Jump to content



Χρεοκοπία Ευρώπης - The Euroskepticism Thread - Ευρωσκεπτικισμός v0.1


sotiris

Η χειρότερη περίοδος διακυβέρνησης  

103 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

3 minutes ago, astrolabos said:

Άλλο να δανείζεις μια επιχείρηση και να τρέχεις μελέτη βιωσιμότητας πριν δανείσεις και άλλο να δανείζεις γύφτο σκηνίτη.

 

αλλά το ίδιο με το τελευταίο, είναι να δανείζεις μια επιχείρηση, με κίνδυνο μη αποπληρωμής 50-90%, και χωρίς εγγυήσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Άλλο να δανείζεις μια επιχείρηση και να τρέχεις μελέτη βιωσιμότητας πριν δανείσεις και άλλο να δανείζεις γύφτο σκηνίτη.

Τι επιχειρηση ομως; 

Το προβλημα δημιουργειται απο τις βυσματικου τυπου επιχειρησεις μεγαλου μεγεθους που θα παρουν το δανειο με ενα τηλεφωνο απο τον minister. 

 

Μην πας μακρια εδω ο αλλος εκλεισε μια συμφωνια με κολοσσο στο τομεα του και με το ονομα του κολοσσου του ανοιγαν τις πορτες να παιρνει οτι θελει εβαλε μεσα τις τραπεζες ρευστοποιησε και τα ακινητα πριν το κανονι και μην τον ειδατε. Δεν ειχε καμια σχεση με γυφτο σκηνιτη σε πληροφορω :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, GriGaS said:

Και να στο πω και αλλοιώς. Το 2015 δούλεψα ως ΠΕ Μηχανικός στον υπουργείο πολιτισμού για λίγους μήνες. Έπαιρνα 903 ευρώ καθαρά και οι αντίστοιχοι μόνιμοι έπαιρναν κάπου 1000 και κάτι. Ο συνταξιούχος μηχανικός μετά από όλες τις μειώσεις που έχουν γίνει παίρνει κάπου 1400 καθαρά και ξέρω περιπτώσεις συντάξεων χηρείας φορέων του δημοσίου που ξεπερνάνε τα 1000; Είναι λογικά αυτά τα πράγματα;

 

Προφανώς και είναι "εύκολο" να συμμαζευτούμε ως κράτος, απλά ο καθένας επιθυμεί το συμμάζεμα που επηρεάζει τους πάντες εκτός από τον εαυτό του.

 

Δεν είναι τόσο εύκολο να πεις θα κόψω σ' αυτόν που έπαιρνε 2κ και τώρα παίρνει 1400 και θα τον πάω 700. Γιατί αυτός μπορεί να είχε υπολογίσει στα 2κ και να είχε πάρει ένα πολύ ωραίο δάνειο των 200.000 - 300.000 (όσο ένα μέσο νεόδμητο σπίτι προ κρίσης) και να το αποπληρώνει σε 15 χρόνια (σύντομο διάστημα) με μια δόση των 1000 ευρώ το μήνα. 

Πρακτικά του παίρνεις το σπίτι. Επίσης, από αυτά τα 1400 στερείς χρήματα από την οικονομία. Θα μου πεις γιατί να παίρνει ο συνταξιούχος 1400 και ο νέος εργαζόμενος 903. Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο, και μάλιστα οι ανισότητες είχαν φτάσει πολύ πιο πάνω προ κρίσης, όταν εσύ θα ξεκινούσες με 700-1000 και υπήρχαν συντάξεις 2500+. Όταν ξεκίνησα το 2011 να δουλεύω στην Αγγλία με παχυλό funding με τον πατέρα μου που ήταν συνταξιούχος μηχανικός ΟΤΕ βγάζαμε πάνω κάτω τα ίδια κι εγώ έλιωνα κι αυτός καθότανε.

