Jump to content



Τελευταία νέα για το Polaris της AMD


Recommended Posts

1 hour ago, Trooper said:

Το ότι η amd βγάζει κάρτα "νεας" τεχνολογίας και τη συγκρίνουμε με μια κάρτα διετίας (970) και προσπαθούμε να βρούμε τα + και τα - με ξεπερνάει...

Δεν συγκρίναμε ποτέ στο παρελθόν κάρτες διαφορετικών τεχνολογιών; για παράδειγμα μια GTX 285 με μια GTX 450, ή μια GTX 480 με μια GTX 660 ή μια GTX 680 με μια GTX 960?

 

Να ρωτήσω επίσης αν ο i5 Skylake είναι ταχύτερος από τον i7 Haswell μόνο και μόνο λόγω διαφοράς ηλικίας και μικρότερων νανομέτρων;

52 minutes ago, Delijohn said:

ωραία λύση από έναν τυπάκο... δεν ξεπερνά τους 64 βαθμούς λέει, ενώ την έχει στα 1.42GHz. Μια χαρούλα. Πού να'ρθουν κ τα custom που θα δροσίζουν και τα vrm.

DSC08207s.jpgDSC08210s.jpg

Teaser: Overclocking AMD Radeon RX480 ke 1.4Ghz+ dengan Cooler 3rd Party – Jagat OC

Βασικά το κρατάμε ως ένδειξη ότι οι custom θα κλοκάρουν ψηλότερα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Βασικά το κρατάμε ως ένδειξη ότι οι custom θα κλοκάρουν ψηλότερα.

μα κι αυτό που έβαλε ο artyom το δείχνει... λένε για 1480mhz to 1600mhz ότι θα παίζουν... μακάρι.. 

Παράθεση

επίσης μερικά τεστ σε crossfire... δεν περίμενα κάτι καλύτερο για να είμαι ειλικρινής... 

 

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ξεκαθαρη εικονα για την καρτα, σε γενικες γραμμες ειναι αναμεσα σε 390 και 390Χ και λιγο καλυτερη απο 970 , αλλα ξεκαθαρα κατω απο 980.

Στο DX12 απο τους 5 τιτλους που εχει το guru3D φαινεται να ανεβαινει επιπεδο και να ειναι καλυτερη απο 980 (στο hitman που δειχνει να φτανει σχεδον και 980ti το θεωρω μαλλον συγκιριακο).

Στο θεμα της καταναλωσης ειναι λιγο απογοητευση μιας και το Pascal εχει 70-80% καλυτερο performance/watt αλλα ειναι τετοια η βελτιωση απο τις hawaii που αυτο καταπινεται αν στα υπολοιπα ειναι σωστη η καρτα.

Στο θεμα του OC , λιγα πραγματα, αλλα φαινεται να ειναι limiting factor το stock cooler με τις θερμοκρασιες να φτανουν 88 βαθμους... αναμενουμε να δουμε με aftermarket cooling και ενδεχομενως εξτρα ταση ποσο μπορει να παει. Σιγουρα παντως δεν ειναι OC-wonder οπως η 7970 πχ οταν βγηκε.

 

Εν τελει ολα τα παραπανω στρογγυλευονται ευκολα αν ειναι στη σωστη τιμη. Στα 250ε (η 8αρα non-reference) την παιρνεις ΧΤΕΣ και στα @@ σου το performance/watt και ολα τα υπολοιπα. Στα 270-280 την παιρνεις αλλα δε νιωθεις και το deal του αιωνα, στα 300+ την παιρνεις εξαναγκης επειδη δε φτανεις στα 450ε της 1070.

 

Ολα τα παραπανω βεβαια μπορουν να αλλαξουν με μια ανταγωνιστικη 1060 απο nvidia, αλλα για την ωρα ισχυουν.

