Jump to content



Corsair H100i Τίτλοι Τέλους;


env0y

Recommended Posts

Παρακαλώ τα φώτα σας.

 

Τον τελευταίο μήνα έχω παρατηρήσει αδικαιολόγητα υψηλές θερμοκρασίες στον i7 4770k 4.4Ghz ξεκινώντας με 40 °C και φτάνει στους 50 °C όταν παίζω Overwatch.

Αντικατέστησα την πάστα με πολύ ανώτερη και διαφορές δεν βλέπω. Έχω ένα δεύτερο PC στον χώρο μου με ακριβώς τον ίδιο επεξεργαστή στα 4.4 Ghz και με μια απλή αερόψυξη της Cooler Mater και idle είναι 29°C και δεν πάει πάνω από 35°C.

 

Πολύ φοβάμαι ότι η αντλία δεν δουλεύει σωστά γιατί ίσα που την ακούω και είμαι έτοιμος να επικοινωνήσω με την Corsair.

 

Για να μην γίνομαι κουραστικός αποφάσισα να κάνω κάποιες αλλαγές τώρα που έρχεται το καλοκαίρι και πείτε μου αν έχω επιλέξει σωστά.

 

Η Corsair H100i θα αντικατασταθεί με την Noctua  NH-D15S http://noctua.at/en/nh-d15s.html

 

Οι δύο μπροστινοί 140mm ανεμιστήρες του Corsair 540 air θα αντικατασταθούν με δύο Noctua  140mm NF-P14s-redux-1500-PWM http://noctua.at/en/nf-p14s-redux-1500-pwm.html

 

Και τέλος θα προσθέσω δύο ανεμιστήρες στο πάνω μέρος του κουτιού με δύο Noctua 120mm  NF-S12B-redux-1200 http://noctua.at/en/nf-s12b-redux-1200-pwm.html

 

 

Δεν γνωρίζω αν θα κερδίσω κάτι από θερμοκρασίες αλλά ευελπιστώ να μειωθεί ο θόρυβος. Εσείς τι λέτε; 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

Μέρα που είναι και ώρα , μόνο μια ερώτηση , για τα άλλα ... επιφυλάσσομαι  ! :)

Λες ότι πιστεύεις ότι η αντλία δεν δουλεύει σωστά γιατί .... και επιπλέον δεν την ακούς ...

 

Την ΑΙΟ την έχεις συνδέσει με το Corsair Link για να την ελέγχεις?

Αν την έχεις συνδέσει, μπορείς να δείς τις στροφές της αντλίας και να την ρυθμίσεις σε δυο επίπεδα (Performance και Quiet) .

Αν δεν της έχεις συνδέσει, υπάρχει περίπτωση η αντλία να έχει μείνει μόνιμα στο Quiet , αν αυτή ήταν η επιλογή λειτουργίας της την τελευταία φορά που συνδέθηκε στο Corsai Link!

Οπότε για πες αυτό και αν θες πρόσθεσε και τη χρήση του PC και τι θέλεις από ησυχία ! :)

 

Link to comment
Share on other sites

Την έχω συνδέσει σωστά και την βλέπω στο  Corsair Link . Έχω δοκιμάσει όλα τα επίπεδα και διαφορές δεν βλέπω για αυτό υποψιάζομαι ότι κάτι δεν πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Παλια δλδ εβλεπες χαμηλοτερες θερμοκρασιες; Αν ναι, ποσο χαμηλοτερες; Εμενα προσωπικα οι 50 βαθμοι κατα τη διαρκεια gaming δεν μου φαινονται και τοσοι πολλοι ειδικα τωρα που εχουν σφιξει και οι ζεστες, αλλα δεν εχω και εμπειρια πανω στις aio... Σε σχεση με το αλλο συστημα τωρα, μηπως ειναι σε καλυτερο κουτι με καλυτερο airflow και αεριζεται καλυτερα;

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν το συζητάω! Σε idle η CPU στα 4.4Ghz ξεκινούσε 28 και έφτανε βαριά στους 35. Τώρα με το καλημέρα μου λέει 40. Ακόμα δεν είναι κάτι ανησυχητικό αλλά μήπως και προλάβω το κακό.

