Jump to content



Χτίσιμο gaming pc μπατζετ 2000 ευρώ


ntritzt

Recommended Posts

πριν 16 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Ερμ συγγνωμη αλλα για 144 hz οθονη οτιδηποτε κατω απο 980ti η 1080 (η οπως θα λεγεται) θεωρω οτι ειναι ακυρο. Εγω που εδωσα την 980ti και ειμαι τωρα με μια 970 σε βαρια παιχνιδια ουτε 60 fps δεν πιανει! LOL Αρα η πας σε 60αρα οθονη και παιρνεις 970 η πας σε 144 και θες ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 980ti...Για μενα ουτε η συγκεκριμενη πιανει τα fps που θα επρεπε για να παιζουν ολα κομπλε...

 

:p

δηλαδη εγω που αναγκαστηκα να κανω downgrade απο 660 σε  480 για καποιο χρονικο διαστημα, επρεπε να πουλαγα  την οθονη και να επαιρνα μια φτηνη στα 60hz  ?

 

με λενε Γρηγορη, εχω παιξει  DOOM 3 στα 120hz 62fps και ειμαι καλα :hehe: 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

γιατι   ειναι προβατα :p 

 

120hz LCDs εχουμε απο το 2009, αν περιμενα g-sync και τα ρεστα για να σουταρω την F900P ζητω που καηκαμε. 

 

ΥΓ : το αποτελεσμα δεν το ελεγες κακο απλα δεν ητανε και το "βελτιστο"  

 

βελτιστο  αν ρωτας εμενα ειναι   framerate = τα hz της οθονης x2,  πολλα ελαφρια games τα τρεχω στα 250fps και το ευχαριστιεμαι μια χαρα 

 

o TS δεν αναφερει τι παιχνιδια θα παιζει, αντικειμενικα παντα, τα 120hz+ ειναι must για οποιον παιζει FPS εστω και single player ( λες και ενα  misery στο CoP μπορει να το βγαλει ο καθενας lol ) 

 

επισης ξαναλεω για 20η φορα πως με τοσο υψηλο refresh rate το tearring ειναι ελαχιστο οποτε δεν χρειαζεσαι κανενος ειδους sync

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω εχω με gsync οθονη. Αρα δηλαδη θελεις να μου πεις οτι το κηνυγι που εχει ξεκινησει ολο τον τελευταιο καιρο με τις οθονες/καρτες δεν εχει καν νοημα? Να βαλουμε δηλαδη 165αρα οθονη ας πουμε με μια 960 και θα εχουμε το ιδιο αποτελεσμα με καποιον αλλο που εχει μια 980ti? Ουτε input lag ουτε τιποτα διαφορετικο στην κινηση? Και ολα αυτα με vsync on η off?

Link to comment
Share on other sites

Τα hertz της οθονης ειναι καλο να ειναι πολλα οχι μονο για να τα γεμιζεις με fps αλλα για να αποφυγεις tearing κλπ. Ειναι ενα εξυπνο τρικ που μολις το συνηθισεις και το προσαρμοσεις στο συστημα σου θα δεις οτι, ναι, καθε sync technology ειναι τσαμπα λεφτα. Και το αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να δωσεις πολλα fps ακομα και σε οθονη με λιγα hertz και παλι εξαφανιζονται tearing stuttering κλπ. 

 

Απο δοκιμες δικες μου στο συστημα μου εχω καταληξει στον εξης  συνδυασμο: Frame cap @100fps στα 60Hz 

Τα παιχνιδια που το εφαρμοζω ειναι Cod Advanced Warfare, Cod Black Ops 3, Star Wars Battlefront, Battlefield 4, Titanfall.

 

Σαν επιδοσεις παιξιματος ας πουμε οτι ο μεσος ορος μου στο team deathmatch ειναι χοντρικα τα 20kills με χοντρικα 15 deaths. 

Δεν πιστευω να μου πει καποιος οτι με 144hz με gsync και δεν ξερω κι εγω τι αλλο θα γινω καλυτερος και θα επιτυγχανω μεγαλυτερα σκορ.. Δεν θελω να πιστευω οτι υπαρχουν νοημονες ανθρωποι που να εχουν πειστει τοσο πολυ απο το marketing..

