Jump to content



Χρεοκοπία Ευρώπης - The Euroskepticism Thread - Ευρωσκεπτικισμός v0.1


sotiris

Η χειρότερη περίοδος διακυβέρνησης  

103 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

On 12/5/2018 at 9:16 ΜΜ, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

 

Αν διάβαζες λίγη ιστορία, θα ήξερες ότι επι εργατικών κυβερνήσεων στην Αγγλία τη δεκαετία του 70, η φορολογία είχε φτάσει το 90%, και είχε ήδη προσφύγει στο ΔΝΤ. Όλα αυτά, πριν έρθει η κακιά Θάτσερ να βγάλει τα κάστανα απο τη φωτιά. 

 

Αφού είσαι τσακωμένος με την ιστορία, τουλάχιστον κάνε μια αναζήτηση ''τον χειμώνα της μεγάλης δυσαρέσκειας'', το πόσο πληθωρισμό έφτασε να έχει η Μεγάλη Βρετανία ( με δικό της νόμισμα ε ?? ;) ), και πόσες μέρες την εβδομάδα έφτασαν να δουλεύουν οι βιομηχανίες, λόγο έλλειψης ενέργειας. Και μετά έλα να μας ξαναπείς για αριστερές πολιτικές και προοδευτικά πράσινα άλογα. 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

^^ ευχαριστώ δεν θα πάρω. 

Εγώ δεν πιστεύω οτι μας ψεκάζουν.

 

 

Που είδες ψεκασμούς ?

Δες το βίντεο και θα καταλάβεις.

 

Προσωπικά χ@στηκα για τους δείκτες μια οικονομίας, αν αυτοί οι δείκτες δεν αντιπροσωπεύουν το βιοτικό επίπεδο του μέσου πολίτη.

Παραπάνω θα βρεις στοιχεία για το τι έπαθαν από την ΚυράΘασσώ οι απλοί πολίτες ....

 

Από εκεί και πέρα δεν με ενδιαφέρει τι πιστεύεις εσύ ... Σε μια δημόσια συζήτηση είναι το πλέον ορθό να αντιπροσωπεύεται η κάθε άποψη και να αναπαράγονται ΟΛΑ τα δεδομένα .

Οχι μόλο αυτά που σου αρέσουν ....

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, adpanos said:

 

 

Που είδες ψεκασμούς ?

Δες το βίντεο και θα καταλάβεις.

 

Προσωπικά χ@στηκα για τους δείκτες μια οικονομίας, αν αυτοί οι δείκτες δεν αντιπροσωπεύουν το βιοτικό επίπεδο του μέσου πολίτη.

Παραπάνω θα βρεις στοιχεία για το τι έπαθαν από την ΚυράΘασσώ οι απλοί πολίτες ....

 

 

και εγώ με τη σειρά μου αρνούμαι να χαραμίσω μιαμιση ώρα για να δώ τον καημό της καθε οικονομικά αναλφάβητης συγγραφίσκου. 

Αν δεν σε εντυπωσιάζουν οι δείκτες μιας οικονομίας, τότε απο πού αντλείς εσύ συμπεράσματα για το αν ευημερεί μια κοινωνία ή όχι ? τους ρωτάς εναν εναν ?? 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

και εγώ με τη σειρά μου αρνούμαι να χαραμίσω μιαμιση ώρα για να δώ τον καημό της καθε οικονομικά αναλφάβητης συγγραφίσκου. 

Αν δεν σε εντυπωσιάζουν οι δείκτες μιας οικονομίας, τότε απο πού αντλείς εσύ συμπεράσματα για το αν ευημερεί μια κοινωνία ή όχι ? τους ρωτάς εναν εναν ?? 

 

 

 

Αυτή είναι απάντηση παιδιού δημοτικού. Αρνούμαι να απαντήσω.

