Jump to content



Χρεοκοπία Ευρώπης - The Euroskepticism Thread - Ευρωσκεπτικισμός v0.1


sotiris

Η χειρότερη περίοδος διακυβέρνησης  

103 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

 

Το βλέπουμε από διαφορετική σκοπιά.

 

Η Ελλάδα δεν είναι Γερμανία, ούτε Ελβετία.

 

Η Ελλάδα είναι υποχρεωμένη να συντηρεί και να έχει στην κατοχή της εταιρίες κλειδιά για την εξασφάλιση της ενεργειακής της επάρκειας, της παραγωγικής της δυνατότητας κ.λ.π. που θα της δίνουν πλεονεκτήματα σε περίπτωση σαν αυτή που ζούμε σήμερα , ένα κλικ πριν το θερμό επεισόδιο, πόλεμο με την Τουρκία.

 

Χρειάζεται λοιπόν εντός των συνόρων να έχει και ναυτικοεπισκευαστική ζώνη , άσχετα αν αυτή είναι κερδοφόρα ή όχι, χρειάζεται να έχει και ενεργειακή παραγωγική μηχανή, άσχετα αν αυτή είναι κερδοφόρα ή όχι  κ.λ.π.

 

Σε θέματα ΔΕΗ δεν θα μπω γιατί τα χρέη της ΔΕΗ έγιναν με "παράξενο τρόπο" όπως έγιναν και άλλων ΔΕΚΟ ώστε να απαξιωθούν και να πωληθούν σε χαμηλή τιμή.

Και με τον ΟΤΕ έτσι έγινε με κάτι αρχές περί αθέμιτου ανταγωνισμού, με κάτι εταιρίες βιτρίνες που συμμετείχαν και οι πολιτικοί , εταιρίες με 10 τηλέφωνα που έκλειναν συμβόλαια κ.λ.π.  Αυτό οδήγησε σε μειωμένη πελατειακή βάση, τον ΟΤΕ, σε μείωση της μετοχής του και σε πώλησή του σε ξένες εταιρίες ....

Το μονοπώλιο που έρχεται όμως θα είναι χειρότερο από αυτό του κρατικού ΟΤΕ  και με χειρότερα απότελέσματα για τα Ελληνικά δεδομένα .

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

 

Όταν οι πάντες αναγνωρίζουν την αποτυχία των  συστημάτων διακυβέρνησης και προτρέπουν σε οπτική προβλημάτων που απαιτούν λύσεις χωρίς αγκυλώσεις, εσύ   ζεις στον κόσμο σου…

Αγγυλωση ειναι να μην αναγνωριζεις οτι τα 43 διαφορετικα κοινωνιστικα συστηματα που δοκιμαστηκαν επι ενα αιωνα στον πλανητη απετυχαν παταγωδως ωστε να πας στο 44ο.

 

13 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

Όταν ο αντίπαλος πόλος στον πλανήτη είναι η Κίνα που τα κατάφερε με υβριδικό σύστημα - κεντρικά κατευθυνόμενη σοβιετικού τύπου διακυβέρνηση  σε καπιταλιστικό περιβάλλον, δηλαδή το αόρατο χέρι της αγοράς έγινε κατευθυνόμενο- εσύ έχεις μείνει στην Θάτσερ...  

Το "υβριδικο" συστημα στο οποιο αναφερεσαι ειναι μια μειξη κρατικου αυταρχισμου, μερκαντιλισμου και κορπορατισμου, φαινεται επιτυχημενο μονο συγκρινομενο με το σοσιαλιστικο "παραδεισο" του Μαο οπου πεθαιναν σαν τις μυγες απο την πεινα.

chinagdpchart.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, adpanos said:

 

Το βλέπουμε από διαφορετική σκοπιά.

 

Η Ελλάδα δεν είναι Γερμανία, ούτε Ελβετία.

 

Η Ελλάδα είναι υποχρεωμένη να συντηρεί και να έχει στην κατοχή της εταιρίες κλειδιά για την εξασφάλιση της ενεργειακής της επάρκειας, της παραγωγικής της δυνατότητας κ.λ.π. που θα της δίνουν πλεονεκτήματα σε περίπτωση σαν αυτή που ζούμε σήμερα , ένα κλικ πριν το θερμό επεισόδιο, πόλεμο με την Τουρκία.

 

Χρειάζεται λοιπόν εντός των συνόρων να έχει και ναυτικοεπισκευαστική ζώνη , άσχετα αν αυτή είναι κερδοφόρα ή όχι, χρειάζεται να έχει και ενεργειακή παραγωγική μηχανή, άσχετα αν αυτή είναι κερδοφόρα ή όχι  κ.λ.π.

