Jump to content



Πρόβλημα μητρικής ή psu?


hurin

Recommended Posts

Τους τελευταίους 2 μήνες έχω πρόβλημα με το pc και δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω τί φταίει. Τα προβλήματα ξεκίνησαν περίπου 10 μέρες αφού έγινε αλλαγή της HD6970 σε R9 390.

Στην αρχή το σύστημα ενώ ήταν σε desktop ή κατά την αναπαραγωγή video έβγαζε μαύρη οθόνη και έμενε εκεί, ούτε bsod ούτε restart. Οι χρονικές στιγμές ήταν εντελώς ακανόνιστες, μπορεί 3 φορές την ώρα ή μια φορά στις 3 μέρες. Το έκανε και σε o/c και σε stock. Έριξα τα ρολόγια της 390, έπαιξα με ULPS-Power Efficiency, κανένα αποτέλεσμα. Ανέβασα και το Power Limit sta 20% και μου έδωσε μια αίσθηση ότι το έκανε λιγότερο συχνά

 

Πριν μερικές ημέρες άρχισε να κάνει shutdown σε gaming και video encoding, και μετά το reboot το bios δεν έβλεπε όλη τη μνήμη (6 dimms των 2gb). Άλλοτε έβλεπε 2, ή 4 ή 6, ποτέ μονό αριθμό.

Ξεκίνησα με memtest να ψάχνω μήπως κάποιο dimmάκι ήταν προβληματικό. Τα δοκίμασα όλα στο 1ο slot με 2 passes το καθένα και ήταν όλα κομπλέ. Τα έβαλα ξανά αλλά δεν έπαιζαν όλα τα dimmάκια σε όλα τα slots. Βρήκα τη "σωστή" σειρά και τώρα βλέπει όλη τη μνήμη. Υπόψιν ότι δεν έχω ανακατέψει τις τριάδες, στα Α1-Β1-Γ1 παίζει η 1η τριάδα, στα Α2-Β2-Γ2 η 2η.

Επίσης έβγαλαν 4 passes με όλη τη μνήμη σε memtest. Δοκίμασα clear bios και νέα μπαταρία, τα ίδια.

Αφού απέκλεισα τις μνήμες, μου έχουν μείνει μητρική και psu που δεν μπορώ να τα ελέγξω.

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια περίπτωση πέρασα κι εγώ. Ξαφνικό κλείσιμο σε έντονο gpu load (gaming/util)...

 

Long story short: Δοκίμασε ένα άλλο τροφοδοτικό αν γίνεται. Σε εμένα αυτό έφταιγε. Έτσι βλέπεις εάν παίζει πρόβλημα και η μητρική.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από χθες δεν έχει κρασάρει σε gaming-encoding, μόνο σε αναπαραγωγή video (με potplayer) μία φορά, όπου έβγαλε μαύρη οθόνη και πάγωσε Στο log βλέπω να λέει για "This was probably caused by the following module: ntoskrnl.exe (nt+0x4AE3BC)
Bugcheck code: 0x124 (0x0, 0xFFFFFA800CDA98F8, 0x0, 0x0)"

 

 

Link to comment
Share on other sites

0χ124 είναι πρόβλημα hardware συνήθως (εκτός από τις φορές που μπερδεύεται το λειτουργικό)

Μνήμες τσέκαρες είπες, κάρτα γραφικών τσέκαρες; Εμένα εκεί μου μοιάζει να υπάρχει πρόβλημα. Όταν άλλαξες κάρτα γραφικών έκανες πλήρη απεγκατάσταση των προηγούμενων οδηγών και επανεγκατάσταση;

Τέλος, αν υπάρχει δυνατότητα, κάνε μια καθαρή εγκαταστάση -δοκιμαστικά- να δεις αν και τότε θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, deninho said:

0χ124 είναι πρόβλημα hardware συνήθως (εκτός από τις φορές που μπερδεύεται το λειτουργικό)

Μνήμες τσέκαρες είπες, κάρτα γραφικών τσέκαρες; Εμένα εκεί μου μοιάζει να υπάρχει πρόβλημα. Όταν άλλαξες κάρτα γραφικών έκανες πλήρη απεγκατάσταση των προηγούμενων οδηγών και επανεγκατάσταση;

Τέλος, αν υπάρχει δυνατότητα, κάνε μια καθαρή εγκαταστάση -δοκιμαστικά- να δεις αν και τότε θα έχεις πρόβλημα.