Είναι σαν του δείκτες του Τσίπρα ένα πράγμα ...:hehe:

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

 

Το Σάββατο ήμουν στο Βερολίνο. Στο κέντρο της πόλης δεν είδα τίποτα από ότι περιγράφει ο κ. Βιλιαρδος, ούτε τα χάλια που βλέπω στο κέντρο της Αθήνας. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

http://www.capital.gr/epikairotita/3292628/paraitithike-o-proedros-tou-ste-nikos-sakellariou

Ως γνωστόν παραιτήθηκε ο πρόεδρος του ΣτΕ. Όπου στη δημόσια δήλωσή του έκανε αναφορά για επικυριαρχία του οικονομικού παράγοντα επί του θεσμικού και αναμενόμενη εξαθλίωση των συνταξιούχων, αλλά και των μισθωτών που ολοκληρώνεται κομμάτι κομμάτι(σωρευτικά).

Από κάτω φυσικά σχόλια για "λεφτόδεντρα" και "μαγικές αυξήσεις συντάξεων"(τις οποίες ποτέ δεν αξίωσαν οι συνταξιούχοι). Είναι εντυπωσιακό το πώς οι φοροφυγάδες(κατά δήλωση αρκετών εκεί μέσα) δεν βλέπουν πουθενά λεφτά για νορμάλ εισοδήματα στους ντόπιους, αλλά από την άλλη θεωρούν απόλυτα φυσιολογικό ένα διαλυμένο κράτος να πληρώνει δεκάδες δις ετησίως σε εξυπηρέτηση εξωτερικών χρεών.

Που ακούς για φορολογικούς ελέγχους στα νησιά και 48 ωρα λουκέτα και γελάς. Όταν στις ΗΠΑ θα σε "έσβηναν" οικονομικά τη δεύτερη φορά που θα το έπαιζες μάγκας.

 

Την ίδια στιγμή στη "μη σοβιετική" Ιταλία η πλειοψηφία έβγαλε ξεκάθαρα αντιευρωπαϊκά και κατά του ευρώ συγκεκριμένα, κόμματα. Φταίνε και εκεί οι "Αιβραίη" να υποθέσω; Οι Ιταλοί σαν κοινωνία είναι έτοιμοι για έξοδο και περιμένουν απλά να δουν τι θα πράξει η επωαζόμενη συγκυβέρνηση. Να δούμε αν είναι Τσίπρες ή έχουν τα κότσια:

https://www.thelocal.it/20180516/italy-leak-league-five-star-movement-plans-for-italy

Quote

has revealed some of their most radical plans for Italy, including potentially exiting the euro, scrapping sanctions on Russia and asking the EU to forgive massive Italian debts.

 

υ.γ.: Η κρίση της ΜΒ το 1976 πρέπει να εξεταστεί στο πλαίσιο εκείνης της περιόδου. Από τη μία είχαμε την πετρελαϊκή κρίση με τα βρετανικά εργοστάσια να αναγκάζονται να δουλεύουν τριήμερα ανά εβδομάδα προς εξοικονόμηση ενέργειας. Από την άλλη την πρόσφατη λήξη του συστήματος Bretton Woods που είχε ως συνέπεια την περιορισμένη πείρα στην αντιμετώπιση συναλλαγματικών κρίσεων. Μαζί με όλα αυτά και τα συνδικάτα που δεν καταλάβαιναν τίποτα και πιεζαν-με επιτυχία-για αυξήσεις τόσο τους εργατικούς όσο και τους συντηρητικούς. Ήταν μια κρίση στασιμοπληθωρισμού όπου η κρατική δαπάνη δεν έφερνε ανάπτυξη(και μείωση της ανεργίας) και παράλληλα αύξανε τον πληθωρισμό και χειροτέρευε το εμπορικό ισοζύγιο.

Το ΔΝΤ το έφεραν οι εργατικοί μάλιστα όχι τόσο για να πάρουν δάνειο για τη στήριξη της λίρας, που ήταν η επίσημη δικαιολογία, όσο για να εφαρμόσουν ήπια λιτότητα, αντίθετη προς τις επιταγές των συνδικάτων. Και ενώ η οικονομία είχε αρχίσει κάπως να ανακάμπτει τους "έριξαν" οι εκτεταμένες απεργίες των συνδικάτων τον τελευταίο χρόνο. Αυτούς δηλαδή που στοχοποίησε η Θάτσερ. Βέβαια ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί η λύση απέναντι στους κομματικούς στρατούς είναι το πέρασμα στα ιδιωτικά ολιγοπώλια(χειρότερες τιμές και ελλιπή συντήρηση υποδομών).