 

Σε θέματα ΔΕΗ δεν θα μπω γιατί τα χρέη της ΔΕΗ έγιναν με "παράξενο τρόπο" όπως έγιναν και άλλων ΔΕΚΟ ώστε να απαξιωθούν και να πωληθούν σε χαμηλή τιμή.

Και με τον ΟΤΕ έτσι έγινε με κάτι αρχές περί αθέμιτου ανταγωνισμού, με κάτι εταιρίες βιτρίνες που συμμετείχαν και οι πολιτικοί , εταιρίες με 10 τηλέφωνα που έκλειναν συμβόλαια κ.λ.π. 

 

 

Ε  τότε μην ακούω παράπονα για ψηλές φορολογίες έ ?? στα 4 και γραμμή για το ταμείο (και σπίτια δεχομαστε!) για να έχουμε κρατικές ΔΕΚΟ μην τυχών και μας την πέσουν οι Τούρκοι.

 

.....τώρα, πως η ύπαρξη κρατικών μονοπωλίων θα συμβάλλει, σε ένα ενδεχόμενο θερμό επεισόδιο με τους γείτονες..... :erm:

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

Ε  τότε μην ακούω παράπονα για ψηλές φορολογίες έ ?? στα 4 και γραμμή για το ταμείο (και σπίτια δεχομαστε!) για να έχουμε κρατικές ΔΕΚΟ μην τυχών και μας την πέσουν οι Τούρκοι.

 

.....τώρα, πως η ύπαρξη κρατικών μονοπωλίων θα συμβάλλει, σε ένα ενδεχόμενο θερμό επεισόδιο με τους γείτονες..... :erm:

 

 

 

Δεν μιλάμε για κρατικό μονοπώλιο .

Μιλάμε για την ανάγκη να υπάρχουν εταιρίες αυτού του τύπου εντός των Ελληνικών συνόρων.

Από την στιγμή που είναι απαραίτητο να υπάρχουν αυτές, αλλά δεν είναι δεδομένο το οτι θα είναι και κερδοφόρες ώστε να επενδύσουν ιδιώτες , πως θα μπορούσαν να υπάρξουν στο μοντέλο που σου αρέσει ?

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Just now, adpanos said:

 

 

Δεν μιλάμε για κρατικό μονοπώλιο .

Μιλάμε για την ανάγκη να υπάρχουν εταιρίες αυτού του τύπου εντός των Ελληνικών συνόρων.

 

 

 

Γιατί ?? αν πουληθεί η ΔΕΗ θα βγεί απο τα σύνορα ?? 

Επίσης θα ήθελα επιχειρηματολογία για το χρήσιμον της ''κρατικόποίησης'' σε συνάρτηση με τις σχέσεις μας με τους Τούρκους. Ομολογώ ότι τέτοιο επιχείρημα πρώτη φορά ακούω, και θα ήθελα μιαα επεξήγηση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

 

Γιατί ?? αν πουληθεί η ΔΕΗ θα βγεί απο τα σύνορα ?? 

Επίσης θα ήθελα επιχειρηματολογία για το χρήσιμον της ''κρατικόποίησης'' σε συνάρτηση με τις σχέσεις μας με τους Τούρκους. Ομολογώ ότι τέτοιο επιχείρημα πρώτη φορά ακούω, και θα ήθελα μιαα επεξήγηση.

 

 

Ενα παράδειγμα πολύ πολύ απλό.

Αν πωληθούν τα ναυπηγεία σε ιδιώτες  , πολλά έχουν πωληθεί είδη και παραπαίουν δες πχ, της Σύρου,   η βιωσιμότητά τους είναι αμφίβολη.

Όταν και αν δεν υπάρχουν ναυπηγεία εντός της Ελλάδος, γιατί ο εκάστοτε ιδιώτης δει πως η επένδυσή του είναι μη βιώσιμη , πως ο Ελληνικός στόλος σε περίπτωση πολέμου θα καλύπτει τις ανάγκες του ?

Θα τρέχει να ζητά βοήθεια από πού ?

Ποια ιδιωτική επιχείρηση ξένων συμφερόντων θα σε καλύψει όταν ξέρει πως είναι σε πόλεμο με άδειες τσέπες ?

 

Υπάρχει μια κατάταξη των χωρών με βάση την στρατιωτική τους ισχύ.

Σε αυτή εκτός των οπλικών συστημάτων, του έμψυχου δυναμικού κ.λ.π. συνυπολογίζονται και το ΑΕΠ, η παραγωγική μηχανή που φέρει η κάθε χώρα , η επάρκειά της σε ζωτικούς τομείς κ.λ.π.

