Jump to content



Χρεοκοπία Ευρώπης - The Euroskepticism Thread - Ευρωσκεπτικισμός v0.1


sotiris

Η χειρότερη περίοδος διακυβέρνησης  

103 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος everg77n έγραψε:

 

Και εμεις θελουμε το επιπεδο ζωης ενος αναπτυγμενου βορειοευρωπαικου κρατους ενω συμπεριφερομαστε ως οπλαρχηγοι στο ανατολικο Πεσαβαρ. Δεν γινεται. Η δικη τους εκδοχη ειναι (για την ωρα) ρεαλιστικοτερη.

 

 

Μας εδωσαν ενα σκασμο λεφτα για να επενδυσουμε σε τομεις οπου θα ειχαμε ανταγωνιστικο πλεονεκτημα (hint: οχι σε γαλα), τα καναμε προσληψεις στο δημοσιο, προωρες συνταξεις, επιδοματα, μιζες, καγιεν και μπε-εμ-βε, διακοπες με αρχοντοβιζιτες, πουρα, γαρδενιες και σαμπανιες στον Αντυπα. Χρεοκοπησαμε. Μας διασωζουν, παλι φταινε. 

 

 

Που σταθερα ψηφιζαμε επι 40 χρονια ωστε (με δανεικα) το επιπεδο ζωης μας να βρισκεται πανω απο αυτο που επετρεπε η παραγωγικοτητα μας.

 

 

illegal_operation_screenshot.gif?resize=

 

 

 

Η χούντα παρέδωσε στον Καραμανλή ΄ένα χρέος κάπου στο 37% του ΑΕΠ.

ο Καραμανλής μέσα σε 8 χρονια παρέδωσε το χρέος κάπου στο 54%  στον Παπανδρέου.

Ο Παπανδρέου μέσα σε 8 χρόνια παρέδωσε το χρέος στον Μητσοτάκη στο 67% του ΑΕΠ.

Ο Μητσοτάκης μεσα σε 4 χρόνια παρέδωσε το χρέος στον Ανδρέα - Σιμήτη στο 120% του ΑΕΠ.

Το 2008 μετά από 13 χρόνια το χρέος επί του ποσοστού του ΑΕΠ ήταν στο 107% ....

 

Αυτό σημαίνει πως

 

1) Ναι μεν δανειζόμασταν αλλά εξυπηρετούσαμε τα δάνειά μας. Αν δεις 13 ολόκληρα χρόνια το ποσοστό του χρέους επί του ΑΕΠ ήταν σταθερό ή μειωνόταν .

2) Πως από την στιγμή που το χρέος παρέμενε σταθερό , ΔΕΝ ζούσαμε με δανεικά, αλλά ζούσαμε με το χρήμα που παράγαμε.

 

3) Μετά από 4 μνημόνια και τεράστιο ξεπούλημα της κρατικής περιουσίας, έχοντας κούρεμα , έχοντας δανειστεί 220 δις €€€ , έχοντας μειώσει μισθούς, συντάξεις κ.λ.π.  το χρέος επί του ΑΕΠ είναι στο 175% ...........

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Petrossortep said:

Και καθόλου περίεργο που βλέπεις σήμερα αυτές της κοινωνικές τάξεις που ζουν από τις υπηρεσίες(αέρα κοπανιστό) να υπερασπίζονται με νύχια και δόντια την ΟΝΕ.

 

 

αντιπαρέρχομαι όλα τα προηγούμενα (τα οποία έχουν ενδελεχώς εξηγηθεί), και μένω σε αυτό. 

 Το Facebook είναι μια μια υπηρεσία, αμιγώς αέρα κοπανιστού, το οποίο δίνει δουλειά σε μερικές χιλιάδες εργαζομένων άμεσα, ενθαρρύνει άλλες μερικές εκατοντάδες χιλιάδων εργαζόμενους, και αυτοαπασχολούμενους, να δημιουργήσουν μέσω της πλατφόρμας του, και έχει έναν κύκλο εργασιών της τάξης των 12 δισεκατομμυρίων δολαρίων (σχεδόν το 60% του δικού μας εισοδήματος απο τον τουρισμό). 

Είμαι σίγουρος ότι δεν είσαι ψηφιακά αναλφάβητος, για να μην αντιλαμβάνεσαι όλα τα παραπάνω, άρα καταλήγω στο συμπέρασμα ότι μας τρολλάρεις καθ'έξιν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

 

αντιπαρέρχομαι όλα τα προηγούμενα (τα οποία έχουν ενδελεχώς εξηγηθεί), και μένω σε αυτό. 

 Το Facebook είναι μια μια υπηρεσία, αμιγώς αέρα κοπανιστού, το οποίο δίνει δουλειά σε μερικές χιλιάδες εργαζομένων άμεσα, ενθαρρύνει άλλες μερικές εκατοντάδες χιλιάδων εργαζόμενους, και αυτοαπασχολούμενους, να δημιουργήσουν μέσω της πλατφόρμας του, και έχει έναν κύκλο εργασιών της τάξης των 12 δισεκατομμυρίων δολαρίων (σχεδόν το 60% του δικού μας εισοδήματος απο τον τουρισμό). 

Είμαι σίγουρος ότι δεν είσαι ψηφιακά αναλφάβητος, για να μην αντιλαμβάνεσαι όλα τα παραπάνω, άρα καταλήγω στο συμπέρασμα ότι μας τρολλάρεις καθ'έξιν.

