Jump to content



Τελευταία νέα για το Polaris της AMD


Recommended Posts

http://videocardz.com/61605/amd-radeon-rx-480-reviews

Αφηνώ αυτό εδώ που θα ανεβαίνουν συγκεντρωμένα τα reviews.

 

14 minutes ago, LocoDiceGR said:

Συγωμη ρε παιδια, ειδα to review, μια χαρα ειναι η καρτα, τι περιμενατε δηλαδη? 150 fps ??

 

 

Ε κοίτα όταν ελπίζαμε για 390-980 επιδόσεις και μας ήρθε στην καλύτερη κάτι κοντά στην 970 (το οποίο ΤΩΡΑ λόγω reference χάνει επειδή το συγκρίνουμε με custom 970) ε είναι καλά μαντάτα αυτά; Και όπως είπαν πίσω, την 970 την βρίσκεις 290 στο skroutz αυτή τη στιγμή. Αν η reference 480 έχει 260 έξω, εδώ θα έχει 300. Ναι οκ το dx12 φαίνεται promising αλλά ΤΩΡΑ εμένα προσωπικά δεν μου λέει κάτι αυτό. Και επίσης και το overclocking φαίνεται να μην την παλεύει με 1.5% ανέβασε 10 βαθμούς σχεδόν... Τεσπα όπως είπα αναμένουμε νέα reviews, δεν έχει νόημα να συζητάμε από τώρα αλλά σε 1η φαση δεν φαίνεται αυτό που μας υποσχέθηκε η amd.  Υπομονή καναδυο ωρίτσες ακόμα και θα έχουμε περισσότερο υλικό να κρίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, devaggos said:

 

Όσο πιο σύγχρονα τα παιχνίδια τόσο πιο καλά αποδίδει με εξαίρεση το Doom. Αλλά δεν θα εμπιστευόμουν τον τύπο όταν βλέπω αυτό

 

BF youtube.jpg

 

και μετά το συγκρίνω με αυτό

 

bf guru3d.png

 

 

Σε σχέση με το Guru3D οι μετρήσεις του με τις Nvidia δίνουν υπερβολικά υψηλά νούμερα, ενώ αντίθετα οι μετρήσεις του με τις AMD είναι σχετικά κοντά με αυτές του Guru3D, αν και κάπως χαμηλότερες.

Εντάξει 2 GTX 1080 στον κύριο για τον κόπο του.

 

NEXTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να αλλαξει κατι αλλα δυσκολα

Λογικα και η 470 που θα κανει κανα 200e θα κοντραρει την 960;

LocoDiceGR περιμεναμε πολυ περισσοτερα....Τουλαχιστον στα πρωιμα benches επρεπε να ειναι ξεκαθαρα μπροστα απο 970 για να δουμε στην πορεια για 980...Και σκεφτειτε το αρνητικο του πραγματος οτι συνηθως στα πρωτα reviews ολες οι καρτες παρουσιαζονται ενα κλικ δυνατοτερες απο τα προηγουμενα αντιστοιχα μοντελα ειναι δεν ειναι...

Έγινε επεξεργασία από zapata
Link to comment
Share on other sites

Σε όποιον δεν αρέσει η κάρτα, ας πάει να πάρει μια GTX 970. Για 1-2 βδομάδες, άντε μήνα, θα νιώθει ότι έκανε σωστή επιλογή.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μετά, όταν του περάσει η απογοήτευση που δεν πήρε Fury X με 200€ και αρχίσει να βλέπει πιο ψύχραιμα τα νούμερα, ιδίως σε φρέσκους τίτλους, θα βάλει αγγελία πώλησης την GTX 970.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μονάχα στο Hitman (DX12) υπάρχει σημαντική διαφορά υπέρ της RX480. Σε οτιδήποτε DX11 & OpenGL πέφτει γερή φάπα με την διαφορά να εκτινάσσεται από τα 3 έως τα 24 frames (βλέπε Alien Isolation & Project Cars @1080p)! Δεν νομίζω να κλαίει κανείς με GTX970! Και μην περιμένετε να κλείσει αυτή η ψαλίδα με drivers! Καλά στο DOOM μιλάμε για διαφορά των 26 frames @1080p & 14 frames @1440p! Τέλος η κάρτα  με Max OC ξεπερνάει τους 90°C με αποτέλεσμα να κρασάρει το σύστημα και όλα αυτά με σχεδόν 3 κατοστάρικα! Εύγε! Το μόνον που μπορεί να σουλουπωθεί αισθητά με κάποιο custom cooler είναι οι θερμοκρασίες.. κατά τα άλλα η κάρτα δεν λέει για κανέναν λόγο... Σίγουρα θα σταθεροποιηθούν/βελτιωθούν οι drivers αλλά ας είμαστε ρεαλιστές... αυτές οι διαφορές στα fps δεν κλείνουν ούτε στο ποιό τρελό όνειρο! Το μόνο που θααα σώσει αυτήν την κάρτα είναι η σωστή τιμολόγησή της!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Dj_ALeX said:

Μονάχα στο Hitman (DX12) υπάρχει σημαντική διαφορά υπέρ της RX480. Σε οτιδήποτε DX11 & OpenGL πέφτει γερή φάπα με την διαφορά να εκτινάσσεται από τα 3 έως τα 24 frames (βλέπε Alien Isolation & Project Cars @1080p)! Δεν νομίζω να κλαίει κανείς με GTX970! Και μην περιμένετε να κλείσει αυτή η ψαλίδα με drivers! Καλά στο DOOM μιλάμε για διαφορά των 26 frames @1080p & 14 frames @1440p! Τέλος η κάρτα  με Max OC ξεπερνάει τους 90°C με αποτέλεσμα να κρασάρει το σύστημα και όλα αυτά με σχεδόν 3 κατοστάρικα! Εύγε! Το μόνον που μπορεί να σουλουπωθεί αισθητά με κάποιο custom cooler είναι οι θερμοκρασίες.. κατά τα άλλα η κάρτα δεν λέει για κανέναν λόγο...

Δες λίγο το σχόλιό μου για τα νούμερα του τύπου πιο πάνω. Σύγκρινε τα νούμερά του με αυτά του Guru 3D. Ειλικρινά δεν ξέρω πόσο έχει οβερκλοκάρει την εν λόγω GTX 970 ώστε αυτή να ρίχνει σφαλιάρες στην GTX 980 του Guru 3D.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, yanni said:

Δες λίγο το σχόλιό μου για τα νούμερα του τύπου πιο πάνω. Σύγκρινε τα νούμερά του με αυτά του Guru 3D. Ειλικρινά δεν ξέρω πόσο έχει οβερκλοκάρει την εν λόγω GTX 970 ώστε αυτή να ρίχνει σφαλιάρες στην GTX 980 του Guru 3D.

Αν έχει απορίες δές εδώ (χρησιμοποιεί την GTX970EXOC της GALAX)! Btw όλες οι GTX 970 παίζουν για πλάκα 1300-1400Mhz πυρήνα! Για να μην μιλήσω για 1500+... το αφήνω απ έξω! @Helly πώς την βλέπεις την κάρτα? :p

 

@ARMAGEDDON άρχισες πάλι τα "τυφλά" likes ή είναι ιδέα μου! :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έλα μια χαρά είναι σε νέους τίτλους τα πάει καλά !

άντε κλαψιάρηδες σας έφεξε πάλι οι μεν θα κλαίγονται οι δε πράσινοι θα χαίρονται και θα κράζουν !

 

πω κρίμα που δεν θα πάρουμε fury με 200ευρώ όπως λέει ο @yanni :D

 

Μια χαρά είναι η κάρτα επίσης για τους βιαστικούς να περιμένουν costum υλοποιήσεις , και με τον καιρό θα ωριμάσει όπως ωρίμασε και 290 και η 390 !

μια χαρά είναι η κάρτα όταν μεταβούμε σε περίοδο DX12 τα ξαναλέμε με τους Πρασινοφρουρούς (χαίρονται με το μποδελο dx11 , και με όλα τα στημένα benchmarks που υπάρχουν)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις ηρεμήστε λίγο.... 1 review έχουμε δει μόνο και αν ισχύει αυτό που λέει ο yanni για guru3d τότε φαίνονται μαγειρεμένα τα fps της nvidia στο βίντεο... Υπομονή είπαμε 40 λεπτά ακόμα και θα σκάσουν 100 reviews μαζί. Και @yanni δεν είναι ωραίο να είσαι εριστικός λέγοντας στην ουσία ότι θα είναι μ@λ@κ@ς αυτός που θα πάρει 970 τώρα. Ο καθένας έχει την τσέπη του και τα λεφτά που έχει να διαθέσει. Αν ισχύουν τα νούμερα του βίντεο θέλω πραγματικά να μου επιχειρηματολογήσεις γιατί δεν αξίζει η αγορά της 970 custom έναντι της 480 reference στα 300 ευρώ. Αλλά μην προτρέχουμε ρε guys... μία 1η ιδέα πήραμε τίποτα παραπάνω. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ARMAGEDDON said:

έλα μια χαρά είναι σε νέους τίτλους τα πάει καλά !

άντε κλαψιάρηδες σας έφεξε πάλι οι μεν θα κλαίγονται οι δε πράσινοι θα χαίρονται και θα κράζουν !

 

πω κρίμα που δεν θα πάρουμε fury με 200ευρώ όπως λέει ο @yanni :D

 

Μια χαρά είναι η κάρτα επίσης για τους βιαστικούς να περιμένουν costum υλοποιήσεις , και με τον καιρό θα ωριμάσει όπως ωρίμασε και 290 και η 390 !

μια χαρά είναι η κάρτα όταν μεταβούμε σε περίοδο DX12 τα ξαναλέμε με τους Πρασινοφρουρούς (χαίρονται με το μποδελο dx11 , και με όλα τα στημένα benchmarks που υπάρχουν)

Γνωρίζεις πολύ καλά οτι ΔΕΝ χαίρομαι με αυτά που βλέπω... στην RX480!

