Jump to content



Συνθεση htpc


9000+rpm

Recommended Posts

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

 

SFX , μινιατουρες δηλαδη . 

Χεσε τα specs , μη τα κοιτας καν  . Στα specs λεει 350mm και απο την φωτογραφια βλεπεις ξεκαθαρα πως εχει σχεδον ολοκληρο το βαθος . Οποτε βλακειες τυπου "δεν χωραει" που λενε οι κατασκευαστες ειναι για τα σκουπιδια . 

Δεν σε πιανω για να ειμαι ειλικρινης, εννοεις δηλαδη οτι μπορω να μονταρω και τροφοδοτικο κανονικου μεγεθους σε αυτο το case?Εριξα μια γρηγορη ματια για sfx τροφοδοτικο αλλα δεν βρηκα κατι πανω απο 450-500watt και φοβαμαι μην ειναι καπως οριακο σε Full load με κανα 2 δισκους μεσα και ενα i5/ι7 και την gtx970 σε full load, κανενα 600αρκι ελεγα να βαλω να ειμαι ησυχος και ανετος.

 

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

H silverstone εχει SFX σε 450 και 600 και μαλιστα modular . Το 450 θα σε καλυψει , το 600αρι θα καλυψει και τους φοβους σου 

 

Mωρε και τα 450watt καλυπτουνε το συστημα, αλλα πιστευω με ενα 6700, 2 δισκους, 2 φανακια, και την 970 πιθανον να πλησιαζει τα 400w το συστημα σε full load, οποτε με καλυπτει μεν αλλα ειναι ψιλοοριακο, και επειδη σκοπευω να το κραττησω καιρο, θα ηθελα το 600αρι σε περιπτωση που μετα απο κανενα χρονο κανω αναβαθμιση σε καμια gpu και ειναι πιο ενεργοβαρα μην ψαχνω και τροφοδοτικο παρεα και τα πληρωνω 2 φορες.

Το ειδα το 600αρι που λες, τα αρνητικο ειναι οτι εχει αλμυρη τιμη (140+ ευρω).

Link to comment
Share on other sites

η κάρτα γραφικών στο Milo μπαίνει σε bracket με 90 μοίρες γωνία του PCIe, άρα θα στην πάρει σίγουρα. Είναι μικρό όμως και δεν μπορείς να βάλεις κανονικό τροφοδοτικό. Πρέπει να βάλεις τα μικρά SFX πχ http://www.e-shop.gr/psu-be-quiet-sfx-power-2-400w-p-PER.641398

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος εχω το be!quiet 400αρι και ΜΙΑ ΧΑΡα σηκωνει την 380 μου (η οποια πανω-κατω εχει την ιδια καταναλωση με την 970)(το ειχα παρει επειδη το ειχα βρει 2ρο χερι στα 40ε ) 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Εγω παντος εχω το be!quiet 400αρι και ΜΙΑ ΧΑΡα σηκωνει την 380 μου (η οποια πανω-κατω εχει την ιδια καταναλωση με την 970)(το ειχα παρει επειδη το ειχα βρει 2ρο χερι στα 40ε ) 

 

Το εγραψα και πιο πανω ρε συ, το 450ρι θα το σηκωσει σιγουρα το συστημα με την 970 το θεμα ειναι να εχω αερα ωστε να μπορω να κινουμε ανετα μελλοντικα.

Παραδειγμα αν αλλαξω την 970 σε 980ti δεν ξερω κατα ποσο θα καταφερει να ανταποκριθει το 450αρι, αντιθετα το 600αρι θα ειναι αερατο και σε αυτη την περιπτωση.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

Το εγραψα και πιο πανω ρε συ, το 450ρι θα το σηκωσει σιγουρα το συστημα με την 970 το θεμα ειναι να εχω αερα ωστε να μπορω να κινουμε ανετα μελλοντικα.

Παραδειγμα αν αλλαξω την 970 σε 980ti δεν ξερω κατα ποσο θα καταφερει να ανταποκριθει το 450αρι, αντιθετα το 600αρι θα ειναι αερατο και σε αυτη την περιπτωση.

Με 980τι θα την αλλαξεις ? Πιο πιθανο να βαλεις καμια με 14nm οπου παλι δε θα χεις θεμα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Με 980τι θα την αλλαξεις ? Πιο πιθανο να βαλεις καμια με 14nm οπου παλι δε θα χεις θεμα 

Ναι βρε παιδι μου ως παραδειγμα την εφερα την 980Ti, μπορει να την αλλαξω με την 1080ti παραδειγμα που και αυτη λογικα θα καταναλωνει.

Γενικα θελω κατι που να εχει αερα, και καλως η κακως το 450αρι σιγουρα αερατο δεν το λες σε καμια περιπτωση.

Τελος παντων αυτο ειναι το λιγοτερο.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Ερωτηση κρισεως... τι htpc ειναι αυτο με i7 και 970? Μηπως εννοεις gaming pc σαλονιου? Παρε κανενα shield με το 1/10 των χρηματων να τελειωνεις...

Εφοσον υπαρχει η δυνατοτητα γιατι οχι? Θελω δυνατο μηχανακι να παιζει αερα 4κ υλικο και να υπαρχει και δυνατοτητα gaming. Λιγο απ ολα δηλαδη.

Τωρα το ι7 δεν το εδεσα και κορδονι, αλλα ι5 θα ειναι σιγουρα.