 

 

Το θέμα είναι πως το Facebook είναι ένα όχι 11001 ....

 

Γενικά για να πάει μπροστά μια κοινωνία, χρειάζεται ανάπτυξη σε όλο το φάσμα των υπηρεσιών, παραγωγής, επεξεργασίας, προιόντων προστιθέμενης αξίας κ.λ.π.

 

Και εδώ να σας πω ένα πολύ πολύ τρελό.

 

Μεγάλη εταιρία του χώρου των ψυκτικών μηχανημάτων στην Ελλάδα, θέλησε να χτυπήσει τον διαγωνισμό για το Ελληνικό.  Η απάντηση είναι πως ΔΕΝ μπορεί Ελληνική εταιρία να συμμετάσχει και πως αν θέλει να πάρει μέρος στο έργο θα πρέπει να το πάρει μέσω των εταιριών εξωτερικού, υπεργολάβων.

 

Παρατήρηση δεύτερη. Μεγάλος επιχειρηματίας του νομού Χαλκίδας, ζήτησε άδεια για την δημιουργία εργοστασίου παραγωγής λευκών συσκευών στην Ελλάδα. Η απάντηση του δημόσιου φορέα ήταν πως δεν δίνονται τέτοιες άδειες στην Ελλάδα.

 

Παρατήρηση τρίτη. Μεγάλος επιχειρηματίας , δεν θυμάμαι όνομα, ζήτησε άδεια για την παραγωγή κινητήρων γεωργικών μηχανημάτων στην Ελλάδα και σαν παρακλάδι της νέας εταιρίας, την παραγωγή (ολοκληρωμένη) μικρών φορτηγών και τρακτέρ.

Η απάντηση ήταν πως δεν δίνεται τέτοια άδεια εντός της Ελλάδος .....

 

Λοιπόν, είναι πασιφανές, πως θέληση υπάρχει. Ελευθερία δεν υπάρχει .... Η αποβιομηχάνιση της χώρας, ήταν στρατηγικός σχεδιασμός των ΕυροπΕων .... για να είμαστε απλά πελάτες των προϊόντων που οι ίδιοι παράγουν άρα το χρήμα να γυρίζει σε αυτούς ....

 

Πάμε τώρα και παρακάτω. Μια χώρα χωρίς καφετέριες, δικηγόρους,  ξενοδοχεία και Facebook ζει,  χωρίς πρωτογενή παραγωγή ΔΕΝ ζει .....

 

Το 1987 το 87% του χοιρινού κρέατος παραγόταν στην Ελλάδα, σήμερα παράγεται το 8%.

Το 1987 το 35% του βοείου κρέατος παραγόταν στην Ελλάδα, σήμερα παράγεται το 2,5-3% ....

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, adpanos said:

 

 

Το θέμα είναι πως το Facebook είναι ένα όχι 11001 ....

 

Γενικά για να πάει μπροστά μια κοινωνία, χρειάζεται ανάπτυξη σε όλο το φάσμα των υπηρεσιών, παραγωγής, επεξεργασίας, προιόντων προστιθέμενης αξίας κ.λ.π.

 

Θες να αρχίσουμε να αναφερόμαστε σε μερικούς κολοσσούς του Internet ??  θα μας βρεί το πρωί. 

Ας είμαστε τουλάχιστον ειλικρινείς, καθώς εκατοντάδες παραδείγματα δεν μπορούν να παραβλεφθούν. Το τρίπτυχο πρωτογενής/δευτερογενής/τριτογενής τομέας μπορεί κάλλιστα να λειτουργεί σε διαφορετικά ποσσοστά κάθε φορά, και να έχει επιτυχία. Σκέψου απλά ότι η Γερμανία λ.χ. δεν έχει ιδιαίτερους φυσικούς πόρους προς εκμετάλλευση. Την εμπόδισε αυτό να αναπτύξει τον δευτερογενή (μεταποίηση εισαγώμενων πρώτων υλών) και τον τριτογενή (παροχή υπηρεσιών) περισσότερο ώστε να επιτχει ?? Όχι βέβαια. 

 

1 hour ago, adpanos said:

 

Και εδώ να σας πω ένα πολύ πολύ τρελό.

 

Μεγάλη εταιρία του χώρου των ψυκτικών μηχανημάτων στην Ελλάδα, θέλησε να χτυπήσει τον διαγωνισμό για το Ελληνικό.  Η απάντηση είναι πως ΔΕΝ μπορεί Ελληνική εταιρία να συμμετάσχει και πως αν θέλει να πάρει μέρος στο έργο θα πρέπει να το πάρει μέσω των εταιριών εξωτερικού, υπεργολάβων.

 

Παρατήρηση δεύτερη. Μεγάλος επιχειρηματίας του νομού Χαλκίδας, ζήτησε άδεια για την δημιουργία εργοστασίου παραγωγής λευκών συσκευών στην Ελλάδα. Η απάντηση του δημόσιου φορέα ήταν πως δεν δίνονται τέτοιες άδειες στην Ελλάδα.

 

Παρατήρηση τρίτη. Μεγάλος επιχειρηματίας , δεν θυμάμαι όνομα, ζήτησε άδεια για την παραγωγή κινητήρων γεωργικών μηχανημάτων στην Ελλάδα και σαν παρακλάδι της νέας εταιρίας, την παραγωγή (ολοκληρωμένη) μικρών φορτηγών και τρακτέρ.