 

Σε γενικες γραμμες συμφωνω με τον @GruntGR 

Θα συμφωνησω επισης με αυτους που θα υποστηριξουν οτι στα πολλα hertz και με τουμπανο καρτα μπορεις να εχεις ενα πιο ομορφο οπτικο αποτελεσμα γιατι ουσιαστικα μπορεις να χρησιμοποιεις υψηλες ρυθμισεις και smooth ροη fps αλλα μεχρι εκει.  Τα παιχνιδια μπορεις να τα απολαυσεις το ιδιο και με πολυ πολυ λιγοτερα.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, giorgos2187 said:

Τα hertz της οθονης ειναι καλο να ειναι πολλα οχι μονο για να τα γεμιζεις με fps αλλα για να αποφυγεις tearing κλπ. Ειναι ενα εξυπνο τρικ που μολις το συνηθισεις και το προσαρμοσεις στο συστημα σου θα δεις οτι, ναι, καθε sync technology ειναι τσαμπα λεφτα. Και το αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να δωσεις πολλα fps ακομα και σε οθονη με λιγα hertz και παλι εξαφανιζονται tearing stuttering κλπ. 

 

Απο δοκιμες δικες μου στο συστημα μου εχω καταληξει στον εξης  συνδυασμο: Frame cap @100fps στα 60Hz 

Τα παιχνιδια που το εφαρμοζω ειναι Cod Advanced Warfare, Cod Black Ops 3, Star Wars Battlefront, Battlefield 4, Titanfall.

 

Σαν επιδοσεις παιξιματος ας πουμε οτι ο μεσος ορος μου στο team deathmatch ειναι χοντρικα τα 20kills με χοντρικα 15 deaths. 

Δεν πιστευω να μου πει καποιος οτι με 144hz με gsync και δεν ξερω κι εγω τι αλλο θα γινω καλυτερος και θα επιτυγχανω μεγαλυτερα σκορ.. Δεν θελω να πιστευω οτι υπαρχουν νοημονες ανθρωποι που να εχουν πειστει τοσο πολυ απο το marketing..

 

Σε γενικες γραμμες συμφωνω με τον @GruntGR 

Θα συμφωνησω επισης με αυτους που θα υποστηριξουν οτι στα πολλα hertz και με τουμπανο καρτα μπορεις να εχεις ενα πιο ομορφο οπτικο αποτελεσμα γιατι ουσιαστικα μπορεις να χρησιμοποιεις υψηλες ρυθμισεις και smooth ροη fps αλλα μεχρι εκει.  Τα παιχνιδια μπορεις να τα απολαυσεις το ιδιο και με πολυ πολυ λιγοτερα.

Δεν ειπα ποτε οτι γινεται καποιος καλυτερος παιχτης αν εχει ολα αυτα. Αλλα οτι το οπτικο αποτελεσμα ειναι καλυτερο/ομορφοτερο/ομαλοτερο. Οπως προειπα και σε προηγουμενα ποστς: Δεν λεω οτι ειναι αυτοσκοπος αλλα αν καποιος δωσει τοσα λεφτα και παρει πανω απο 120αρα οθονη ειναι ακυρο να την συνδυασει με μετρια προς καλη καρτα (970) αλλα θελει τοπ για να εχει το ενδεδειγμενο αποτελεσμα. Εννοειται και εγω τωρα με την 970 που εχω προς το παρον καλυπτομαι. Απλα συνηθως βαζω hz cap στα 60 τωρα σε παιχνιδια τυπου Witcher3/AC Syndicate/GTAV που ετσι και αλλιως δεν περνανε τα 60 fps με την καρτα αυτη. Σε αλλα το αφηνω full 144.

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ο ανθρωπος ενα pc build ζητησε και το κανατε ανατολικο ζητημα για τα Hertz της οθονης. Μονο εγω τα βλεπω ανουσια ολα αυτα; Ουτε μας λεει τι gaming θα κανει , αν θα παιζει competitive multi να θελει 500fps και τζισυνκοφρησυνκ και αρχισαμε :hehe: 

Ας το σκεφτει και ας πραξει οπως θελει για το θεμα οθονη. Βασει του μπατζετ του 300-350€ μπορει να τα διαθεσει για το μονιτορ , οποτε ας τα ζυγισει και ας δει τι προτιμαει :) 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.