 

Αυτούς τους ζωτικούς τομείς οφείλουμε να τους κρατάμε ζωντανούς, ακόμα και αν δεν είναι ανταγωνιστικοί ή κερδοφόροι.

Και η Ελλάδα πολλές φορές καλείται να κρατήσει ζωντανές τέτοιου τύπου εταιρίες κρατικοποιώντας τες ξανά για να υπάρχουν απλά. Σε τέτοιες περιπτώσεις η κρατική οικονομική ζημία είναι ακόμα μεγαλύτερη.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, adpanos said:

 

 

Ενα παράδειγμα πολύ πολύ απλό.

Αν πωληθούν τα ναυπηγεία σε ιδιώτες  , πολλά έχουν πωληθεί είδη και παραπαίουν δες πχ, της Σύρου,   η βιωσιμότητά τους είναι αμφίβολη.

Όταν και αν δεν υπάρχουν ναυπηγεία εντός της Ελλάδος, γιατί ο εκάστοτε ιδιότης δει πως η επένδυσή του είναι μη βιώσιμη , πως ο Ελληνικός στόλος σε περίπτωση πολέμου θα καλύπτει τις ανάγκες του ?

Θα τρέχει να ζητά βοήθεια από πού ?

 

ειδικά για τα ναυπηγεία, αναζήτησε την κακοδαιμονία τους στην Ελληνική κρατική γραφειοκρατία. Το ίδιο ισχύει και για όλες τις επνδύσεις που θα ήθελαν να έρθουν στη χώρα, και δεν έρχονται.

 

 

2 minutes ago, adpanos said:

 

Υπάρχει μια κατάταξη των χωρών με βάση την στρατιωτική τους ισχύ.

Σε αυτή εκτός των οπλικών συστημάτων, του έμψυχου δυναμικού κ.λ.π. συνυπολογίζονται και το ΑΕΠ, η παραγωγική μηχανή που φέρει η κάθε χώρα , η επάρκειά της σε ζωτικούς τομείς κ.λ.π.

 

Αυτούς τους ζωτικούς τομείς οφείλουμε να τους κρατάμε ζωντανούς, ακόμα και αν δεν είναι ανταγωνιστικοί ή κερδοφόροι.

 

 

Αυτή η ''κατάταξη'' δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο αν έρθει εκείνη η ώρα. Το 1996 αν θυμάσαι οι ΔΕΚΟ ήταν περισσότερο κρατικές από ότι σήμερα, ωστόσο οι Τούρκοι μια χαρά περίπατο έκαναν σε αυτό που αποσκοπούσαν. Δεν έλαβε κανένας και καθόλου υπόψιν που μοστράραμε στην ΄΄κατάταξη''. Και στο τέλος είπαμε και ΄΄μερσί'' .

Επιπλέον αν δεν είναι ανταγωνιστικοί και κερδοφόροι, είναι ακόμα λιγότερο αποτελεσματικοί. Αυτό δεν μας ενδιαφέρει ?? 

Link to comment
Share on other sites

Μη ανταγωνιστικοί δεν σημαίνει πως δεν παρέχουν υψηλού επιπέδου υπηρεσίες.

Συνήθως στην τιμή πώλησης ενός προϊόντος δεν είσαι ανταγωνιστικός και πως να είσαι όταν το κόστος λειτουργίας ναυπηγείων σε τρίτες χώρες με μισθούς πείνας , είναι πολύ πολύ μικρότερο.

 

Από εκεί και πέρα εγώ δεν είπα πως πρέπει να είναι όλα κρατικά....

Είπα πως είναι ανάγκη για το Ελληνικό κράτος η ύπαρξη- συντήρηση εν ζωή παραγωγικών μονάδων που σε καιρούς δύσκολους να μπορούν να παρέχουν μια απαραίτητη επάρκεια.

 

Εγινε κανένας πόλεμος και δεν το ξέρω το 1996 ?

Σου μιλάω για στρατιωτική ισχύ και επάρκεια και μου μιλάς για πολιτική ....:hehe:

 

Η δική σου οπτική αν ακολουθηθεί κατά γραμμα επιτάσσει να μην υπάρχει ΕΛΒΟ, ΕΑΒ, ΝΑΥΠΗΓΕΙΩΝ, ΔΕΗ κ.λ.π.

Από που περιμένεις να παραμείνεις ζωντανός σε ένα τέτοιο περιβάλλον ?

Από τα ξένα εισαγώμενα ή από τους ιδιώτες που θα την κάνουν με την πρώτη ευκαιρία ?