 

Βάλε όμως και τη χασούρα που έχουν οι συνταξιούχοι μηχανικοί από τη διάλυση του ΤΣΜΕΔΕ που δεν πληρώνει πλέον ιδιωτικά νοσοκομεία. Δηλαδή στο κράτος δικαίου, λες σε πολλούς 70+ πάνε κάνε ιδιωτική ασφάλιση αν θες να έχεις πρόσβαση σε ένα αξιοπρεπές σύστημα υγείας. Μόνο που στα 70+ δεν σε ασφαλίζει κανείς :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος astrolabos έγραψε:

Μαζέψου και λίγο

έχεις δίκιο, ανακαλώ και ζητώ συγνώμη από τους συμμετέχοντες στην συζήτηση για την παρεκτροπή μου

 

πριν 15 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Δεν ειναι γενικομπουρδολογιες ειναι αυτα που δεν ξερεις δεν καταλαβαινεις και δεν δεχεσαι γιατι εισαι μηχανικος και δεν εχεις σχεση με μπιζνες. 

Θα μπορούσες να μας πεις ποια είναι η δικιά σου σχέση με τις "μπιζνες";

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

Θα μπορούσες να μας πεις ποια είναι η δικιά σου σχέση με τις "μπιζνες";

 

 

 

Φαρμακα, ενεργεια(φυσικο αεριο, αιολικα παρκα) τουριστικες επιχειρησεις (ξενοδοχεια, σκαφη αναψυχης) μη συστημικες τραπεζες, κινηματογραφος (φινος φιλμς), εστιαση, λατομεια... αυτος ειμαι εγω και ο κυκλος μου, αλλοι της οικογενειας αλλοι φιλοι. Οχι υπαλληλοι αφεντικα και δεν το λεω για να μειωσω τους υπαλληλους αλλα για να μην λες οτι "εχω ενα φιλο που δουλευει εκει και μου ειπε αυτο".

 

Με τα λατομεια ειχαμε βγει για φαγητο τις προαλλες και σε μια συζητηση με "γενικες μπουρδολογιες" μας ελεγε για πριν 5-6 χρονια που ειχε προκυψει θεμα και ηθελαν να το κλεισουν και τον αναγκασαν να φερνει υλικα απο αλλο νομο... με φορτηγα... αν ειναι δυνατον... αλλα εσυ βλεπεις οτι δεν χρειαζονται χρηματα για να διορθωθει το κρατος. Το ελλειμα δισεκατομυριων του ΟΣΕ θα το πληρωνες με καραμελες και το δικτυο θα το εφτιαχνες με καποιο μαγικο τροπο χωρις λεφτα.

Η παρουσια του ΟΣΕ στην πελλοπονησο ειναι απο πατρα κεντρο μεχρι Αγιο βασιλη 15 χιλιομετρα περιπου και απο κιατο μεχρι κορινθο. 

 

Εκτος απο τις απολυσεις στο δημοσιο τι αλλο εχεις διαβασει στο ιντερνετ οτι χρειαζετε? Να καταργησουμε τις αδειες απο τους ταριφες και να μπει ο κοσμος που περιμενει στην ουρα με το τιμονι στο χερι να κονομισει ε? Η μηπως να βαλουμε τα depon στο supermarket που αυτου του ειδους τα φαρμακα ειναι μονο εσοδο ενος φαρμακειου γιατι τα αλλα δεν πληρωνει κανεις? 

Πες μας την αποψη σου.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να έχεις ρυθμισμένα κομμάτια αγοράς σε ελεύθερη αγορά. Τα αφήνεις όλα ελεύθερα και η αγορά θα ρυθμιστεί μόνη της. Οι άδειες σε επαγγελματικούς κλάδους είναι κατάλοιπα της χούντας και παλαιοτέρων κυβερνητικών σχημάτων και δεν έχουν πλέον θέση πουθενά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Δεν μπορείς να έχεις ρυθμισμένα κομμάτια αγοράς σε ελεύθερη αγορά. Τα αφήνεις όλα ελεύθερα και η αγορά θα ρυθμιστεί μόνη της. Οι άδειες σε επαγγελματικούς κλάδους είναι κατάλοιπα της χούντας και παλαιοτέρων κυβερνητικών σχημάτων και δεν έχουν πλέον θέση πουθενά.

