Jump to content



Αναγκαστική αγορά MB.RAM.GPU


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος Darap21 έγραψε:

Οκ θα πάω στον 6700Κ τότε...θα ενημερώσω...:)

Στάλθηκε από το SM-A700F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διαφορα δεν θα δεις σε παιχνιδια με τον 6700Κ.  Ουτε ξεκλειδωτο επεξεργαστη χρειαζεσαι.... και με τον 6500 μια χαρα θα εισαι..  και την διαφορα την δινεις για ssd.

 

On 3/5/2016 at 4:28 ΜΜ, το μέλος ripmachine έγραψε:

Bump! Υπάρχει κάποιος τρόπος σύνδεσης ώστε να μην πάει για πέταμα ο δίσκος, ακόμα και αν είναι να γίνει εσωτερικός..

 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω και κάτι παραπάνω...Κάνω και photoshop και επεξεργασία βίντεο ερασιτεχνικά..Κάτι άλλο που θέλω να μάθω...Επειδή θα πάω Ιταλία παίζει εκεί να είναι ποιο φθηνά?

Στάλθηκε από το SM-A700F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδιά...Τα λεφτά τα έχω κ είμαι έτοιμος για την παραγγελία...Στο eshop βρήκα αυτήν την msi MB σε έκπτωση..μήπως αξίζει πιο πολύ από την asrock?Έχει και USB 3.1 54af92e90b4d6262b5092d73ec8414e6.jpg

Στάλθηκε από το SM-A700F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει και η λύση του ι5 6400 με μητρική που διαθέτει εξωτερικό ρολόι για κλοκάρισμα μέσω του bclk. Είναι όλα τα μοντέλα asrock με hyper bclk engine. Asrock hyper γουγλάρεις.

 

Το έχω σκεφτεί και για μένα και θα'θελα όποιος γνωρίζει να μας ενημερώσει τί παίζει σήμερα με αυτή την τεχνολογία. Δεν φαίνεται να κλειδώνει εύκολα από τη μεριά της ίντελ γιατί είναι λύση σε επιπεδό hw και επηρεάζει μόνο το ρολόι της cpu.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ξεθάβω παλιά τόπικ. Ξέρουμε αν υπάρχει τρόπος μέσα από τα windows να μπλοκάρεις το oc μέσω BCLK αν κάποιος έχει το παλιό-ξεκλείδωτο bios, ή δεν υπάρχει κανένας σοφτγουερικός περιορισμός; Γιατί  αν δεν υπάρχει τέτοιος φραγμός η λύση που λέω είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα...Λοιπόν παιδιά ακόμα δεν έχω κάνει αγορά... Είχα μείνει από δουλειά και τα παράτησα όλα... Τώρα που ξανά δουλεύω πρέπει να στήσω το pc.. Θα ήμουν ευγνώμων αν με ξανά βοηθουσατε...!!! Υπάρχει κάτι νέο η να αγοράσω αυτά που μου έχετε πει???

Στάλθηκε από το Vienna μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Mobo  ----> http://www.skroutz.gr/s/7411884/Asrock-Fatal1ty-Z170-Gaming-K4.html ή 

 http://www.skroutz.gr/s/7357059/Asrock-Z170-Extreme4.html

 

Ram ----> http://www.skroutz.gr/s/7536392/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-2800MHz-F4-2800C15D-16GVR.html ή 

σε χαμηλοτερη συχνοτητα http://www.skroutz.gr/s/7380435/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-2400MHz-F4-2400C15D-16GVR.html (και 25€ λιγοτερα)

 

 

Ram+Mobo = 150+100 (στο περιπου) = 250.

 

CPU ----> http://www.skroutz.gr/s/7289835/Intel-Core-i5-6600K-Box.html 

ΜΟΝΟ αν χρειαζεσαι οπωσδηποτε τον i7 (και δε σε πιασει κανα μικροβιο να αλλαξεις σε κανα 6μηνο), τοτε πας εδω (η διαφορα των χρηματων καλυπτεται αν παρεις την Asrock z170 K4 μητρικη , οπου κανει περιπου 130+100 οι μνημες, και το παραπανω 20ρικο στον επεξεργαστη - εκτος και αν πας στις λιγο φτηνοτερες μνημες).

 

Για τους επεξεργαστες, θα χρειαστεις και ψυκτρα , να το εχεις υπ'οψιν. Νομιζω εχεις την Noctua nhd15 , ετσι δεν ειναι; Αν ναι , σουπερ. Αν οχι , εχε στο νου καμμια εκει κοντα στο 50ρικο (ισως πρεπει να παρεις τον 6600Κ για να μειωσεις το budget λοιπον αν δεν εχεις ψυκτρα).