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Petrossortep said:

 

υ.γ.: Η κρίση της ΜΒ το 1976 πρέπει να εξεταστεί στο πλαίσιο εκείνης της περιόδου. Από τη μία είχαμε την πετρελαϊκή κρίση με τα βρετανικά εργοστάσια να αναγκάζονται να δουλεύουν τριήμερα ανά εβδομάδα προς εξοικονόμηση ενέργειας. Από την άλλη την πρόσφατη λήξη του συστήματος Bretton Woods που είχε ως συνέπεια την περιορισμένη πείρα στην αντιμετώπιση συναλλαγματικών κρίσεων. Μαζί με όλα αυτά και τα συνδικάτα που δεν καταλάβαιναν τίποτα και πιεζαν-με επιτυχία-για αυξήσεις τόσο τους εργατικούς όσο και τους συντηρητικούς. Ήταν μια κρίση στασιμοπληθωρισμού όπου η κρατική δαπάνη δεν έφερνε ανάπτυξη(και μείωση της ανεργίας) και παράλληλα αύξανε τον πληθωρισμό και χειροτέρευε το εμπορικό ισοζύγιο.

Το ΔΝΤ το έφεραν οι εργατικοί μάλιστα όχι τόσο για να πάρουν δάνειο για τη στήριξη της λίρας, που ήταν η επίσημη δικαιολογία, όσο για να εφαρμόσουν ήπια λιτότητα, αντίθετη προς τις επιταγές των συνδικάτων. Και ενώ η οικονομία είχε αρχίσει κάπως να ανακάμπτει τους "έριξαν" οι εκτεταμένες απεργίες των συνδικάτων τον τελευταίο χρόνο. Αυτούς δηλαδή που στοχοποίησε η Θάτσερ. Βέβαια ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί η λύση απέναντι στους κομματικούς στρατούς είναι το πέρασμα στα ιδιωτικά ολιγοπώλια(χειρότερες τιμές και ελλιπή συντήρηση υποδομών).

 

 

.... και πάνω που ερχόμουν εδώ για να απαντήσω στο σούπερ βιντεο που αναρτήθηκε λίγο πιο πάνω, πέφτω σε αυτή την απάντηση. Οπότε θα την κρατήσω και θα συνεχίσω από εδώ. 

Μια απόπειρα απάντησης στην ερώτησή σου ''Βέβαια ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί η λύση απέναντι στους κομματικούς στρατούς είναι το πέρασμα στα ιδιωτικά ολιγοπώλια(χειρότερες τιμές και ελλιπή συντήρηση υποδομών)''  θα ήταν ότι: Τα ιδιωτικά ολιγοπώλια (όρος λανθασμένος στην συγκεκριμένη περίπτωση, γιατί η Θάτσερ ότι πούλησε φρόντισε να το κάνει με τρόπο που η επιχείρηση να περάσει στο χρηματιστήριο, και μάλιστα σε τιμές που ο καθένας θα μπορούσε να αγοράσει -τα λεγόμενα penny shares- ) ακριβώς επειδή μπήκαν στο τιμόνι των επιχειρήσεων με τον προαναφερόμενο τρόπο, είχαν σαν κύριο γνώμονα την ικανοποίηση των μετόχων (και φυσικά το κέρδος), όπως ακριβώς κάθε εισηγμένη επιχείρηση. Είχαν δηλαδή το κίνητρο να αποδώσουν καλύτερα. Κάτι το οποίο απουσιάζει πάντα απο  συγκεντρωτικές οικονομίες (αφου αν γράψω ''σοβιετικού τύπου'' σε ερεθίζει). Μάρτυράς μας αδιάψευστος και πάλι η ίδια η ιστορία. Τόσο στις χώρες που το μοντέλο κατέρρευσε, όσο και στην Ελλάδα όποτε εδέησε να γίνει μια σωστή ιδιωτικοποίηση (και πάλι με αστερίσκους, εννοώντας ότι θα μπορούσε να ήταν ακόμα καλύτερα).

