Jump to content



DFI ultra D πηρε φωτια (κυριολεκτικα)


BeetleJuice

Recommended Posts

λοιπον ενα 350αρι για την μητρικη και μονο και ενα για τα περιφεριακα

πανω μονο μια παλια καρτα pci απλη

cpu μαμα

μνημες μαμα

μετα απο 5 ωρες και ενω τοχα στησει ολο το μηχανημα κλεινει μονο του

οι τασεις ηταν μετρημενες ολες με ψηφιακο πολυμετρο τελειες

παταω να ξανανοιξει , και οι ανεμιστηρες εκαναν να ξεκινησουν και δεν επαιρναν

ξαναπαταω και τσαφφφφφφφ μπαμ

πηρε φωτια

καπνοι , χαμος ,

σκασανε πυκνωτες στο τριτο μοσφετ απο πανω προς τα κατω

αν δεν εκλεινα την παροχη θα ειχαν καει τα παντα

μια ενημερωση απλα

το ενα τροφοδοτικο το ειχα στον PIII και ειναι 2ετιας

το αλλο ειναι 2 ετιας επισης και ηταν καινουριο ,δεν ειχε δουλεψει (απο ενα κουτι καινουριο τοχα βγαλει)

ελπιζω να μην καικε και ο cpu

ελπιζω και οι UTT να ειναι ενταξει

καμια ιδεα?

πλεον κινδυνευει η σωματικη ακεραιοτητα μου,και οτι εχω στο πισι

απαραδεκτα πραγματα

:( :(

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Καμια ιδεα για τι πραγμα?

βγαλε οτι εχει απομεινει και δοκιμασε τα αλλου να μας πεις και εμας τι πηρε μαζι του το mosfet....

την μητρικη για rma με την μια....

ΟΤ γιατι το εβαλες στο amd overclocking?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα τροφοδοτικα ειναι 2 γομαρια , 1 κιλο το καθενα

ρυθμιζομενο ανεμιστηρα , macron καπως ετσι μαρκα

εχουν και 4αρα μικρη γραμμη και 20πινο αλλα και 6 !! molex για συνδεση με περιφεριακα

εχουν πανω και σταμπα της intel και λενε οτι κανουν για athlon , duron , p3, p4

2 ετιας (καλοκαιρι του 2002) και δουλεμενα πολυ λιγο

λοιπον

ολοι λετε οτι φταιει το τροφοδοτικο

σας πληροφορω οτι αυτη τη στιγμη ειμαι στο ιντερνετ με PIII 1000@1300 , 1 giga ram , η μητρικη κουβαλαει πανω της 6 καρτες pci , και στο συστημα υπαρχουν 2 δισκοι IDE kai 1 scsi και ενα cd-rom.

Και μιλαμε ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ,αυτο που ηταν πανω στην φωτια

συγγνωμη παιδια αλλα εγω δεν πιστευω οτι εφταιγε αυτο

στο κατω κατω ποιος ειπε και σε ποιο μανουαλ γραφει οτι πρεπει σωνει και ντε να βαλουμε 24πινο???

οι 4 εξτρα γραμμες ειναι βοηθητικες, οπως οι γραμμες που υπαρχουν εδω και χρονια για τις μητρικες με P4.

εχουν ποσταρει παιδια που λενε οτι δουλευουν ποσο καιρο με 350 watt 20 pins

ακολουθει νεκροψια

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγινε ελεγχος και τα τροφοδοτικα ειναι οκ

δουλεψαν πανω σε συστημα και ειναι καλα

τους εδωσα φορτιο και μετρησα τις γραμμες και ειναι παραπανω απο οκ

μετρισα και κυμματωση με παλμογραφο και ειναι παλι καλα

καρτα γραφικων δοκιμαστικε σε PIII και ειναι οκ

UTT δοκιμαστηκαν σε lanparty NF2 και ειναι οκ

επισης στο λανπαρτυ NF2 δοκιμαστικαν και τα τροφοδοτικα

υποψιν οτι το συστημα ειναι με 13χ211 στα 2 βολτ το cpu+dvdrw ,τραβαει λετε περισοτερα βατ αποτι ενας 3500+ με ολα μαμα και τιποτε αλλο ως φορτιο?

ΕΡΩΤΗΣΗ

αν λεω αν καικε το cpu μπορει να πηρε μαζι στον ταφο την μητρικη?

