Jump to content



Χρεοκοπία Ευρώπης - The Euroskepticism Thread - Ευρωσκεπτικισμός v0.1


sotiris

Η χειρότερη περίοδος διακυβέρνησης  

103 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Τελικά για όλα φταίει η λευκή αδελφότητα που θέλει το Pride ένα ποσοστό του πλανήτη περί των 200-300 εκατομμυρίων ατόμων να θέλουν να κάνουν κουμάντο στα 8 δις που είμαστε !

 

8 δις τα 300 εκατομμύρια είναι 

Το 3,75 % του πληθυσμού

 

Καθόμαστε και ασχολούμαστε με το 3%

Ο στόχος επιτεύχθηκε , ραγιάδες τσακωθείτε στα πληκτρολόγια 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, το μέλος LL_NEO έγραψε:

Προφανώς και κόπτεσαι όταν μας λες πως καμία αλλαγή δε θα επιφέρει αυτό που πάνε να μας επιβάλλουν αλλά παράλληλα όσοι δε συντασσόμαστε με αυτό το ησσονος σημασίας πράγμα είμαστε ομοφοβικοί. Διάλεξε και πάρε. 


Τείνω να πιστεύω ότι έχεις κάποιο πρόβλημα στην κατανόηση κειμένου, όχι επειδή δε μπορείς, αλλά πιθανότατα επειδή δε θέλεις να καταλάβεις.

Ας τα πάμε άλλη μια φορά. Δε θεωρώ ότι είναι σημαντικό αν περάσει ή όχι το νομοσχέδιο. Δεν συντάσσομαι με κάποια πλευρά. Θεωρώ καλύτερη την πλήρη νομική κατάργηση του γάμου και τη διαφοροποίηση ζευγαριών απέναντι στο νόμο όταν έχουν τέκνα ή όχι. Επίσης πιστεύω ότι αν πρέπει να απαγορευτεί η τεκνοθεσία στους ομοφυλόφιλους τότε θα έπρεπε χτες να έχει αφαιρεθεί η κηδεμονία από πολλούς ετεροφιλόφιλους βιολογικούς γονείς.

Εσείς είστε ομοφοβικοί/υπερσυντηρητικοί επειδή το έχετε προάγει σε θέμα μείζονος σημασίας.

Ειλικρινά ελπίζω να έγινα κατανοητός τώρα.

Έγινε επεξεργασία από dfk_7677
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Αναφέρθηκα, αλλά ή δεν το είδες ή δεν κατάλαβες τίποτα πέρα από αυτά που νομίζεις πως ξέρεις.

 

Επίσης αναφέρθηκα αλλά δεν κατάλαβες τίποτα απ' ό,τι φαίνεται.

 

Τελικά μηδενίζουμε την πατρότητα ή όχι; Τρικυμία της τρικυμίας. Έχω γράψει διευκρινήσεις για όλα αυτά.

 

Ενώ στο δικό σου υπάρχει εξύψωση με δύο μανάδες που είναι οκ. Δεν διάβασες τίποτα από αυτά που νομίζεις ότι αντικρούεις.

 

Οι νόμοι δεν είναι άνευ οποιωνδήποτε αποτελεσμάτων και επιρροής στο παιδί σου. Οι νόμοι απαγορεύουν πράγματα, ενθαρρύνουν άλλα και αδιαφορούν για άλλα. Δεν είναι μηδενικών αποτελεσμάτων οι νόμοι. Παίζουν ρόλο στη διαμόρφωση καταστάσεων, συχνά εξίσου ή και σημαντικότερες από τη γονική διαπαιδαγώγηση.

 

 

Δεν διαβαζω την καθε μπουρδα που γραφεις. Και πολυ σημασια εδωσα που ασχοληθηκα με την μπερδεμενη μπουρδολογια σου.

 

48 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Είναι πολύ αλαζονικό και υπεροπτικό να αποδίδεις στον άλλον έλλειψη γνώσης ακόμα και των βασικών ενώ δεν γνωρίζεις καν να βάζεις τόνους. Ο λόγος που ασχολήθηκες είναι να κάνεις επίδειξη της ανωτερότητας που νομίζεις πως έχεις.

Τωρα σοβαρα, πιστευεις οτι εχεις κανει comeback με αυτο που εγραψες?

 

Ασχοληθηκα, γιατι εχω βαρεθει να ακουω τις μπουρδες της παλιας γενιας, ξανα και ξανα, απο ατομα της δικιας μου γενιας απλα επειδη τους το ειπε ο μπαμπας ή η μαμα (σου βαζω και τονο να το ξεχωρισεις γιατι σε βλεπω δυσκολευεσαι) χωρις να σκεφτονται απο μονοι τους.

 

Εγω βλεπω παντως μια χαρα πατροπαραδοτες οικογενειες να σκοτωνουν, να βιαζουν και να κατακλεβουν τα παιδια τους. Βλεπω οικογενειες ολοκληρες στα δικαστηρια να τσακωνονται για περιουσιακα, για λεφτα για 1002 πραγματα. Να σκοτωνονται μεταξυ τους γτ αγαπιουνται, ο ενας να πηγαινει με την γυναικα του αλλου και παει λεγοντας.

Ολα αυτα απο οικογενειες με σφραγιδα εκκλησιας ακολουθωντας το εγχειριδιο της θρησκειας.

Το 70% των ανθρωπων που γνωριζω, αν δεν υπηρχαν επιπτωσεις, θα ειχαν χωρισει χτες για να πανε με αλλους-αλλες η να μεινουν μονοι τους. Ο θεσμος, εχει ξεβρακωθει πολυ πιο πριν και απο σοβαροτερα θεματα απο το αν δυο λεσβιες θελουν παιδι.

 

Δεν θα μπορεις να το εξηγησεις αυριο στο παιδι σου? Σου το απαγορευει ο νομος? 

Η αληθεια ειναι οτι αποστρεφεσαι την ιδεα απο μονος σου, σου γυρνανε τα αντερα. Αυτο πες και ασε τα αλλα. Ειναι ξεκαθαρα δικο σου θεμα, και ολων οσων σκεφτονται ετσι. Εδω ο Συριζα εχασε ψηφους γιατι δεν θελουν να ψηφισουν τον ΄΄πουστη''. Το θελουν up the a$$ απο στρειτ, ετσι εχουν μαθει τοσο καιρο.

Και μην βγει κανεις και πει οχι δεν ειναι ετσι, κοροιδευει τον εαυτο του.

 

Γιαυτο και δεν εχετε και επιχειρηματα. Ολες σας οι απαντησεις, ειναι με πραγματα που βγαζετε απο το κεφαλι σας, καθοδηγουμενοι απο το αισθημα στα αντερα σας. Του κωλου με λιγα λογια.

Ασχετα με το θεμα, οτιδηποτε ξεφευγει απο αυτο που εχετε συνηθισει σας γυριζει τα αντερα, δεν το θελετε ή (βλεπεις τι καθομαι και κανω...) δεν ειναι σωστο. Μολις σας ρωτησουν ''γιατι'' θα πειτε μια απιστευτη, αβασιμη μπουρδα, ''δικη σας'' επινοησης.

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Δεν διαβαζω την καθε μπουρδα που γραφεις. Και πολυ σημασια εδωσα που ασχοληθηκα με την μπερδεμενη μπουρδολογια σου.

