Jump to content



Πάγωμα του PC μετά απο Gaming.


Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum,

Το συστημά (είναι 2 χρονών) μου αποτελείται από :

PSU: Ένα Coolermaster B600 , RS-600-ACAB-D3
Mobo: Asus Z97-A
CPU: Intel i-7 4770k 
RAM: Kingston Hyper X 8GB 2400mhz ddr3
GPU: Asus R9 270x  2GB DirectCU II
2 x SSD: Samsung 840 evo 120gb και Kingston SV300 240gb
2 x HDD: WD 500gb και 1ΤΒ Sata 3.
Οθόνη :Μια Samsung 1080p


Πριν 4 μήνες έκανα αναβάθμιση από AMD 4πύρινο σε Intel i-7 ddr3 και τα δύο συστήματα. Όλα καλά τους 2 μήνες.
Μετά άρχισε να κολλάει στην εκκίνηση στο bios και να μένει εκεί . Δοκίμασα πολλά έκανα φορμάτ , update το bios και τους drivers της κάρτας γραφικών,έριξα τις ram στα 1600mhz και δεν έχω κάνει κανένα overclock σε CPU και GPU.
Η χρήση που του έκανα ήταν για Gaming με καινούρια παιχνίδια όπως το metal gear 5.
Με τα πολλά εδωσα την μητρική για RMA και την GPU και Μητρική και τις βρήκαν ΚΑΙ ΤΙΣ 2 χαλασμένες και μου έδωσαν καινούρια μητρική και πιστοτικό υπόλοιπο για GPU (δεν είχαν την ίδια).

Τώρα είμαι με Intel Graphics και όταν παίζω Hearthstone και Overwatch παθαίνει ΠΑΝΤΑ freeze το PC με την οθόνη να μένει ανοιχτή(όχι black screen ) και για να πάρει μπρος θέλει σκληρό reset.
Μετά άλλαξα και Ram και πήρα corsair αλλά συνεχίζει να έχει το ίδιο θέμα. Άλλαξα και τη θέση των games σε άλλο σκληρό και πάλι τα ίδια. Με update το bios εννοείται.

Το μόνο που μου μένει είναι να αλλάξω PSU , CPU και να κάνω φορμάτ(δεν έκανα όταν έβαλα καινούρια μητρική)

Αυτά τα ολίγα ελπίζω να μην σας κούρασα. Όποιος είναι γνώστης του προβλήματος ας μου γράψει από κάτω.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παίζεις αλλά κάνεις πιο ελαφριά πράγματα όπως προβολή ταινίας, internet κλπ σου παγώνει;

Οι θερμοκρασίες της CPU είναι φυσιολογικές;  Δες αν μπορείς να δοκιμάσεις με ένα άλλο τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν μου έχει κλείσει όταν βλέπω ταινίες ή είμαι στο internet.

Συνήθως όταν έχω ανοιχτό και το παιχνίδι και ένα video κολλάει .

Έχω ανοίξει ταυτόχρονα  το speccy και το game(hearthstone) δείχνει ότι είναι κάτω απο 45 C.

Τροφοδοτικό διαθέσιμο δεν έχω αυτή τη στιγμή.

1.PNG

2.PNG

Link to comment
Share on other sites

Κανε και το φορματακι ,τροφοδοτικο δύσκολα ,το φορτίο που τραβάς με την ενσωματωμένη κάρτα ειναι αστείο .

Μια πιθανότητα ειναι να μην εχεις δώσει αρκετή ram στην igpu.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις περιπτώσεις προχωράς με την είς ατοπο απαγωγή...αλλάζεις 1 - 1 τα πράγματα απο αυτα που μείναν 
"αμετάβλητα" και προχωράς...αν τελικα΄βρεις οτι τίποτα δεν αλλάζει επιστρέφεις φτου απο την αρχή....πάντως με βάση ότι όλα είταν 
"χαλασμένα" υποθέτω ότι κάτι δεν πάει καλά με το τροφοδοτικό.....

Link to comment
Share on other sites

Με τα πολλά είδα ότι όταν έμεινα με intel graphics δεν τους είχα κάνει update. Εδώ και 2 μέρες δεν μου έχει ξανά κολλήσει. 

Ελπίζω να είναι αυτό. Αλλά σίγουρα θα του κάνω ένα φορμάτ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος shadowgear έγραψε:

Με τα πολλά είδα ότι όταν έμεινα με intel graphics δεν τους είχα κάνει update. Εδώ και 2 μέρες δεν μου έχει ξανά κολλήσει. 

Ελπίζω να είναι αυτό. Αλλά σίγουρα θα του κάνω ένα φορμάτ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. 

Γράψτε λάθος πάλι κόλλησε το pc πάει για αλλάγη τροφοδοτικού και φορμάτ και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.