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Just now, adpanos said:

Μη ανταγωνιστικοί δεν σημαίνει πως δεν παρέχουν υψηλού επιπέδου υπηρεσίες.

Συνήθως στην τιμή πώλησης ενός προϊόντος δεν είσαι ανταγωνιστικός και πως να είσαι όταν το κόστος λειτουργίας ναυπηγείων σε τρίτες χώρες με μισθούς πείνας , είναι πολύ πολύ μικρότερο.

 

Καλό το παραμύθι για τις φτηνές χώρες παραγωγής, αλλά δεν πουλάει πλεόν. Εδώ και πολύ καιρό, έχεις να ανταγωνιστείς χώρες όπως η Γερμανία και η Νορβηγία στη ναυπήγηση. Και εκεί μόνο με ψίχουλα δεν πληρώνονται ξέρεις...

 

Just now, adpanos said:

Από εκεί και πέρα εγώ δεν είπα πως πρέπει να είναι όλα κρατικά....

Είπα πως είναι ανάγκη για το Ελληνικό κράτος η ύπαρξη- συντήρηση εν ζωή παραγωγικών μονάδων που σε καιρούς δύσκολους να μπορούν να παρέχουν μια απαραίτητη επάρκεια.

 

 

''να μην πουληθούν σε ιδιώτες'' απο τη μία..... ''δεν είπα πως πρέπει να είναι όλα κρατικά''  απο την άλλη,   ''Η Ελλάδα είναι υποχρεωμένη να συντηρεί και να έχει στην κατοχή της εταιρίες κλειδιά'' λίγο πιο πάνω  ...... πέφτεις σε αντιφάσεις.  Τελικά, πρέπει ή δεν πρέπει να είναι κρατικά ?? 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

Καλό το παραμύθι για τις φτηνές χώρες παραγωγής, αλλά δεν πουλάει πλεόν. Εδώ και πολύ καιρό, έχεις να ανταγωνιστείς χώρες όπως η Γερμανία και η Νορβηγία στη ναυπήγηση. Και εκεί μόνο με ψίχουλα δεν πληρώνονται ξέρεις...

 

 

''να μην πουληθούν σε ιδιώτες'' απο τη μία..... ''δεν είπα πως πρέπει να είναι όλα κρατικά''  απο την άλλη,   ''Η Ελλάδα είναι υποχρεωμένη να συντηρεί και να έχει στην κατοχή της εταιρίες κλειδιά'' λίγο πιο πάνω  ...... πέφτεις σε αντιφάσεις.  Τελικά, πρέπει ή δεν πρέπει να είναι κρατικά ?? 

 

 

Το ότι η Ελλάδα πρέπει να συντηρεί παραγωγικές μονάδες είναι δεδομένο.

Από εκεί και πέρα όποιος ιδιώτης θέλει να επιχειρήσει σε αντίστοιχο τομέα , καλοδεχούμενος .

Κανείς δεν λέει πως πρέπει να έχεις 1) ναυπηγείο, μια ΔΕΗ, μια ΕΛΒΟ και μια ΕΑΒ.

Ας ερθουν λοιπόν να επιχειρήσουν, εκτός και αν νομίζεις πως πρέπει να τους χαρίσουμε τα ναυπηγεία .... για να κάνουν το βήμα. ...

 

Η Ελληνες έχουν από τους μεγαλύτερους στόλους εμπορικών πλοίων παγκοσμίως. Σε συζητήσεις με 2 πλοιοκτήτες ΕΛΛΗΝΕΣ που είχα την τύχη να τους έχω πελάτες, ρώτησα τους λόγους που δεν επισκευάζουν στην Ελλάδα.

Το παραπάνω που αναφέρω είναι ο κύριος λόγος. Δηλαδή το κόστος.

 

Οι Γερμανοί δεν ξέρω τι κάνουν. Δεν ξέρω τι είδους πλοία παράγουν στα ναυπηγεία τους και υπό ποιο νομικό, φορολογικό πλαίσιο, καθεστώς.

Δεν γνωρίζω καν αν τα ναυπηγεία τους είναι κρατικά , ιδιωτικά ή κάποια μείξη των δυο.  Θα το ψάξω.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, adpanos said:

 

Το ότι η Ελλάδα πρέπει να συντηρεί παραγωγικές μονάδες είναι δεδομένο.

Από εκεί και πέρα όποιος ιδιώτης θέλει να επιχειρήσει σε αντίστοιχο τομέα , καλοδεχούμενος .

Κανείς δεν λέει πως πρέπει να έχεις 1) ναυπηγείο, μια ΔΕΗ, μια ΕΛΒΟ και μια ΕΑΒ.