Μαζι σου αλλα μην ακουω παπαντζες οτι αυτο αυτο ειναι το προβλημα που εχει χαθει η μπαλα και οτι αν γινει κονομισαμε... Για τα φαρμακα ειμαι καθετος, δεν πρεπει να μπουν σε κανενα supermarket μεχρι το κρατος να πληρωσει τα 9 δις που μας χρωσταει και μετα να ειναι σε θεση να πληρωνει τουλαχιστον εντος 30 ημερων. Αν γινει αυτο ας τα βαλει οπου θελει, τα καλλυντικα γιαυτο ηρθαν και στα φαρμακια, καπως πρεπει να ισοφαριστει η χασουρα απο τα συνταγογραφουμενα που δεν τα πληρωνει κανεις βεβαια δεν καλυπτεται με τπτ αλλα κατι πρεπει να γινει.

Link to comment
Share on other sites

Όλα ελεύθερα εκτός από τις τράπεζες.

Μια ωραία ιδέα: Μαζεύεται από 5 -10 χιλ η ΔΟ και ανοίγετε τράπεζα που δανείζει για αναβάθμιση ή απόκτηση ΗΥ μόνο.

Πήγαινε βγάλε άδεια…

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Όλα ελεύθερα εκτός από τις τράπεζες.

Μια ωραία ιδέα: Μαζεύεται από 5 -10 χιλ η ΔΟ και ανοίγετε τράπεζα που δανείζει για αναβάθμιση ή απόκτηση ΗΥ μόνο.

Πήγαινε βγάλε άδεια…

Τι σε εμποδιζει; Σιγουρα θα ηταν πιο ευκολο χωρις και πιο τις μοδας αλλα τι σε εμποδιζει; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Τι σε εμποδιζει; Σιγουρα θα ηταν πιο ευκολο χωρις και πιο τις μοδας αλλα τι σε εμποδιζει; 

Εκτός του ότι έχει πλαφόν μίνιμουμ χρημάτων, πρέπει να πεισθούν… ο  Στουρνάρας και ο Δραγασάκης  ; )

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Φαρμακαενεργεια (φυσικο αεριο, αιολικα παρκα) τουριστικες επιχειρησεις (ξενοδοχεια, σκαφη αναψυχης) μη συστημικες τραπεζες, κινηματογραφος (φινος φιλμς), εστιαση, λατομεια... αυτος ειμαι εγω και ο κυκλος μου, αλλοι της οικογενειας αλλοι φιλοι. Οχι υπαλληλοι αφεντικα και δεν το λεω για να μειωσω τους υπαλληλους αλλα για να μην λες οτι "εχω ενα φιλο που δουλευει εκει και μου ειπε αυτο".

Δεν θα απαντήσω σε αυτό, γιατί το μόνο που μου βγαίνει είναι να σε ειρωνευτώ... Εκτός και εάν είσαι μία μίξη Soros, Branson και Σαββίδη, οπότε τι θες και ασχολείσαι με εμάς...

 

πριν 23 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Με τα λατομεια ειχαμε βγει για φαγητο τις προαλλες και σε μια συζητηση με "γενικες μπουρδολογιες" μας ελεγε για πριν 5-6 χρονια που ειχε προκυψει θεμα και ηθελαν να το κλεισουν και τον αναγκασαν να φερνει υλικα απο αλλο νομο... με φορτηγα... αν ειναι δυνατον... αλλα εσυ βλεπεις οτι δεν χρειαζονται χρηματα για να διορθωθει το κρατος. Το ελλειμα δισεκατομυριων του ΟΣΕ θα το πληρωνες με καραμελες και το δικτυο θα το εφτιαχνες με καποιο μαγικο τροπο χωρις λεφτα.

