Jump to content



Περίεργο αποτέλεσμα σε TEST SSD SanDisk


Recommended Posts

Παιδιά  καλησπέρα  και  Χρόνια  Πολλά 

 

έχω στο  σύστημα  2 SSD  intel σε raid και  έναν SanDisk 240 ΙΙ  SSD  (αγορασμένος πρόσφατα ) έχω τα  απότελέσματα  που  βλέπετε  ..δηλ τον SanDisk το ssdlife μου  τον βγάζει  χάλια ...

 

ενω  το  cristadisk  o.k  .Το  έδωσα  στο  κατάστημα  που  το  πήρα  για  έλεγχο  με  την  απάντηση  να  μην  ανησυχώ ..ΘΑ  ΗΘΕΛΑ  τη  γνώμη  σας  να  το  τραβήξω  το  θέμα  ή  όχι ssd1.jpgSSDLife.pngSSDLife1.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος LocoDiceGR έγραψε:

The disk is healthy/και 100% δεν γραφει? 

 

Μου διαφευγει κατι?

ναι  η  μέτρηση γινεται  με  διαφορετικά  προγράμματα ...αυτο  είναι  το  περίεργο  το  ένα  τον  βγάζει  ο.κ  και  το  άλλο  χαλια  χα  χα  χα  δες  προσεχτικα  φωτο ...

 

Link to comment
Share on other sites

Ε πως τον βγαζει χαλια οταν σου λεει πως estimated lifetime 8 years? Εχουν διαφορετικο τροπο τα μετροπρογραμματα που χρησιμοποιεις , γι'αυτο βλεπεις διαφορές.

 

εδιτ : οπα , τον ιντελ βγαζει ετσι. Τον αλλο δεν εχει τροπο μαλλον να μετρησει το health γιατι δε του τον δινει το drive. Δεν ειναι καποιο προβλημα αυτο

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, velipsi said:

Παιδιά  καλησπέρα  και  Χρόνια  Πολλά 

 

έχω στο  σύστημα  2 SSD  intel σε raid και  έναν SanDisk 240 ΙΙ  SSD  (αγορασμένος πρόσφατα ) έχω τα  απότελέσματα  που  βλέπετε  ..δηλ τον SanDisk το ssdlife μου  τον βγάζει  χάλια ...

Το SSDLife τον SanDisk σου τον βγάζει unsuppοrted, πως δηλαδή δεν μπορεί να διαβάσει τα δεδομένα για τα read/writes ώστε να σου βγάλει χρόνο ζωής. Απόλυτα φυσιολογικό.

Το σωστό θα ήταν να κατεβάσεις το utility της SanDisk για SSD και να δεις από εκεί τι σου λέει για το drive. Αυτό θα είναι και το 100% σωστό. Τώρα τσάμπα πήγες το drive για έλεγχο.

Link για το utility της SanDisk:

http://downloads.sandisk.com/Dashboard/SanDiskSSDDashboardSetup.exe

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Το SSDLife τον SanDisk σου τον βγάζει unsuppοrted, πως δηλαδή δεν μπορεί να διαβάσει τα δεδομένα για τα read/writes ώστε να σου βγάλει χρόνο ζωής. Απόλυτα φυσιολογικό.

Το σωστό θα ήταν να κατεβάσεις το utility της SanDisk για SSD και να δεις από εκεί τι σου λέει για το drive. Αυτό θα είναι και το 100% σωστό. Τώρα τσάμπα πήγες το drive για έλεγχο.

Link για το utility της SanDisk:

http://downloads.sandisk.com/Dashboard/SanDiskSSDDashboardSetup.exe

 

άρα  είναι  θέμα  προγράμματος  που  δεν  κάνει  σωστα  τη  δουλέια  του ....αν  και  το  ίδιο  πρόγραμμα  στο  λαπτοπ  με  έναν  sandisk 120τον  μέτρησε ...

Το  αποτέλεσμα  με  το  sandisk utilsan1.jpgsan2.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Από τις επιμέρους μετρήσεις το drive φαίνεται πως είναι 100% healthy.

 

ευχαριστώ  ....άρα  να  μην  ανησυχώ  ...

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.