Τίποτα μπερδεμένο. Απλή κοινή λογική. Επειδή η κοινή λογική είναι κι αυτή παμπάλαια, την ταυτίζεις με οπισθοδρομισμό, γιατί τόσο καταλαβαίνεις.

 

11 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Τωρα σοβαρα, πιστευεις οτι εχεις κανει comeback με αυτο που εγραψες?

Δεν πιστεύω τίποτα, πάμε παρακάτω.

 

11 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Ασχοληθηκα, γιατι εχω βαρεθει να ακουω τις μπουρδες της παλιας γενιας, ξανα και ξανα, απο ατομα της δικιας μου γενιας απλα επειδη τους το ειπε ο μπαμπας ή η μαμα (σου βαζω και τονο να το ξεχωρισεις γιατι σε βλεπω δυσκολευεσαι) χωρις να σκεφτονται απο μονοι τους.

Όλα όσα γράφω προκύπτουν από απλή κοινή λογική, δεν είναι απόψεις των γονιών μου. Οι συγχωρεμένοι και οι δύο μου δίδαξαν εμένα και στα αδέρφια μου, δια του παραδείγματος. Έκαναν μια μεγάλη οικογένεια, αγαπημένη, δεν τη διέλυσαν, δεν σκοτωνόμαστε στα δικαστήρια, δεν αυτώνουμε ο ένας τη γυναίκα του άλλου κ.ο.κ.

 

11 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Εγω βλεπω παντως μια χαρα πατροπαραδοτες οικογενειες να σκοτωνουν, να βιαζουν και να κατακλεβουν τα παιδια τους. Βλεπω οικογενειες ολοκληρες στα δικαστηρια να τσακωνονται για περιουσιακα, για λεφτα για 1002 πραγματα. Να σκοτωνονται μεταξυ τους γτ αγαπιουνται, ο ενας να πηγαινει με την γυναικα του αλλου και παει λεγοντας.

Ολα αυτα απο οικογενειες με σφραγιδα εκκλησιας ακολουθωντας το εγχειριδιο της θρησκειας.

Τι σχέση έχουν αυτά; Αυτά που περιγράφεις είναι αποτελέσματα των ανθρώπινων ελαττωμάτων τα οποία στις χειρότερες εκφράσεις τους υπερβαίνουν τα πάντα! Και οικογένειες και συζύγους και παιδιά και φίλους και ευεργέτες και τους πάντες! Είναι αυτό επιχείρημα;

 

11 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Το 70% των ανθρωπων που γνωριζω, αν δεν υπηρχαν επιπτωσεις, θα ειχαν χωρισει χτες για να πανε με αλλους-αλλες η να μεινουν μονοι τους.

Ε, και; Τι αυταπατάσαι ότι αυτό αποδεικνύει;

 

11 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Ο θεσμος, εχει ξεβρακωθει πολυ πιο πριν

Άρα να τον ξεφτυλίσουμε κι άλλο είναι το πρέπον; Τι διαβάζω και μετά είμαι εγώ ο χωρίς επιχειρήματα;

 

11 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

και απο σοβαροτερα θεματα απο το αν δυο λεσβιες θελουν παιδι.

Για τα περισσότερα πράγματα, κάποιος μπορεί να βρει ότι υπάρχουν και σοβαρότερα. Πάντα θα υπάρχει κάτι σοβαρότερο, δεν είναι απάντηση αυτή, αλλά άλλο ένα whataboutism. Τα πιο σοβαρά πάντως είναι αυτά που καθορίζουν ζωές και μεγάλωμα παιδιών.

 

11 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Δεν θα μπορεις να το εξηγησεις αυριο στο παιδι σου? Σου το απαγορευει ο νομος? 

Δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις; Φυσικά και μπορείς να εξηγήσεις χιλιάδες πράγματα στο παιδί σου. Είναι αυτό πάντα αρκετό και σίγουρο; Οι υπόλοιπες επιρροές, πως μπορείς να υποκρίνεσαι πως δεν υπάρχουν και δεν παίζουν κανένα ρόλο; Σε όλα τα αδέρφια μου και σε μένα π.χ. ειπώθηκαν τα ίδια πράγματα για τσιγάρα, αλκοόλ, κακές παρέες κλπ αλλά ο ένας στους τέσσερεις καπνίζει. Δεν ήταν αρκετό που του τα εξήγησαν...

 

Από την άλλη βλέπω κάτι χολυγουντιανές μανάδες που έχει η άλλη 3 αγοράκια και της βγήκανε λέει και τα 3 τρανς! Από τα 3-4-5 χρόνια τους! Και τα κυκλοφορεί και τα 3 με φορέματα και φούστες! Μα πόσο οπισθοδρομικός που δεν καταλαβαίνω ότι αυτή είναι η λογική κι εγώ είμαι ο παράλογος χωρίς επιχειρήματα;

 

11 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Η αληθεια ειναι οτι αποστρεφεσαι την ιδεα απο μονος σου, σου γυρνανε τα αντερα.

Φυσικά και μου γυρνάνε τα άντερα με τους "we are coming for your children" και τους 《θέλω να παραγγείλω δυο αγόρια》. Το αντίθετο είναι το περίεργο.

 

11 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Αυτο πες και ασε τα αλλα.

Το είπα.

 

11 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Ειναι ξεκαθαρα δικο σου θεμα, και ολων οσων σκεφτονται ετσι.

Η προστασία των παιδιών και της κοινωνίας (θα έπρεπε να) είναι όλων θέμα, όχι μόνο δικό μου.

 

11 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Εδω ο Συριζα εχασε ψηφους γιατι δεν θελουν να ψηφισουν τον ΄΄πουστη''. Το θελουν up the a$$ απο στρειτ, ετσι εχουν μαθει τοσο καιρο.

Και μην βγει κανεις και πει οχι δεν ειναι ετσι, κοροιδευει τον εαυτο του.

Δικό τους θέμα, δεν ξέρω. :hehe:

 

11 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Γιαυτο και δεν εχετε και επιχειρηματα.

Αυτός που μιλάει για την αναγκαιότητα π.χ. της μητέρας δεν έχει επιχειρήματα, αλλά έχουν αυτοί που ταυτίζουν εξ ορισμού το νεότερο με το καλύτερο χωρίς αιτιολόγηση. Τα πάνω, κάτω.

 

11 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Ολες σας οι απαντησεις, ειναι με πραγματα που βγαζετε απο το κεφαλι σας,

Ναι, όπως οι διαφορές των φύλων που τώρα τελευταία μας ενημερώνουν οι 《προοδευτικοί》 ότι είναι μύθος ας πούμε. Και έχει αρχίσει να γίνεται της μόδας το ουδέτερο μεγάλωμα και θα αποφασίσει μόνο του λέει το φύλο του... Πρόοδος...

 

11 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

 

καθοδηγουμενοι απο το αισθημα στα αντερα σας. Του κωλου με λιγα λογια.

Άλλοι έχουν αυτό το μέρος του σώματός τους στην ημερήσια διάταξη των συναισθημάτων τους και καθοδηγούνται με βάση την... επιθυμητή χρήση του, όχι εμείς.

 

11 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Ασχετα με το θεμα, οτιδηποτε ξεφευγει απο αυτο που εχετε συνηθισει σας γυριζει τα αντερα, δεν το θελετε ή (βλεπεις τι καθομαι και κανω...) δεν ειναι σωστο.