Και στο background να δουμε που θα πανε οι 980ti στα μεταχειρησμενα. Σιγουρα θα "ψοφησουν" ελαφρως αυτες σε DX12, αλλα αν παιρνεις με 350ε 980ti με ~2 χρονια εγγυηση (ΑΝ ειπα) εχει ενδιαφερον αφου θα γεμισει το gap αναμεσα σε 480 και 1070

 

Μενει να δουμε τελικες τιμες 480 εστω απο Γερμανια (με μεταφορικα ομως) για custom υλοποιησεις... (reference AMD δεν αγγιζεις, ποσο δε μαλλον οταν ουτε τα 14nm ηταν αρκετα για να την παλεψει το reference cooler)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Η AMD ήθελε να φτιάξει μια κάρτα στα επίπεδα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ της 970 και με TDP ΤΟ ΠΟΛΥ 150W, ώστε να δικαιολογήσει την επιλογή του 6pin έναντι ενός 8pin. Και δεν ήθελε να βάλει 8pin διότι ήθελε οι custom να έχουν σημαντικό πλεονέκτημα έναντι των reference. Κουταμάρα τους θεωρώ. Αυτό έφερε την κάρτα σε πολύ οριακό σημείο. Αλλά τόσο η GPU, όσο και η κάρτα, αλλά και το σύστημα ψύξης, είναι σχεδιασμένα και κατασκευασμένα για το μέγιστο περιθώριο κέρδους στα $200-$250. Οπότε ίσως μετά από λίγους μήνες να δούμε τις custom υλοποιήσεις να αντικαθιστούν τις reference και μάλιστα σε τιμές πολύ κοντά στις reference. Reference όντως δεν αξίζει αυτή τη στιγμή. Θα άξιζε αν οι τιμές ήταν φυσιολογικές στο Ελλάντα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος INFLAMESGOHAN έγραψε:

Σωστα αυτα που γραφεις μονο 1070 498ε η πιο φτηνη αυτη την στιγμη ... 

http://www.mindfactory.de/product_info.php/8192MB-Gigabyte-GeForce-GTX-1070-Gaming-G1-Aktiv-PCIe-3-0-x16--Retail-_1094570.html 484 :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, INFLAMESGOHAN said:

Σωστα αυτα που γραφεις μονο 1070 498ε η πιο φτηνη αυτη την στιγμη ... 

αργα η γρηγορα (και δεν εννοω τα Χριστουγεννα, εννοω μεχρι Αυγουστο) θα παιρνεις με 450 απο evga/γερμανια . Με Ελλαδα δεν ασχολουμαι, αλλωστε και η 480 θα εχει 350ε στην Ελλαδα

Έγινε επεξεργασία από Blinky
Link to comment
Share on other sites

http://videocardz.com/61667/what-reviewers-say-about-radeon-rx-480-exceeding-pci-express-power-specifications  

 

??? Φανταζομαι θα στρωσει αυτο με τις custom,ετσι;

 

Ειχε ακουστει κατι αναλογο και για την 980ti ή μου φαινεται; Not sure . Κατι για 81W νομιζω

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tommybertsen said:

What reviewers say about Radeon RX 480 exceeding PCI-Express power specifications | VideoCardz.com  

 

??? Φανταζομαι θα στρωσει αυτο με τις custom,ετσι;

 

Ειχε ακουστει κατι αναλογο και για την 980ti ή μου φαινεται; Not sure . Κατι για 81W νομιζω

Πάντως εγώ είδα ότι γράφανε τα ίδια για τις 6990, με βάση την τελευταία γραμμή από το άρθρο του videocardz. Δεν διάβασα ποτέ για προβλήματα της 6990 που να οδηγούσε τις κάρτες ή τις μητρικές σε αστάθειες, επανεκκινήσεις, φωτιές ή ανατινάξεις.

 

Μετά πόσες κάρτες είναι στα όρια; Πολλές φαντάζομαι. Π.χ. οι GTX 950 χωρίς PCIe καλώδιο τροφοδοσίας. Πόσες από αυτές υπερχρονίζονται. Αρκετές. Δεν περνάνε το όριο αυτές; Μάλλον το περνάνε. Αλλά δεν έχουμε τα μέσα να το τσεκάρουμε φαντάζομαι.