 

 

Σοβαρά ??? Και γιατί τα ελλείματά τους πρέπει να τα πληρώνω εγώ ??? για την ''κατάταξη'' μπας και φοβηθεί ο οχτρός ?? και εν τω μεταξύ να ξύνουν πατσές τα κοματόσκυλα ??

Όχι κύριος. Αυτά να τα κάνουν με τις δικές τους τσέπες. Όχι με τη δική μου. Και ευτυχώς αυτό ακούγεται όλο και περισσότερο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

 

Σοβαρά ??? Και γιατί τα ελλείματά τους πρέπει να τα πληρώνω εγώ ??? για την ''κατάταξη'' μπας και φοβηθεί ο οχτρός ?? και εν τω μεταξύ να ξύνουν πατσές τα κοματόσκυλα ??

Όχι κύριος. Αυτά να τα κάνουν με τις δικές τους τσέπες. Όχι με τη δική μου. Και ευτυχώς αυτό ακούγεται όλο και περισσότερο.

 

 

 

Για την ύπαρξή σου. Για αυτό.

Τι δεν καταλαβαίνεις?

Το θέμα είναι να δημιουργηθεί μια τέτοια κατάσταση με την οποία να μπορεί να υπάρχει αντιστάθμισμα των ελλειμμάτων.

 

Δεν με ενδιαφέρουν τα κομματόσκυλα.  Αυτά πρέπει να εκλείψουν.

 

Δεν είμαστε η μόνη χώρα που πράττει ανάλογα. Νομίζω πως όλες το ίδιο κάνουν. Είτε βάζουν και ιδιώτες στο παιχνίδι κρατώντας μέσος των εταιριών, είτε επιδοτούν της εταιρίες αυτές από τα κέρδη άλλων με τον Α ή Β τρόπο.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, adpanos said:

 

 

Για την ύπαρξή σου. Για αυτό.

 

 

αυτό το είπες σε αυτές τις 400.000 νέων που την έκαναν για αλλού ?? 

Τους φώναξες στο αεροδρόμιο: '''που πατε ρε ?? δεν καταλαβαίνετε ότι με φωτοπουλική ΔΕΗ η ύπαρξη σας εξασφαλίζεται ?''' 

 

Η ύπαρξη μου (και πάρα πολλών άλλων ακόμα) εξαρτάται απο το αν αύριο βγεί μια υπουργάρα και ανακοινώσει νέους φόρος για να δίνει σαντουιτσάκια και κοκακόλες σε τίποτα κουρασμένους ΔΕΚΟτζήδες, και με αναγκάσει να κόψω κιάλλο (ως πότε όμως) απο τις δαπάνες μου, για να γεμίσουν τις κοιλάρες τους, και να προσλάβουν μερικούς ξύστες ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

 

αυτό το είπες σε αυτές τις 400.000 νέων που την έκαναν για αλλού ?? 

Τους φώναξες στο αεροδρόμιο: '''που πατε ρε ?? δεν καταλαβαίνετε ότι με φωτοπουλική ΔΕΗ η ύπαρξη σας εξασφαλίζεται ?''' 

 

Η ύπαρξη μου (και πάρα πολλών άλλων ακόμα) εξαρτάται απο το αν αύριο βγεί μια υπουργάρα και ανακοινώσει νέους φόρος για να δίνει σαντουιτσάκια και κοκακόλες σε τίποτα κουρασμένους ΔΕΚΟτζήδες, και με αναγκάσει να κόψω κιάλλο (ως πότε όμως) απο τις δαπάνες μου, για να γεμίσουν τις κοιλάρες τους, και να προσλάβουν μερικούς ξύστες ακόμα.

 

Η ύπαρξη κρατικών εταιριών δεν σημαίνει απαραίτητα ξύστες και κουρασμένους δεκοτζήδες ...

Το ότι έχεις ανίκανο πολιτικό σύστημα και πολιτικούς ώστε να αναδιαρθρώσουν τις ΔΕΚΟ δεν σημαίνει πως η ύπαρξη ΔΕΚΟ είναι κρατικό αμάρτημα.

 

Νομίζω πως και η VW είναι κατά ένα μέρος Κρατική ή τουλάχιστον γιγαντώθηκε όντας ΚΡΑΤΙΚΗ . :)

Εκεί τι έγινε ....... πως η VW αναπτύχθηκε μέσα σε κρατικό έλεγχο ?