Δεν έχει να κάνει με το τι έχουμε συνηθίσει, αλλά με το τι λέει η λογική και η βιολογία. Να καταργηθεί η κάρτα καυσαερίων από τα αυτοκίνητα με ΚΕΚ ή αλλιώς να θεσπιστεί και στα ηκεκτρικά! Ισότητα λέμε! Τι διακρίσεις είναι αυτές; :hehe:

 

11 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Μολις σας ρωτησουν ''γιατι'' θα πειτε μια απιστευτη, αβασιμη μπουρδα, ''δικη σας'' επινοησης.

Για όλα τα θέματα υπάρχουν έρευνες και βιβλιογραφία, αλλά μπροστά στην 《πρόοδο》 όλα πάνε περίπατο...

 

Τώρα βέβαια με κάτι πολύχρωμους βαψομαλλιάδες καθηγητές τελευταίας εσοδείας, θα βγουν καινούριες έρευνες που θα λένε εκτός απ' ότι τα φύλα είναι πάνω από 10, και ότι οι άντρες κυοφορούν κανονικά και άλλες τέτοιες μπούρδες, οπότε θα εδραιωθεί και από εκείνη την πλευρά ο παραλογισμός ως κανονικότητα και κάποια μέρα θα ξαναπέφτουμε από τα σύννεφα του που φτάσαμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, fatalara said:

Αν θα πιω 2 το μηνα. Για ποτηρια μιλαμε ετσι οχι μπουκαλια. Για παρεα καμια παρασκευη οταν πεσει για υπνο η γυναικα και καθομαι ακομα στην τηλεοραση και παιζω. Περναω η κοβομαι?

 

Με τα ουσκια και τους καουμπόηδες και τα τέτοια δε ξέρω λος φιλαράκος, μάλλον πας σε περίεργα μονοπάτια.

Βλ πχ το Μπροκλεηκ κλπ.

Ειδικά αυτό με τα ποτήρια και όχι μπουκάλια δίχνει μια αυτή ασουμε. Αστάθεια; Αστάθεια. Δεν είναι καλό. 

 

Για περισσότερα τιπς και λαηφ χακ ψυχολογίας κανε σαπσκράη και φολο στο κανάλι μου στο τικτοκ ενώ παρέχω και 1 ον 1 συνεδρείες στον ΟΦ λογαριασμό μου.

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Με τα ουσκια και τους καουμπόηδες και τα τέτοια δε ξέρω λος φιλαράκος, μάλλον πας σε περίεργα μονοπάτια.

Βλ πχ το Μπροκλεηκ κλπ.

Ειδικά αυτό με τα ποτήρια και όχι μπουκάλια δίχνει μια αυτή ασουμε. Αστάθεια; Αστάθεια. Δεν είναι καλό. 

 

Για περισσότερα τιπς και λαηφ χακ ψυχολογίας κανε σαπσκράη και φολο στο κανάλι μου στο τικτοκ ενώ παρέχω και 1 ον 1 συνεδρείες στον ΟΦ λογαριασμό μου.

Ενταξει. Απλα τωρα δεν μπορω τρωω κουλουρι. Θα παω και μια για προπονηση και ερχομαι για σαπσκραη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

  

Εντάξει, ας ξεγράψουμε όλη την ανθρώπινη ιστορία κατά την οποία ξέρεις δεν υπήρχαν DNA τεστ ας πούμε. Ο γάμος και σαν τελετή και όλα τα κοινωνικά, θρησκευτικά και νομικά του παρελκόμενα έχει πρακτικούς λόγους ύπαρξης. Κυρίως αφορούν τις διαφορές ανάμεσα στα δύο φύλα και στο πιθανότατο και συνηθέστερο αποτέλεσμα της ένωσής τους το οποίο μάλιστα είναι απαραίτητο για να συνεχίσει να υπάρχει το ανθρώπινο είδος. Και όλες οι πρόνοιες που αφορούν τους παντρεμένους σχετίζονται με όλα αυτά. Θέλουμε τους νέους ανθρώπους να βγουν υπό όσο καλύτερες προϋποθέσεις γίνεται. Δηλαδή με μητέρα και πατέρα, εντός σταθερού περιβάλλοντος κλπ κλπ. Μπούρδα και ιδεοληψία είναι να το βλέπεις ασύνδετο με όλα τα παραπάνω απλώς και μόνο επειδή είναι κάτι τόσο αρχαίο, σχεδόν όσο και η ανθρωπότητα, άρα αφού είναι παλιό, άρα ξεπερασμένο και κακό σύμφωνα με τη woke (μη) λογική. Δεν είναι πιθανοί γονείς όλοι, έτσι απλά. Χρειάζεται μια διαδικασία πρώτα. Την οποία δεν μπορούν να την κάνουν μη ανδρόγυνα, τι να κάνουμε τώρα; Επειδή εσείς έχετε τρελαθεί, θα μας τρελάνετε κι εμάς;

 

Το τι σκοπό και λογική πίσω από τη θέσπισή του μπορεί να έχει ο κάθε νόμος, δεν ακυρώνεται ολοκληρωτικά από πιθανές εξαιρέσεις όσον αφορά πιθανή αναντιστοιχία σκοπού και αποτελέσματος σε υποπεριπτώσεις.

Ο νομοθέτης δεν ξέρει τα πάντα και παραθυράκια και αστοχίες εφαρμογής μπορείς να εντοπίσεις σε πάρα πολλούς νόμους. Δηλαδή κατ' εσέ, πρέπει να καταργηθούν τέτοιες πρόνοιες για τις χήρες; Το να μπουν εξαιρέσεις διαφόρων ειδών, να το δεχθώ, αλλά το να επεκτείνουμε τέτοιες πρόνοιες εκεί που δεν υπάρχει κανένας λόγος, είναι απλά ιδεοληψία μιας στρεβλής έννοιας ισότητας χωρίς ουσία.

 

 

Οι χ γονείς μπορεί να είναι οι καλύτεροι του κόσμου. ΜΑΜΑ θα έχει το παιδί; Όχι! ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ; ΠΑΤΕΡΑ, θα έχει; Πάλι δεν πειράζει; Πάτε καλά;

 

Ναι, χρειάζονται πολλές έρευνες για να καταλάβουμε τη διαφορά μεταξύ ποιότητας και ποσότητας ότι είναι υπαρκτή. Δηλαδή θέλουμε πολλές έρευνες για να πούμε ότι εντάξει μωρέ, κι αν ένα παιδί δεν έχει μαμά δεν πειράζει αρκεί να έχει 2-3 μπαμπάδες, μπορεί και να είναι εξίσου οκ το σενάριο. Θα περιμένουμε να μας το πουν οι έρευνες. Περίπατο η λογική και η ανθρωπιά.

 

 

Ποια τεχνολογία και ποιά αγία ελληνική οικογένεια; Να αλλάξετε και τη λέξη άμα δεν σας αρέσουν και τα δύο συνθετικά της οικογένειας. Με ποια ακριβώς τεχνολογία θα βρεις ποιανού είναι το παιδί που δεν ξέρει ούτε η μάνα γιατί ακολουθεί πως να το πω... υπερβολικά προοδευτικό τρόπο ζωής; Ξεγράφουμε όλη την ανθρώπινη υπόσταση με την υπεραπλουστευτική και λανθασμένη λογική πως ό,τι είναι παλιό είναι και κακό.

