Jump to content



DFI ultra D πηρε φωτια (κυριολεκτικα)


BeetleJuice

Recommended Posts

σορρυ αλλά το τελευταίο καιρό δουλεύω την συγκεκριμένη μητρική με chieftec 360 και δουλευει μια χαρα γιατι αυτό είναι 360 και οχι 350 wannabe. Toυλάχιστον στην 12αρα δίνει 18a ;-)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

99 λες λιγο

2002 ειναι η μητρικη

οκ αστην αυτη

γιατι κολας εκει

το NF2 δεν ειναι αξιο αποτελεσματων και συγκρισης?

2 μηνες επαιζε εκει και ειχε και 2 ραπτορες

τιγκα ολα και πολυ ρευμα στον πυρηνα και 1024 μνημες στα 3,3 βολτ

Link to comment
Share on other sites

αμα πανε ολα καλα και γινει ρμα θα μετρησω τα αμπερ με ψηφιακο πολυμετρο

θα κοψω τον ανταπτορα του στακερ ετσι να γουσταρουμε

και θα μετρησω μαμα ολα και μια pci πανω

να λυθουν οι αποριες

στοιχιμα οτι θελετε οτι ειναι κατω απο 12 αμπερ

Link to comment
Share on other sites

beetle, πιστεύω ότι είναι πιο σύνθετα τα πράγματα από όπως τα λες.

στην περίπτωσή σου μπορεί όντως να ήταν ελλαττωματικό κάποιο εξάρτημα (πυκνωτής - μόσφετ) και να στην έκανε.

γενικά όμως, δεν μπορείς να ξέρεις από που τραβάει και τι η μητρική. δηλαδή δεν ξέρεις πόσα αμπέρ θέλει στα 3,3 5 και 12 ξεχωριστά. Ειδικά μητρικές σαν αυτή, που από ότι ακούω ρυθμίζονται όλα σε τρελλά volt,

μπορεί να τραβάει σε κάθε περίπτωση διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβαίνω γιατί επιμένεις. Δούλευε η μητρική εκτός προδιαγραφών; Με 20πινο καλώδιο και 350w psu που δίνει ονομαστικά Α ίσα με 250w (είχα κάποτε ένα, τόσα έδινε). Ακόμα και με ένα 460w 20πινο που έχω για review, αν ανατιναχτεί κάτι, τη μητρική τελευταία θα κοιτάξω. Δουλεύει με 20πινο, είναι εκτός προδιαγραφών και δεν είμαι τυπολάτρης αλλά αναγνωρίζω την αξία των ανθρώπων που φτιάχνουν κάτι και προτείνουν ανάλογα με αυτό που φτιάχνουν. Αν ήξερα καλύτερα, θα ήμουν εγώ στη DFI να φτιάχνω μητρικές.

Την έχω δει τη μητρική να δουλευει και με μια απλή pci και με 6600GT (btw δεν έχω δει pcie 6600GT με εξτρα τροφοδοσίες) και με 6800GT και σε κάθε περίπτωση με το chieftec 360w. Ούτε εκρήξεις, ούτε τίποτα και είναι <400w και 20πινο. Αλλά δίνει σοβαρά Α και δε παίζει στο όριο. Ακόμα και να γίνει κάτι, η DFI λεει "24pin, 400w" όλα τα άλλα είναι απλά λόττο.

Link to comment
Share on other sites

εκτος προδιαγραφων?

και τι δουλευει εδω στο lab εντος προδιαγραφων δηλαδη?

οι μνημες που ειναι 100% o/c

οι επεξεργαστες με 3000 ΜΗζ αντι για 2000?

εις γνωσην μας ολα φυσικα

αλλα το θεμα ειναι οπου θελουμε κοιταμε το μανουαλ και αλλου οχι?

απο τι στιγμη που με 360 βατ/20 πιν καποιοι δουλευουν απροβληματιστα μενει να κανω το ιδιο και να μετρησω τα αμπερ

ξαναλεω η dfi λεει 24 πιν αλλα με 2χ6600gt /350 βατ και 17 αμπερ στην 12 αρα

σωτηρη ξαναλεω

μιλαμε για ολα στα default

υπομονη , θα σας πεισει η μετρηση

Link to comment
Share on other sites

σου φαινονται ομοια 2 τροφοδοτικα που δινουν τα ιδια αμπερ στην 12 αρα?

