Jump to content



Απλό ερώτημα αλλάγης κάρτας


Recommended Posts

Καλησπέρα πάιδες

έχω  μια  ATI HD 5970 σε νερό και  σκέφτομαι  να  πάω  σε  μια  Nvidia 970 ή 980 (καλή  τιμή ..ψαξιμο κλπ)  αξίζει  τον  κόπο ή  αυτή  τη  στιγμή  με  τρώει  η  τσέπη  μου ??

ΥΓ Πάιζω  παιχνιδάκια  κυρίως από  την  πλατφόρμα  της Origin ( Fifa , battlefield κλπ) - η 5970 με  έχει βγάλει  ασπροπρόσωπο τουλάχιστον σε  αυτά  που  βλέπω  στην 24΄ οθόνη  μου

ΔΕΝ μπορώ  να  πάω  σε  980 Ti  αν  και  θα  το  ήθελα  πολύ

 

Καρτες στα  υπ  όψιν

1.  VGA ASUS GEFORCE GTX970 STRIX-GTX970

2. MSI VGA GTX 970 Gaming 4GB

και  αντιστοιχως  οι  980

Ευχαριστώ  για  τη  γνώμη  σας !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο καιρό κοιτούσα αυτά ακριβώς τα μοντέλα αλλά τα παιδιά εδώ μου είπανε για μια MSI R9 390 8 GB και δεν είχανε άδικο

Sent from my E6653 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχή καλοκαιριού θα κυκλοφορήσει νέα φουρνιά, δεν μπορείς να περιμένεις;; Και να μην είναι κάτι ΕΝΤΕΛΩΣ ΝΕΟ, θα πάρεις τις παλιές σε πιο χώμα τιμές.. κάνε λίγο υπομονή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Delijohn έγραψε:

Αρχή καλοκαιριού θα κυκλοφορήσει νέα φουρνιά, δεν μπορείς να περιμένεις;; Και να μην είναι κάτι ΕΝΤΕΛΩΣ ΝΕΟ, θα πάρεις τις παλιές σε πιο χώμα τιμές.. κάνε λίγο υπομονή.

ευχαριστώ  για  το  ενδιαφέρον ...και  την  αποψη  ...αν  μπορώ  να  κρατηθώ  χα χα  χα  ...αλλιώς ????

ΥΓ. είμαστε  και  γείτονες  ΜΟΣΧΑΤΟ  ΟΛΕ ...

Link to comment
Share on other sites

Αν πας για καινούρια πάνε σε 390, αλλά αν μπορείς να περιμένεις  να δεις τις καινούριες μόνο κερδισμένος θα βγεις.

 

Πάντως εμφανίζονται καλές περιπτώσεις σε μεταχειρισμένα, κάτι 970 ~280 (τόσο έδωσα την δικιά μου) ,κάτι 290 tri x 230...

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος FrOsT έγραψε:

Αν πας για καινούρια πάνε σε 390, αλλά αν μπορείς να περιμένεις  να δεις τις καινούριες μόνο κερδισμένος θα βγεις.

 

Πάντως εμφανίζονται καλές περιπτώσεις σε μεταχειρισμένα, κάτι 970 ~280 ,κάτι 290 tri x 230...

σε  νέο  ψάξιμο  βλέπω  πτώση  των  παραπάνω  στην 970 περίπου στα 380 €  και  στην  AMD  στα  ίδια  ανάλλογα  με  την  έκδοση και  τον  κατασκευαστή

 

ΥΓ Το  βλέπω  ότι  δεν  κρατιέμαι  ...αυτό  είναι  το  θέμα  ..χα χα

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και στα ίδια 390 θα σου έλεγα.

Πολύ καλή η 970 και προτιμώ τους drivers της nvidia, αλλά αυτή την στιγμή 390 θα έπαιρνα μιας και σε ορισμένους νέους τίτλους τραβάει πολύ καλύτερα...

Δες στο κανάλι digital foundry που κάνουν συγκρίσεις δίπλα δίπλα, αυτή την στιγμή η 390 είναι συνολικά μπροστά, ακόμα και σε τίτλους που χάνει η διάφορα είναι μικρή. Έχει δείξει και ότι είναι και πιο dx12 ready, έχει και 8gb ram σε full speed...

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με αυτές τις τιμές δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω. Αλήθεια νόμιζα πως έχουν πέσει στα 320 μαξ οι καινούριες. Μην κάνεις κάνα αστείο κ πετάξεις τα λεφτά σου για καινούριες. To φάρμακο είναι απλό, απλά βάλε να παίξεις ένα παιχνιδάκι που δεν είναι τόσο απαιτητικό, π.χ. fifa. Από τον άλλο μήνα βλέπεις. Είναι μεγάλη η χασούρα σε ένα μήνα να πέσει η τιμή κάνα κατοστάρικο. Θα βγουν οι καινούριες κ θα πέσουν πολύ οι τιμές. Ειδικά οι AMD θα παίζουν μπαλίτσα στη μεσαία κατηγορία κι αν είναι πιο δυνατές, θα ρίξουν τις τιμές των υπαρχόντων λύσεων. 

1000 φορές να πάρεις μια μεταχειρισμένη 290/290χ στα 230€ π.χ., παρά να πάρεις την 390 με παρόμοιες επιδόσεις στα 390€. Αμαρτία πραγματικά.. τσάμπα τα λεφτά.. 

πρόσεχε γιατί στα κομπιούτερ η "ακράτεια" πληρώνεται χοντρά :sarcastic:

 

 

υ.γ.: δεν μένω πια μοσχάτο, είμαι έξω, αλλά το αγαπώ πολύ

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος FrOsT έγραψε:

Έχω την εντύπωση ότι κοιτάει μόνο για ετοιμοπαραδωτα ,για αυτό και είναι τσιμπημενες οι τιμές

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

Δε κρατιεται στην κυριολεξια :p 

 

Και εγω ειμαι της αποψης να περιμενεις. Αυτο κανω , θα περιμενω τουλαχιστον μεχρι το φθινοπωρο (για να μη πω Χριστουγεννα) , ωσπου να δω τι θα κανω. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.