Η απάντηση ήταν πως δεν δίνεται τέτοια άδεια εντός της Ελλάδος .....

 

Λοιπόν, είναι πασιφανές, πως θέληση υπάρχει. Ελευθερία δεν υπάρχει .... Η αποβιομηχάνιση της χώρας, ήταν στρατηγικός σχεδιασμός των ΕυροπΕων .... για να είμαστε απλά πελάτες των προϊόντων που οι ίδιοι παράγουν άρα το χρήμα να γυρίζει σε αυτούς ....

 

πώς ακριβώς συνδέεις την ανικανότητα της δημόσιας δίοικησης να παρέχει σταθερό περιβάλλον για την ανάπτυξη βιομηχανίας, με συνοσιολογίες περί κακών ευρωπαίων ??? Σε παρόμοιο νήμα μερικούς μήνες νωρίτερα είχε αναρτηθεί η ιστορία της Pony η οποία έκλεισε συνέπεια επαναλαμβανομένων απεργιών με αποτέλεσμα να χάσει διορίες για παράδοση οχημάτων. Άμα δε, προσθέσεις, και τη διαχρονική ηλιθιότητα των ιθαγενών που δε γουστάρουν να αγοράζουν οτιδήποτε Ελληνικό (υπήρχε ειδικό σποτάκι στην τηλεόραση τη δεκαετία του 80 ), έχεις μια επαρκή εξήγηση για το τις πταίει. 

 

 

1 hour ago, adpanos said:

 

Πάμε τώρα και παρακάτω. Μια χώρα χωρίς καφετέριες, δικηγόρους,  ξενοδοχεία και Facebook ζει,  χωρίς πρωτογενή παραγωγή ΔΕΝ ζει .....

 

Το 1987 το 87% του χοιρινού κρέατος παραγόταν στην Ελλάδα, σήμερα παράγεται το 8%.

Το 1987 το 35% του βοείου κρέατος παραγόταν στην Ελλάδα, σήμερα παράγεται το 2,5-3% ....

 

 

 

 

ελπίζω να σε καλύπτει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

Θες να αρχίσουμε να αναφερόμαστε σε μερικούς κολοσσούς του Internet ??  θα μας βρεί το πρωί. 

Ας είμαστε τουλάχιστον ειλικρινείς, καθώς εκατοντάδες παραδείγματα δεν μπορούν να παραβλεφθούν. Το τρίπτυχο πρωτογενής/δευτερογενής/τριτογενής τομέας μπορεί κάλλιστα να λειτουργεί σε διαφορετικά ποσσοστά κάθε φορά, και να έχει επιτυχία. Σκέψου απλά ότι η Γερμανία λ.χ. δεν έχει ιδιαίτερους φυσικούς πόρους προς εκμετάλλευση. Την εμπόδισε αυτό να αναπτύξει τον δευτερογενή (μεταποίηση εισαγώμενων πρώτων υλών) και τον τριτογενή (παροχή υπηρεσιών) περισσότερο ώστε να επιτχει ?? Όχι βέβαια. 

 

 

πώς ακριβώς συνδέεις την ανικανότητα της δημόσιας δίοικησης να παρέχει σταθερό περιβάλλον για την ανάπτυξη βιομηχανίας, με συνοσιολογίες περί κακών ευρωπαίων ??? Σε παρόμοιο νήμα μερικούς μήνες νωρίτερα είχε αναρτηθεί η ιστορία της Pony η οποία έκλεισε συνέπεια επαναλαμβανομένων απεργιών με αποτέλεσμα να χάσει διορίες για παράδοση οχημάτων. Άμα δε, προσθέσεις, και τη διαχρονική ηλιθιότητα των ιθαγενών που δε γουστάρουν να αγοράζουν οτιδήποτε Ελληνικό (υπήρχε ειδικό σποτάκι στην τηλεόραση τη δεκαετία του 80 ), έχεις μια επαρκή εξήγηση για το τις πταίει. 

 

 

 

 

 

ελπίζω να σε καλύπτει.

 

Ως προς το τελευταίο, ΠΑΠΑΡΟΛΟΓΟΣ του κ@λου .....  είναι ο συγγραφέας χειρώναξ ....

Δεν είναι πως δεν θέλει να εργαστεί ο Ελληνας, είναι πως αν εργαστεί σε τέτοιου είδους εργασίες, δεν μπορεί να βγάλει τα προσ-το-ζήν .

 

Δεν ξέρω τι επαγγέλλεσαι,  έχω όμως εμπειρίες πολλές από παραγωγικές εργασίες και μονάδες παραγωγής ... Αν θες την πραγματική εικόνα, μπορούμε να την συζητήσουμε.

 

Ως προς την παραγωγή γενικά, πολλοί νομίζουν πως η παραγωγή είναι κάτι χειρωνακτικό και απλό, όμως είναι πολλαπλά δυσκολότερο από τις εργασίες μεταπρατικού χαρακτήρα, και πολύ πιο επιστημονικό από όσο θα περίμενε κανείς.

 

Στην Ελλάδα η παραγωγή χάθηκε με την Ε.Ε. 