συγγνωμη αλλα πρεπει να πολλαπλασιασεις και να προσθεσεις γι ανα τα βγαλεις αυτα

οταν ανατιναζεται κατι εσι ψαχνεις το τροφοδοτικο?

και για πες μου , αν το τροφοδοτικο γονατισει , πως ακριβως θα ανατιναχτει το μοσφετ?

απο ποτε ανατιναζονται τα μοσφετ λογω υποτασης

πιο λογικο να εκλειναν τα παντα

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνονται όμοια 2 τροφοδοτικά που δίνουν ίδια ονομαστικά Α παντού, οχι μόνο στη 12ρα. Κατα πόσο ισχύουν οι πολλαπλασιασμοί και οι προσθέσεις στα ταμπελάκια φαίνεται καθημερινά συγκρίνοντας ένα 500ρι του κιλού με ένα επώνυμο 380.

Όταν γονατίσει ένα τροφοδοτικό και δώσει 19 volt στη 12ρα λες να μην ανατιναχτεί το mosfet; Έχουμε σαφή γνώση πως συμπεριφέρεται ένα τροφοδοτικό πέρα από τα όρια του, ειδικά του κιλού ή απλά υποθέτουμε; Λογικό είναι ένα τροφοδοτικό να κλείνει όταν ξεπερνά τα όρια του σε αμπερ και σε τάσεις αλλά όταν είναι του κιλού οι προστασίες περνάνε στα ψιλά.

Link to comment
Share on other sites

19 βολτ στην 12 αρα?

πως ακριβως θα γινει αυτο?

οταν θα δουλευει τερμα το τροφοδοτικο θα δινει και παραπανω βολτ στις γραμμες?

εγω νομιζα οτι οσο αυξανει η καταναλωση τοσο πεφτουν οι τασεις οταν η σταθεροποιηση δεν μπορει να λειτουργησει λογω του φορτιου

δηλαδη οι τασεις πεφτουν και μολις φτασει στα ορια αυξανουν

οκ , νεος κανονας

να προσθεσω οτι κατα τυχη υπαρχει και μια ασφαλεια μεσα στο τροφοδοτικο και οταν δουλεψει παραπανω κοβει το κυκλωμα

Link to comment
Share on other sites

19Ampere προφανως εννοει..

Τωρα που το ξαναδιαβαζω ομως μαλλον 19Volt εννοει και εχει δικιο.Η σταθεροποιηση της τασης γινεται αναλογα με την τιμη που εχει το φορτιο,γι αυτο και η καθε γραμμη και την Vsense της.Οσο μεγαλυτερο φορτιο τοσο πιο πολυ την ανεβαζει ωστε τελικα να μενει στην τιμη που θέλεις.Σε overload κατασταση δεν ξερεις πως θα συμπεριφερθει...

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρη παρενθεση αλλα το rev του Κωστα στην dfi ηταν raa0....απο οτι ξερω και ειχα διαβασει το ra02 ειχε καποιες αλλαγες στο HARDWARE της μητρικης (20 αν θυμαμαι καλα)...μια στο 100000 να προξενηθηκε απο εκει το προβλημα????

Λεμε τωρα...

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις , πως θα δωσει 19 αμπερ αφου δινει μονο μεχρι 12

μετα τηα επιδρουσε η προστασια ή θα εκαιγε την ασφαλεια

εκατομμυρια φορες με τροφοδοτικα της πλακας εντελως τα εχω δει να κλεινουν απο θερμικο ή απο υπερβολικο φορτιο

εδω μιλαμε οτι ηταν κρυο και μεσα σε λιγα δευτερολεπτα τιναχτικαν ολα

Link to comment
Share on other sites

Βαρέθηκα να εξηγώ τα προφανή, εφόσον νομίζεις οτι ένα wannabe 350 μπορεί να τροφοδοτήσει μια DFI δε βλέπω κέρδος να συνεχίζω τη κουβέντα. Αν θέλεις διάβασε δυο πράγματα για τροφοδοτικά και πως παίζουν έξω από τα όρια (έχει δίκιο ο αστακός, pardon me) και θα δεις τι εννοώ. Αυθεντία δε δηλώνω αλλά τα έχω δει με τα μάτια μου, τα είδες και εσύ απλά δε θες να το πιστέψεις. Τέλος πάντων, εγώ έχω μητρική, εσύ οχι. Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

ρε σεις , πως θα δωσει 19 αμπερ αφου δινει μονο μεχρι 12

μετα τηα επιδρουσε η προστασια ή θα εκαιγε την ασφαλεια

Αυτο πες το στα καθημερινα εκατονταδες θυματα της ΔΕΗ...

