είσαι, ο Kevin Mitnick; Αδερφέ χαλάρωσε.. δε σε κάνει το μηχάνημα χάκερ.. το πιο σοβαρό που θα κάνεις ΑΝ ΚΙ ΟΠΟΤΕ ασχοληθείς με pentest είναι κάνα virtual machine.. γιατί θες να πετάξεις τα λεφτά σου; Γιατί να κουβαλάς το λάπτοπ όλη μέρα μαζί;; Τι φάση;; Θα βαρεθείς να το κουβαλάς.. θα κρεμάσει ο ώμος σου, ειδικά αν δεν πάρεις τσάντα πλάτης.. άσε που δε σε βοηθά να δουλεύεις σε τόσο μικρή οθονίτσα.. είσαι σχολή; Εργαστήριο.. είσαι σπίτι; Στο σταθερό.. θες πολύ ψωμί ακόμα για να ξεπεράσεις τις δυνατότητες ενός μηχανήματος κ να παίξεις με "δυνατά" μηχανήματα.. είσαι ακόμα στην αρχή.. δε θες επ ουδενί "δυνατό" μηχάνημα.. προπτυχιακό στην ελλάδα κάνεις.. και στο mit να ήσουνα, θα το έβγαζες με ένα λαπτοπάκι των 500€.. άραξε σε ένα εργαστήριο ή σπίτι κ βγάλε όση δουλειά θες.. τι πάει να πει on the go; Δεν είσαι σε ταινία man.. δεν χακεύεις αμάξια καθώς περνάνε.. πάρε ένα καλό dell από αμερική κ τέλος.. 

Όσο για τα mac, μη πας καν σε macbook air..  γενικώς για apple products, programming και security γίνεται, αλλά αν δεν έχεις ιδέα, ποιος ο λόγος τώρα; Δε σε καταλαβαίνω.. απλά για το μηλαράκι που φωτίζει στη πλάτη; Design; Ποιος ο λόγος..;; 

Επίσης για security παίζει αρκετά η python, oπότε πάλι δεν θα'χεις θέμα.. απλά δεν καταλαβαίνω αυτό το on the go.. αράζεις σε παγκάκια; Starbucks; Πας κ "κλέβεις" από δίκτυα ξένων ή ταξιδεύεις πολύ; Μένεις χαλκίδα κ πηγαινοέρχεσαι; Τι φάση; Αν μπλέξεις με σοβαρό προγραμματισμό θα μπεις σε "βαριά" περιβάλλοντα.. αν μπλέξεις με security, θα θες χαλαρό προγραμματισμό κ άλλου τύπου προγράμματα.. τίποτα όμως δεν γίνεται on the go.. δεν είναι όλα κάτσε να τρέξω 5 script και θα "καταφέρω" κάτι.. εκτός αν κάνεις πτήσεις τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα ή πας με το τρένο από τη μια μεριά της εΕλλάδος στην άλλη.. τι να πω.. τα'χεις λίγο παρεξηγημένα.. κι οι εργασίες της σχολής δεν θα γίνονται on the go.. αλήθεια.. 

(εντελώς φιλικά κ με καμία δόση ειρωνείας.. σε προσγειώνω λίγο, αν μου επιτρέπεις, αλλιώς προσπέρασε το ποστ κ συγγνώμη)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

στην πληροφορική του ΕΚΠΑ (αν θυμάμαι καλά εκεί πρέπει να είναι ο @TheHacker) δεν υπάρχει εργαστήριο υπολογιστών (είναι πόσα χρόνια που περιμένουν να ξεκλειδώσουν τα κονδύλια που πρέπει να τα δώσει η Περιφέρεια, αν δεν κάνω λάθος). Τα μηχανήματα δεν κάνουν ούτε για ανακύκλωση. Τα μισά δε λειτουργούν, και όσα λειτουργούν σου βγάζουν την ψυχή.

Δουλειά από το σπίτι δε γίνεται πάντα. Υπάρχουν ομαδικές εργασίες. Καλά τα skype, αλλά δε βγάζεις πάντα άκρη. Επίσης με το Skype δεν είναι το ίδιο εύκολο να εξηγήσεις στο γκομενάκι αυτά που δεν καταλαβαίνει (τι γκομενάκι θα είναι στην πληροφορική είναι άλλο θέμα :hehe: ) Υπάρχουν εργαστήρια που πρέπει να πηγαίνεις, αλλά δεν υπάρχει εξοπλισμός στη σχολή (αν δεν έχεις λάπτοπ δε θα σου πουν τπτ προφανώς, αλλά...). Γενικά είναι πολύ χρήσιμο ένα laptop

Από εκεί και πέρα συμφωνώ ότι μπορεί να κάνει τη δουλειά του και με ένα λαπτοπ των 500€(αλλά αυτά συνήθως δεν έχουν fhd οθόνη, οπότε κανονικά έπρεπε να αποκλείονται)

Link to comment
Share on other sites

@Delijohn Ευχαριστω για ομαληη προσγειωση ,αν και λιγο επιθετικος σε καποια σημεια :p αλλα κανενα προβλημα ,δεν φοβαμαι τη αληθεια... ίσως εχεις δικιο ..δεν ειμαι ουτε κολλημενος  με apple ουτε θελω να χακευω on the go.. απλα δεν καταλαβες το concept που εχω στο μυαλο μου νομιζω.. (ισα ισα που σνομπαρω apple για διαφορους λογους :p
Οι αναγκες μου ειναι οι εξης ,οπως βλεπετε και απο την υπογραφη εχω πολυ τουμπανο μηχανημα στο σπιτι,συνεπως θέλω οταν χρειαζεται να παω γ ενα καφε με φιλους που ισως εχουμε προτζεκτ μαζι ,ή ας πουμε να παω για διακοπες 5-10-15 μερες ξερω γω να μπορω να μεταφερω τα προτζεκτ μου στο laptop και να φευγω ...σιναμα ομως στο λαπτοπ να μπορω να κανω αρκετα πραγματα..δεν θελω κατι τρελο ! Το ξερω οτι και ενα dell των 500ευρω θα εκανε δουλεια αλλα απ την στιγμη που εχω στην περιοδο που ειμαστε την οικονομικη ευχερεια γιατι να μην παρω κατι που να κανει ΑΚΟΜΑ καλυτερη δουλεια οταν χρειαστει? ...κλεινω προς thinkpad just to know...αν και το dell Xps 13 epishs μου αρεσει
@deninho yparxoun εργαστηρια αλλα ειναι μηχανηματα του 2000 ξερω γω ,προφανως ακομααα (σε καποιους μηνες θα μπουν νεα μηχανηματα) δεν μπορεις να κανεις τιποτα σοβαρο στη σχολη .Απο την αλλη σωστος καθ ολο το post soy ..ετσι ακριβως.. θελω να παιρνω το λαπτοπ μου στα εργαστηρια-στα ομαδικα project κτλ.. οποτε μια ανακεφαλαιωση? (ισως και για κατι φθηνοτερο ξερω γω απ τα 1000ευρω ..μην μας λενε και σπαταλους στο τελος)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.