Η παρουσια του ΟΣΕ στην πελλοπονησο ειναι απο πατρα κεντρο μεχρι Αγιο βασιλη 15 χιλιομετρα περιπου και απο κιατο μεχρι κορινθο. 

Άμα αρχίσουμε ιστορίες πριν το 2010 δεν θα τελειώσουμε ποτέ. Για τον ΟΣΕ έχω την ίδια άποψη που έχω για ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΛΤΑ κλπ. Εδώ και χρόνια άντρο συνδικαλιστών με μισθούς, επιδόματα και παροχές που δεν ανταποκρίνονταν στην εργασία τους. Χρειάζεται σοβαρό ξεσκαρτάρισμα και επανεξέταση της βιωσιμότητάς του. Για το θέμα των εμπορικών μεταφορών μέσω ΟΣΕ, ομολογώ πως δεν ξέρω ακριβώς τι συμβαίνει αυτή τη στιγμή στο θέμα της σύνδεσης του Πειραιά με τη βόρεια Ευρώπη.

 

πριν 29 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Εκτος απο τις απολυσεις στο δημοσιο τι αλλο εχεις διαβασει στο ιντερνετ οτι χρειαζετε? Να καταργησουμε τις αδειες απο τους ταριφες και να μπει ο κοσμος που περιμενει στην ουρα με το τιμονι στο χερι να κονομισει ε? Η μηπως να βαλουμε τα depon στο supermarket που αυτου του ειδους τα φαρμακα ειναι μονο εσοδο ενος φαρμακειου γιατι τα αλλα δεν πληρωνει κανεις? 

πριν 5 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Για τα φαρμακα ειμαι καθετος, δεν πρεπει να μπουν σε κανενα supermarket μεχρι το κρατος να πληρωσει τα 9 δις που μας χρωσταει και μετα να ειναι σε θεση να πληρωνει τουλαχιστον εντος 30 ημερων. Αν γινει αυτο ας τα βαλει οπου θελει, τα καλλυντικα γιαυτο ηρθαν και στα φαρμακια, καπως πρεπει να ισοφαριστει η χασουρα απο τα συνταγογραφουμενα που δεν τα πληρωνει κανεις βεβαια δεν καλυπτεται με τπτ αλλα κατι πρεπει να γινει.

 

Για τα "κλειστά" επαγγέλματα η άποψή μου είναι 100% όποιος μπορεί ας το κάνει. Δεν καταλαβαίνω τι διαφορετικό έχει ο ταξιτζής από τον υδραυλικό και τον ηλεκτρολόγο. Όσο για τα φαρμακεία, είμαι αντίθετος στην πώληση των ΜΗ.ΣΥ.ΦΑ εκτός φαρμακείου γιατί μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού είναι είτε ηλίθιο είτε δεν έχει την παιδεία να διαβάσει τις οδηγίες ακόμα και του πιο απλού φαρμάκου πριν το πάρει ή το δώσει στο παιδί του (χαρακτηριστικό παράδειγμα η αντένδειξη nurofen και λοιπών στην ανεμοβλογιά). Αλλά για τα καλλυντικά είσαι λάθος, κυρίως γιατί ξεφτιλίζεται η επιστήμη του φαρμακοποιού.. Εάν θέλετε να απαιτείτε να έχετε ιδιαίτερη αντιμετώπιση, καλό είναι να διατηρείτε ένα επίπεδο σαν επιστήμονες και να μην βλέπω στα φαρμακεία κολλαγόνα, ηλεκτρονικά τσιγάρα, ομοιοπαθητικές μπούρδες και παντόφλες. Υπάρχουν και τα Hondos ξέρεις. Άσε που οι φαρμακοποιοί έχουν γίνει ξεφτίλες πλέον πουλώντας τα διάφορα παραφαρμακευτικά προϊόντα 30-40% κάτω μέσω internet (κόβοντας πάντα απόδειξη), ενώ για αγορά εντός του φαρμακείου άντε να κόψουν ένα 10-20% (τις περισσότερες φορές μαύρα).