Η SAAB μέσα από κρατικό έλεγχο γιγαντώθηκε. Μέσα σε ιδιωτικό καθεστώς έκλεισε .:hehe:

 

Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, adpanos said:

 

Η ύπαρξη κρατικών εταιριών δεν σημαίνει απαραίτητα ξύστες και κουρασμένους δεκοτζήδες ...

Το ότι έχεις ανίκανο πολιτικό σύστημα και πολιτικούς ώστε να αναδιαρθρώσουν τις ΔΕΚΟ δεν σημαίνει πως η ύπαρξη ΔΕΚΟ είναι κρατικό αμάρτημα.

 

Νομίζω πως και η VW είναι κατά ένα μέρος Κρατική ή τουλάχιστον γιγαντώθηκε όντας ΚΡΑΤΙΚΗ . :)

 

Η Ολυμπιακή Αεροπορία επί Ωνάση είχε 900 εργαζόμενους, και απο όταν την ανέλαβε ο εθνάρχης και μετά έφτασαν τις 7.500. 

το συγκεκριμένο πολιτικό σύστημα τις έχει απαξιώσει. Χωρίς καμία απολύτως εξαίρεση. Η ζημιά όμως έχει γίνει, και τα κερατιάτικα τα πληρώνουμε εμείς. Θα είναι θαυμα να βρεθεί ένα κορόιδο να τις αναλάβει, και να τραβήξει και τα έξοδά τους, και όοοοοοοταν βρεθεί άξιο πολιτικό προσωπικό που θα μπορεί να διαχειρίζεται κάτι μεγαλύτερο απο περίπτερο, εδώ να είμαστε όλοι καλά να τις ξαναχτίσουμε. Και στο χτίσιμο δε, να συμμετάσχουμε όλοι, για να μάθουμε όλοι ''πόσο κώλο πρέπει να βρέξουμε για να φάμε ψάρι''.  

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

(θέλω να ελπίζω ότι) κατάλαβαίνει ο γκόσμος σιγά σιγά που πάνε τα λεφτά του, όταν του τα ζητάει το κράτος, και προτιμάει να δίνει λιγότερα, για λιγότερες ''παροχές''. Αν δεις και στην έρευνα, αυτοί που αντιλαμβάνονται εαυτούς/δηλώνουν φιλελεύθεροι αποτελούν την πλειοψηφία (έστω και ασθενή ακόμα).

 αν ήθελες να γινόσουν σαφέστερος θα έπρεπε να το κάνεις εσύ εξηγώντας λίιιγο πιο αναλυτικά. Μου παρουσίασες την Κίνα σαν ''απάντηση'' στη Θάτσερ. Δεν όρισες όμως προυποθέσεις άρα εύλογα αντιλαμβάνεται κανένας ότι δεν είχες. Για πες λοιπόν: Πως θα έχεις κεντρικό σχεδιασμό τύπου Κίνας χωρίς μονοκομματικό καθεστός ?? 

 

Θα προσπαθήσω να κάνω πιο κατανοητό το «προβλήματα και λύσεις»

Όταν το κράτος αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα θα πρέπει να αναζητηθεί η βέλτιστη λύση ανεξάρτητα αν αυτή είναι σοσιαλιστική καπιταλιστική κομουνιστική φασιστική  σαδομαζοχιστική κλπ.

Αφού λυθεί το 1ο πρόβλημα προχωράμε στο επόμενο χωρίς να μας δεσμεύει η μέθοδος που ακολουθήθηκε για την επίλυση του πρώτου προβλήματος.

πριν 1 ώρα, το μέλος everg77n έγραψε:

Αγγυλωση ειναι να μην αναγνωριζεις οτι τα 43 διαφορετικα κοινωνιστικα συστηματα που δοκιμαστηκαν επι ενα αιωνα στον πλανητη απετυχαν παταγωδως ωστε να πας στο 44ο.

 

Το "υβριδικο" συστημα στο οποιο αναφερεσαι ειναι μια μειξη κρατικου αυταρχισμου, μερκαντιλισμου και κορπορατισμου, φαινεται επιτυχημενο μονο συγκρινομενο με το σοσιαλιστικο "παραδεισο" του Μαο οπου πεθαιναν σαν τις μυγες απο την πεινα.

chinagdpchart.jpg

 

Αν διέγνωσες ότι είμαι οπαδός του κινέζικου μοντέλου ή μαοϊστής έκανες κακή διάγνωση  

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

 

Θα προσπαθήσω να κάνω πιο κατανοητό το «προβλήματα και λύσεις»

Όταν το κράτος αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα θα πρέπει να αναζητηθεί η βέλτιστη λύση ανεξάρτητα αν αυτή είναι σοσιαλιστική καπιταλιστική κομουνιστική φασιστική  σαδομαζοχιστική κλπ.