 

Όλα όσα σου είπα παραπάνω για τις μονάδες παραγωγής, να ξέρεις πως δεν έχει το δικαίωμα το υπουργείο ούτε η εφορία να εκδόσει τέτοιες άδειες ....

Δεν υπάρχει καν κωδικός για τέτοιες εργασίες και δεν προβλέπεται πλέον.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, adpanos said:

 

Η χούντα παρέδωσε στον Καραμανλή ΄ένα χρέος κάπου στο 37% του ΑΕΠ.

ο Καραμανλής μέσα σε 8 χρονια παρέδωσε το χρέος κάπου στο 54%  στον Παπανδρέου.

Ο Παπανδρέου μέσα σε 8 χρόνια παρέδωσε το χρέος στον Μητσοτάκη στο 67% του ΑΕΠ.

Ο Μητσοτάκης μεσα σε 4 χρόνια παρέδωσε το χρέος στον Ανδρέα - Σιμήτη στο 120% του ΑΕΠ.

Το 2008 μετά από 13 χρόνια το χρέος επί του ποσοστού του ΑΕΠ ήταν στο 107% ....

 

 

Ο Καραμανλης παρελαβε ονομαστικο χρεος περιπου 24% (πραγματικο ηταν παραπανω, αλλα επειδη την τακτικη να μην περιλαμβανονται τα χρεη των ΔΕΚΟ την συνεχισαν και οι επομενοι το παραβλεπω). Το '81 το παρεδωσε περιπου 30%  και το '89 πλησιαζε το 87%. Επι Μητσοτακη εφτασε 110%. Πριν φυγει ο Παπανδρεου το ειχει παει ηδη 120%. Ο Σημιτης με σχετικα συνετη οικονομικη διαχειρηση (και λογιστικες απατες) το εφτασε 95%. Το 2009 ο πριγκιπας της Ραφηνας το πηγε 127% (μαζι με τα χρεη των ΔΕΚΟ αυτο, μας ειχαν παρει χαμπαρι). Το 2013 ο "λεφτα υπαρχουν" το εφτασε 170% (καπου εκει επεσε η ασφαλεια).

 

 

56 minutes ago, adpanos said:

1) Ναι μεν δανειζόμασταν αλλά εξυπηρετούσαμε τα δάνειά μας. Αν δεις 13 ολόκληρα χρόνια το ποσοστό του χρέους επί του ΑΕΠ ήταν σταθερό ή μειωνόταν .

 

Ηδη απο το 1985 το 75% των δανειων που λαμβαναμε αφορουσαν την αποπληρωμη προηγουμενων (χωρις την εξασφαλιση χαμηλοτερων επιτοκιων που τοτε ηταν εφιαλτικα). Ενα χρονο αργοτερα η κυβερνηση δεν καταφερε να αντλησει κεφαλαια απο τις αγορες και αναγκαστηκε να καταφυγει σε δανειο 1,75 δις ECU απο την τοτε ΕΟΚ (με εποπτεια απο το ΔΝΤ που δεν αφηνε περιθωρια για παρεκτροπες). Αργοτερα μπηκαμε (μην πουμε πως) στην Ευρωζωνη, το κοστος δανεισμου επεσε και το debt rollover ηταν ευκολοτερο. Αυτο ηταν ολο.

 

58 minutes ago, adpanos said:

2) Πως από την στιγμή που το χρέος παρέμενε σταθερό , ΔΕΝ ζούσαμε με δανεικά, αλλά ζούσαμε με το χρήμα που παράγαμε.

 

Διοχετευαμε τα δανεικα στην καταναλωση και οχι σε παραγωγικους τομεις, αυτοι συρρικνωθηκαν τοσο ωστε να μην επαρκουν για την εξυπηρετηση χρεους της ταξης του 90% του ΑΕΠ. Ειμασταν ευαλωτοι εδω και καιρο, σε καποια πιστοληπτικη κριση θα συνεβαινε.

 

 

1 hour ago, adpanos said:

3) Μετά από 4 μνημόνια και τεράστιο ξεπούλημα της κρατικής περιουσίας, έχοντας κούρεμα , έχοντας δανειστεί 220 δις €€€ , έχοντας μειώσει μισθούς, συντάξεις κ.λ.π.  το χρέος επί του ΑΕΠ είναι στο 175% ...........

 

Ναι, λογω καταρρευσης του ΑΕΠ. Θα ανεβει οταν γινουν οι αναγκαιες μεταρρυθμισεις στην φορολογια, στον δημοσιο τομεα και στην δικαιοσυνη. 10 χρονια και τρια μνημονια δεν ηταν αρκετα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, adpanos said:

 

Ως προς το τελευταίο, ΠΑΠΑΡΟΛΟΓΟΣ του κ@λου .....  είναι ο συγγραφέας χειρώναξ ....

Δεν είναι πως δεν θέλει να εργαστεί ο Ελληνας, είναι πως αν εργαστεί σε τέτοιου είδους εργασίες, δεν μπορεί να βγάλει τα προσ-το-ζήν .

 

βέεεεβαια.... ο ελληναράς δεν μπορεί να ζήσει με τέτοιου είδους εργασίες. Οι Αλβανοί μπορέσαν όμως , και τώρα έχουν γίνει ήδη εργοδότες σε ότι δουλειές ανέλαβαν.  Έχω δεκάδες παραδείγματα στον περίγυρό μου, και δεν περιμένω κανέναν να μου αρχίσει φτηνές δικαιολογίες.