αντιστροφως , αν καικε πρωτη η μητρικη λετε να πηρε στον ταφο το cpu?

εικονες δεν εχω να σας τραβηξω

δεν φαινεται η ζημια

οτι καηκε καηκε κατω απο εξαρτηματα (πυκνωτες και μοσφετ) και δεν φαινεται

αλλα η βρωμα ειναι απιστευτη

μυρισε ολο το δωματιο και μυριζει και η μητρικη παρα πολυ

να ζω να τα θυμαμαι

Link to comment
Share on other sites

α και τα βατ

3,3 =14 αμπερ

5 =30 αμπερ

12 =12 αμπερ

ναι δεν λεω , δεν μαμανε αλλα για μαμα συστημα ειναι οκ

υπενθυμιζω οτι δινανε μονο στην μητρικη ΜΟΝΟ!

και το αυτοκολητακι πανω στη μητρικη στη θεση του 24πινου εδινε specs και με τιποτα δεν ζητουσε τοσα πολλα

στο κατω κατω 2 ωρες αφου το εστησα μετρηθηκαν τα παντα και ειχα ποσταρει κιολας και οι γραμμες ηταν χωρις πτωση τασης

αφηστε που εχει ενεργο ανεμηστηρα και αν ειχε ζεσταθει το τροφοδοτικο (λογω μεγαλης καταλαλωσης) θα ακουγα τον ανεμηστηρα του να βογγαει

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω λίγο το δικηγόρου του διαβόλου.. Μη βγάζεις εσφαλμένα συμπεράσματα μόνο και μόνο επειδή η μητρική έχει δοκιμαστεί και δουλευει με κάποια 20πινα τροφοδοτικά. ’λλωστε ποιό manual μητρικής με 20πινο αναφέρει οτι πρέπει σώνει και καλά να βάλουμε 20πινο, αυτό απλά εξυπακούεται. Έτσι και στη περίπτωση των μητρικών με 24πινο, δε το λέει πουθενά γιατί το έχεις δεδομένο το 24πινο. Το οτι δουλευει και με 20πινο είναι απλά τυχαίο, δε γράφει πουθενά οτι παίζει και με 20πινο. Ούτε σε ενθαρρύνει για κάτι τέτοιο, εδώ οι άνθρωποι στο φόρουμ λένε οτι δεν εγκρίνουν ούτε καν τους αντάπτορες 20->24. Το μόνο που λέει στο εγχειρίδιο πως προτείνουν 400w και πάνω για σωστή λειτουργία, οπότε το τροφοδοτικό που έβαλες είναι και πάλι εκτός ορίων.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

Sorry, η ερώτηση είναι λίγο :OT: αλλά τι κάρτες έχεις πάνω σε 6 θύρες PCI!?!? :blink:

Μακάρι η CPU σου και όλα τα άλλα να δουλεύουν τέλεια και μόνο η μητρική να είναι προβληματική.

1)καρτα ηχου

2)καρτα δικτυου

3)καρτα 4xIDE controller ata 100

4)modem

5)scsi controller

6)tuner

ευχαριστω για τις ευχες σου φιλε μου

το ευχομαι και γω

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σορρυ κιολας

το 24 πινο δεν ειναι 4 ΝΕΕΣ γραμμες , εχει 4 ΕΠΙΠΛΕΟΝ γραμμες (καλωδια)λογω του οτι υπαρχει πιθανοτητα να ανεβουν τα αμπερ και να μην επαρκει το καλωδιο πλεον

επομενως απο την στιγμη που αυτες οι γραμμες υπαρχουν ειται εχεις 20 ειται 24 πιν και τα βατ σου ειναι χαμηλα ειναι το ιδιο πραγμα

δεν ειναι οτι ξαφνικα παρουσιαστικε μια 6 ας πουμε βολτ γραμμη και λεμε "δε βαριεσαι " παιζει και χωρις αυτην

εδω μιλαμε για μια 5αρα , μια 12 αρα και μια 3αρα ακομα

επιπλεον να σας πω και κατι αλλο

το μανουαλ ειναι κοινο για ολη τη σειρα NF4

καθε μητρικη πανω στο 24 πιν εχει ενα αυτοκολητο με τις ελαχιστες απαιτησεις για βατ

λοιπον λεει οτι με 3500+ και 2χ6600GT θελει 350 βατ και 17 απερ στην 12 αρα

αντικαταστηστε τις 2χ6600GT με μια απλη PCI του 2001 και πειτε μου τι καταναλωση απαιτειται