 

Επίσης δεν είδα ποτέ κάποιον φαρμακοποιό να διαμαρτύρεται για την εφεύρεση της ασφαλιστικής τιμής. Πχ για ένα augmentin το οποίο κάνει 4 ευρώ, κάποτε πλήρωνα 1 ευρώ συμμετοχή και υπόλοιπα 3 τα έπαιρνε ο φαρμακοποιός από το ταμείο μου. Τώρα πληρώνω περίπου 2.5 ευρώ και μένει 1.5 να εισπραχθεί από το ταμείο. Γιατί δεν διαμαρτύρεστε για αυτό; Μήπως επειδή σας βολεύει;

 

πριν 49 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Πες μας την αποψη σου.

Την έχω πει πολλές φορές. Σταθερό φορολογικό για τουλάχιστον μία 5ετία με φυσιολογικούς συντελεστές ΙΔΙΟΥΣ για όλους, και σοβαρό κίνητρο για μάζεμα αποδείξεων χωρίς όμως τις υπερβολές του 2010. Όσο αφορά τους Δ.Υ. εφαρμογή ενιαίου μισθολογίου για ολους και εκλογίκευση των επιδομάτων. Και τέλος σοβαρή εφαρμογή περιουσιολογίου και έλεγχος τι μπαίνει και τι βγαίνει σε τραπεζικούς λογαριασμούς (π.χ. χειρουργοί του ΕΣΥ με καθημερινά τετραψήφια φακελάκια που έχουν μετατραπεί σε βίλες πισίνες κλπ). Αυτά θα ήταν μία καλή αρχή για να ξαναγίνουμε κράτος....

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, astrolabos said:

Τα αφήνεις όλα ελεύθερα και η αγορά θα ρυθμιστεί μόνη της.

Είναι άλλο θέμα τα εμπόδια στην ίδρυση μιας επιχείρησης (όπως οι περιορισμένες άδειες, που προφανώς η χρησιμότητά τους έχει εκλείψει) κι άλλο η υποτιθέμενη αυτορύθμιση της αγοράς, που αποδεδειγμένα δε δουλεύει ούτε στις πιο "ελεύθερες" οικονομίες. Είναι αστείο το τωρινό σύστημα που επιτρέπει στον Μαρινόπουλο να μην εκδίδει ισολογισμούς μέχρι να βαρέσει κανόνι ή αντίστοιχα σε μεγαλύτερη κλίμακα στη Lehman Brothers να εμφανίζεται εύρωστη μέχρι να εξαχνωθεί οικονομικά σε μια μέρα.

 

4 minutes ago, fatalara said:

Για τα φαρμακα ειμαι καθετος, δεν πρεπει να μπουν σε κανενα supermarket μεχρι το κρατος να πληρωσει τα 9 δις που μας χρωσταει και μετα να ειναι σε θεση να πληρωνει τουλαχιστον εντος 30 ημερων.

Αυτά που χρωστάει, πώς μαζεύτηκαν; Χρεώνοντας τα φάρμακα σε κανονικές τιμές και με βάση τις πραγματικές ανάγκες ή πετώντας τα μέσα σε πηγάδια και έχοντας τα βιβλιάρια ασθενών αγκαζέ; Τα κυκλώματα που έχουν αφαιμάξει το ασφαλιστικό σύστημα τόσα χρόνια δεν έχουν μέσα φαρμακοποιούς, μόνο γιατρούς και ψεύτικους ασθενείς;

 

Είναι υποκρισία να διαμαρτύρονται ως άμοιροι ευθύνης επιχειρηματικοί κλάδοι όπως οι κατασκευαστικές, οι προμηθευτές νοσοκομείων και άλλοι, που τα περασμένα χρόνια είχαν κρεμασμένο στο λαιμό τους το κλειδί για το θησαυροφυλάκιο. Απλά η κατάσταση εμφανιζόταν βιώσιμη με συνεχή δανεισμό και εξυπηρετούσε τους πάντες μέχρι να ξεσπάσει η κρίση.