 

 

Ο γάμος σαν θεσμός συμβάλλει για παράδειγμα στη σταθερότητα του περιβάλλοντος των παιδιών και αυτό είναι επιστημονικά αναγνωρισμένο και ότι συμβαίνει αλλά και ότι πρέπει να συμβαίνει, δεν θα τα ξεχάσουμε ό,τι ξέραμε για χάρη των woke.

 

 

Το ενδιαφέρον για τα παιδιά στα οποία στοχεύουν όλοι αυτοί είναι πρακτικότατος λόγος να μην υπάρχουν τέτοιοι νόμοι. Το ό,τι τόσοι πολλοί άνθρωποι βάζουν την ικανοποίηση των περίεργων αισθημάτων των ΑΒΓΔΕΖ+ πάνω από το ευ ζειν των πιο απροστάτευτων ανθρώπων που είναι τα παιδιά και μας το πουλάνε και για καλοσύνη, ευαισθησία και πρόοδο λέει πολλά.

 

Ανούσιες κατηγορίες.

 

 

 

Φαίνεται.

 

Την έφερα ως έναν ακόμα παράγοντα που ενδιαφέρεται για το ποιος αυτώνει ποια και για ποιο λόγο ενδιαφέρεται. Δεν είπα πως πρέπει να συμφωνήσεις. Απλώς είναι μια απάντηση στο επιχείρημα πιθανής απαίτησης να συμμετέχει και η εκκλησία σε όλο αυτό το θέατρο του παραλόγου. Και το επιχείρημα αυτό δεν το έχεις εκφράσει εσύ, αλλά μέχρι και αυτό ακούγεται εδώ που έχουμε φτάσει. Εφόσον όμως είσαι άθεος και πράγματι συμφωνώ πως δεν σε αφορά, δεν υπάρχει κάτι στο οποίο πρέπει να συμφωνήσουμε ή να διαφωνήσουμε.

 

Το κάθε ανδρόγυνο ζευγάρι. Για τα υπόλοιπα είναι άνευ ουσίας.

 

Διάβασε λίγο προσεκτικότερα και θα τα δεις.

 

Δεν είναι δικές μου αρχές το πως γίνονται τα μωρά. Είναι του Θεού της φύσης. Εκεί να κάνεις τα παράπονά σου που δεν μπορεί να κυοφορήσει ο Τάιλερ και γι' αυτό και δεν μας ενδιαφέρει καθόλου τι κάνει με το Στέφανο και ούτε το νόμο θα έπρεπε να ενδιαφέρει.

 

Απάντησα και στον @dfk_7677, διάβασε παραπάνω.

 

Whataboutism. Με πολλά 0,χχ αθροιζόμενα, φτάνουμε σε μεγαλύτερα ποσοστά του τι αφορά ποιους. Άλλο θέμα το α, άλλο το β, άλλο το γ. Μπορεί να συζητάμε το β και να είναι σημαντικότερο το α, αλλά αυτό δεν είναι ούτε απάντηση για το β, ούτε λόγος να μην το συζητάμε όταν υπάρχει σχετική ευκαιρία.

 


Είναι πολύ άσχημο να βλέπω πόσο συντηρητισμός υπάρχει στην κοινωνία. Ιδέες σαν τις παραπάνω είναι που καταστρέφουν την νέα γενιά.

  1. Το παιδί αγάπη θέλει από τους γονείς του, το να λες ότι ένα παιδί που θα μεγαλώσει με 2 μαμάδες ή 2 μπαμπάδες θα έχει πρόβλημα δεν βασίζεται σε κάποια ερευνα. Αν το κακομεταχειρίζοντε ή δεν μπορούν να του μάθουν 5 πράγματα δεν έχει να κάνει με το φύλο, έχει να κάνει με τον άνθρωπο. Δεν θα πω κάτι άλλο όμως για τι θέμα, ο γάμος ειναι το θέμα μας.
  2. Διάβασα, και το μόνο που λες είναι "Δεν γουστάρω να πάρουν συνταξη χηρείας". Αν αυτό δεν ειναι εκδήλωση μικροψυχίας δεν ξέρω τι είναι. Λες και θα τα πάρουν από την τσέπη σου! Και εγώ, σαν Άθεος, δεν γουστάρω το κράτος να πληρώνει τους κληρικούς από τους φόρους μου, δεν βγήκα να γκρινιάξω για αυτό. Αν βάλουμε κάτω τις περιπτώσεις όπου το κράτος δίνει χρήματα σε περιπτώσεις που κάποιος μπορεί να θεωρεί ότι δεν θα έπρεπε, ζήτω που καήκαμε.
  3. Ποια μωρά ρε άνθρωπε; Δεν έχουμε μωρά, το είπαμε, ξέχνα τα! Ποιες "Αρχές" σε εμποδίζουν να δεχτείς τον γάμο μεταξύ ομοφυλόφυλων;
3 ώρες πριν, το μέλος LL_NEO έγραψε:

Προφανώς και κόπτεσαι όταν μας λες πως καμία αλλαγή δε θα επιφέρει αυτό που πάνε να μας επιβάλλουν αλλά παράλληλα όσοι δε συντασσόμαστε με αυτό το ησσονος σημασίας πράγμα είμαστε ομοφοβικοί. Διάλεξε και πάρε. 
 

@Myralis γλυκέ μου προφανώς και δεν θα καλιμπραρεις τα λεγόμενα σου με βάση το εκλογικό σας ποσοστό. Παρόλα αυτά αυτό που σου είπα ισχύει. Είστε πλέον ξανά πολυ μικρή σαν παράταξη για να έρχεστε με ύφος φωτεινού σκατογνωστη και να βάζετε ταμπέλες.

@LL_NEO Κοίτα, δεν το έβγαλα ντελάλη ότι δεν ψηφίζω ΣΥΡΙΖΑ από το δημοψήφισμα και μετά, και δεν έχω προφανώς απαίτηση να το ξέρεις, αλλά μικρή σημασία έχει. Ούτε έχει σημασία πόσο μικρή είναι μια παράταξη.
Σημασία έχει ότι όταν τα μοναδικά επιχειρήματα που έχουν καταγραφεί εδώ είναι "Δεν μπορούν να κάνουν παιδιά, άρα γιατί να παντρευτούν και να πάρουν σύνταξη χηρείας;" ε είναι μικρόψυχο.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος Myralis έγραψε:


Είναι πολύ άσχημο να βλέπω πόσο συντηρητισμός υπάρχει στην κοινωνία. Ιδέες σαν τις παραπάνω είναι που καταστρέφουν την νέα γενιά.

Ναι, αυτές καταστρέφουν τη νέα γενιά, όχι τα puberty blockers που επιτέλους κατάλαβαν στις Ευρώπες ότι κάνουν ζημιά στην ανάπτυξη και το σκελετό (ποιος το περίμενε; ελάτε να πέσουμε από τα σύννεφα). Παρωπίδες...

 

4 λεπτά πριν, το μέλος Myralis έγραψε:
  1. Το παιδί αγάπη θέλει από τους γονείς του, το να λες ότι ένα παιδί που θα μεγαλώσει με 2 μαμάδες ή 2 μπαμπάδες θα έχει πρόβλημα δεν βασίζεται σε κάποια ερευνα.

