Jump to content



Χρεοκοπία Ευρώπης - The Euroskepticism Thread - Ευρωσκεπτικισμός v0.1


sotiris

Η χειρότερη περίοδος διακυβέρνησης  

103 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

On 12/23/2016 at 9:00 PM, ΓιαγκΤ said:

Με 151 δημοσιεύσεις δεν νομίζω ότι είναι και η καλύτερη αρχή να μου επισημαίνεις ότι μπορεί να αρρωστήσω τοσο βαριά στο μέλλον που μπορεί να στοιχίσω 68 χιλιάρικα!!

 

Εγω ειμαι με τους αρχαιους Σπαρτιατες, στον Καιαδα οι υπερηλικες για να γλυτωσουμε τα νοσηλεια τους. 

Link to comment
Share on other sites

Πτώση γεννήσεων, αύξηση θανάτων από 2011-2015

 

Παράθεση

Ο πληθυσμός της Ελλάδας την εποχή της κρίσης και των μνημονίων συρρικνώνεται, καθώς επιδρούν και πιο μακρόχρονες δημογραφικές τάσεις. Ηδη καταγράφεται μεγάλο άνοιγμα της ψαλίδας υπέρ των θανάτων σε σχέση με τις γεννήσεις την πενταετία 2011-2015. Το 2015 οι θάνατοι στην Ελλάδα ήταν ήδη σχεδόν 30.000 περισσότεροι από τις γεννήσεις, συγκεκριμένα 29.365. Οι θάνατοι το 2015 έφτασαν τους 121.212, οι περισσότεροι που έχουν καταγραφεί σε ένα έτος από τις ελληνικές υπηρεσίες από το 1932 (το έτος εκείνο πέθαναν 117.593 άτομα), εξαιρουμένης βεβαίως της περιόδου 1941-1949. Ακόμα και το 1940, που το τελευταίο δίμηνο του έτους η Ελλάδα είχε εμπλακεί σε πόλεμο με τη φασιστική Ιταλία, οι θάνατοι ήταν 93.830. Το 2011 οι θάνατοι είχαν φτάσει τους 111.099.

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, ΓιαγκΤ said:

Ναι αλλά τι πληθυσμό είχε η Ελλάδα τότε?

Προφανώς και το ποσοστό θανάτων είναι πολύ μικρότερο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

Ναι αλλά τι πληθυσμό είχε η Ελλάδα τότε?

Προφανώς και το ποσοστό θανάτων είναι πολύ μικρότερο!

7.344.860

Αλλάζει κάτι από την ουσία του άρθρου αυτή η λεπτομέρεια;

Link to comment
Share on other sites

Ο καπιταλισμός των μονοπωλίων έχει εξαφανίσει τον καπιταλισμό του ανταγωνισμού.

Όσο και να προσπαθήσει μια ελληνική εταιρία είναι αδύνατον να ανταγωνιστεί τα LIDL με τζίρο το 50% του ΑΕΠ της Ελλάδας.

 

Η αυτοκρατορία της Lidl

Link to comment
Share on other sites

152.jpg

 

Προ κρίσης είχαμε το μεγαλύτερο εργατικό κόστος ανά μονάδα προϊόντος αλλά κατά τα άλλα για αυτό που πάθαμε φταίει η Μέρκελ ο Σόιμπλε και οι εβραίοι

 

Παράθεση

Λογικά λοιπόν αυξάνουν συνεχώς τα υποκαταστήματα, το τζίρο και την κερδοφορία τους, αδιαφορώντας συχνά για την ποιότητα των προϊόντων που προσφέρουν – ειδικά σε χώρες που είναι βυθισμένες στην κρίση, επειδή οι εγχώριοι καταναλωτές εκτιμούν μεν την ποιότητα, αλλά δεν μπορούν να δώσουν τα χρήματα που κοστίζει.

Μιλάμε δηλαδή για μη συνειδητοποιημένους καταναλωτές. Ποιός φταίει εδώ πάλι; Οι άλλοι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, astrolabos said:

Μιλάμε δηλαδή για μη συνειδητοποιημένους καταναλωτές. Ποιός φταίει εδώ πάλι; Οι άλλοι;

 

Μιλαμε για φτωχους καταναλωτες. Πως φτανεις στο συμπερασμα του μη συνειδητοποιημενου? Τι να κανουν δηλαδη να τρωνε λιγοτερο η να παιρνουν δανεια για να φανε καλα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

152.jpg

 

Προ κρίσης είχαμε το μεγαλύτερο εργατικό κόστος ανά μονάδα προϊόντος αλλά κατά τα άλλα για αυτό που πάθαμε φταίει η Μέρκελ ο Σόιμπλε και οι εβραίοι

 

Μιλάμε δηλαδή για μη συνειδητοποιημένους καταναλωτές. Ποιός φταίει εδώ πάλι; Οι άλλοι;

Σου διέφυγε Αντώνη ότι πριν το € είχαμε το χαμηλότερο εργατικό κόστος από όλους…

 

Σου απαντάει ο άνθρωπος… αν δεν φτάνουν τα φράγκα όσο καταναλωτική συνείδηση και να έχεις θα πάρεις το φτηνότερο για να ζήσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος bspus έγραψε:

 

Μιλαμε για φτωχους καταναλωτες. Πως φτανεις στο συμπερασμα του μη συνειδητοποιημενου? Τι να κανουν δηλαδη να τρωνε λιγοτερο η να παιρνουν δανεια για να φανε καλα?