Anyway ειτε Α ειτε V σημασια εχει οτι για να εγινε τετοιος πανικος η μητρικη τσιμπησε τρελα Watt.Μην μπερδευεις τον ρολο του τροφοδοτικου.Η δουλεια του δεν ειναι να δινει ισχυ αλλα να μετατρεπει και να σταθεροποιει.Απο την στιγμη που ειναι συνδεδεμενο με το δυκτιο της ΔΕΗ τα παντα μπορουν να περασουν.

Link to comment
Share on other sites

"Τέλος πάντων, εγώ έχω μητρική, εσύ οχι"

η απαντηση που αν την σχολιασω θα φαω ban

δεν πειραζει ,αυτο να εκαναν ολοι οι moderator και θαχαμε ερημωσει εδω...

φανταζομαι την σκεφτηκες πολυ ε?

εγω μιλαω με εργα και θα ξαναποσταρω

και αν εχω αδικο θα το παραδεχτω

θυμιζω ποσοι εφαγαν τα μουτρα τους με το ζητημα "σουκο πριζα" αφου προηγουμενως απαντησαν οπως εσυ

οπως και σε πολλα ακομα

ειναι τραγικη η εξηγηση που δινετε για τα τροφοδοτικα και το φορτιο

στα 5 αμπερ εχεις μια α πτωση τασης που ανεβαζοντας το τροφοδοτικο την εξοδο προσπαθει να την εξουδετερωσει

αυτο δεν σημαινει οτι εκεινη την ωρα η ταση ειναι πολυ

Η ΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΗ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΦΟΡΤΙΟ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΟΣΗ ΠΡΕΠΕΙ

δηλαδη η 12 αρα θα ανεβει τοσο ωστε να παραμεινει 12 οσο αυξανει το φορτιο

με το σκεπτικο το δικο σου στο μεγιστο φορτιο του τροφοδοτικου η 12αρα για πραδειγμα θα ειχε γινει 13

που τα εχετε δει αυτα?

για μετρα την 12 αρα με πληρες φορτιο και πες μου ποση ειναι.μηπως 13?

εγω λεω 11,9

τα ocz γιατι βγηκαν με ρυθμιζομενες γραμμες αν ειναι να ρυθμιζονται μονες τους?

γιατι τους οριζεις το σημειο σταθεροποιησης

παραδειγμα την 12 αρα την κανεις 12,5 και αυτο ρυθμιζει το σταθεροποιητη να δινει 12,5 ανεξαρτητα απο το φορτιο

εσωτερικα μπορει να την πηγαινει 15 ξερω γω , αλλα η εξοδος ΥΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΤΙΟ θα ειναι 12,5

επιπλεον το δικο μου τροφοδοτικο δεν ειχε Vsense

ασε που δεν ξερω αν γενικα η 12αρα εχει Vsense (εξωτερικο σιγουρα οχι,εσωτερικο ισως)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astakos

Αυτο πες το στα καθημερινα εκατονταδες θυματα της ΔΕΗ...

Anyway ειτε Α ειτε V σημασια εχει οτι για να εγινε τετοιος πανικος η μητρικη τσιμπησε τρελα Watt.Μην μπερδευεις τον ρολο του τροφοδοτικου.Η δουλεια του δεν ειναι να δινει ισχυ αλλα να μετατρεπει και να σταθεροποιει.Απο την στιγμη που ειναι συνδεδεμενο με το δυκτιο της ΔΕΗ τα παντα μπορουν να περασουν.