Ο Καργάκος μετά σου φταίει που τα λέει. Αμ η αλήθεια πονάει αγαπητέ μου 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

βέεεεβαια.... ο ελληναράς δεν μπορεί να ζήσει με τέτοιου είδους εργασίες. Οι Αλβανοί μπορέσαν όμως , και τώρα έχουν γίνει ήδη εργοδότες σε ότι δουλειές ανέλαβαν.  Έχω δεκάδες παραδείγματα στον περίγυρό μου, και δεν περιμένω κανέναν να μου αρχίσει φτηνές δικαιολογίες.

Ο Καργάκος μετά σου φταίει που τα λέει. Αμ η αλήθεια πονάει αγαπητέ μου 

 

 

 

Ναι ναι, ο αλλοδαπός που δεν πλήρωνε πουθενά τίποτα, που δεν δήλωνε κανένα εισόδημα, που έμενε σε συνθήκες εξαθλίωσης, που το μισό χρόνο την έβγαζε στο ταμείο εναργείας αλλά δούλευε παράλληλα και που δεν είχε να συντηρήσει ολάκαιρη ακίνητη περιουσία από τις φοροεπιδρομές, ίσως τα κατάφερνε να επιβιώσει σε τέτοιες εργασίες και σε τέτοιο περιβάλλον.

 

Τι επαγγέλλεσαι αν επιτρέπεται '?

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

Οι Αλβανοί μπορέσαν όμως , και τώρα έχουν γίνει ήδη εργοδότες σε ότι δουλειές ανέλαβαν

 

 

 

Και όχι μόνο.. http://www.efsyn.gr/arthro/adikimata-ellinon-kai-allodapon

pinakas_7.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος p55 έγραψε:

 

Ποσοστό επί του συνόλου των κατοίκων στην Ελλάδα (αλλοδαπών και Ελλήνων) να μας πουν. Τα νούμερα από μόνα τους δεν λένε κάτι.....

 

Και ποιος τα αναφέρει αυτά? Η εφημερίδα των Συντακτών ..... δηλαδή του Τούρκογλου και της Χριστοδουλοπούλου ... Οκ ... επόμενος ....

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Just now, adpanos said:

 

Ναι ναι, ο αλλοδαπός που δεν πλήρωνε πουθενά τίποτα, που δεν δήλωνε κανένα εισόδημα, που έμενε σε συνθήκες εξαθλίωσης, που το μισό χρόνο την έβγαζε στο ταμείο εναργείας αλλά δούλευε παράλληλα και που δεν είχε να συντηρήσει ολάκαιρη ακίνητη περιουσία από τις φοροεπιδρομές, ίσως τα κατάφερνε να επιβιώσει.

 

 

 

καλά, τα θές και τα λές αυτά ?? 

Γιατί, ποιός ελεύθερος επαγγελματίας δήλωνε ποτέ ακριβή εισοδήματα ??? Έχεις δει ποτέ σου απόδειξη απο ηλεκτρολόγο ή υδραυλικό ή σιδερά ή ελαιοχρωματιστή ή πλακά ή μια ντουζίνα ακόμα επαγγέλματα ??? όχι, γιατι εγώ δεν έχω δει ΠΟΤΕ απόδειξη απο δαύτους. Ποιοί δήλωναν λοιπόν ?? Μαύρη μαυρίλα όλοι. Στην καλύτερη δήλωναν στα όρια του αφορολόγητου για να πάρουν και επιστροφή. Δεν τα ξέρεις αυτά ?? 

 

Επίσης έχε υπόψιν ότι όταν αρρωσταίνουν και χρειαστεί να πάνε στο νοσοκομείο, πληρώνουν νοσήλεια (έχω δεί απόδειξη που πλήρωσε Αλβανίδα γνωστή μου που νοσηλεύτηκε 3 μέρες). Τέλος ταμείο ανεργίας δικαιούνται όσοι δηλώνωνται ως εργαζόμενοι. Αν δουλεύουν μαύρα, δεν μπορούν να πάρουν ανεργία. Ετσι για να μην λέμε ότι θέλουμε. 

6 minutes ago, p55 said:

 

ναι γνωστά αυτά.... Επίσης γνωστό σε εμένα είναι ότι το 1994 που υπηρετούσα τη θητεία μου στους Φιλιάτες, όταν περνάγαμε με το ΡΕΟ μπροστά απο τα καφενεία των χωριών, όλοι τσακίζονταν να πάνε να κρύψουν τους Αλβανούς που είχαν στη ζούλα να τους δουλεύουν τα χωράφια, όσο αυτοί ρεμβάζαν. 

Φυσικά και υπήρξε αύξηση της εγκληματικότητας. Ωστόσο αυτό δεν αναιρεί ότι η συντριπτική πλειοψηφία εργάστηκαν (και εργάζονται ακόμα) σα σκύλοι, και πάρα πολλοί τα έχουν ήδη καταφέρει, και είναι αφεντικά ή περιζήτητοι μάστορες.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

 

καλά, τα θές και τα λές αυτά ?? 