Αυτό μόνο, τουλάχιστον απο την φτωχή οπτική μου. Το κίνητρο είναι για εμένα (τουλάχιστον) μια απάντηση.  

 

Κατά τα λοιπά   @adpanos  για το βίντεο που ανέβασες έχω να παρατηρήσω τα εξής:

1. Η εν λόγω κυρία κατ'αρχήν δεν διαθέτει καμία ακαδημαϊκή μόρφωση, και επιπλέον στο βιογραφικό της (το Αγγλικό γιατί στα Ελληνικά το έχουν θαμμένο) είναι ταγμένη ακτιβίστρια αριστερών πεποιθήσεων. Ως εκ τούτου της είναι (τόσο λόγω έλλειψης συγκεκριμένης γνώσης, όσο και λόγω πολιτικών πεποιθήσεων) παντελώς αδύνατο να κρίνει αντικειμενικά μια αντίπαλη προς αυτήν ιδεολογία και οικονομικό σύστημα. Με λίγα λόγια είναι στρατευμένη. 

2. Απόδειξη για το παραπάνω είναι ότι στο βίντεο κάνει εκτενή αναφορά για τα έργα και τις ημέρες της Θάτσερ, και δεν βρίσκει ούτε έναν λόγο να μας εξηγήσει γιατί οι ομοϊδεάτες της έβαλαν την χώρα στο ΔΝΤ και με 25% πληθωρισμό, πριν αναλάβει εκείνη

3. Θες και άλλη απόδειξη: Ορίστε ! Στη συνέχεια μας λέει, ότι πριν τη Θάτσερ ένας CEO λάμβανε 40 φορές περισσότερα από έναν απλό εργαζόμενο, ενώ μετά τα όσα έκανε, ένας CEO λάμβανε 400 φορές περισσότερα από έναν απλό εργαζόμενο. Της διαφεύγει όμως μια ''λεπτομέρεια'': Τον μισθό του CEO πριν την Θάτσερ τον πλήρωναν οι φορολογούμενοι (όπως γίνεται με τους δικούς μας διευθυντάδες στις ΔΕΚΟ). Τον μισθό του CEO σε μια ιδιωτική επιχείρηση όμως, τον πληρώνουν οι μέτοχοί της, όταν αυτός αποδείξει ότι τα αξίζει (πιο ωμά: τους τα φέρνει, γιαυτό και τους τα παίρνει). Επιπλέον πάλι δεν βρίσκει κουβέντα να πει για το πόσο τελικά αμείβονταν οι απλοί εργαζόμενοι. Η λύση στο μυστήριο αυτό βρίσκεται στον παρακάτω πίνακα:

ercchart0415.thumb.gif.78de0f2dbcc5e65936e50fab7fb8eb29.gif

φυσικά, δεν περιμένω να αποδεχθείς τίποτα απο ότι έγραψα, αλλά ειλικρινά δεκάρα δε δίνω. Πιό πολύ σκέφτομαι ότι υπάρχει και άλλος κόσμος που διαβάζει εδώ μέσα, και διαθέτει την κρίση, είτε για να βγάλει τα συμπεράσματά του, είτε για να θέσει πεδίο για δόκιμη αντιπαράθεση. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

.... και πάνω που ερχόμουν εδώ για να απαντήσω στο σούπερ βιντεο που αναρτήθηκε λίγο πιο πάνω, πέφτω σε αυτή την απάντηση. Οπότε θα την κρατήσω και θα συνεχίσω από εδώ. 