Οσο για την καρτα τι το τοσο υπερβολικο εχει η 970? 970 θα βαλω οχι τιτανΧ

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

για το υπολοιπο συστημα τι budget θα βαλεις; Καλη φαση ετσι οπως θες να το κανεις, 4Κ και καναπες με gamepad αν καταλαβα καλα κονσολαδικη κατασταση. Μην χρειαστεις κανα SLI φοβαμε στο μελλον γιατι ισως ξενερωσεις απο το 4Κ performance σε single card.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος HellhammeR έγραψε:

για το υπολοιπο συστημα τι budget θα βαλεις; Καλη φαση ετσι οπως θες να το κανεις, 4Κ και καναπες με gamepad αν καταλαβα καλα κονσολαδικη κατασταση. Μην χρειαστεις κανα SLI φοβαμε στο μελλον γιατι ισως ξενερωσεις απο το 4Κ performance σε single card.

Mπα δεν προοριζεται για hardcore gaming, για αυτη την δουλεια υπαρχει το main system της υπογραφης, η "απροβληματιστη αναπαραγωγη 4κ" πηγαινε σε video  κτλ.

Για gaming δεν υπαρχουν τρελες απαιτησεις με ultra settings κτλ, κανενα pro/fifa/nba με το παρεακι περισσοτερο θα παιζω εκει, η 970 ειναι υπεραρκετη για την δουλεια που θελω!

 

Εκτος της 970 που υπαρχει ηδη, σκεφτομαι κατι τετοιο για το υπολοιπο συστημα.

eshop.jpg
screen shots

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Και εγω καποτε ειχα ενα τετοιο συστημα (i5 απλο gtx960) αλλα θεωρησα καλο να το πουλησω να παρω τα λεφτα και να παρω το shield με 160 ευρω που κανει πανω κατω τα ιδια, απλα ειναι σαν να εισαι στο αλλο pc το μεγαλο... Πουλας την 970 και παιρνεις σχεδον 2 shield... Οπως επισης μπορεις να παρεις με τα ιδια λεφτα 7-8 steam machines... LOL

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος icy20 έγραψε:

Και εγω καποτε ειχα ενα τετοιο συστημα (i5 απλο gtx960) αλλα θεωρησα καλο να το πουλησω να παρω τα λεφτα και να παρω το shield με 160 ευρω που κανει πανω κατω τα ιδια, απλα ειναι σαν να εισαι στο αλλο pc το μεγαλο...

Τι ειναι αυτο που με 160 ευρω εχει τις ιδιες δυνατοτητες με το συστημα που σκεφτομαι να στησω?

Αν ειναι ετσι δωσε more info..

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, 9000+rpm said:

Τι ειναι αυτο που με 160 ευρω εχει τις ιδιες δυνατοτητες με το συστημα που σκεφτομαι να στησω?

Αν ειναι ετσι δωσε more info..

Ειναι android box που κανει stream μεσω δικτυου οτι παιχνιδια εχεις στο μεγαλο σου pc(αρκει να εχεις πρασινη καρτα) και βεβαια με τις επιδοσεις του pc εκεινου...

Το αλλο που ειπα ειναι αυτο http://store.steampowered.com/app/353380/

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Γενικώς το Nvidia Shield Android TV είναι μονόδρομος για την θέση κάτω από την τηλεόραση. Είναι αθόρυβο, έχει bluetooth remote, wifi controller/gamepad(που παίζει και στο pc), τρελή υποστήριξη στο Kodi (κυρίως με το fork του SPMC με recommendations/voice search και μέσα στο Kodi cc @icy20), βάζεις emulators αν γουστάρεις, plex, acecast, youtube, twitch και πολλά ακόμα.

Αν έχεις και Nvidia GPU τότε έχεις και το gamestream ώστε να παίζεις τα PC games σου στο σαλόνι.

Πλέον με το 3.0 update που μπορείς να βάλεις ότι usb θέλεις και να το χρησιμοποιεί σαν εσωτερικό χώρο για apps και games.

 

Αυτή τη στιγμή το Bundle (shield & controller & remote) το έχουν στα 250€  όταν τα Χριστούγγενα το είχα πάρει στα 160€.

Χωρίς το remote είναι στα 200€.

 

Το μόνο που είναι κάπως δύχρηστο είναι το web browsing.

 

Έγινε επεξεργασία από Larry
Link to comment
Share on other sites

να προτεινω κατι?

 

εφοσον μιλαμε για htpc, όπως αναφέρθηκε παραπάνω μπορείς να κανις stream τα παιχνιδια απο το gaming pc οποτε ποιος ο λογος να σκασεις ενα σωρο λεφτα σε νεο pc?

φτιαχνεις ενα μικρο και φθηνο pc για το σαλονι και αν θες ριξε τα υπολοιπα λεφτα στο gaming pc η στο δικτυο του σπιτιου σου αν δεν ειναι ειδη 1000ρη ή ενα ηχοσυστημα για το htpc ή ακομα και ενα NAS server για τα backup σου etc...

 

π χ κατι τετοιο

image.png
 

 

με κουτί της επιλογης σου, εναν σκληρο δισκο 3tb+ για ταινιες & σειρες (δεν χρειαζετε ssd ενα htpc) και ενα dvd/cd ή και blu-ray αν θες και εισαι αρχοντας.

Έγινε επεξεργασία από eleozz
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.