 

Θα το αγνοούσα τελείως αν δεν έβλεπα το άλλο PC με το ίδιο setup και αερόψυξη. 

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα για το πάτημα αλλά όλες φορές την έχω τοποθετήσει εγώ. Αν είχε θέμα κατασκευής θα φαινότανε από την αρχή. Λέω να κουμπώσω την  NH-D15S απόψε και να δω διαφορές

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι το radiator το έχεις καθαρό ε?

Οι θερμοκρασίες που δίνεις είναι "απόλυτες" έτσι ?

Για πες και μια πόσες στροφές διαβάζεις ότι στρέφεται η αντλία και που παίζουν οι ανεμιστήρες της.

Φυσιολογικά η αντλία είναι αθόρυβη (~33,5dB(A) στο Performance και ~30,2 dΒ(Α) στο Quiet.

Δες εδώ για περισσότερα.

 

Αν έχεις τρόπο να μετρήσεις τις θερμοκρασίες εισόδου και εξόδου του radiator,

δες αν αυτές έχουν διαφορά ( Rd ) με κάποια αναλογία με αυτές που ακολουθούν:

 

1.  High airflow @ 350Watt & Pump=Performance >>>> Rd= 5,6 oC

2.  High airflow @ 350Watt & Pump=Quiet>>>> Rd= 10,5 oC

3.  High airflow @ 240Watt & Pump=Performance >>>> Rd= 4,1 oC

4.  High airflow @ 120Watt & Pump=Performance >>>> Rd= 2,1 oC

 

Όσο για τις θερμοκρασίες , παιδιά καλό είναι να είναι χαμηλές, αλλά μην τρελαινόμαστε κιόλας!

Μια CPU δεν πρόκειται να πάθει τίποτε στους 60 ή στους 70 βαθμούς, (Θυμίζω ότι οι πιο πολλές έχουν όριο τους 95 βαθμούς για BSOD και πολλές το ξεπερνάνε κιόλας στη πράξη) απλά περιορίζεται κάπως ο χρόνος ζωής της, αλλά τόσο λίγο -για τους βαθμούς που είπα-  που θα έχει γίνει "αρχαία" πριν δείξει πρόβλημα!

Κοίτα και μήπως κάτι επηρεάζει το air flow στο κουτί σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν αφήσω το PC ανοιχτό για κανα 5άωρο πάει 47 χωρίς παιχνίδια. Θα πάω σπίτι και θα κάνω αυτά που έγραψε ο @Seafalco  αλλιώς θα κουμπωθεί ή Noctua

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!

 

Χτες το βράδυ έβαλα την αντλία να δουλεύει στο full με τέρμα τους ανεμιστήρες από το fan conrtoller και είχα τα παρακάτω αποτελέσματα:

Capture.PNG

Παρεμπιπτόντως μετά από 10 λεπτά χρειάστηκα ασπιρίνη από τον θόρυβο.  Μόνο με headphones παλευότανε.

 

Μετά πήρα τα εργαλεία στα χέρια και αντικατέστησα τους ανεμιστήρες και ψύκτρα με Noctua και είχα τα παρακάτω αποτελέσματα:

Capture1.PNG

 

Τώρα από άποψη αισθητικής το κουτάκι έγινε κάπως έτσι:

DSC_0423.JPGDSC_0426.JPG

 

Δεν ξέρω αν θερμοκρασίες αυτές είναι απόλυτες γιατί ακόμα η πάστα είναι φρέσκια αλλά ο θόρυβος πλέον δεν υπάρχει. Τέρμα οι Noctua είναι για stealth builds.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.