Μια απόπειρα απάντησης στην ερώτησή σου ''Βέβαια ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί η λύση απέναντι στους κομματικούς στρατούς είναι το πέρασμα στα ιδιωτικά ολιγοπώλια(χειρότερες τιμές και ελλιπή συντήρηση υποδομών)''  θα ήταν ότι: Τα ιδιωτικά ολιγοπώλια (όρος λανθασμένος στην συγκεκριμένη περίπτωση, γιατί η Θάτσερ ότι πούλησε φρόντισε να το κάνει με τρόπο που η επιχείρηση να περάσει στο χρηματιστήριο, και μάλιστα σε τιμές που ο καθένας θα μπορούσε να αγοράσει -τα λεγόμενα penny shares- ) ακριβώς επειδή μπήκαν στο τιμόνι των επιχειρήσεων με τον προαναφερόμενο τρόπο, είχαν σαν κύριο γνώμονα την ικανοποίηση των μετόχων (και φυσικά το κέρδος), όπως ακριβώς κάθε εισηγμένη επιχείρηση. Είχαν δηλαδή το κίνητρο να αποδώσουν καλύτερα. Κάτι το οποίο απουσιάζει πάντα απο  συγκεντρωτικές οικονομίες (αφου αν γράψω ''σοβιετικού τύπου'' σε ερεθίζει). Μάρτυράς μας αδιάψευστος και πάλι η ίδια η ιστορία. Τόσο στις χώρες που το μοντέλο κατέρρευσε, όσο και στην Ελλάδα όποτε εδέησε να γίνει μια σωστή ιδιωτικοποίηση (και πάλι με αστερίσκους, εννοώντας ότι θα μπορούσε να ήταν ακόμα καλύτερα).

Αυτό μόνο, τουλάχιστον απο την φτωχή οπτική μου. Το κίνητρο είναι για εμένα (τουλάχιστον) μια απάντηση.  

 

Κατά τα λοιπά   @adpanos  για το βίντεο που ανέβασες έχω να παρατηρήσω τα εξής:

1. Η εν λόγω κυρία κατ'αρχήν δεν διαθέτει καμία ακαδημαϊκή μόρφωση, και επιπλέον στο βιογραφικό της (το Αγγλικό γιατί στα Ελληνικά το έχουν θαμμένο) είναι ταγμένη ακτιβίστρια αριστερών πεποιθήσεων. Ως εκ τούτου της είναι (τόσο λόγω έλλειψης συγκεκριμένης γνώσης, όσο και λόγω πολιτικών πεποιθήσεων) παντελώς αδύνατο να κρίνει αντικειμενικά μια αντίπαλη προς αυτήν ιδεολογία και οικονομικό σύστημα. Με λίγα λόγια είναι στρατευμένη. 

2. Απόδειξη για το παραπάνω είναι ότι στο βίντεο κάνει εκτενή αναφορά για τα έργα και τις ημέρες της Θάτσερ, και δεν βρίσκει ούτε έναν λόγο να μας εξηγήσει γιατί οι ομοϊδεάτες της έβαλαν την χώρα στο ΔΝΤ και με 25% πληθωρισμό, πριν αναλάβει εκείνη

3. Θες και άλλη απόδειξη: Ορίστε ! Στη συνέχεια μας λέει, ότι πριν τη Θάτσερ ένας CEO λάμβανε 40 φορές περισσότερα από έναν απλό εργαζόμενο, ενώ μετά τα όσα έκανε, ένας CEO λάμβανε 400 φορές περισσότερα από έναν απλό εργαζόμενο. Της διαφεύγει όμως μια ''λεπτομέρεια'': Τον μισθό του CEO πριν την Θάτσερ τον πλήρωναν οι φορολογούμενοι (όπως γίνεται με τους δικούς μας διευθυντάδες στις ΔΕΚΟ). Τον μισθό του CEO σε μια ιδιωτική επιχείρηση όμως, τον πληρώνουν οι μέτοχοί της, όταν αυτός αποδείξει ότι τα αξίζει (πιο ωμά: τους τα φέρνει, γιαυτό και τους τα παίρνει). Επιπλέον πάλι δεν βρίσκει κουβέντα να πει για το πόσο τελικά αμείβονταν οι απλοί εργαζόμενοι. Η λύση στο μυστήριο αυτό βρίσκεται στον παρακάτω πίνακα:

ercchart0415.thumb.gif.78de0f2dbcc5e65936e50fab7fb8eb29.gif

φυσικά, δεν περιμένω να αποδεχθείς τίποτα απο ότι έγραψα, αλλά ειλικρινά δεκάρα δε δίνω. Πιό πολύ σκέφτομαι ότι υπάρχει και άλλος κόσμος που διαβάζει εδώ μέσα, και διαθέτει την κρίση, είτε για να βγάλει τα συμπεράσματά του, είτε για να θέσει πεδίο για δόκιμη αντιπαράθεση. 

 

 

 

Το διάγραμμα που δείχνεις δεν λέει τίποτα από μόνο του.

1) Πρέπει να συνοδεύεται με την αξία του χρήματος ανά περίοδο.

2) Πρέπει να συνοδεύεται και με επιμέρους γραφήματα που να δείχνουν την κοινωνική διαστρωμάτωση των αμοιβών.

 

Γιατί αν η αξία του χρήματος μέσα στα χρόνια μειώθηκε , δεν έχει καμιά αξία αυτό που δείχνεις.

Αν το κατά κεφαλήν εισόδημα φτάνει σε αυτό το επίπεδο λόγω της αύξησης του πλούτου σε μια ελίτ , αλλά ταυτόχρονα δημιουργεί πλειάδα φτωχών, δεν μπορεί να φανεί σε αυτό που μας δείχνεις.

Τι να κάνει ένας πολίτης τον εκάστοτε δείκτη που φαίνεται θετικός, όταν η όλη πολιτική που τον ανέβασε παράγει χρήμα μόνο για πολυεθνικές  και αμβλύνει τις κοινωνικές ανισότητες ?

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

^^ το λέει στη δευτερη γραμμή

 

''Chained volume measure. 2011 prices'' 

 

πλειάδα φτωχών ?? στη Μεγάλη Βρετανία ?? όχι δα !! 

Απο την άλλη: θα ήταν καλύτερα με κυβέρνηση εργατικών και ακόμα στο ΔΝΤ ? ?

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, adpanos said:

Αν το κατά κεφαλήν εισόδημα φτάνει σε αυτό το επίπεδο λόγω της αύξησης του πλούτου σε μια ελίτ , αλλά ταυτόχρονα δημιουργεί πλειάδα φτωχών, δεν μπορεί να φανεί σε αυτό που μας δείχνεις.

 

άν ίσχυε κάτι τέτοιο, η Κυρία Κλάιν αποκλείεται να έχανε την ευκαιρία να το φορτώσει στη Θάτσερ.  :hehe:

Αλλά βλέπεις, και οι μπαρούφες γίνονται αποδεκτές μέχρις ενός σημείου (εκτός Ελλάδος φυσικά, όπου δεν έχουμε τέτοιους ''περιορισμούς'') 

 

Quote

Τι να κάνει ένας πολίτης τον εκάστοτε δείκτη που φαίνεται θετικός, όταν η όλη πολιτική που τον ανέβασε παράγει χρήμα μόνο για πολυεθνικές  και αμβλύνει τις κοινωνικές ανισότητες ?

 

 

Ο δείκτης του κατά κεφαλήν εισοδήματος, όπως και όλοι οι αντίστοιχοι δείκτες, στηρίζονται στην αρχή του μέσου όρου. Δοκίμασε με διάφορα νούμερα σε μία χώρα 70 εκ ανθρώπων να βάλεις απο τη μία τους πολύ πλούσιους, και απο την άλλη τους πολύ φτωχούς. Θα δεις οτι θα πρέπει να βάλεις εξωφρενικά μεγάλα εισοδήματα στους πολύ πλούσιους, ώστε να σου βγεί ο ίδιος μέσος όρος. Απλά δεν θα σου βγούν οι αριθμοί.

 

Και εν πάσει περιπτώσει, αν εσύ έχεις κανένα καλύτερο τρόπο, εδώ είμαστε να τον ακούσουμε. 