Απλώς είσαι ανενημέρωτος, δεν φταίω εγώ. Ακόμα υπάρχουν διαθέσιμα σχετικά στατιστικά και δημοσιευμένες απόψεις (ενήλικων πλέον) παιδιών που το έζησαν. Σύντομα οι ομοϊδεάτες σου θα φροντίσουν να είναι ακόμα πιο δυσεύρετες αυτές οι πληροφορίες.

 

4 λεπτά πριν, το μέλος Myralis έγραψε:
  1. Αν το κακομεταχειρίζοντε ή δεν μπορούν να του μάθουν 5 πράγματα δεν έχει να κάνει με το φύλο, έχει να κάνει με τον άνθρωπο. Δεν θα πω κάτι άλλο όμως για τι θέμα, ο γάμος ειναι το θέμα μας.

Με όλα έχει να κάνει, το ένα δεν εμποδίζει το άλλο. Ο γάμος είναι το πρώτο βήμα είπαμε.

 

4 λεπτά πριν, το μέλος Myralis έγραψε:
  1. Διάβασα, και το μόνο που λες είναι "Δεν γουστάρω να πάρουν συνταξη χηρείας". Αν αυτό δεν ειναι εκδήλωση μικροψυχίας δεν ξέρω τι είναι. Λες και θα τα πάρουν από την τσέπη σου!

Στο εξήγησα, απλώς δεν θέλεις να το καταλάβεις και επανερχόμαστε στα ίδια.

 

4 λεπτά πριν, το μέλος Myralis έγραψε:
  1. Και εγώ, σαν Άθεος, δεν γουστάρω το κράτος να πληρώνει τους κληρικούς από τους φόρους μου, δεν βγήκα να γκρινιάξω για αυτό.

Αυτή τη συζήτηση, παρότι Χριστιανός, δεν τη θεωρώ απαράδεκτη, σίγουρα έχει βάση για συζήτηση, προσωπικά δεν θα στη αρνούμουν. Το περίμενες;

 

4 λεπτά πριν, το μέλος Myralis έγραψε:
  1. Αν βάλουμε κάτω τις περιπτώσεις όπου το κράτος δίνει χρήματα σε περιπτώσεις που κάποιος μπορεί να θεωρεί ότι δεν θα έπρεπε, ζήτω που καήκαμε.

Κατά περίπτωση να τις βάζουμε, εγώ δεν έχω καμία αντίρρηση επ' αυτού.

 

4 λεπτά πριν, το μέλος Myralis έγραψε:
  1. Ποια μωρά ρε άνθρωπε; Δεν έχουμε μωρά, το είπαμε, ξέχνα τα! Ποιες "Αρχές" σε εμποδίζουν να δεχτείς τον γάμο μεταξύ ομοφυλόφυλων;

Οι ίδιες που με εμποδίζουν να δεχτώ κάρτα καυσαερίων στα ηλεκτρικά, αυτές της κοινής λογικής.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Myralis said:

Ιδέες σαν τις παραπάνω είναι που καταστρέφουν την νέα γενιά.

 

Ορισμένους τους έχει φάει ο Andew Tate και ο αυνανισμός. Ενίοτε ο αυνανισμός κοιτώντας τον Andrew Tate. Βοήθειά μας. 🤷‍♂️

  • Plits 2
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

 

Ορισμένους τους έχει φάει ο Andew Tate και ο αυνανισμός. Ενίοτε ο αυνανισμός κοιτώντας τον Andrew Tate. Βοήθειά μας. 🤷‍♂️

Τι ειπε ο ανθρωπος??? Μπραβο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είδατε πρόσφατα στις ειδήσεις κάτι δολοφονίες μωρών, κάτι κακοποιήσεις νηπίων; Γενικά έχετε δει στις ειδήσεις , άσχημα νέα που αφορούν παιδιά; να σας θυμίσω λίγο ότι πριν μερικά χρόνια , πατερας είχε ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΚΑΙ ΜΑΓΕΙΡΕΨΕΙ την κόρη του ενώ βρισκόταν υπό την επήρεια ναρκωτικων, την οποία είχε σπίτι όσο η πρεζου μαμά ήταν διακοπες με τον νέο σύντροφο; Λοιπόν, χωρίς μλκιες, χίλιες φορές αυτά τα παιδιά να βρίσκονταν σε ένα σπίτι δύο ομοφυλόφιλων, να τα αγαπούσαν, να τα φρόντιζαν, και φυσικά να ήταν ζωντανά σήμερα. Συμφωνούμε σε αυτό;

Κι εγώ, στο δικό μου μυαλό, ως ιδανικό έχω την κλασσική, παραδοσιακή οικογένεια. Ως προσωπική άποψη και μόνο βέβαια. Ίσως επειδή έτσι μεγάλωσα. Μιλάμε για ένα νομοσχέδιο το οποίο ουσιαστικά δίνει την δυνατότητα τεκνοθεσιας σε ανθρώπους που ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ θέλουν να γίνουν γονείς, να περάσουν όλη τη διαδικασία της γραφειοκρατίας, των εξαντλητικών δοκιμασιών , της κατακραυγής του κόσμου που υφίστανται και το αντεπιχείρημα είναι ποιο; το ότι θα λείψει ο μπαμπάς ή η μαμά; που σε πολλές περιπτώσεις έγιναν γονείς "τυχαία"; που το κράτησαν χωρίς να είναι σίγουροι ότι το θελουν; που στην πορεία αποφασίζουν ότι δεν το θέλουν; και κάποια στιγμή μπορεί να το ρίξουν μέσα σε κάδο απορριμμάτων;;;;;;;;;; τι; γράφω ανήκουστα πράγματα; 

 

Η καταλληλότητα έχει να κάνει καθαρά και μόνο με τον άνθρωπο. Το ποιόν του. Όχι με τις σεξουαλικές προτιμήσεις του. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

συνεχίζουμε να μιλάμε για το 3-3,5% του πλανήτη στην ΕΛΛΑΔΑ αυτό το 3,5% είναι
10.000.000 x 3,5% = 350.000 το πολύ που αμφιβάλω να είναι τόσοι ειδικά στην Ελλάδα,
όλο το concept είναι για αξεσουάρ παιδιά σαν τα σκυλάκια , που αγοράζουν όλοι και τα παρατάνε μετά
έχει ο γείτονας σκύλο θέλω και εγώ για status και μόνο ε το ίδιο και εδώ.

και γιατί νομίζετε τα ΣΥΣΤΗΜΙΚΑ ΜΕΣΑ τώρα έχουν βγάλει τώρα αυτές τις ειδήσεις με τα παιδάκια για αυτό ακριβώς τον λόγο για να σκεφτεί όπως σκέφτηκε ο @giorgos2187
όλοι είναι στο κόλπο.
έχουμε σημαντικότερα θέματα να ασχοληθούμε ,
 

Spoiler

 

αλλά να θυμάστε μετά από χρόνια θα αυξηθούν και οι κακοποιήσεις παιδιών και από αυτά τα ψυχικά διαταραγμένα άτομα , όποιος κάνει κακό σε παιδιά είναι ψυχικά διαταραγμένος δεν μας νοιάζει αν τον παίρνει η τον δίνει απλά κρεμάλα τίποτα άλλο

