Jump to content



Αποσυνδέσεις - Τι μπορεί να φταίει, πως και τι να ελέγξω;


Recommended Posts

Αν εχουν uptime 20 μερες ας πουμε και εσυ εχεις στο διαστημα αυτο αποσυνδεσεις, κατι φταιει με το ρουτερ ή με το δικο σου δικτυο , δε μπορω να καταλαβω ομως τι!! 

Λεω να μη ξαναγραψω στο θεμα αυτο , μπας και ξε-γκαντεμιαστει :p

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αν εχουν uptime 20 μερες ας πουμε και εσυ εχεις στο διαστημα αυτο αποσυνδεσεις, κατι φταιει με το ρουτερ ή με το δικο σου δικτυο , δε μπορω να καταλαβω ομως τι!! 

Λεω να μη ξαναγραψω στο θεμα αυτο , μπας και ξε-γκαντεμιαστει :p

Το ρούτερ δεν είναι στάνταρ. Έχω δοκιμάσει αρκετά.

 

Το μόνο που δεν έχω κάνει είναι να αλλάξω το καλώδιο του σπιτιού. Και δεν το έχω κάνει διότι αν είχε πρόβλημα δε θα εμφανιζόταν κατά καιρούς.

Δηλαδή δε θα έπαιζε χωρίς αποσυνδέσεις σε Fastpath και σε ξεκλείδωτο προφίλ (καλά, αυτά δε βοήθησαν μια ούτως ή άλλος στις αποσυνδέσεις στη δική μου περίπτωση) εδώ και δύο μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα προβληματικο καλωδιο δικτυου και αποσυνδεοταν οποτε ηθελε κυριολεκτικα. Μη το αποκλειεις... Τελικα αλλαξα θεση το ρουτερ και εβαλα μικρο καλωδιο δικτυου και μεγαλο καλωδιο τηλεφωνου και ειμαι χωρις ουτε αποσυνδεση απο τοτε. 

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "οποτε ηθελε"; Γιατί άλλο πχ να κάνει αποσυνδέσεις random ώρες μέσα στη μέρα etc και άλλο να λειτουργεί άψογα για χ μήνες - χρόνια και ξαφνικά να αρχίζουν.

 

Από το 2007 έως τα μέσα Απριλίου η γραμμή έπαιζε άψογα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα / αποσυνδέσεις. Από τότε μέχρι και δύο μήνες πριν, είχε ταράξει στις αποσυνδέσεις ώσπου μια μέρα ως δια μαγείας έφτιαξε και έπαιζε ξανά άψογα έως και σήμερα.

 

Ειλικρινά δε ξέρω, όλο εικασίες κάνω για το τι μπορεί να φταίει. Πολύ φλου η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε ηθελε ακριβως αυτο που λες και εσυ. Μπορει να ειχα κανονικα ιντερνετ 10-12 μερες ,και να "κοβοταν". Μετα απο μονο του επανερχοταν αλλα μετα το καλωδιο ειχε αρχισει να φθειρεται. Οποτε ανακαλυψα οτι εφταιγε αυτο απο μονος μου (ουσιαστικα ειχα ενα switch το οποιο νομιζα οτι ειχε χαλασει και οτι εφταιγε αυτο , αλλα τελικα αλλαξα switch και μετα απο καποιο διαστημα συνεχιστηκαν οι αποσυνδεσεις ). Ειχε προβλημα στην επαφη το καλωδιο. Το κουνουσα λιγο και επανερχοταν το internet. Τωρα σε σενα αν εχει κατι το καλωδιο , δεν ειναι στη συνδεση του πανω (εκει στο κλιψακι εννοω) , θα το ειχες καταλαβει . Αν εχεις spare δικτυου καλωδιο ή και τηλεφωνου, κανε μια δοκιμουλα! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Οποτε ηθελε ακριβως αυτο που λες και εσυ. Μπορει να ειχα κανονικα ιντερνετ 10-12 μερες ,και να "κοβοταν". Μετα απο μονο του επανερχοταν αλλα μετα το καλωδιο ειχε αρχισει να φθειρεται. Οποτε ανακαλυψα οτι εφταιγε αυτο απο μονος μου (ουσιαστικα ειχα ενα switch το οποιο νομιζα οτι ειχε χαλασει και οτι εφταιγε αυτο , αλλα τελικα αλλαξα switch και μετα απο καποιο διαστημα συνεχιστηκαν οι αποσυνδεσεις ). Ειχε προβλημα στην επαφη το καλωδιο. Το κουνουσα λιγο και επανερχοταν το internet. Τωρα σε σενα αν εχει κατι το καλωδιο , δεν ειναι στη συνδεση του πανω (εκει στο κλιψακι εννοω) , θα το ειχες καταλαβει . Αν εχεις spare δικτυου καλωδιο ή και τηλεφωνου, κανε μια δοκιμουλα! 

Αυτό, εμένα χωρίς να γίνει τίποτα (γιατί και το καλώδιο τηλεφώνου που πάει στο ρουτερ και αυτό που έρχεται απ έξω είναι σταθερά). Δηλαδή δε κουνάω κάτι και πέφτει και το ξανακουνάω και επανέρχεται. Πιστεύω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

 

Θα το δοκιμάσω πάντως αν συνεχίσουν απλά δε το έχω κάνει ακόμα γιατί είναι φασαρία. Πολλά μέτρα, πρέπει να πάει στο μπαλκόνι και μετά απ εκεί να έρθει μέσα και πάει λέγοντας...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια λύση όπως έχει αναφερθεί είναι το καλώδιο εφόσον έχεις δοκιμάσει όλα τα άλλα.

 

Είδες κάποιο συνεργείο του ΟΤΕ να σκαλίζει ή κάνει συντήρηση στο ΚΑΦΑΟ. Αν ναι πρέπει να έκαναν την μαλ...α τους!

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

Μια λύση όπως έχει αναφερθεί είναι το καλώδιο εφόσον έχεις δοκιμάσει όλα τα άλλα.

 

Είδες κάποιο συνεργείο του ΟΤΕ να σκαλίζει ή κάνει συντήρηση στο ΚΑΦΑΟ. Αν ναι πρέπει να έκαναν την μαλ...α τους!

Όχι, δεν παρατήρησα κάτι αλλά πολύ πιθανόν να άρχισαν έτσι οι αποσυνδέσεις. Αν δεις στα προηγούμενα μηνύματα αναφέρω ότι έγινε αποσύνδεση και καπάκι παίρνω τηλέφωνο στο 13888 και μου αναφέρει ο αυτόματος έλεγχος ότι είχε πρόβλημα η περιοχή. Εε από τότε και μετά άρχισαν οι αποσυνδέσεις...

 

Τώρα πόσο τυχαίο μπορεί να ναι... :innocent:

 

Προχθές πάντως πέρασα από μια περιοχή λίγο έξω από το Ηράκλειο και αντίκρισα ακριβώς ότι και στο παρακάτω...

Spoiler

DSC_0877.JPG

Και δε νομίζω να το άφησε κάποιο τεχνικός καθώς θα πρέπει να είναι πολύ βλάκας καθώς αυτός θα ξανατρέχει αλλά όπως και να χει, με την πρώτη βροχή κλπ, φαντάζεστε τι θα γίνει εε; 

Link to comment
Share on other sites

Λογικά τεχνικός το έχει αφήσει έτσι για να πάει να δει σε άλλη κολώνα ή  στο ΚΑΦΑΟ την καλωδίωση για να κάνει τους ελέγχους του.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.