 

Αν δε σε νοιαζει ο θορυβος , μπορεις να πας και προς τα εδω

 

ΥΓ: Για τις ψυκτρες το λεω ΜΟΝΟ αν δεν εχεις ακομη την nh-d15 της υπογραφης σου. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Αν πάρω τον 6600Κ θα με κρατήσει 1-2 χρόνια η θα χρειαστεί αλλαγή?Την ψυχτρα την έδωσα γτι χρειαζόμουν λεφτά..Για αρχή θα πάρω αυτά και μετά όταν μπορώ θα πάρω μια καλή ψυχτρα...

Στάλθηκε από το Vienna μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε γινεται για αρχη να παρεις αυτα και μετα μια καλη ψυκτρα, γιατι δε συνοδευονται απο στοκ ψυκτρα οι επεξεργαστες αυτοι. Οποτε θα πας στον 6600Κ ΣΥΝ ψυκτρα ( αν καποιος γνωριζει αν προσθεσαν στοκ ψυκτρα ας πει - απ'οσο ξερω δε περιλαμβανει), και μια χαρα θα βγαλει παραπανω απο 1-2 χρονια. Εξαρταται παντα απο το τι ζητας βεβαια.

Αν ζητας λιγο ταχυτερη επεξεργασια βιντεο κλπ , θες i7, αλλα αν το κανεις ερασιτεχνικα, εσυ αποφασιζεις αν αξιζουν τα +100 και βαλε €υρώ για τετοια αγορά. 

Θεωρητικα παντα ενας i7 ειναι πιο "future proof" , ομως δυστυχως καθε τοσο θα θελεις κατι καινουριο. Το θεμα ειναι στο νου σου να μη μπαινουν διαολια :) 

 

Για μενα μια χαρα θα ειναι 6600Κ + Ζ170 + μια καλη αεροψυκτρα ή ΑΙΟ = Καλος συνδιασμος και OC εκει που θα χρειαστει ;) 

+ τις g.skill που κατ'εμε ειναι εγγυηση. 

Οσον αφορα το gaming, εχεις ακομη την r9 290? 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω αυτά που θα πάρω να τα κρατήσω 2-4 χρόνια και μετά να κάνω αλλαγή αν χρειαστεί... Η πρώτη αγορά που θα κάνω θα είναι MB, RAM και μετά επεξεργαστή κ ψυχτρα... Αν έχω λεφτά για τον 6700Κ θα τον πάρω..Αν όχι θα πάω στον 6600Κ...Για τον θόρυβο που είπες δεν θέλω να έχω αυτό τον σπαστικό θόρυβο που είχα πριν..Ναι την έχω την R9

Στάλθηκε από το Vienna μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, μια ψυχτρα τη θες, και να εχει στοκ.

Οι ελληνικές θερμοκρασίες ειναι ανω του μέσου ορου ,οι τελευταίες γενιές δεν ειναι τόσο δροσερές δυστυχώς . Παρε έστω με κανα 25αρι καμία .

Link to comment
Share on other sites

Ναι , ειναι υπερβολη. Απο που να αρχισεις και που να τελειωσεις.. 

Αυτη ας πουμε ειναι μια χαρα http://www.skroutz.gr/s/5214760/Alpenfohn-Brocken-Eco.html

Υστερα αυτη, την εχει ενας φιλος σε 6600Κ , και ειναι αριστη http://www.skroutz.gr/s/6398412/Cryorig-H7.html . 

Διαλεγεις και παιρνεις. ΑΥτα τα φαντεζι που κοιτας καθε φορα βρε μαν ,με ξεπερνανε :p 

 

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα γαμησετα φίλε έχω θέμα με τα φαντεζι άσε... Η Cryorig δεν κάνει για socket 1151 έτσι λέει που μπήκα να την δω...

Στάλθηκε από το Vienna μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι στο λινκ που μ έστειλες αλλά μετά μπήκα στο site και είδα.. Ακόμα αυτή η Cryorig σε μέγεθος είναι όσο η noctua που είχα?

Στάλθηκε από το Vienna μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καμμια σχεση σε μεγεθος. Πολυ πιο compact. Αυτη η cryorig ειναι περιπου σα τη νοκτουα, αλλα βλεπω απο καπου 85-90€ που ειχε, η τιμη της εκτιναχθηκε στο κατοσταρικο και δε ξερω αν αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.