 

Και τέλος κάτι που διάβασα ως σχόλιο σε ξένη σελίδα. Πολλοί κατασκευαστές φτιάχνουν και RX 480 και μητρικές. Αυτοί οι κατασκευαστές διάβαζα είχαν πάρει φαλάγγι τα social media διαφημίζοντας τις νέες RX 480. Αν η κάρτα ήταν επικίνδυνη για τις μητρικές τους, απλά δεν θα την κυκλοφορούσαν ποτέ.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα έχει μέλλον ακόμη. Αν έρθει στη σωστή τιμή είναι μια εξαιρετική κίνηση, καθώς δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει πολλούς αν κοντράρει ή ξεπερνά για λίγο την 970 (η οποία είναι κάρτα 2 χρόνων). Ο κόσμος θα δει 220-250 ευρώ για (σχεδόν) 60fps/1080p και θα αγοράσει. Θα δικαιολογήσω +50 ευρώ (max) αν οι custom λύσεις προσφέρουν καλύτερες θερμοκρασίες ή o/c για όσους ενδιαφέρονται γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την τιμολόγηση της 1060 θα τιμολογηθούν και οι custom. Αν η 1060 αργήσει ή είναι paper launch ή έρθει με τιμή $300 minimum, οι custom θα παίξουν κανένα 50άρικο πάνω. Αν η 1060 έρθει γρήγορα, σε ποσότητα, με 6 ή 8GB μνήμη και τιμή $250, τότε οι custom απλά θα αντικαταστήσουν τις reference σε παρόμοιες τιμές, για να μην πω ότι μπορεί να δούμε τις τιμές των RX480 να πέφτουν.

 

Αυτά βέβαια απλές υποθέσεις κοιτώντας την σοκολάτα μου μιας και δεν είμαι του καφέ. :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την περίμενα να δω αυτή τη κάρτα για να αλλάξω επιτέλους την r9 290 ή οποία με το ζόρι οδηγεί το 4Κ μόνιτορ μου (freesync)..Αν και σε κάποια παιχνίδι (GTA 5) με έχει βγάλει ασπροπροσωπο... 

 

Οχι λοιπόν δεν θα την αγορασω, αλλά θα περιμένω την Vega (490)..Ή διαφορα δεν είναι τέτοια που να δικαιολογεί την αγορά της... Αλλά για έναν που έχει ένα 1440Ρ μόνιτορ ή ακόμα καλύτερα ένα 1080Ρ είναι τέλεια επιλογή και value for money...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@tommybertsen Οι τιμες  αλλαζουν πολυ συχνα για λογους uknown.... πχ τωρα η πιο φθηνη 1070  512ε  παλι... αλλα η δικια σου ειναι εξωτερικο γερμανικο σιτε αμα την αγορασεις απ'εξω μονο τοσα θα πληρωσεις ?? Φορους , τελωνια και τετοια δν θα προσθεστουν ??? Δεν ξερω ρωταω για να μαθω 

Link to comment
Share on other sites

Τελωνείο από χώρα Ευρώπης; δε θα πάρω από Αμερική ρε συ [emoji14]

Απο mindfactory έχει 30 έξοδα αποστολής . από έβγα 15 ευρώ . Πάλι φθηνότερα βγαίνει ακόμη και έτσι . υλοποιήσεις που με ενδιαφέρουν τουλάχιστο. Αν τώρα μέχρι να υπάρξει διαθεσιμότητα πέσουν και εδώ οι τιμές θα το σκεφτώ. Αμφιβάλλω όμως

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξερω εγω ρε συ ελλαντα ειμαστε μπορει το μνημον... να ακυρωνει κ αυτο................τελος παντων με δωσεις καρτουλα (πιστωτικη αλφα) γενικα απο το mindfactory  γινετε ??? και αν ναι υπαρχουν εγγυησεις κτλπ ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.