Jump to content



Αθορυβα Case Fans (Corsair Air 540)


LocoDiceGR

Recommended Posts

Καλησπερα.

 

Σκεφτομαι να αλλαξω τους 2χ140 μπροστινους ανεμιστηρες σε κατι αρκετα πιο αθορυβο (εχω το κουτι πανω στο γραφειο)

 

Να παω στους κλασικους AF Quiet Edition (24 db) η υπαρχει κατι καλυτερο? (e-shop - skroutz)

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Πιο νεκροι κ απο τους πεθαμενους ειναι οι AF :hehe:

 

Noctua NF-A14 PWN

Phanteks PH-F140MP PWN

 

Εναλλακτικα πας σε 3χCorsair SP120 PWN Quiet Edition

 

:)

+1 Για noctua - phanteks

 

ΜΑΚΡΙΑ από τους corsair, μπορεί να ειναι σχετικά ήσυχοι αλλά ακριβοί για αυτά που προσφέρουν 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά !!!

Για τους Noctua...χωρίς αμφιβολία από τις καλύτερες αγορές!

Δες εδώ για τον ΝF-A15 PWM , που έχει την ίδια βασικά κατασκευή με τον 140ρη, που σκέφτεσαι!

Επίσης μπορείς να δείς και τους http://www.bequiet.com/en/casefans/321

που είναι ακόμα πιο αθόρυβοι, με κάποια θυσία στο air flow, αλλά έχουν το πλεονέκτημα ότι είναι μαύροι! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και γω ήμουν μεταξύ bequiet και noctua . Τελικά κατέληξα σε noctua 14ρηδες  ( NF-A14 PWM )  .  Δεν το έχω μετανιώσει δευτερόλεπτο . Αθόρυβοι και αποτελεσματικοί . Αν τους γκαζώσω τέρμα γίνονται αισθητοί  αλλα δεν θα χρειαστεί να τους ανεβάσεις ποτέ τόσο ψηλά. Βεβαια έχω κλειστό κουτί και δεν με ένοιαζε που είναι καφέ....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια, 

 

Ο noctua ειναι λιγο ακριβος...o phanteks ειναι μια χαρα απο τιμη...απο την στιγμη που δεν θα συνδεθουν πανω στην μητρικη, δεν σημαινει οτι θα δουλευουν στο full?

αρα πιο πολλα db? (25.3 στην περιπτωση αυτη), Αν κανω καποιο λαθος διορθωστε.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν τους βάλεις σε κάποιο mollex με  Mollex to fan adapter/ splitter, ναι δεν θα έχουν ρύθμιση !

Αλλά για πες την μητρική σου, είναι πολύ πιθανόν να μπορείς να τους ελέγξεις από αυτήν.

Και αν πάρεις ανεμιστήρες με PWM τότε έχεις την δυνατότητα να τους πάς όλους από το CPU fan header

με το κατάλληλο adapter που θα του δίνει την τροφοδοσία από κάποιο mollex του PSU.

 

ecdf002_INSET_1_1.jpg

 

Επίσης αν το κόστος μετράει σημαντικά, για δες αυτούς εδώ, είναι πολύ καλοί για τα λεφτά τους και 6 χρονια εγγύηση και σε κατανάλωση μόνο 120 mA max !

Και έχουν και δυνατότητα να μοιράσουν μεταξύ τους το PWM σήμα  (PST), από θόρυβο , δεν τους έχω μετρήσει αλλά αν κρίνω από  12ρηδες που δοκιμάζω στα τεστ των ψυκτρών και είναι πάρα πολύ καλοί και αθόρυβοι δεν "βλέπω" το λόγο η Arctic να χαλάσει τη συνταγή ! :)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος εχει αυτα http://www.e-shop.gr/alpenfoehn-wing-boost-2-140mm-pwm-fan-black-p-PER.641274 σε phanteks enthoo pro M. Dead silent. Απο ροη αερα δε ξερω τι λενε βεβαια, αλλα τα κοιτουσα πολυ για το δικο μου case (ο phanteks ο μαμισιος ο 200ρης ειναι φασαριοζος, αλλα σιγουρα πολυ καλη ροη αερα)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πο παναγία μου τι τιμές είναι αυτά για ανεμιστήρες; 28 ευρώ; εγώ έχω πάρει κάτι af και κάτι thermalright από θόρυβο είμαι σίγουρα υπερ ευχαριστημένος τώρα γιατί δεν καταλαβαίνω πότε ανοίγει το πισί και από θερμοκρασίες ευχαριστημένος είμαι βέβαια δεν κάνω κάτι extreme σε overclock

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος LocoDiceGR έγραψε:

Be quiet! pure wings 2, 140mm - Ανεμιστηρας κουτιου (PER.641407)

 

Be quiet! silent wings 2, 140mm - Ανεμιστηρας κουτιου (PER.640205)

 

Τι διαφορα εχουν αυτοι οι 2? Αυτος με τα 13 ευρω μου γυαλισε το ματι, και εχει και 18.8 dB(A)

Αν δεις τα χαρακτηριστικά τους θα βρείς αρκετές διαφορές.

Ο Silent είναι άλλης κλάσης από τον Pure.

Έχει πολύ καλύτερο έδρανο , αντιθορυβικές βάσεις κλπ

ο άλλος έχει πιο απλό έδρανο με μικρότερο χρόνο ζωής, και πλαίσιο χωρίς πρόβλεψη για αποφυγή μεταφοράς των κραδασμών !

Ε βάλε σε αυτά και την διαφορά του target group στο οποίο απευθύνεται και ψάχνεται για το κάτι επιπλέον, οπότε....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.