 

Το Δημόσιο δεν έφτασε επί Καραμανλή το 2009 το έλλειμμα στα 36 δις εν μέσω ύφεσης 3% πληρώνοντας μισθούς, με ρουσφέτια δισεκατομμυρίων σε ημέτερους "επιχειρηματίες" το κατάφερε.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

http://www.protothema.gr/greece/article/591393/sudagmatiko-kai-sumfono-me-tin-esda-to-haratsi-tis-dei/

 

Παράθεση

Τώρα, η  Ολομέλεια του Αρείου Πάγου με την υπ΄ αρθμ. 7/2016 απόφασή της έκρινε ότι το χαράτσι είναι φόρος με προσωρινό χαρακτήρα και επιβλήθηκε για σοβαρούς δημοσιονομικούς λόγους (έλλειμμα) και για το λόγο αυτό κρίθηκε ότι είναι σύμφωνο με το Σύνταγμα

Θυμάστε τι έγραφα προχθές περί δικαιοσύνης ε; Συνταγματικό το ΕΕΤΗΔΕ γιατί ήταν προσωρινό. Το ότι αντικαταστάθηκε από άλλο φόρο με μεγαλύτερα έσοδα για το δημόσιο προφανώς δεν λέει κάτι για την προσωρινότητά του...

 

 

Link to comment
Share on other sites

@GriGaS 

Τι να ειρωνευτεις? Την εισαγωγικη? Τα 3 ξενοδοχεια και την εταιρια ενοικιασης σκαφων?  Το οτι ολη η ελλαδα εμαθε τι ειναι ο κινηματρογραφος η τηλεοραση και το ραδιοφωνο απο την οικογενεια μου? Το οτι θα ημασταν ο μεγαλυτερος επενδυτης στις ανανεωσιμες πηγες ενεργειας, με αιολικα παρκα σε ολη την ελλαδα αν δεν παταγε φρενο η ΕΕ με τον γιωργακη? 

 

Ειρωνεψου ελευθερα... αν νομιζεις οτι αυτο πρεπει να κανεις.

 

@acct

Αυτο ειναι θεμα του κρατους οχι δικο μου. Οταν ερχοταν διαγωνισμος για αναλωσιμα στα νοσοκομια π.χ. ηταν για τα ματια του κοσμου. Αγοραζαν κατι απο εσενα για ξεκαρφωμα και τα αλλα πηγαιναν στον κουμπαρο που χρεωνε 1500 ευρω τη λαμπα του τομογραφου ενω εχει 70. Μην μου λες λοιπον οτι φταιω εγω και ενα σωρο αλλοι που μας χρωστανε επειδη πληρωναν τον κουμπαρο. Πελατης με φαρμακειο 2ετιας που εσκασε ενα καρο λεφτα για αδεια (ειπαμε πρεπει να φυγει αυτο) δεν μπορει να εχει ακαλυπτες επιταγες εδω και ενα χρονο 40-50-60 χιλιαδων ευρω γιατι χρωσταει το κρατος και να του λες απο πανω θα σου παρω τα deponakia που βγαζει το χαρτζιλικι σου να τα βαλω στο μαρινοπουλο. 

 

Τελος παντων δεν ξερω γιατι η κουβεντα πηγε εκει. Αυτο που ηθελα εγω να πω και γιαυτο ξεκινησα να λεω κατι ειναι οτι βαση της εμπειριας της δικης μου και του περιβαλοντος μου εγω στη θεση σας δεν θα περιμενα τιποτα απο την ΕΕ. Το να πιστευετε οτι η ΕΕ δουλευει για το συμφερον σας ειναι αστειο και το οτι εχει πει καποια πραγματα που ετσι και αλλιως γνωριζαμε οτι πρεπει να αλλαξουν γιατι τα βλεπαμε, τουλαχιστον εμεις, δεν αλλαζει το παραπανω γεγονος. 