Όταν δεν έχω λεφτά δε ψάχνω να βρω το φθηνότερο κρέας να φάω, απλά δεν τρώω κρέας. Τρώω μακαρόνια, ή όσπρια ή κάτι που αντέχει η τσέπη μου.

πριν 6 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Σου διέφυγε Αντώνη ότι πριν το € είχαμε το χαμηλότερο εργατικό κόστος από όλους…

Το πρόβλημα στην Ελλάδα ξεκίνησε μετά τους Ολυμπιακούς αγώνες του 2004 και εδώ φαίνεται πολύ καθαρά. Επί δραχμής, μια χαρά ήταν το κόστος ανα μονάδα προϊόντος

πριν 7 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Σου απαντάει ο άνθρωπος… αν δεν φτάνουν τα φράγκα όσο καταναλωτική συνείδηση και να έχεις θα πάρεις το φτηνότερο για να ζήσεις.

Θα πάρεις το καλύτερο για να ζήσεις, όχι το φθηνότερο ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε άλλα νέα, http://luben.tv/stream/102171

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος unseen έγραψε:

θα στουμπωσεις απο το πολυ φασολι. Εμενα παλι τα προιοντα τους μια χαρα μου φαινονται.

Ξεστουμπώνω μετά με γάλα μαγνησίας, μη μασάς :p

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ στη λογική του Αντώνη. Θα φάω κάτι καλό και ας μην ειναι κρέας κάθε μέρα! Καλές είναι και οι φακές, καλά και τα λαδερά τα φασολάκια, καλό και το κοτόπουλο καλά και τα χόρτα κλπ

Για τα προϊόντα τώρα

 

Πάω από εκεί και αγοράζω 3 κατηγορίες προϊόντων

 

1) Εργαλεία

2) Μανιτάρια 

3) αλλαντικό γαλοπούλας

 

Για το 1 δε θα πάω παραπέρα στην ανάλυση

Για το 2 ο λόγος που πάω είναι ότι ΠΑΝΤΑ είναι φρέσκα και ποτέ δε πήρα συσκευασία να την ανοίξω και να είναι μουχλιασμένα. Μου έχει τύχει σε Bazaar και Σκλαβενίτη. Οκ και οι δυο άλλαξαν τη συσκευασία αλλα δε ξανα αγόρασα. Τον Σκλαβενίτη ειδικά τον σέβομαι όσο δε πάει, αλλά μανιτάρια δε ξαναπήρα. Σίγουρα έτυχε, αλλά πλέον φυλάω τα ρούχα μου και πάω στη σιγουριά. Επίσης, είναι ελληνικά και όχι γερμανικά τα μανιτάρια. ;) 

Για το 3. Αγόραζα διάφορα αλλαντικά κατα καιρόυς, πλέον τα έχω κόψει σχεδόν. Πείτε το παραξενιά, πείτε το όπως θέλετε, αλλά το γατί δεν τρώει τίποτα άλλο πέρα απο creta farm και τη γαλοπουλα απο LIDL. Του έχω δώσει ΝΙΚΑΣ, Υφαντής κλπ και απλά μυρίζει και φεύγει και εγώ δε ξέρω πως να το εκλάβω. (Πριν αρχίσουν οι φιλοζωοι εννοείται ότι δε το ταϊζω αλλαντικά, αλλά μια φορά τη βδομάδα παίρνει μία φετούλα σαν το βρώμικο το δικό μας σπάζοντας την διατροφή του)

 

Και τέλος μπορεί να έχουν πιάσει τα κέρατά τους εδώ, αλλά έχουν δώσει και δουλειά σε αρκετές οικογένειες και παραγωγούς. Φυσικά δε ξέρω τι παίζει με συνθήκες εργασίας και μισθούς οπότε μένω εκεί.

 

Αυτά :p 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, karmen1983 said:

 

Και τέλος μπορεί να έχουν πιάσει τα κέρατά τους εδώ, αλλά έχουν δώσει και δουλειά σε αρκετές οικογένειες και παραγωγούς. Φυσικά δε ξέρω τι παίζει με συνθήκες εργασίας και μισθούς οπότε μένω εκεί.

 

σε αυτό ίσως μπορεί να σε διαφωτίσει το παρακάτω άρθρο:

http://www.dimokratianews.gr/content/70650/lidl-psahnei-tora-genitsaroys

 

σκέτο κάτεργο δηλαδής.....