ΕΛΕΟΣ , ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟΥ

μιλαω για την εσωτερικη ασφαλεια του τροφοδοτικου

και τηξεως απο πολυ ρευμα και προστασιας απο θερμοτητα και προστασιας απο βραχυκυλωμα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma

Βαρέθηκα να εξηγώ τα προφανή, εφόσον νομίζεις οτι ένα wannabe 350 μπορεί να τροφοδοτήσει μια DFI δε βλέπω κέρδος να συνεχίζω τη κουβέντα. Αν θέλεις διάβασε δυο πράγματα για τροφοδοτικά και πως παίζουν έξω από τα όρια (έχει δίκιο ο αστακός, pardon me) και θα δεις τι εννοώ. Αυθεντία δε δηλώνω αλλά τα έχω δει με τα μάτια μου, τα είδες και εσύ απλά δε θες να το πιστέψεις. Τέλος πάντων, εγώ έχω μητρική, εσύ οχι. Καλό βράδυ.

OK ρε συ Chroma αλλα διαλογο κανουμε man...το να λες οτι εγω εχω μητρικη και εσυ οχι ειναι λιγο πως να το θεσω κομψα....παραπατημα...

Τι να πω επειδη φανταζομαι οτι το ειπς πανω στα νευρα σου ελπιζω να ζητησεις εστω μια συγγνωμη...και δεν το λεω επειδη ο κωστας ειναι φιλαρακι αλλα επειδη εισαι και mod και πρεπει υποτιθεται να δινεις το καλο παραδειγμα...

Και παλι ειλικρινα λογω ελλειψης γνωσεων ΔΕΝ ξερω ποιος εχει δικιο ...αλλα ΔΕΝ θεωρω σωστο να παιζεις και με τον πονο του αλλου....

Αυτα και σορρυ και για το off τοπικ...

Link to comment
Share on other sites

Το σχόλιο ήταν απλά ένα hint, με τη λογική σου δεν έχεις μητρική, την έκαψες. Μήπως αυτό θα έπρεπε να σε βάλει να ξανασκεφτείς τη λογική αυτή; Απλά. Βλέπεις πολύ ιδανικά τη σταθεροποίηση και δεν είναι έτσι. Υπάρχουν περιπτώσεις που έχουν κοινά στάδια οι γραμμές, φορτίο σε μια έχει ως αποτέλεσμα να ανεβαίνουν οι άλλες. Ξαναλεω, πέρα από τα όρια ένα Psu θα δώσει ό,τι να ναι σε βολτ και αμπερ, δε παίζουν εκεί σταθεροποιήσεις πλέον. Έβαλες ένα under spec τροφοδοτικό και κάηκε η μητρική. Δηλαδή τι άλλο περίμενες να συμβεί;

ban δε μοιράζονται έτσι απλόχερα και όπως λάχει, ανάθεμα και αν μιλούσαμε συνεχώς υπό την απειλή του ban.

Link to comment
Share on other sites

Η αρχη λειτουργιας ενος πολυ απλου τροφοδοτικου χωριζεται σε δυο σταδια,ενισχυση τασης και ενισχυση ισχυος.Οπως στα στερεοφωνικα που εχουμε τον προενισχυτη και τον ενισχυτη. Αυτο γινεται γιατι τα ολοκληρωμενα που βαση μιας τασης αναφορας σου δινουν μια ενισχυμενη τιμη της,δεν μπορουν να δωσουν αρκετα Ampere για να τροφοδοτισεις το φορτιο.Η ενισχυμενη αυτη ταση οδηγει τρανζιστορ ισχυος (πες πχ mosfet) τα οποια μεταφερουν τα ampere που ζηταει το φορτιο αναλογα με την αντισταση του.

Στην πραξη τα πραγματα γινονται πιο περιπλοκα οταν θελεις να καλυψεις ενα ευρος απο 0-250watt καθως επιδρουν πολλα φαινομενα(επαγωγικα φορτια,earlyθερμοκρασιας,συντονισμος των mΑ κυματωσης κ.α)

Ολοκληρωνοντας,η ταση σε κανονικη λειτουργια πανω στο φορτιο ειναι οπως τα λες.Πανω κατω η αναμενομενη.Αλλα εξω απο την κανονικη λειτουργια ή εστω κοντα στα ορια,ο θεος και η ψυχη της...Θα σου δωσει στο board οχι μονο 350 αλλα οσα επιτρεπει η γραμμη του ΔΩΜΑΤΙΟΥ ΣΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.