Jump to content



Φορητό φωτοβολταϊκό 1.5watt?


Vamire

Recommended Posts

Καλησπερα. 
Εχω στην κατοχη μου αυτο εδω http://www.outdoormegastore.co.uk/freeloader-supercharger.html εδω και κατι χρονια εχω χασει την μπαταρια που φορτιζε και μετα με την μπαταρια μπορουσα να φορτισω τις συσκευες που ηθελα.
Θελω να μου πειτε τι μπορω να φορτισω απευθειας; Εχει υποδοχη για usb. 
Πχ αν βαλω το το κινητο μου που εχει 3000mah μπαταρια ποσες ωρες θα κανει να το φορτισει;
ή αν βαλω ενα απλο powerbank των 1000mah ποση ωρα μπορει να κανει;

Εβαλα ενα usb αυτο εδω http://www.gearbest.com/usb-gadgets/pp_181167.html και λεει οτι βγαζει 4-6 volt και δινει 0.14-17 amper.

Ειμαι ασχετος απο το νομο του ohm και οσες φορες προσπαθησα να υπολογισω κατι τετοιο δεν εβγαλα συμπερασμα.
Με μπερδευουν αρκετα αυτα. 
Τα φωτα σας!

Edit ποσα mah φορτιζει την ωρα; 300mah? αν το φοτοβολταικο ειναι 1.5watt x 1000 / 5 volt = 300???

Έγινε επεξεργασία από Vamire
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

από τη στιγμή που λέει 1,5 Watt, και εφόσον έχει έξοδο USB η οποία δίνει 5 Volt, και αν δεν υπολογίσουμε αφενός τις απώλειες, και πούμε ότι λειτουργεί στο 100% τότε το ρεύμα εξόδου θα πρέπει να είναι 300mA (0,3Α). Εφόσον το άλλο μαραφέτι σου δίνει μικρότερες τιμές, είτε δεν λαμβάνει το απαραίτητο φώς ώστε να φτάσει στις τιμές αναφοράς του πάνελ, είτε έχει υποστεί υποβάθμιση λόγω παλαιότητας (ψιλοδύσκολο), είτε τα αναγραφόμενα στο πάνελ στοιχεία, παραείναι αισιόδοξα, και επιτυγχάνονται με φώς απο πυρηνική έκρηξη :)

 

Επομένως:

Αν τελικά δεχτούμε σα δεδομένο ότι η έξοδος του πάνελ είναι αυτά τα 140 - 170 mA (0,14 - 0,17A),

και άν υποθέσουμε ότι αυτά δεν πέφτουν περισσότερο όταν μπεί φορτίο πάνω στο πάνελ (κυκλωμα φόρτισης),

και αν δεν υπολογίσουμε τις απώλειες του κυκλώματος φόρτισης,

 

τότε μια μπαταρία 1000 mA θα χρειαστεί περίπου 6 ώρες να φορτιστεί (1000 mA : 0,155 mA ( ο μέσος όρος των παραπάνω τιμών) = ~ 6 ώρες ) Πρακτικά, υπολόγιζε κάτι περισσότερο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

Αν αγορασω αυτο http://www.gearbest.com/camping/pp_118674.html ποση ωρα θα θελει για να φορτισει μια μπαταρια 18650 στα 3000mah ή ενα lg g4 με 3000mah?

Θεωρητικα ενα αμπερ = 1000mah ?

Έγινε επεξεργασία από Vamire
Link to comment
Share on other sites

Ναι 1 Ampere = 1000 mA

 

η 18650 μπαταρία έχει τάση λειτουργίας τα 3,7 Volt επομένως με ένα κύκλωμα φορτισης (σαν αυτό π.χ.) πάνω στο πάνελ που δείχνεις θα μπορεί να τη φορτίσει.  Και εφόσον αυτό έχει έξοδο 5 Volt, έχουμε: 7Watt / (δια) 5 Volt = 1,4 Α (1400mA). Φυσικά υπο ιδανικές συνθήκες (δηλαδή ποτέ) Αν υπολογίσουμε απώλειες, βαθμό απόδοσης του κυκλώματος φόρτισης, και ένα φυσιολογικό φωτισμό, πιστεύω ότι το 1 Α (1000mA) σαν έξοδο φόρτισης πρέπει να το έχει. επομένως η μπαταρία σου θα είναι φορτισμένη μετά απο 3 ώρες .

Link to comment
Share on other sites

Οι προδιαγραφές που διαβάζεις σε όλα τα πάνελ είναι με κάθετες τις ακτίνες του ήλιου, στην κοντινότερη απόσταση που έχει φτάσει ποτέ από την γη, με καθαρό ουρανό και κάτω από τρύπα του όζοντος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οκ αρα μια χαρα κανει την δουλεια του. Κυκλωμα δεν θα χρειαστει μιας και υπαρχει.
Γιαγκτ εχω ενα 100watt φ/β 12volt διχως φορτιο βγαζει 15-16 volt με φορτιο πεφτει στα 12 και κατι. Σιγουρα μετρανε κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες το καθε πανελ αν αγορασεις πχ γερμανικο οπως το 100αρει 100watt θα τα παρεις πιο ευκολα στην Ελλαδα αποτι στην γερμανια πιστευω. Η τρυπα του οζοντος με εκανε να γελασω παντως :p 
Απλα το συγκκριμενο που εχω το 1.5 watt πρεπει να ειναι λιγο μουφα μιας και εχει και κατι φουσκαλες μεσα στο πανελ το εχω και 5 χρονια περιπου.
Να πω πως το τεστ με το φ/β των 1.5 watt το εκανα προχειρα διχως να ανεβω στη ταρατσα απλα το χτυπαγε ο ηλιος.

Έγινε επεξεργασία από Vamire
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.