Γιατί, ποιός ελεύθερος επαγγελματίας δήλωνε ποτέ ακριβή εισοδήματα ??? Έχεις δει ποτέ σου απόδειξη απο ηλεκτρολόγο ή υδραυλικό ή σιδερά ή ελαιοχρωματιστή ή πλακά ή μια ντουζίνα ακόμα επαγγέλματα ??? όχι, γιατι εγώ δεν έχω δει ΠΟΤΕ απόδειξη απο δαύτους. Ποιοί δήλωναν λοιπόν ?? Μαύρη μαυρίλα όλοι. Στην καλύτερη δήλωναν στα όρια του αφορολόγητου για να πάρουν και επιστροφή. Δεν τα ξέρεις αυτά ?? 

 

Επίσης έχε υπόψιν ότι όταν αρρωσταίνουν και χρειαστεί να πάνε στο νοσοκομείο, πληρώνουν νοσήλεια (έχω δεί απόδειξη που πλήρωσε Αλβανίδα γνωστή μου που νοσηλεύτηκε 3 μέρες). Τέλος ταμείο ανεργίας δικαιούνται όσοι δηλώνωνται ως εργαζόμενοι. Αν δουλεύουν μαύρα, δεν μπορούν να πάρουν ανεργία. Ετσι για να μην λέμε ότι θέλουμε. 

 

Λοιπόν, οι αλλοδαποί μια χαρά έχουν την δωρεάν υγεία. Εδώ να φανταστείς η μητέρα της γυναίκας που φυλούσε τα παιδιά της αδερφής μου, ήρθε από Αλβανία για να εγχειριστεί τσαμπέ στην Ελλάδα το 2007.

 

Πάμε παρακάτω. Οι αλλοδαποί στο μεγαλύτερο ποσοστό τους, δηλώνουν την εργασία τους τόσο όσο, ώστε να αποκτήσουν το δικαίωμα του ΟΑΕΔ. Απειρες περιπτώσεις που γνωρίζω .

 

Πάμε και στα υπόλοιπα. Προσωπικά ήμουν έως το 2013 ελεύθερος επαγγελματίας . Πάντα και παντού έκοβα απόδειξη. Πέραν της αποδείξεως, είχα και ανοικτά βιβλία με ότι συνεπάγεται για τις ασφαλιστικές εισφορές. Στην εργασία μου κατά περιόδους είχα και αλλοδαπούς. ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ δεν ήθελε να δηλώσει την εργασία του ....

 

Τώρα συμπερασματικά με βάση όλα τα παραπάνω? Στο πέρας των ετών που ήμουν ελεύθερος επαγγελματίας, ο μέσος όρος των οικονομικών απολαβών μου ήταν μικρότερος και από του χαμηλότερα αμειβόμενου αλλοδαπού που πέρασε από την εργασία μου ..... Και όλα αυτά μαζί με τις χίλιες δυο έννοιες που συνεπάγεται το είδος της ενασχόλησης.

 

Από εκεί και πέρα, αν θες σου έχω και ολοκληρωμένη άποψη για το τι φταίει και οι Ελληνες δεν εργάζονται στην παραγωγή. Είμαι πρώην υπεύθυνος  παραγωγής, συντήρησης εξοπλισμού και συσκευασίας σε μια από τις μεγαλύτερες  βιομηχανίες τροφίμων επεξεργασίας και τυποποίηση κρέατος στην Ελλάδα. Με εργαζόμενους Ελληνες και αλλοδαπούς σε μεγάλο βαθμό.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, adpanos said:

 

Πάμε και στα υπόλοιπα. Προσωπικά ήμουν έως το 2013 ελεύθερος επαγγελματίας . Πάντα και παντού έκοβα απόδειξη. Πέραν της αποδείξεως, είχα και ανοικτά βιβλία με ότι συνεπάγεται για τις ασφαλιστικές εισφορές. Στην εργασία μου κατά περιόδους είχα και αλλοδαπούς. ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ δεν ήθελε να δηλώσει την εργασία του ....

 

μάλλον βρισκόσουν σε άλλη χώρα. Γιατί σήμερα αν πάς να ζητήσεις εργασία ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ εργοδότης δε θα θέλει να πληρώσει την ασφάλειά σου. Αν δεν υπήρχε και το φόβητρο των 10.240€ ......

Link to comment
Share on other sites

http://www.capital.gr/oikonomia/3290570/eurobank-plouto-32-5-dis-exasan-soreutika-ta-noikokuria-tin-6etia-2011-2017

Quote

Σύμφωνα με τους αναλυτές, το 2017 αποτέλεσε το 6ο έτος στη σειρά με αρνητική αποταμίευση για τα ελληνικά νοικοκυριά.  Δηλαδή για 6ο συνεχή χρόνο το διαθέσιμο εισόδημα των νοικοκυριών στην Ελλάδα ήταν χαμηλότερο από την αντίστοιχη καταναλωτική δαπάνη. Επιπρόσθετα η αρνητική απόκλιση ανάμεσα στις δύο προαναφερθείσες μεταβλητές διευρύνθηκε το 2017 και διαμορφώθηκε στο ιστορικό υψηλό των -€8,3 δις σε τρέχουσες τιμές ή -6,7% ως ποσοστό του διαθέσιμου εισοδήματος (ακαθάριστος ρυθμός αποταμίευσης). Σημειώνεται ότι στην 6ετία 2011-2017 η σωρευτική μείωση του αποθέματος αποταμιευτικών πόρων των νοικοκυριών ανήλθε στα -€32,9 δις. Αυτό το στοιχείο πρακτικά σημαίνει ότι τα νοικοκυριά στην Ελλάδα μείωσαν σωρευτικά τον πλούτο τους κατά -€32,5 δις (π.χ. περιουσιακά στοιχεία όπως μετοχές, ομόλογα, κατοικίες, καταθέσεις κ.α.) ή -€6,6 δις ανά έτος (2011-2017) με σκοπό να χρηματοδοτήσουν την εκάστοτε ετήσια διαφορά ανάμεσα στην κατανάλωση και το διαθέσιμο εισόδημά τους.