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Είδατε πρόσφατα στις ειδήσεις κάτι δολοφονίες μωρών, κάτι κακοποιήσεις νηπίων; Γενικά έχετε δει στις ειδήσεις , άσχημα νέα που αφορούν παιδιά; να σας θυμίσω λίγο ότι πριν μερικά χρόνια , πατερας είχε ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΚΑΙ ΜΑΓΕΙΡΕΨΕΙ την κόρη του ενώ βρισκόταν υπό την επήρεια ναρκωτικων, την οποία είχε σπίτι όσο η πρεζου μαμά ήταν διακοπες με τον νέο σύντροφο; Λοιπόν, χωρίς μλκιες, χίλιες φορές αυτά τα παιδιά να βρίσκονταν σε ένα σπίτι δύο ομοφυλόφιλων, να τα αγαπούσαν, να τα φρόντιζαν, και φυσικά να ήταν ζωντανά σήμερα. Συμφωνούμε σε αυτό;

Αυτό που γράφεις είναι ο ορισμός του απατηλού διλήμματος. Έχουμε ήδη αναφερθεί στα ακτάλληλα οικογενειακά περιβάλλοντα στα οποία τα παιδιά κινδυνεύουν να κακοποιηθούν/βιαστούν κλπ κλπ και έχω ήδη γράψει κι εγώ και άλλοι πως εννοείται ότι πρέπει εκεί το κράτος να επεμβαίνει αποφασιστικά και να τα παίρνει για να τα σώσει. Η εναλλακτική ενός κακού/επικίνδυνου περιβάλλοντος όμως, από ποια λογική προκύπτει ότι πρέπει να είναι ένα άλλο διαφορετικού είδους ακατάλληλο περιβάλλον; Όλα τα υπόλοιπα που γράφεις έχουν καλυφθεί και απαντηθεί πολλάκις.

 

8 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Η καταλληλότητα έχει να κάνει καθαρά και μόνο με τον άνθρωπο. Το ποιόν του. Όχι με τις σεξουαλικές προτιμήσεις του. 

Η καταλληλότητα για μαμά ξεκινάει με το να είναι γυναίκα. Αλλιώς δεν μπορεί να ονομάζεται μητέρα. Η καταλληλότητα για πατέρα, ξεκινάει με το να είναι άντρας. Ομοίως. Και μετά είναι όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά (το ποιόν που ανέφερες) τα οποία μπορεί να διατηρούν ή να αφαιρούν την καταλληλότητα. Τα παραδείγματα κακούργων που ανέφερες την αφαιρούν προφανώς. Τώρα βέβαια θα μου επαναλάβεις, τι μητέρα και πατέρας; Ξεπερασμένες έννοιες μωρέ... πρόοδος....

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Ακολουθήστε Ian Miles Choeng για να ξέρετε πρώτοι την αλήθεια. Δόξα στον μεγάλο Elon Musk ο οποίος ελευθέρωσε το Twitter.

 

Είδες ήρθες στα λόγια μας Elon Musk όντως το ελευθέρωσε ο καθένας μπορεί να γράφει ότι θέλει ασχέτως τι είναι έχουμε πει δεν μας νοιάζει τι κάνετε στα κρεβάτια σας,

ο οποίος Elon είναι στην Μαύρη Αδελφότητα όπως και άλλοι, (μαύρη αδελφότητα δεν πάει να πει ότι είναι οι κακοί έχει γίνει plot twist) επίσης υπάρχει και η κίτρινη αδελφότητα που είναι οι ...
Απλά ο κόσμος έχει πολύ μικρό μυαλό να κατανοήσει τι γίνεται γύρω του και βλέπει πάντα το δέντρο και όχι το δάσος μέχρι εκεί φθάνει και για αυτό έχουμε τους πολιτικούς πους μας αξίζουν !

bonus

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Αυτό που γράφεις είναι ο ορισμός του απατηλού διλήμματος

Ναι είναι ένα απατηλό δίλημμα, το παραδέχομαι, αλλά το χρησιμοποιώ μόνο και μόνο για να δείξω ότι η καταστροφή ενός παιδιού, δυνητικά, μπορεί να προέλθει από οπουδήποτε. Εάν λοιπόν συμφωνούμε στο ότι αυτό το απατηλό δίλημμα δεν μπορεί να αποτελέσει σοβαρή αιτία για γενικό συμπέρασμα, ας συμφωνήσουμε ότι δεν είναι σωστό να τσουβαλιαζουμε και όλους τους ομοφύλους πριν δούμε αποτελέσματα.

 

 

3 ώρες πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Η καταλληλότητα για μαμά ξεκινάει με το να είναι γυναίκα. Αλλιώς δεν μπορεί να ονομάζεται μητέρα. Η καταλληλότητα για πατέρα, ξεκινάει με το να είναι άντρας.

Ναι. Συμφωνώ. Η καταλληλότητα για γονέας όμως ίσως και να μπορεί να ξεκινήσει λίγο πιο μετά από αυτό το στάδιο του συλλογισμού σου. 

 

3 ώρες πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Τώρα βέβαια θα μου επαναλάβεις, τι μητέρα και πατέρας; Ξεπερασμένες έννοιες μωρέ... πρόοδος..

Όχι. Καθόλου. Ίσα ίσα, έγραψα ξεκάθαρα ότι και εγώ προσωπικά προτιμώ την οικογένεια να αποτελείται από τα μέλη και τους ρόλους που είχε και η δική μου οικογένεια. Κι εγώ πιστεύω ότι ο ρόλος του πατέρα και της μάνας είναι αναντικατάστατοι. Αλλά άλλο το τι πιστεύω, και άλλο το τι όντως ισχύει. Σε αυτό νομίζω είναι καταλληλότεροι οι ειδικοί να απαντήσουν, και νομίζω έχουν ήδη απαντήσει. Πρόνοια υπάρχει (όπως υπάρχει τέλος πάντων) , αρχές υπάρχουν, ειδικοί υπάρχουν, σχολεία υπάρχουν, ε, νομίζω πως αν κάτι πάει τόσο στραβά με παιδιά που μεγαλώνουν με ομοφύλους γονείς, θα φανεί και θα αντιμετωπιστεί. 

 

Και να πω και κάτι; έχω ένα παιδί. Που διάολο ξέρω εγώ τι σεξουαλικές προτιμήσεις θα έχει το παιδί μου σε 20 χρόνια από τώρα; είναι σίγουρο ότι θα έχει τις ίδιες με τις δικές μου; Εάν όχι, γιατί αυτομάτως πρέπει να θεωρηθεί άρρωστο, ακατάλληλο για γονέας, απροσαρμοστο κλπ; και μάλιστα δια νόμου;

Αφήστε ρε την κοινωνία ελεύθερη να κάνει ότι θέλει. Ότι θέλει. Ότι θέλει. Κανένας νόμος δεν πρόκειται να εξαναγκάσει κάποιον να γίνει straight η gay

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ναι είναι ένα απατηλό δίλημμα, το παραδέχομαι, αλλά το χρησιμοποιώ μόνο και μόνο για να δείξω ότι η καταστροφή ενός παιδιού, δυνητικά, μπορεί να προέλθει από οπουδήποτε.

Παραβίαση ανοιχτών θυρών, δεν το αρνήθηκε κανείς αυτό το γεγονός και είναι εντελώς άσχετο, γι' αυτό και το ψευδοδίλημμα είναι απατηλό.

 

35 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Εάν λοιπόν συμφωνούμε στο ότι αυτό το απατηλό δίλημμα δεν μπορεί να αποτελέσει σοβαρή αιτία για γενικό συμπέρασμα, ας συμφωνήσουμε ότι δεν είναι σωστό να τσουβαλιαζουμε και όλους τους ομοφύλους πριν δούμε αποτελέσματα.