Αφού λυθεί το 1ο πρόβλημα προχωράμε στο επόμενο χωρίς να μας δεσμεύει η μέθοδος που ακολουθήθηκε για την επίλυση του πρώτου προβλήματος.

 

Μάλιστα. Σαφέστατος. Η -ας πούμε- λύση που προτείνεις, εμπεριέχει ένα σημαντικό πρόβλημα: Είναι εφαρμοστέα μόνο σε μονοκομματικό καθεστός. Καθόλου δημοκρατικό. 

Το ερώτημα επιπλέον που απορρέει είναι ένα ακόμα: Πόσα περιθώρια έχουμε σαν χώρα τη δεδομένη στιγμή να ξεκινήσουμε να εφευρίσκουμε λύσεις και να ασκούμαστε σε πειραματισμούς ?? και ποιος ο λόγος άλλωστε ?? για να μην αντιγράψουμε κάποιο απο τα ήδη λειτουργούντα (και -οφείλεις να παραδεχτείς- σαφώς πιο επιτυχημένα απο το δικό μας) οικονομικά μοντέλα, τα οποία τυγχάνει να βρίσκονται στις δυτικές χώρες, και σε όποιες κατεστραμένες οικονομίες εφαρμόσθηκαν τις βοήθησαν να ανακάμψουν ??   

Link to comment
Share on other sites

Μαρία Εφίμοβα στην «Κ»: «Με είχαν διαβεβαιώσει ότι το όνομά μου θα έμενε κρυφό»


 

Παράθεση

 

«Εγώ πρώτη έστειλα e-mail στη Δάφνη. Είχα διαβάσει άρθρα της που αφορούσαν στις δραστηριότητες της τράπεζας Pilatus. Διέθετε κάποιες πληροφορίες και αποφάσισα να τη βοηθήσω. Πριν φύγω από την Pilatus είχα συγκεντρώσει στοιχεία για τις παράνομες δράσεις της», λέει η 36χρονη Ρωσίδα.

 

Όπως έγραψε και η «Κ» (23/3/2018), η Εφίμοβα υπήρξε δευτερεύουσα πηγή πληροφοριών της Μαλτέζας δημοσιογράφου. Δηλαδή της επιβεβαίωνε στοιχεία που είχε ήδη συλλέξει η δημοσιογράφος από δική της έρευνα. Η βασική πηγή της Δάφνης Καρουάνα Γκαλιζία παραμένει μέχρι σήμερα άγνωστη. Στις 16 Οκτωβρίου 2017 η δημοσιογράφος σκοτώθηκε όταν εξερράγη βόμβα στο αυτοκίνητό της. Συμφωνα με την έρευνά της η Pilatus Bank φέρεται να διευκόλυνε ύποπτες συναλλαγές της εταιρείας Ergant Inc. που ανήκε στη σύζυγο του πρωθυπουργού της Μάλτας, Τζόζεφ Μουσκάτ.

 

Η Εφίμοβα λέει στην «Κ» ότι το όνομά της διέρρευσε τον Μάιο του 2016. «Ένας δικαστής έδωσε το όνομά μου στον Τύπο. Μετά τα δημοσιεύματα της Καρουάνα πήγα να καταθέσω στη Δικαιοσύνη όλα όσα γνώριζα. Δεν μπήκα σε πρόγραμμα προστασίας μαρτύρων, ωστόσο ο δικαστής με διαβεβαίωσε ότι το όνομά μου θα έμενε κρυφό», λέει.

Αποφάσισε με τον Έλληνα σύζυγό της και τα δύο τους παιδιά να εγκαταλείψουν τη Μάλτα τον Ιούνιο του 2017. «Πήγαμε σε διάφορες χώρες πριν τελικά καταλήξουμε το Σεπτέμβριο στην Κρήτη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2018 at 12:50 PM, colt3003 said:

http://fileleftheros1966.blogspot.gr/2014/08/blog-post_18.html

 

 

Ιστορική ανασκόπηση με τα  όλα της. Για να μαθαίνουν οι νεότεροι, και να θυμηθούν οι παλαιοί.

 

Ας διαβαστούν τουλάχιστον και όσα λέει το ίδιο άτομο για την Ε.Ε.