:devil: :devil:

Link to comment
Share on other sites

Σε όχι ίδια περίπτωση , απλα αναφέρω γιατί κάτι άκουσα για mofset ,

Επειτα απο βιαστικό wiretrick σε socketΑ βραχυκύλωσα λάθος τα πόδια του αθλονά με αποτέλεσμα να σκάσουν τα mofset , ενα απο αυτά πετάχτηκε έξω απο το tower [το ειχα ανοικτό απο το πλαι] και πολλους καπνους και τα λοιπά . Και ο άθλονας πήγε στον άλλο κόσμο .

ΔΕΝ ΚΑΗΚΕ τπτ άλλο όμως . Ουτε μνήμες ούτε vga , ούτε pci [modem ., tuner ] ουτε psu .

Link to comment
Share on other sites

παιδια το συστημα εσκασε εχοντας πανω μονο μια καρτα γραφικων pci

η dfi δεν εχει 6 pci slots

αυτο με τα 6 pci ηταν οφ τοπικ απαντηση

athens 2004 αν δεν εκοβα την τροφοδοσια με τον ηχοπου ακουσα δεν θα σταματουσε στους καπνους ,θα ετρογα το μοσφετ στη μουρη ή καποιον πυκνωτη ή το υγρο απο κανενα ηλεκτρολυτικο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

επομενως απο την στιγμη που αυτες οι γραμμες υπαρχουν ειται εχεις 20 ειται 24 πιν και τα βατ σου ειναι χαμηλα ειναι το ιδιο πραγμα

Εδώ είναι που κάνεις λάθος όμως, διότι υποθέτεις κάτι που δε γνωρίζεις σίγουρα. Στο 20πινο υπάρχουν παραπάνω από μια 3.3 και 5, βάση της υπόθεσης που κάνεις αν τα watt είναι ακόμα χαμηλώτερα μπορούμε να ζήσουμε και με λιγότερες. Θέλω να καταλήξω στο οτι δεν ξέρουμε πως είναι σχεδιασμένες οι τροφοδοσίες πάνω σε μια μητρική και μέσα σε τι ανοχές κυμαίνονται. 12Α στη 12ρα, ακόμα και μόνο για μητρική+cpu είναι λίγα πλέον και δεν υπολογίζω το γεγονός οτι οι τιμές που δίνει ο κάθε κατασκευαστής μπορεί να ισχύουν μόνο στο αυτοκόλλητο.

Link to comment
Share on other sites

οκ , τοτε μου λες τα εξης

1) οτι η καταναλωση με 2χ6600gt ειναι ιδια με μια καρτα Pci (αληθεια οι 6600gt αδικα εχουν εξτρα τροφοδοσιες?)

2) οτι εμπιστευεσαι το μανουαλ που ειναι κοινο για 3 μητρικες και δεν εμπιστευεσαι το αυτοκολητο πανω στο 24 πινο της συγκεκριμενης μητρικης

3) οτι η καταναλώση ενος αθλον 3000+ στα 2740 και με 2βολτ ειναι πολι λιγοτερη απο εναν 3500+ στα 1,36 με πυρηνα 2200

αυτοι που εφτιαξαν την μητρικη θεωρουν δεδομενο οτι δεν μπορει , μια 6600 απλη θα την εχεις , δεν υπολογιζουν οτι θα εχεις μια απλη pci ξεθαμενη προ 4 ετιας

επιπλεον να σου πω οτι απο τα 350 στα 400 βατ η διαφορα ειναι με το ζορι διομιση αμπερ στην καθε γραμμη παραπανω

ητοι

12χ2=24

3,3χ2=6,6

5χ2=10

συνολο 40,6 βατ παραπανω

επισης αν η καταναλωση ξεπερνουσε τα 350 βατ αποκλειεται να υπηρχε σταθεροτητα στις γραμμες , θα ειχαν κρεμασει ολες

και το τροφοδοτικο αν δουλευε κοφτες θα ειχε ζεσταθει και ο ανεμιστηρας θα δουλευε τσιτες

παρεμπιπτοντως στον αθλον κατω απο πριμε (με τιγκα τις τασεις ολες )στην μια ωρα τοτε μονο ανοιγε στο φουλ ο ανεμιστηρας και παλι για λιγο