Ανάμεσα στις δύο παραπάνω προτάσεις (πριν και μετά το , που έβαλες), μεσολαβεί λογικό άλμα. Επιπλέον, έχουμε ήδη δει κάποια (εντελώς αναμενόμενα) αποτελέσματα, τα οποία αποτελέσματα δυστυχώς για κάποιους δεν θα είναι ποτέ αρκετά και θα χρησιμοποιούν τους διάφορους κακούργους βιολογικούς γονείς ως άλλοθι για την αγνόησή αυτών των αποτελεσμάτων.

 

35 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ναι. Συμφωνώ. Η καταλληλότητα για γονέας όμως ίσως και να μπορεί να ξεκινήσει λίγο πιο μετά από αυτό το στάδιο του συλλογισμού σου. 

 

Όχι. Καθόλου. Ίσα ίσα, έγραψα ξεκάθαρα ότι και εγώ προσωπικά προτιμώ την οικογένεια να αποτελείται από τα μέλη και τους ρόλους που είχε και η δική μου οικογένεια. Κι εγώ πιστεύω ότι ο ρόλος του πατέρα και της μάνας είναι αναντικατάστατοι.

Επιτέλους! Είσαι σίγουρος ότι δεν είσαι λίγο.... οπισθοδρομικός; Ξέρεις τι πιστεύουν οι... μορμόνοι; Εγώ όχι, αλλά το ακούσαμε κι αυτό.

 

35 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Αλλά άλλο το τι πιστεύω, και άλλο το τι όντως ισχύει. Σε αυτό νομίζω είναι καταλληλότεροι οι ειδικοί να απαντήσουν, και νομίζω έχουν ήδη απαντήσει.

Όταν φαίνεται η κοινή λογική να διαφωνεί με τους <<ειδικούς>>, μην αμφισβητείς μόνο το εαυτό σου, αλλά και τους <<ειδικούς>> και τα κίνητρά τους πριν βγάλεις το τελικό σου συμπέρασμα αφού το ψάξεις. Πολλές φορές, τις περισσότερες ίσως, οι ειδικοί θα έχουν δίκαιο αλλά αν δεν σκέφτεσαι και μόνος σου, οι φορές που θα έχουν άδικο δεν θα σου περάσουν καν από το μυαλό και μετά θα πέφτεις από τα σύννεφα.

 

35 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Πρόνοια υπάρχει (όπως υπάρχει τέλος πάντων) , αρχές υπάρχουν, ειδικοί υπάρχουν, σχολεία υπάρχουν, ε, νομίζω πως αν κάτι πάει τόσο στραβά με παιδιά που μεγαλώνουν με ομοφύλους γονείς, θα φανεί και θα αντιμετωπιστεί. 

Πόσος χρόνος θα χαθεί και με τι κόστος σε δυστυχία και άλλα χειρότερα, το έχεις σκεφτεί; Υπάρχουν χώρες που <<προηγούνται>> από εμάς και τα έχουμε δει αυτά που πάνε στραβά και μας τα έχουν πει και τα παιδιά και άμεσα και έμμεσα.

 

35 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Και να πω και κάτι; έχω ένα παιδί. Που διάολο ξέρω εγώ τι σεξουαλικές προτιμήσεις θα έχει το παιδί μου σε 20 χρόνια από τώρα; είναι σίγουρο ότι θα έχει τις ίδιες με τις δικές μου; Εάν όχι, γιατί αυτομάτως πρέπει να θεωρηθεί άρρωστο, ακατάλληλο για γονέας, απροσαρμοστο κλπ; και μάλιστα δια νόμου;

Κάνεις λάθος ερώτηση. Η σωστή είναι η εξής: κάπου υπάρχει ένα έμβρυο που σε λίγο θα γεννηθεί. Τι του εύχεσαι; Να αποτελεί προς εκτέλεση παραγγελία ενός ΑΒΓΔΕΖ+ ζευγαριού, ή να είναι ο καρπός της αγάπης δύο νέων που ξεκινάνε μια ωραία οικογένεια; Ποιανού το δικαίωμα υπερτερεί; Των ΑΒΓΔΕΖ+ να γίνουν <<γονείς>> με την εκτέλεση της παραγγελίας τους, ή του παιδιού να έχει κανονικούς γονείς;

 

35 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Αφήστε ρε την κοινωνία ελεύθερη να κάνει ότι θέλει. Ότι θέλει. Ότι θέλει. Κανένας νόμος δεν πρόκειται να εξαναγκάσει κάποιον να γίνει straight η gay

Δεν μίλησε κανείς για τέτοιους νόμους. Αυτά είναι υπερβολές για αποδοθούν στην άλλη πλευρά επιχειρήματα τα οποία ουδέποτε εκφράστηκαν, με εμφανή σκοπό τη δημιουργία εντυπώσεων περί καταπιεστικής λογικής κλπ.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Επιπλέον, έχουμε ήδη δει κάποια (εντελώς αναμενόμενα) αποτελέσματα, τα οποία αποτελέσματα δυστυχώς για κάποιους δεν θα είναι ποτέ αρκετά και θα χρησιμοποιούν τους διάφορους κακούργους βιολογικούς γονείς ως άλλοθι για την αγνόησή αυτών των αποτελεσμάτων.

Νομιζω πως υπαρχουν και αποτελεσματα απο την αντιθετη μερια. Και σημερα που μιλαμε, ομοφυλοφιλοι εχουν υιοθετησει παιδια, και αυτα τα παιδια ειναι καθολα φυσιολογικα και χαρουμενα. Αρα τι ειναι το εντελως αναμενομενο που αναφερεις; Και σε αυτα τα δυο αντιθετα αποτελεσματα, γιατι οφειλονται στις σεξουαλικες προτιμησεις και οχι σε κατι αλλο που καλλιστα μπορει να εντοπιζεται και σε ετεροφυλα ζευγαρια;

 

1 ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Επιτέλους! Είσαι σίγουρος ότι δεν είσαι λίγο.... οπισθοδρομικός; Ξέρεις τι πιστεύουν οι... μορμόνοι; Εγώ όχι, αλλά το ακούσαμε κι αυτό.

Τι να σου πω; Στο τι προτιμω στη δικη μου ζωη, ισως και να ειμαι. Παντως, ουτε το μοντελο ζωης των μορμονων μπορω να καταλαβω μιας και στο μυαλο μου, σαν ενα σπιτι με παρτουζες μοιαζει.. Αλλα αν αυτοι ειναι ευτυχισμενοι....

 

1 ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

αλλά και τους <<ειδικούς>> και τα κίνητρά τους

Ποια ακριβως ειναι τα κινητρα τους; Εαν το ποσοστο των ομοφυλοφιλων ανερχεται οντως στα επιπεδα του κατω απο 5%, τοτε μαλλον κανεις δεν εχει καποιο οφελος να ασχοληθει με εκεινους. Ισα ισα εχει απειρο οφελος να ταχθει υπερ των αποψεων που εκφραζεις εσυ. Πιο μεγαλο κερδος δε θα εχει; Αρα, μηπως τελικα δεν υπαρχουν καποια κινητρα, αλλα απλα θελουν να εξισωσουν ανθρωπους ωστε και νομικα να ειναι καλυμμενοι; Γιατι αυτη τη στιγμη που μιλαμε, ενας ομοφυλοφιλος μπορει να εχει υιοθετησει ενα παιδι, να ζουν μαζι με το συντροφο του, αλλα σε περιπτωση θανατου, αυτο το παιδι να καταληξει σε ιδρυμα ενω το ιδιο γνωριζει πως ακομα ενας ανθρωπος αποτελει γονεα του.