πέρα απο το γελοίο του θέματος (της είδησης), το lidl παραμένει μια επιχείρηση η οποία:

1. φορολογείται στην Ελλάδα

2. κατασκευάζει υποδομές στην Ελλάδα (αυτή τη στιγμή, το μεγαλύτερο οικοδομικό έργο στο νησί, κατ' ομολογίαν των ιδίων των μαστόρων, είναι η επέκταση του lidl) απασχολόντας ντόποιους εργάτες

3. αποτελεί τον καλύτερο πελάτη ντόπιων παραγωγών νωπών προιόντων, καθώς και αρκετών τυποποιημένων.

 

Τώρα, όσοι νιώθουν αρκετά γαλαντόμοι, μπορούν να αγοράζουν το γιαούρτι π.χ. 3,60€ η τριάδα απο τον τοπικό μπακάλη (ο οποίος το αγοράζει με 2,10 € απο το lidl), ελπίζοντας ότι έτσι χτυπάνε τη ''Γερμανική κυριαρχία'', ενώ το μόνο που χτυπάνε είναι η τσέπη τους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυνομία: Βούληση, που λέει στο τέλος του βίντεο ο ομιλών, με πουλημένες και εξαρτημένες από συμφέροντα κυβερνήσεις δεν πρόκειται ποτέ να υπάρξει. Γιατί αυτοί δημιούργησαν το πρόβλημα. Και για να μην υπάρχουν τέτοιες απαιτείται νέο Σύνταγμα που δεν θα επιτρέπει την ατιμωρησία των πολιτικών.

 

Quote

Προ κρίσης είχαμε το μεγαλύτερο εργατικό κόστος ανά μονάδα προϊόντος αλλά κατά τα άλλα για αυτό που πάθαμε φταίει η Μέρκελ ο Σόιμπλε και οι εβραίοι

Δηλαδή θες Κίνα, αυτό που σε οικονομικούς όρους λέγεται dumping. Να φτωχαίνεις τον πληθυσμό σου για να παίρνεις μερίδιο αγοράς από τους άλλους. Να 'βλεπα μόνο πόσοι εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα θα δέχονταν-2001 έως 2009-μηδενικές αυξήσεις για απανωτά χρόνια με τη δικαιολογία της εσωτερικής υποτίμησης. Αν κατάφερνες να τους εξηγήσεις ότι δεν είναι κάποιου είδους φαγητό ή τεχνολογία.

 

 

Quote

Τώρα, όσοι νιώθουν αρκετά γαλαντόμοι, μπορούν να αγοράζουν το γιαούρτι π.χ. 3,60€ η τριάδα απο τον τοπικό μπακάλη (ο οποίος το αγοράζει με 2,10 € απο το lidl), ελπίζοντας ότι έτσι χτυπάνε τη ''Γερμανική κυριαρχία'', ενώ το μόνο που χτυπάνε είναι η τσέπη τους.

Προφανώς οι ντόπιοι θέλουν να αισχροκερδούν και κλείνουν από βίτσιο γιατί είναι πλούσιοι.

Να δεις μόνο ο λόρδος Λίπτον(του γνωστού τσαγιού) τί υποδομές είχε δημιουργήσει στην Ινδία για να του παράγουν τσάι. Παίρνουμε τώρα εμείς τις περιπτώσεις κάποιων καλά στελεχών(με τρελές απαιτήσεις εκ μέρους της εταιρείας) και δεν βλέπουμε τί γίνεται στη Πορτογαλία όπου επικράτησε αυτή η επιχείρηση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Petrossortep έγραψε:

Δηλαδή θες Κίνα, αυτό που σε οικονομικούς όρους λέγεται dumping. Να φτωχαίνεις τον πληθυσμό σου για να παίρνεις μερίδιο αγοράς από τους άλλους. Να 'βλεπα μόνο πόσοι εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα θα δέχονταν-2001 έως 2009-μηδενικές αυξήσεις για απανωτά χρόνια με τη δικαιολογία της εσωτερικής υποτίμησης. Αν κατάφερνες να τους εξηγήσεις ότι δεν είναι κάποιου είδους φαγητό ή τεχνολογία.

Μην το πας στους εργαζόμενους το θέμα. Είναι καθαρά θέμα πολιτικής. Γιατί δόθηκαν μισθοί παραπάνω από αυτούς που άντεχε η οικονομία; Να ξέρεις ότι ότι δίνεται αλόγιστα τώρα, το κλέβουμε από το μέλλον. Εκεί την πατήσαμε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι Γερμανοί εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το dumping και το ενιαίο νόμισμα. To ευρώ είναι μακράν φθηνότερο από όσο θα ήταν ένα υποθετικό μάρκο. Ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει βέβαια με μια υποθετική δραχμή. Έτσι αυτοί διεύρυναν το πλεόνασμα του ισοζυγίου τρεχουσσών συναλαγών, ενώ εμείς διευρύναμε το έλλειμα.

 

Αντί με τον φτηνό (έναντι της δραχμής) δανεισμό που είχαμε να φτιάξουμε υποδομές και να εκσυγχρονίσουμε τον δημόσιο τομέα, εμείς δίναμε μισθούς, συντάξεις και κάναμε υπερκοστολογημένα έργα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.