Jump to content



Αποστολή δέματος από Ασία μέσω EMS - Τι γίνεται με το τελωνείο ;


hayabusa

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

Υπάρχει πιθανότητα να προχωρήσω σε αγορά ενός σχετικά ογκώδους και αριβού προϊόντος το οποίο θα αποσταλεί από τον πωλητή από το Χονγκ Κονγκ μέσω EMS. 

Ξέρει κανείς έγκυρα τι παίζει με το τελωνείο ;

Σταματάνε ή περνούν μέσω ΕΛΤΑ άρα και χωρίς πρόβλημα όπως όλα όσα λαμβάνω κατά καιρούς; 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, hayabusa said:

ή περνούν μέσω ΕΛΤΑ άρα και χωρίς πρόβλημα

δεν σημαίνει ότι αν περάσει μέσω ΕΛΤΑ δεν έχει τελωνείο. Έχω πληρώσει τελωνείο για δέμα που μου έχει έρθει από Η.Π.Α. μέσω ΕΛΤΑ, απλώς τα κόστη εκτελωνισμού και λοιπά έξοδα ήταν μάλλον πιο εύπεπτα από το να είχε γίνει ο εκτελωνισμός από μένα.
Περί Ασίας και EMS δεν έχω εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Οι ασιάτες συνήθως βάζουν ψεύτικη τιμή ή περιγραφή ή το στέλνουν σα δώρο. Δε σε εξασφαλίζει αυτό, αλλά σίγουρα μειώνει τις πιθανότητες. Παίρνουν οι ίδιοι δηλαδή το ρίσκο να πάει ανασφάλιστο, άρα αν χαθεί τρώνε το φέσι, ή ασφαλισμένο σε ποσό κάτω των 30€, όπου δεν περνάει τελωνείο, όπου και πάλι αν χαθεί θα πάρουν 30€ αποζημίωση.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, να χαθεί στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν νομίζω, γιατί θα υπάρχει tracking number κλπ.

Απλά σκέφτομαι ότι τελικά μάλλον δεν αξίζει το ρίσκο για κάτι που κάνει ~900€ εδώ και ~800 στο ebay

 

Με φθηνότερες αποστολές δεν ειχα κι εγώ ποτέ πρόβλημα παλαιότερα, αλλά αν κάτσει στη συγκεκριμένη το λαχείο την κάτσαμε πανηγυρικώς

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.