Η ιδεα της ευρωπαικης ενωσης ετσι οπως την τσαπουρνανε τα μεσα εχει πεθανει εδω και καιρο ειτε σας αρεσει ειτε οχι.  Μονο οικονομικα ειναι τα οφελη και αυτα μονο για τους μεγαλους παιχτες. 

 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον όλα τα επιχειρήματα και κάθε ημέρα με προβληματίζουν απόψεις τεκμηριωμένες εκατέρωθεν.

 

Κατά την προσωπική μου άποψη, η Αγγλία μπορεί πράγματι να τα καταφέρει εκτός, γιατί έχει ισχυρή οικονομία, παράγει και... έχει το ΔΙΚΟ της νόμισμα. Της εύχομαι ολόψυχα να τα καταφέρει!

Η απορία μου είναι η εξής: αν ήθελε ποτέ η Αγγλία πράγματι να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στην Ευρώπη. Μου είναι αδύνατο να πιστέψω ότι δεν μπορούσε. Μήπως δεν προσπάθησε επαρκώς, δεν την ενδιέφερε, για ποιούς λόγους όμως; Αν τους ενοχλούσαν οι πολιτικές της ΕΕ, γιατί δεν έκαναν κάτι για αυτό, ως μεγάλη και υπολογίσιμη χώρα;

Τι ακριβώς θα έχανε αν οι γερμανο(γάλλοι) είχαν κάποιον να υπολογίζουν χωρίς να θεωρούν εαυτόν ως οι μόνοι αρχηγοί;

 

Για την Ελλάδα: ακριβώς το αντίθετο. Θεωρώ ότι δεν έχει πιθανότητα επιβίωσης εκτός Ε.Ε., αλλά και συγχρόνως, εντός Ε.Ε. είμαστε νεκροζώντανοι χωρίς να ελέγχουμε απολύτως τίποτα στα όσα μας αφορούν.

Δεν ισχυρίζομαι ότι για όλα φταίει η Ε.Ε(μας πρόσφερε και προσφέρει πάρα πολλά, εμείς δεν τα εκμεταλλευθήκαμε)., φυσικά, το κακό μας το κεφάλι φταίει για την κατάντια μας. Για να επιβίωνε η Ελλάδα εκτός(τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο), θα έπρεπε να γίνουν τέτοιες αλλαγές(στην αντίληψη - νοοτροπία πολιτών και πολιτικών) που πιθανότερο να ανατείλει ο ήλιος από τη Δύση.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και γω παρακολουθω με ενδιαφερον και ταυτοχρονα ζηλευω λιγο τα 3 ξενοδοχεια του fatalara και την εταιρια με τα σκαφη. θα προσπαθησω να τον περασω στο assetto μπας και ερθουμε στα ισα :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος fuz10n έγραψε:

και γω παρακολουθω με ενδιαφερον και ταυτοχρονα ζηλευω λιγο τα 3 ξενοδοχεια του fatalara και την εταιρια με τα σκαφη. θα προσπαθησω να τον περασω στο assetto μπας και ερθουμε στα ισα :D

Μην ζηλευεις τπτ περισσοτερο τρεχουμε σαν μουρλοι αυτον τον καιρο παρα κερδιζουμε κατι. Παντου υπαρχουν υπερ και κατα, εσυ θα ηθελες αυτα εγω θα ηθελα να εχω μια δουλεια να μου δινει 3 χιλιαρικα και μετα τις 5 να μην χτυπαει το τηλεφωνο, να μην ξυπναω με αγχος κλπ.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

να μου δινει 3 χιλιαρικα

Αυτό φαντάζομαι όλοι θα το ήθελαν αλλά νομίζω πως πάει πακέτο με το "να χτυπάει όλη μέρα το τηλέφωνο και να ξυπνάω με άγχος". Αν βολευόσουν με το 1/3 και λιγότερα (1/6 ιδανικά), κάτι θα μπορούσε να γίνει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.