 

Εναλλακτικά, μπορούν να μας πούνε τα παιδιά απο εδώ μέσα που ζουν και εργάζονται στην Μεγάλη Βρετανία. Ε τι λες ?? ;)

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος astrolabos έγραψε:

Το Σάββατο ήμουν στο Βερολίνο. Στο κέντρο της πόλης δεν είδα τίποτα από ότι περιγράφει ο κ. Βιλιαρδος, ούτε τα χάλια που βλέπω στο κέντρο της Αθήνας. 

 

Εγώ ήμουν σαββατοκύριακο στη Θεσσαλονίκη  και είδα τον αγώνα παοκ –αεκ σε ένα μαγαζί γεμάτο παοκτζήδες… τα καλύτερα παιδιά είναι οι οπαδοί του ΠΑΟΚ  μου φέρθηκαν με περισσή ευγένεια και ας είμαι ολυμπιακός

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ΓιαγκΤ said:

 

Εγώ ήμουν σαββατοκύριακο στη Θεσσαλονίκη  και είδα τον αγώνα παοκ –αεκ σε ένα μαγαζί γεμάτο παοκτζήδες… τα καλύτερα παιδιά είναι οι οπαδοί του ΠΑΟΚ  μου φέρθηκαν με περισσή ευγένεια και ας είμαι ολυμπιακός

 

Κάπως έτσι δηλαδή;

 

Leonardo-DiCaprio-Goes-From-Calm-To-Angr

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

 

Εγώ ήμουν σαββατοκύριακο στη Θεσσαλονίκη  και είδα τον αγώνα παοκ –αεκ σε ένα μαγαζί γεμάτο παοκτζήδες… τα καλύτερα παιδιά είναι οι οπαδοί του ΠΑΟΚ  μου φέρθηκαν με περισσή ευγένεια και ας είμαι ολυμπιακός

 

Δηλαδή; Σου προσέφεραν ρόλο χαρτί, όταν ρώτησες πού είναι η τουαλέτα:p:hehe:;

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, dfk_7677 said:

https://www.chartbookofeconomicinequality.com/inequality-by-country/united-kingdom/

 

Δε νομίζω ότι μπορεί κανείς να ισχυριστεί ότι η περίοδος Thatcher δεν αύξησε το μέσο μισθό καθώς και την ανισότητα.

 

Πραγματικά αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω πως το λες.

Δεν υπάρχει, ούτε ποτέ υπήρξε, ούτε ένα κράτος, σε κανένα μέρος του πλανήτη, που όλοι χωρίς καμία εξαίρεση λάμβαναν τα ίδια. Αυτό που αναζητάς ως ''ισότητα'' στο βάθος είναι κατάφωρη αδικία. Δεν κάνουν όλοι την ίδια δουλειά, δεν καταβάλλουν όλοι τον ίδιο κόπο, δεν παίρνουν όλοι τα ίδια ρίσκα, δεν έχουν όλοι τις ίδιες ικανότητες και δεξιότητες, δεν είναι όλοι ίδιοι. Δεν γίνεται να πληρώνονται το ίδιο, διότι στερεί από τον άνθρωπο το κίνητρο να μοχθήσει για κάτι παραπάνω, οδηγώντας ολόκληρα κράτη σε διολίσθηση. Αυτό το ''απο τον καθένα σύμφωνα με τις δυνατότητές του, στον καθένα σύμφωνα με τις ανάγκες του'' είναι μια Μαρξιστική ουτοπία, που και ο ίδιος ο Μαρξ αντιλήφθηκε ότι είναι παραλογισμός.

 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, colt3003 said:

Πραγματικά αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω πως το λες.