Έχω αλλάξει σχεδόν όλους τους drivers, πάντα με πλήρη απεγκατάσταση με atiman uninstaller και 2-3 φορές με ddu.

Σήμερα κράσαρε κατά το browsing (μαύρη οθόνη) λίγο μετά το post μου(:angry:) χωρίς να γράψει dump. Έκτοτε έκανε 4 ώρες video encoding και 3 ώρες gaming χωρίς πρόβλημα.

 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, SpirosKGR said:

Μήπως είναι ασταθες το oc? ανέβασε λίγο το vcore

Κυρίως μου το κάνει σε κατάσταση ηρεμίας ή browsing ή αναπαραγωγή video. Θα το δοκιμάσω όμως!

 

26 minutes ago, fatalara said:

Αν εχεις asus μητρικη κλεισε το antisurge. Δεν ξερω αν εχει η εχει η δικια σου σε μενα παντως αυτο εφταιγε.

Δεν θυμάμαι να την έχω δει αυτή τη ρύθμιση στο bios, θα ξαναψάξω μήπως την έχει με άλλο όνομα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, χθες το βράδυ έβγαλε ξανά μαύρη οθόνη χωρίς restart. Κάνω reset και όταν ξαναμπαίνει στα win, πετάγεται το dropbox και μου ζητά νέο φάκελο. Μπαίνω στη διαχείτιση δίσκων και άφαντος ο samsung! Κάνω restart και δεν τον βλέπει ούτε το bios, με το 2ο restart τον είδε.

Απότι καταλαβαίνω ο δίσκος με αποχαιρετά.  Τον χρησιμοποιώ για video encoding και torrent, δικαιολογεί τις μαύρες οθόνες?

Link to comment
Share on other sites

Πριν τρομάξεις, δοκίμασε τον δίσκο σε άλλο pc. Μια δε σου αναγνωρίζει τα dimms της μνήμης, μια το δίσκο... κάτι δεν πάει καλά.. αν ανοίξεις ξανά το pc κ βλέπει το δίσκο, τρέξε το hard disk sentinel και δες την "υγεία" των σκληρών σου καλού κακού.. Φοβάμαι όμως ότι αλλού είναι το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Delijohn said:

Πριν τρομάξεις, δοκίμασε τον δίσκο σε άλλο pc. Μια δε σου αναγνωρίζει τα dimms της μνήμης, μια το δίσκο... κάτι δεν πάει καλά.. αν ανοίξεις ξανά το pc κ βλέπει το δίσκο, τρέξε το hard disk sentinel και δες την "υγεία" των σκληρών σου καλού κακού.. Φοβάμαι όμως ότι αλλού είναι το πρόβλημα.

 

Ευτυχώς τώρα τον βλέπει, τον έχει χάσει 2 φορές, χθες το βράδυ και σήμερα το πρωί.  Μεταφέρω για καλό και κακό τα αρχεία σε εξωτερικό για να μη κλάψω, παρήγγειλά και έναν WD Red 3TB.

Το HD Sentinel το τρέχω από χθες το βράδυ, μου τον βγάζει άριστο, έκανα και το σύντομο διαγνωστικό τεστ και εκεί όλα καλά.

 

Ξεκίνησα το θέμα αυτό γιατί κάτι μου βρώμαγε, μια κατηγορούσα την gpu, μια τους drivers, άλλη τα windows updates, μετά τις μνήμες. Τώρα ο σκληρός.

Δεν ξέρω όμως άν σε δευτερεύον σκληρό που χρησιμοποιείται από τον firefox για κατέβασμα και για torrent, άν θα προκαλούσε μαύρες οθόνες, καθώς το λειτουργικό βρίσκεται σε ssd.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις, αν στον βγάζει το sentinel εντάξει, είναι λίγο απίθανο να ΜΗΝ είναι εντάξει.

Από εκεί και πέρα, το ότι χάνεις συσκευές και ξαφνικά εμφανίζονται πάλι, εμένα μου δείχνει ότι ΕΙΤΕ έχεις κάνει τρελό o/c και η μητρική "κάνει τα δικά της", ΕΙΤΕ πως η μητρική ψοφάει και λέει κι ένα τραγούδι παραπάνω, έτσι για το αντίο... θα τολμούσα να κατηγορήσω και το τροφοδοτικό, μα το θεωρώ πιο απίθανο, ειδικά βλέποντας ότι έχεις seasonic.. είναι και δύσκολο να βρεις άλλο τροφοδοτικό για να δοκιμάσεις, μα αν μπορείς, κάνε το. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει πρόβλημα hardware πρέπει να ελέγχεις ένα ένα τα parts έτσι ώστε να τα αποκλείεις ένα ένα. Π.χ. δοκιμάζεις άλλο καλό τροφοδοτικό. Σου κάνει τα ίδια? Τότε δεν είναι αυτό. Και πάει λέγοντας.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, pasjohn said:

Αν υπάρχει πρόβλημα hardware πρέπει να ελέγχεις ένα ένα τα parts έτσι ώστε να τα αποκλείεις ένα ένα. Π.χ. δοκιμάζεις άλλο καλό τροφοδοτικό. Σου κάνει τα ίδια? Τότε δεν είναι αυτό. Και πάει λέγοντας.

Δοκίμασα μνήμες, άλλαξα σατα, άφησα μόνο τον ssd πάνω, αντικατέσησα τον samsung με wd red.

Το τροφοδοτικό δύσκολο να είναι γιατί το κάνει σε desktop/video όπου  cpu/gpu κοιμούνται.

Δυστυχώς ούτε format και αλλαγή σε win10 μπορώ να κάνω, δεν υπάρχουν πια drivers για το μοντέλο.

Αν μπορούσα να αναπαράγω το πρόβλημα θα ήξερα που να εστιάσω, αλλά είναι τόσο random που πια κάνω καταγραφή σε αρχείο (ημερομηνία/ώρα/activity)!

Με βλέπω για upgrade σε Ζ170.

Link to comment
Share on other sites

Ένα προβληματικό τροφοδοτικό δημιουργεί διάφορα προβλήματα και κάποιες φορές κσι BSOD. Και ας κοιμάται η GPU. Αφού τα έχεις δοκιμάσει όλα δοκίμασε και άλλο τροφοδοτικό και αν είναι να το αποκλείσεις και αυτό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε και το καλώδιο τροφοδοσίας. Μου θυμίζει παρόμοιο θέμα που είχε ο πατέρας μου κάποτε, αλλάξαμε όλο το pc, κομμάτι-κομμάτι, εκτός από την οθόνη και το πρόβλημα επέμενε. Είχε "αρπάξει" το καλώδιο της τροφοδοσίας, από την πλευρά του υπολογιστή και δε φαινόταν καν. Δοκίμασε κι άλλη πρίζα, ή αν έχεις ups, βγάλε το λίγο από το κύκλωμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα παραπάνω δοκίμασε ένα άλλο τροφοδοτικό. Όταν έχεις πολλαπλά προβλήματα, συνήθως η αιτία είναι τα ρεύματα. Κακό τροφοδοτικό σε βάθος χρόνου μου έκαψε τρεις φορές δίσκο.

 

Δεν έχει σημασία η μάρκα. Μόλις προχθές άλλαξα σε πισι φίλου που έκανε 0χ124 random bsod's συνεχώς, τροφοδοτικό και όλα δουλεύουν πλέον ρολόι. Επίσης για τον δίσκο άλλαξε και ένα sata καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά από τόσο καιρό κατάλαβα ότι είναι πρόβλημα με την GPU. Βρήκα ένα ποστ σε ξένο φόρουμ όπου έλεγε ότι με 2 profiles στο MSI AB, ένα για 2d underclocked και ένα για 3d stock, λύνεται το θέμα. Και έτσι και έγινε! Δεν είχα δει τόσους μήνες 4 μέρες uptime!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/5/2016 at 9:51 AM, hurin said:

Μετά από τόσο καιρό κατάλαβα ότι είναι πρόβλημα με την GPU

 

 

On 18/4/2016 at 1:32 PM, deninho said:

0χ124 είναι πρόβλημα hardware συνήθως (εκτός από τις φορές που μπερδεύεται το λειτουργικό)

Μνήμες τσέκαρες είπες, κάρτα γραφικών τσέκαρες;

 

αυτά που κάποιοι τα λέμε Απρίλιο τα αναγνωρίζουν Μάιο :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, deninho said:

 

 

 

αυτά που κάποιοι τα λέμε Απρίλιο τα αναγνωρίζουν Μάιο :p

Καλά, με τόσα κουλά που μου έχει κάνει (έχανε μνήμες, σκληρούς) δεν μπορούσε να πάει αλλού το μυαλό μου.

Αυτή τη στιγμή έχω "βολευτεί" με τα δυο profiles σε MSI AB και δεν την γυρίζω για RMA.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.