 

1 ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Πόσος χρόνος θα χαθεί και με τι κόστος σε δυστυχία και άλλα χειρότερα, το έχεις σκεφτεί;

Δυστυχως δεν ξερω. Και προσωπικα, διατηρω επιφυλαξεις οπως κι εσυ. Αλλα ειπαμε, δεν ξερω.

 

1 ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Υπάρχουν χώρες που <<προηγούνται>> από εμάς και τα έχουμε δει αυτά που πάνε στραβά και μας τα έχουν πει και τα παιδιά και άμεσα και έμμεσα.

Ναι, αλλα υπαρχουν και αντιθετα παραδειγματα. Δηλαδη απλα, κανονικα, φυσιολογικα, ευτυχισμενα παιδια.

 

1 ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Η σωστή είναι η εξής: κάπου υπάρχει ένα έμβρυο που σε λίγο θα γεννηθεί. Τι του εύχεσαι; Να αποτελεί προς εκτέλεση παραγγελία ενός ΑΒΓΔΕΖ+ ζευγαριού, ή να είναι ο καρπός της αγάπης δύο νέων που ξεκινάνε μια ωραία οικογένεια; Ποιανού το δικαίωμα υπερτερεί; Των ΑΒΓΔΕΖ+ να γίνουν <<γονείς>> με την εκτέλεση της παραγγελίας τους, ή του παιδιού να έχει κανονικούς γονείς;

Σε αυτο συμφωνω μαζι σου. Ομολογω οτι ξυπνησε λιγο ο Μπεος μεσα μου οταν ακουσα το Στεφανο να λεει οτι με τον Ταυλερ θα αποκτησουν δυο παιδια, αγορια και μαλιστα εχουν ηδη αποφασισει και τα ονοματα τους. Δηλαδη οι ιδιοι που διατυμπανιζουν οτι πρεπει να γινει πληρως αποδεκτος ο αυτοπροσδιορισμος, εχουν ηδη αποφασισει και δυο ονοματα (το ενα ειναι απολλωνας το αλλο δε το θυμαμαι) για δυο παιδια που καπου καποτε μπορει να γεννηθει. Ναι αυτο ειναι λιγο αρρωστημενο, συμφωνω 100% μαζι σου. Απλα δεν ειναι ολοι οι ομοφυλοφιλοι σαν τον κυρ-Στεφανο. Επισης σε αυτο το "κατα παραγγελια" που λες, η τα "σκευη παραγωγης παιδιων" που θα γινουν καποιες γυναικες, νομιζω οτι θα μπορουσε απλα να ρυθμιστει με κανονες, νομους, αρθρα νομων κλπ. Αλλο πραγμα ειναι ενα δικαιωμα που κατακτας με ενα ΝΣ, και αλλο πραγμα η ευρυθμη λειτουργια ενος φαινομενου. Δεν απαγορευεται δλδ, οι αρμοδιοι και οι αρχες να μπορουν να εξασφαλισουν ομαλη λειτουργια σε οποιοδηποτε παρακλαδι ανοιξει η ψηφιση του εν λογω ΝΣ.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που συζητάτε για τεκνοθεσία όταν αυτό ειναι το μόνο που ο Κούλης έχει ήδη απορρίψει.

  

On 12/1/2024 at 9:04 ΜΜ, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

 όχι τα puberty blockers που επιτέλους κατάλαβαν στις Ευρώπες ότι κάνουν ζημιά στην ανάπτυξη και το σκελετό (ποιος το περίμενε; ελάτε να πέσουμε από τα σύννεφα). Παρωπίδες...

 

Τι ναρκωτικά παίρνεις; Που κολλάει αυτό;

 

On 12/1/2024 at 9:04 ΜΜ, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

 

Στο εξήγησα, απλώς δεν θέλεις να το καταλάβεις και επανερχόμαστε στα ίδια.

 

Αυτή τη συζήτηση, παρότι Χριστιανός, δεν τη θεωρώ απαράδεκτη, σίγουρα έχει βάση για συζήτηση, προσωπικά δεν θα στη αρνούμουν. Το περίμενες;

 

Κατά περίπτωση να τις βάζουμε, εγώ δεν έχω καμία αντίρρηση επ' αυτού.

 

Οι ίδιες που με εμποδίζουν να δεχτώ κάρτα καυσαερίων στα ηλεκτρικά, αυτές της κοινής λογικής.

 

 

Τίποτα δεν εξήγησες.
'Οχι, δεν πάει με το αν έχει βάση για μένα ή για σένα, πάει με το πως ειναι δομημένο ένα κράτος και το αν το κράτος θέλει να προσφέρει σε όλους τους πολίτες του. Πολίτες ειναι και οι κληρικοί.

Άλλο "Αρχές" άλλο "Κοινή Λογική". Διαφορετικές έννοιες. Οι αρχές του οποιουδήποτε είναι κάτι προσωπικό και εκ των πραγμάτων δεν βασίζοντε πάνω στην λογική. Το να μου λες ότι οι "Αρχές" σου έιναι "Κοινή Λογική" είναι εσφαλμένο όπως και να το πιάσεις.

Πάμε παρακάτω, το μοναδικό σου επιχείρημα μέχρι στιγμής ειναι η σύνταξη χηρείας, και σου απαντάω το εξής με δύο ιστορίες:
 

  1. Ελλάδα ~2000 μ.Χ., δύο ετερόφυλοι παντρευοντε, μένουν μαζί σε ένα σπίτι και ζουν την ζωούλα τους. Ο τύπος καθαρίζει 1.700.000 δραχμές (~5000 ευρώ) το μήνα, η τύπισσα δεν δουλευει -δεν χρειάζεται κιόλας-, καθαρίζει το σπίτι, μαγειρευει, βάζει και κάνα πλυντήριο.

    Παιδιά δεν κάνουν, δεν γουστάρουν
    15 χρόνια μετά, ο τύπος πεθαίνει και η τύπισσα παίρνει σύνταξη χηρείας. Όλα καλά;
     
  2. Ελλάδα ~2025 μ.Χ., δύο ομοφυλόφιλοι, παντρευοντε, μένουν μαζί σε ένα σπίτι και ζουν την ζωούλα τους. Ο ένας, ας τον πούμε Γιώργο, καθαρίζει ~8000 ευρώ το μήνα, ο άλλος δεν δουλευει -δεν χρειάζεται κιόλας-, καθαρίζει το σπίτι, μαγειρευει, βάζει και κάνα πλυντήριο.

    Παιδιά δεν υιοθετούν, άσχετα από αν μπορούσαν ή οχι
    15 χρόνια μετά, ο Γιώργο πεθαίνει, ποιος εισαι εσύ που θα πεις ότι ο άλλος δεν πρέπει να πάρει τίποτα;;

 

Που ειναι η λογική σε αυτό;

Έχεις κάτι άλλο σαν επιχείρημα; Κάτι που να επηρεάζει αρνητικά την καθημερινότητα σου ή την καθημερινότητα του οποιουδήποτε

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.