Δεν υπάρχει, ούτε ποτέ υπήρξε, ούτε ένα κράτος, σε κανένα μέρος του πλανήτη, που όλοι χωρίς καμία εξαίρεση λάμβαναν τα ίδια. Αυτό που αναζητάς ως ''ισότητα'' στο βάθος είναι κατάφωρη αδικία. Δεν κάνουν όλοι την ίδια δουλειά, δεν καταβάλλουν όλοι τον ίδιο κόπο, δεν παίρνουν όλοι τα ίδια ρίσκα, δεν έχουν όλοι τις ίδιες ικανότητες και δεξιότητες, δεν είναι όλοι ίδιοι. Δεν γίνεται να πληρώνονται το ίδιο, διότι στερεί από τον άνθρωπο το κίνητρο να μοχθήσει για κάτι παραπάνω, οδηγώντας ολόκληρα κράτη σε διολίσθηση. Αυτό το ''απο τον καθένα σύμφωνα με τις δυνατότητές του, στον καθένα σύμφωνα με τις ανάγκες του'' είναι μια Μαρξιστική ουτοπία, που και ο ίδιος ο Μαρξ αντιλήφθηκε ότι είναι παραλογισμός.

 

Πραγματικά, δεν ξέρω αν κανείς πιστεύει αυτή τη μπούρδα, την οποία περιγράφεις ως "κατάφωρη αδικία". Ίσως κάποιοι αμετανόητοι κομμουνιστές, αλλά αυτοί αποτελούν ισχνή και αδιάφορη μειονότητα, ακόμη και στην Ελλάδα. Οπότε, η επίκληση αυτής της ακρότητας μου ακούγεται απλά ως "slippery slope".

 

Τα ουσιώδη θέματα που περιγράφονται με όρους όπως "ανισότητα", "φτώχια", "κοινωνικός αποκλεισμός" είναι άλλα. Και δεν υπάρχει κανείς που να τα έχει αγνοήσει και να έχει πετύχει να κατασκευάσει μια αρμονική κοινωνία.

 

Ενδεικτικά: "ανισότητα" μπορεί να είναι η στέρηση από μέρος του πληθυσμού θεμελιωδών δικαιωμάτων, όπως το δικαίωμα στην εργασία, το δικαίωμα στην τροφή, το δικαίωμα στην υγεία, το δικαίωμα στην εκπαίδευση.

 

Κανείς δεν είπε ότι όλοι πρέπει να αμείβονται ως Αρεοπαγίτες, να τρώνε μπρικ για πρωινό, να νοσηλεύονται στο Ιατρικό και να μαθαίνουν προπαίδεια στο Σεντ Πωλ. Αλλά αυτά τα ουσιώδη πρέπει να παρέχονται τουλάχιστον σε ένα επίπεδο που να εξασφαλίζει ότι η κοινωνία δεν οδηγείται σε αλληλοσπαραγμό.

 

Γιατί, μπορεί να μην το καταλαβαίνεις, αλλά αυτή η ανισότητα έχει τεράστια επίδραση στην ποιότητα ζωής της κοινωνικής και οικονομικής τάξης στην οποία ανήκουμε οι περισσότεροι εδώ μέσα -έχουμε μια στέγη πάνω από το κεφάλι μας, έναν υπολογιστή με σύνδεση στο ίντερνετ και "ελεύθερο" χρόνο για να γράφουμε τo μακρύ μας και το κοντό μας.

 

Εκτός αν αισθάνεσαι ότι το παρακάτω γράφημα αποτυπώνει μια ασφαλή και λειτουργική κοινωνία, στην οποία μπορούμε απερίσπαστοι να προοδεύσουμε:

 

At-risk-of poverty rate anchored at a fixed moment in time (2008), 2014 and 2015 (%) (Source)

At-risk-of_poverty_rate_anchored_at_a_fi

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, SpirosKGR said:

 

Εξαγοράσιμη ποινή θα εκτίσει και end of story. Τα υπόλοιπα τα είπα παραπάνω. ThotLiesMatter; Κοινωνία Μπονομπο * έχουμε καταντήσει εξάλλου λόγω υποτακτικών blue pillers που αποτελούν την πλειοψηφία εκεί έξω. 

 

*Ψάξτε λίγο πώς ζουν οι Μπονομπο και θα καταλάβαινε. 

 

 

Έγινε επεξεργασία από acct
quote
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.