 

Πρωτογενές πλεόνασμα για το κράτος=Έλλειμμα για τον ιδιωτικό τομέα. Απλή αριθμητική.

 

http://dimitriskazakis.blogspot.gr/2018/05/blog-post.html

Quote

«τα δημόσια ελλείμματα δημιουργούν πλούτο για τον ιδιωτικό τομέα [επιχειρήσεις και νοικοκυριά], ενώ τα πλεονάσματα του δημόσιου τον αποστραγγίζουν.» (Forbes, 18/7/2011).

 

 

Παράλληλα, συγχαρητήρια από τον Άγχελ Γκουρία του φιλελεύθερου ΟΟΣΑ για τον Τσίπρα. Αρκεί να συνεχίζονται για πάντα οι "μεταρρυθμίσεις". Και άσε τις γερμανικές φυλλάδες να γράφουν για "κομμουνιστή" Τσίπρα. Εδώ μιλάμε για ολόκληρο ΟΟΣΑ. Εκτός και αν κάποιος παραδεχθεί ότι αυτοί οι άνθρωποι χαίρονται και κερδίζουν με την καταστροφή μας.

http://www.iefimerida.gr/news/413067/gkoyria-oosa-kapote-ginotan-syzitisi-gia-grexit-tora-mono-gia-exit

 

"Μνιμώνυα μαίχρει να σβείση ω ίλιος."

"Κάπιη θαίλουν να πεθανι η κατσικα του γήτονα."

 

υ.γ.: Τα 'λεγε ο Καργάκος. Θέλει ο Έλληνας να γίνει επιχειρηματίας με καφετέριες, εστιατόρια, ξενοδοχεία, προστατευμένα από το κράτος φαρμακεία και λογιστικά γραφεία. Και τα δύσκολα για πραγματική παραγωγή να τα αναλάβουν κάποιοι...άλλοι ανεπρόκοποι. Άλλοι να λερώσουν τα χέρια τους.

Link to comment
Share on other sites

http://www.capital.gr/oikonomia/3290739/adedu-apoxi-kai-apo-tin-ilektroniki-axiologisi

 

Quote

Με δεδομένο ότι η Α.Δ.Ε.Δ.Υ. επαναπροκήρυξε απεργία – αποχή από όλες τις διαδικασίες αξιολόγησης και για το 2018 καλεί τους Δημοσίους Υπαλλήλους να μην δώσουν οποιοδήποτε στοιχείο τους ζητηθεί (π.χ. ΑΦΜ) σε εφαρμογή της εγκυκλίου για τη διαμόρφωση του ηλεκτρονικού μητρώου αξιολόγησης όσο και τους υπαλλήλους που τους ανατίθεται το έργο της καταγραφής και διαμόρφωσης του μητρώου και να δηλώσουν συμμετοχή στην απεργία – αποχή της Α.Δ.Ε.Δ.Υ., απέχοντας από το συγκεκριμένο έργο.

 

Έτσι για να καταλαβαίνουμε ποιοι κάνουν κουμάντο στη χώρα, και ποια είναι τα αποτελέσματα, όταν ο νόμος δεν εφαρμόζεται.

Στα σοβαρά κράτη, κάτι τέτοιες γάτες τις έχουν σκίσει εδώ και χρόνια.

 

 

 

Εντιτ Bonus track !!

 

https://www.liberal.gr/arthro/203259/oikonomia/2018/sta-isondichtuasin-tou-dnt-epistrefei-i-argentini.html

 

Quote

Την έναρξη διαπραγματεύσεων της Αργεντινής με το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο ανακοίνωσε σήμερα ο πρόεδρος της χώρας Μαουρίτσιο Μάκρι, με τον υπουργό Οικονομικών της χώρας Nicolas Dujovne να υποστηρίζει πως η λύση του ΔΝΤ ήταν η «φθηνότερη» σε σύγκριση με τους κινδύνους των παγκόσμιων αγορών.

 

:rofl: :rofl: :rofl:

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ποιός είναι ο Μαουρίτσιο Μάκρι; Ο άνθρωπος που μόλις εκλέχθηκε κάλεσε τα funds γύπες* για να συμβιβαστεί μαζί τους. Ένα Τσίπρας/Κυριάκος στην καλύτερη. Εύχομαι μόνο να μην αγγίξει τους φοροφυγάδες της Αργεντινής. Η "ανάπτυξη" χρειάζεται κατοχικούς συνεργάτες με ρόλεξ να διαδηλώνουν υπέρ της παραμονής του ΔΝΤ, σαν και τους "Μένουμε Ευρώπη".

 

https://www.economist.com/news/leaders/21730413-mauricio-macris-government-deserves-endorsement-mid-term-congressional

Quote

Mr Macri started his presidency by lifting exchange controls, which led to a devaluation of the peso, a spike in inflation and a fall in living standards. His government has trimmed subsidies for electricity, transport and other services to reduce the budget deficit.