Εάν έχεις υπομονή για αυτό που σου υπογράμμισα καλό κουράγιο! :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Dj_ALeX said:

Γνωρίζεις πολύ καλά οτι ΔΕΝ χαίρομαι με αυτά που βλέπω... στην RX480!

Εάν έχεις υπομονή για αυτό που σου υπογράμμισα καλό κουράγιο! :hehe: 

πήγαινε δίπλα να φτιάξετε το flickering με τα clocks και μετά τα λέμε :p

 

και που σε Vega is coming :D2195-albums570-picture66640.png

 

και πού σε μετά έρχεται και το Navy :p

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

21 μηνες μετα την κυκλοφορια την κυκλοφορια και μετα απο 3 γενιες καρτων γραφικων και απο τις 2 εταιριες της η gtx 970 ακομα παραμενει σημειο αναφορας ακομα και για την ιδια την AMD αλλα και τα fanboys της. Αυτο βλεπω εγω και πραγματικα με ξεπερναει ακομα κι εμενα που την ειχα. 

 

Μην σκεφτεστε την αγορα της 970 παιδια... ΣΗΜΕΡΑ δεν παιζει τιποτα, σερνεται, τρωει φαπες απο παντου! Ετσι δε λεγαμε και ζητοκραυγαζαμε εναμιση χρονο πριν; Οτι τα 3,5+0,5 θα ειναι τρελο bottleneck πανω στη διετια;;;;;;; Δεν πειραζει, παμε απο την αρχη... Σε 1,5 χρονο απο σημερα και σε νεους τιτλους και σε DX12 η 970 θα τρωει φαπες παιδια. Μην παιρνετε καρτες που δεν ειναι futureproof.. Παρτε σημερα 480 που σε 6 χρονια θα ναι μπροστα!

 

Και για να μιλησουμε σοβαρα τωρα..

@yanni Τα νουμερα του guru3d ειναι αυτα που μου φαινονται καπως λαθος εμενα... Εγω στο συστημα μου τρεχω battlefront με ΠΑΝΩ απο 100fps, 1080p, ultra settings, stock clocks παντου.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ARMAGEDDON said:

πηγαίνες δίπλα να φτιάξετε το flickering με τα clocks και μετά τα λέμε :p

Έχεις πλάκα :haha: :hehe: ... αλλά κοίταξε κάτι... ο άλλος δίπλα παίζει κρεμούλες και κλοκάρει όμορφα & ωραία και είναι στα 16nm και ορισμένες "γριούλες" στα 28nm και σου ρίχνουν στα αυτιά...! ;) 

Δεν θέλεις να σου μιλήσω για το VEGA αλλά ούτε για το "κατά πάσα πιθανότητα" 2πύρηνο Navi... δεν είναι ακόμα η ώρα! Ελπίζω να πήρες γεύση απο τα 14nm της AMD... ας τιμολογηθεί σωστά η RX480 να κάνει πωλήσεις η AMD και βλέπουμε τι θα γίνει παρά κάτω.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Dj_ALeX said:

Έχεις πλάκα :haha: :hehe: ... αλλά κοίταξε κάτι... ο άλλος δίπλα παίζει κρεμούλες και κλοκάρει όμορφα & ωραία και είναι στα 16nm και ορισμένες "γριούλες" στα 28nm και σου ρίχνουν στα αυτιά...! ;) 

Και εσύ έχεις πλάκα :haha::hehe: για αυτό περνάμε καλά εδώ μέσα !

ξαναλέω έλα σε μερικά χρονάκια που θα έχει εδραιωθεί αυτό που κάνει η amd και μετά θα έχει μονοπόλοιο χειρότερο από αυτό που έχει η Nvidia

dx15-dx16 θα ξανά ανασάνει η nvidia ...

το o/c είναι άλλου παπά ευαγγέλιο , ποτέ δεν είχα μέτρο σύγκρισης να αγοράσω κάρτα που να κλοκάρει !

cpu ναι διότι τον κρατάς περισσότερο καιρό άρα τα κλοκια για την κάρτα είναι για να περνάει η ώρα ... αφού σε 1 - 1,5 χρόνο θα την έχεις πουλήσει

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Just now, ARMAGEDDON said:

Και εσύ έχει πλάκα :haha::hehe: για αυτό περνάμε καλά εδώ μέσα !

ξαναλέω έλα σε μερικά χρονάκια που θα έχει εδραιωθεί αυτό που κάνει η amd και μετά θα έχει μονοπόλοιο χειρότερο από αυτό που έχει η Nvidia

dx15-dx16 θα ξανά ανασάνει η nvidia

Εγώ σου δείχνω τα γεγονότα το εάν εσύ ονειρεύεσαι την AMD στην κορυφή των επιδόσεων το 2020 αυτό είναι προσωπικό ζήτημα και δεν θέλω να στο χαλάσω!

Απο την άλλη δεν είπα να μην γελάμε αλλά...

Spoiler

μας πάει πέτσα η GTX970 ρε γαμώτο... :hehe::sarcastic:

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.