 

Quote

Η δημιουργική λογιστική των κυβερνήσεων Σημίτη , ενέταξε τη χώρα σε μια Ένωση Νομισματική που το αντίστοιχο της δεν προσομοιάζει καθόλου με τις ΗΠΑ, αλλά πολύ  περισσότερο με την Σοβιετική Ένωση. Όλοι κάτω από την κυριαρχία ενός Διευθυντηρίου που σχεδιάζει την νομισματική πολιτική, ασκεί τη δική του εξωτερική, αμυντική οικονομική, νομοθετική πολιτική και κατευθύνει την αγροτική παραγωγή, εν αγνοία των κατά τα άλλα ευρωπαϊκών λαών. Κάτι σαν τη χώρα των Σοβιέτ που αντί να είναι οι εντολοδότες στην άσκηση της πολιτικής ,ήταν τραγικοί εντολοδόχοι των αποφάσεων της ολοκληρωτικής κεντρικής εξουσίας.  

Μα αυτοί που αντιτάχτηκαν στο έκτρωμα της νομισματικής ενοποίησης της Ευρώπης, ήταν οι έλληνες κομμουνιστές, θα πει κανείς. Όχι μόνο. Προς έκπληξη των περισσοτέρων ,ο νεοφιλελεύθερος και μισητός για τους περισσότερους έλληνες, Μίλτoν Φρήντμαν ήταν κατά της νομισματικής Ένωσης της Ευρώπης και προέβλεψε τα αδιέξοδα του εγχειρήματος. «Κατά τη γνώμη μου, το ευρώ θα αποτελέσει περισσότερο αιτία διαφωνιών μεταξύ των μελών της κοινότητας παρά αιτία συμφωνίας, και αργά ή γρήγορα θα καταρρεύσει». «Κοριέρε ντέλα Σέρα» (27/8/01) και  «Wall Street Journal» (20/06/97)
 Στο ίδιο μήκος κύματος και η νεοφιλελεύθερη και μισητή από όλους τους απανταχού σοσιαλιστές, Μάργκαρετ Θάτσερ, αντιστάθηκε μέχρι κεραίας στις πιέσεις του ομολόγου της Ζακ Ντελόρ για την Ευρώπη του ευρώ, με τρεις λέξεις:  ΝΟ, ΝΟ, ΝΟ.

 

Επειδή αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια, ένα πράγμα θα πω. Έγιναν πρόσφατα εκλογές στην Ιταλία και τα ευρωσκεπτικιστικά κόμματα πήραν πάνω από τις μισές ψήφους.

http://www.ert.gr/eidiseis/diethni/evropi/italia-eyroskeptikistes-kai-akrodexioi-zitoyn-entoli-schimatismoy-kyvernisis-video/

Λαός που δεν έχει την ζωώδη κοινή λογική να σκεφτεί γιατί συμβαίνουν τέτοια φαινόμενα σε αρκετά ανεπτυγμένα ευρωπαϊκά κράτη αξίζει ολοκαύτωμα. Ειδικά όταν φτάσαμε να χρωστούν τόσοι βάσει επίσημων στοιχείων της ΑΑΔΕ(προσωπικά έχω περίσσευμα), με διενέργεια σωρηδόν κατασχέσεων για χρεή προς τα ταμεία και τις εφορίες και στα αυτιά μας ακόμα αντηχούν οι χοντρομαλ.... περί λόμπι της δραχμής που θα μας φάει τις περιουσίες. 

Αν αληθεύουν βέβαια τα ευρήματα της έρευνας της MRB(τα ερωτήματα φαίνονται πολύ φτιαχτά) και δεν είναι απλά μια προσπάθεια νουθεσίας/σωφρονισμού/καλλιέργειας ενοχών προς εκείνους τους Έλληνες που βλέπουν να ισοπεδώνονται, τότε οφείλει να φτάσει ο Ερντογάν μέχρι την Πελλοπόνησο. Προσωπικά θεωρώ πιο αξιόπιστες έρευνες που δεν προορίζονται για εγχώρια κατανάλωση. Αν και τα ποσοστά ΝΔ και Σύριζα δείχνουν λαό που είτε δεν έχει καταλάβει τι συμβαίνει ή είναι απίστευτα φοβισμένος από την προπαγάνδα. Όπως και να 'χει μόνο μια καταστροφή θα τους συνετίσει.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Petrossortep said:

 

. Όπως και να 'χει μόνο μια καταστροφή θα τους συνετίσει.

 

 

βέεεεβαια !!! όπως ακριβώς μας ''συνέτισε''  4 αιώνες τουρκοκρατία. Και αν δεν γινόταν η ναυμαχία στο Ναβαρίνο -οι ξένοι δηλαδή-  (που προκλήθηκε απο τυχαίο γεγονός), μια χαρά θα μας πήγαινε το φέσι και η κελεμπία. 

Γελάνε και τα τσιμέντα , με τέτοια ιστορική γνώση. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.