 

*Δηλαδή αυτούς που αγοράζουν για λίγα σεντς ομόλογα και πιέζουν για να πάρουν ό,τι μπορέσουν από την ονομαστική αξία. Όχι τους φουκαράδες νορβηγούς π.χ. συνταξιούχους κατόχους αργεντίνικων ομολόγων. 

Όπως το Elliott Management Corporation του αμερικανοεβραίου Paul Singer. Έφτασε στο σημείο να δωροδοκήσει(απ'ότι φαίνεται) δικαστές στη Γκάνα για να κατάσχουν αργερντίνικο πλοίο σαν αντιποίνα. Απόφαση που αργότερα ακυρώθηκε.

https://www.washingtonpost.com/news/business/wp/2016/03/29/how-one-hedge-fund-made-2-billion-from-argentinas-economic-collapse/?noredirect=on&utm_term=.3755d866ff53

Αυτόν λοιπόν τον έκανε μάγκα ο Μαουρίτσιο δημιουργώντας προηγούμενο και για τους επόμενούς του.

Quote

 

It would be a handsome, and historic, payoff for one of the most well-known brawlers in the New York The tallship Libertad waits to enter Boston harbor in 2001 off the coast of Massachusetts. (AP Photo/Michael Dwyer) financial world. And, according to industry experts, the case could serve as a template for similar investors in the years to come.

 

 

υ.γ.: 8ος χρόνος μνημόνιο και έχουμε συνέχεια στις περικοπές όλων των συντάξεων ενώ έρχεται και μειωμένο αφορολόγητο για τους πάντες. Ωστόσο η πρεσβεία της φοροδιαφυγής, capital.gr, εξακολουθεί να βλέπει κομμουνισμό.

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Petrossortep said:

υ.γ.: 8ος χρόνος μνημόνιο και έχουμε συνέχεια στις περικοπές όλων των συντάξεων ενώ έρχεται και μειωμένο αφορολόγητο για τους πάντες. Ωστόσο η πρεσβεία της φοροδιαφυγής, capital.gr, εξακολουθεί να βλέπει κομμουνισμό.

 

 

 

Αν διάβαζες λίγη ιστορία, θα ήξερες ότι επι εργατικών κυβερνήσεων στην Αγγλία τη δεκαετία του 70, η φορολογία είχε φτάσει το 90%, και είχε ήδη προσφύγει στο ΔΝΤ. Όλα αυτά, πριν έρθει η κακιά Θάτσερ να βγάλει τα κάστανα απο τη φωτιά. 

 

Αφού είσαι τσακωμένος με την ιστορία, τουλάχιστον κάνε μια αναζήτηση ''τον χειμώνα της μεγάλης δυσαρέσκειας'', το πόσο πληθωρισμό έφτασε να έχει η Μεγάλη Βρετανία ( με δικό της νόμισμα ε ?? ;) ), και πόσες μέρες την εβδομάδα έφτασαν να δουλεύουν οι βιομηχανίες, λόγο έλλειψης ενέργειας. Και μετά έλα να μας ξαναπείς για αριστερές πολιτικές και προοδευτικά πράσινα άλογα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Petrossortep said:

Ποιός είναι ο Μαουρίτσιο Μάκρι; Ο άνθρωπος που μόλις εκλέχθηκε κάλεσε τα funds γύπες* για να συμβιβαστεί μαζί τους. Ένα Τσίπρας/Κυριάκος στην καλύτερη. Εύχομαι μόνο να μην αγγίξει τους φοροφυγάδες της Αργεντινής. Η "ανάπτυξη" χρειάζεται κατοχικούς συνεργάτες με ρόλεξ να διαδηλώνουν υπέρ της παραμονής του ΔΝΤ, σαν και τους "Μένουμε Ευρώπη".

 

https://www.economist.com/news/leaders/21730413-mauricio-macris-government-deserves-endorsement-mid-term-congressional

 

*Δηλαδή αυτούς που αγοράζουν για λίγα σεντς ομόλογα και πιέζουν για να πάρουν ό,τι μπορέσουν από την ονομαστική αξία. Όχι τους φουκαράδες νορβηγούς π.χ. συνταξιούχους κατόχους αργεντίνικων ομολόγων. 

Όπως το Elliott Management Corporation του αμερικανοεβραίου Paul Singer. Έφτασε στο σημείο να δωροδοκήσει(απ'ότι φαίνεται) δικαστές στη Γκάνα για να κατάσχουν αργερντίνικο πλοίο σαν αντιποίνα. Απόφαση που αργότερα ακυρώθηκε.

https://www.washingtonpost.com/news/business/wp/2016/03/29/how-one-hedge-fund-made-2-billion-from-argentinas-economic-collapse/?noredirect=on&utm_term=.3755d866ff53

Αυτόν λοιπόν τον έκανε μάγκα ο Μαουρίτσιο δημιουργώντας προηγούμενο και για τους επόμενούς του.

 

υ.γ.: 8ος χρόνος μνημόνιο και έχουμε συνέχεια στις περικοπές όλων των συντάξεων ενώ έρχεται και μειωμένο αφορολόγητο για τους πάντες. Ωστόσο η πρεσβεία της φοροδιαφυγής, capital.gr, εξακολουθεί να βλέπει κομμουνισμό.

 

 

 

ubuntu-9-10-kernel-problem.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.