κλεινω λεγοντας οτι δεχομαι απολυτα και την αναγκαοτητα των εξτρα καλωδιων (δεν τις ονομαζω γραμμες) και τα 400+++ βατ αλλα με το σκεπτικο οτι μιλαμε για o/c και για καρτα με μεγαλη καταλαλωση και φυσικα για μνημες με μεγαλη καταλαλωση (αλλο 512 στα 2,8 βολτ και αλλο 1024 στα 3,5 βολτ)

αν στα παραπανω προσθεσεις και 2-3 δισκους και 2 drive τοτε φτανουμε στα 500+βατ που ειναι λογικο για μερικα τροφοδοτικα

Link to comment
Share on other sites

Βeetlejuice λυπαμαι πολυ για την απωλεια....

η νεκροψια θα δειξει τον πραγματικο υπαιτιο....

απλα πληροφοριακα και για κοινη ενημερωση...

μου εχουν σκασει δυο τροφοδοτικα μαρκας Macron ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ....

ειναι αυτα που ερχονται πακετο με τα standard midi ATX του Πλασιου

και τα παιδια στο πλαισιο και τις δυο φορες καθε αλλο παρα εξεπλαγην...

σαν να το περιμεναν...

γιαυτο και δεχτηκαν και τις δυο φορες αμεση αντικατασταση ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΗΤΡΙΚΗΣ

που πηρε στο λαιμο του το μαπα PSU....

(που για καλη μου τυχη ηταν αγορασμενες απο το Πλαισιο...)

μιλαμε συστημα στα default

και για καταστασεις...τσαφ-μπαμ-καπνοι...

με το πρωτο plug!....

απο οτι καταλαβα δεν συνεβη κατι τετοιο με εσενα απλα στο λεω να εχεις το νου σου και να το πεταξεις το ρημαδι πριν παρει τιποτα αλλο πολυτιμο μαζι του

στη νεκροπολη των καρβουνισμενων πυκνωτων....

Link to comment
Share on other sites

οκ , ισως να εχεις δικιο

εγω δουλευα πολλα χρονια ως τεχνικος και εχω δει πανω απο 400 τροφοδοτικα

τοσο στιβαρο τροφοδοτικο το συγκρινω μονο με τα νεα τροφοδοτικα

τωρα παντως δουλευει αθορυβα , κρυο , με πολυ καλες τασεις και ειναι και φορτωμενο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω κάτι άλλο: οι συγκεκριμένες μητρικές DFI (Nf4, ίσως και η Nf3) δεν είναι συνηθισμένες μητρικές. Έχουν πολύ διαφορετικά κυκλώματα, γιατί θέλουν π.χ. να σου δώσουν την δυνατότητα να αφήσεις να "κυλήσουν" 4V από την 5άρα μέσα στις μνήμες σου, αλλά και οπουδήποτε αλλού πρέπει, και αυτό δεν είναι το μόνο που τις κάνει να είναι τρομερά διαφορετικές. That said, δεν θα την αγοράσω για το PC της αδερφής μου που θέλει απλώς να γράφει ταινίες, όπως επίσης και δεν πρόκειται να την αφήσω ούτε στιγμή με τροφοδοτικό "Μήτσος" το οποίο "τροφοδοτεί μια χαρά έναν ΡΙΙΙ με 5 PCI κάρτες σε μητρική τεχνολογίας '99".

Μακάρι να είχα περισσότερες γνώσεις για να αποδείξω αυτό που πιστεύω ότι συμβαίνει, αλλά η σύνοψη (κατά την ταπεινή μου άποψη) είναι ότι οι διαφορές σε μια μητρική του '99 και μια του '05, όσον αφορά τα κυκλώματα και τα ρεύματα τα οποία απαιτούν, το πως θα "παίξουν" τις μνήμες, τί μνήμες θα παίξουν, ΔΕΝ καθορίζονται από μια απλή πρόσθεση watt. Όπως επίσης και ένα τροφοδοτικό 350W δεν είναι απαραίτητα ίδιο και ισάξιο με ένα "τροφοδοτικό" 350W.

Προσωπικά το βλέπω σα να παίρνω Ferrari και να την ποτίζω με καύσιμα για τρακτέρ: έστω για μια φορά να το κάνω, δε μου εγγυάται κανείς ότι η Ferrari θα συμπεριφερθεί σα να μην τρέχει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.