Jump to content



Τελευταία νέα για το Polaris της AMD


Recommended Posts

πριν 19 ώρες, το μέλος azazil1190 έγραψε:

Αυριο αυριο τωρα δουλεύουμε:p

http://www.3dmark.com/3dm/16227550?

 

Παρε ενα νουμερακι σε timespy το ειχε προσφορα το steam και το χτυπησα!

undervoltage η καρτουλα -50mv 

1342 πυρηνας και 8800 μνημες παιζει να πανε και τερμα οι μνημες δεν δοκιμασα.

Και με aircodition στους 25c η καρτουλα μεχρι 55c 

Link to comment
Share on other sites

Πηρα μια Nitro 480 απο το black friday του Πλαισιου να τη δοκιμασω....

Καλο κομματι μαλλον, 84% asic και θελει 1.112 για 100% stable στα 1400mhz που ηταν ο στοχος.

Το αρνητικο ειναι οτι το cooler ειναι πολυ χαλια ρε γμτ, και οτι το chip ακομα και με τοσο λιγη ταση ανεβαζει αρκετα watt αν το ζορισεις.

 

Δηλαδη, με ενα witcher3 ολα ultra ή με Doom ολα max, καταναλωνει περιπου 145w και θελει 2500 στροφες για να κρατησει θερμοκρασια γυρω στους 70-71 βαθμους (θα δοκιμασω σταθεροτητα και στους 8 βαθμους αν διατηρειται ωστε να μπορεσω να ριξω στροφες καπως).

Αλλα στο max φορτιο που εχω καταφερει να δημιουργησω (WoW με ολα Ultra και το AA στο SSAA 4X) φτανει ακομα και 175w η καταναλωση, και με 2500 στροφες με το ζορι κρατιεται στους 78-79 βαθμους.

 

Έγινε επεξεργασία από Blinky
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Blinky έγραψε:

Πηρα μια Nitro 480 απο το black friday του Πλαισιου να τη δοκιμασω....

Καλο κομματι μαλλον, 84% asic και θελει 1.112 για 100% stable στα 1400mhz που ηταν ο στοχος.

Το αρνητικο ειναι οτι το cooler ειναι πολυ χαλια ρε γμτ, και οτι το chip ακομα και με τοσο λιγη ταση ανεβαζει αρκετα watt αν το ζορισεις.

 

Δηλαδη, με ενα witcher3 ολα ultra ή με Doom ολα max, καταναλωνει περιπου 145w και θελει 2500 στροφες για να κρατησει θερμοκρασια γυρω στους 70-71 βαθμους (θα δοκιμασω σταθεροτητα και στους 8 βαθμους αν διατηρειται ωστε να μπορεσω να ριξω στροφες καπως).

Αλλα στο max φορτιο που εχω καταφερει να δημιουργησω (WoW με ολα Ultra και το AA στο SSAA 4X) φτανει ακομα και 175w η καταναλωση, και με 2500 στροφες με το ζορι κρατιεται στους 78-79 βαθμους.

 

Καλοριζικο το καρτονι φιλε.

Μιας και εχω το ίδιο απλα για ενημέρωση η καρτα με custom fan profile δεν μου παει με τιποτα πανω απο 60c.

Θα σου ποσταρω αργότερα το profile μου και στα ρολογια 1400-2200 με +55mv ρευμα. Ναι στα παραπάνω ρολογια και ρευματα τραβαει βατακια.

Τι κουτι εχεις?

Εγω βεβαια την εχω undervoltage πλεον στα 1342-2200  -50mv

Και τα βατ που τραβάει εκει ειναι μαξ τα 150 εαν θυμαμαι καλα

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, azazil1190 said:

Καλοριζικο το καρτονι φιλε.

Μιας και εχω το ίδιο απλα για ενημέρωση η καρτα με custom fan profile δεν μου παει με τιποτα πανω απο 60c.

Θα σου ποσταρω αργότερα το profile μου και στα ρολογια 1400-2200 με +55mv ρευμα. Ναι στα παραπάνω ρολογια και ρευματα τραβαει βατακια.

Τι κουτι εχεις?

Εγω βεβαια την εχω undervoltage πλεον στα 1342-2200  -50mv

Και τα βατ που τραβάει εκει ειναι μαξ τα 150 εαν θυμαμαι καλα

 

Δεν ειναι θεμα κουτιου γιατι την εχω δοκιμασει και σε open air.

Απλα εννοειται μιλαω για δυσκολες συνθηκες, vsync off και ολα max να την πουσαρω οσο πιο πολυ γινεται. Στο WoW πχ που λεω για 175w με το SSAA 4X ειναι σα να κανεις render 8k ολη την ωρα. Ενω ας πουμε στο valley extreme hd πιανει 72 βαθμους με το fan ανεκτο καπου στο 40%...

 

Εσυ με ποση ταζη ησουνα 1400?

Μπορεις να μου πεις και ποσο 3dmark11 graphics score (720p το απλο) βγαζει εκει? Γιατι εχω παρατηρησει κατι περιεργο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Blinky έγραψε:

 

Δεν ειναι θεμα κουτιου γιατι την εχω δοκιμασει και σε open air.

Απλα εννοειται μιλαω για δυσκολες συνθηκες, vsync off και ολα max να την πουσαρω οσο πιο πολυ γινεται. Στο WoW πχ που λεω για 175w με το SSAA 4X ειναι σα να κανεις render 8k ολη την ωρα. Ενω ας πουμε στο valley extreme hd πιανει 72 βαθμους με το fan ανεκτο καπου στο 40%...

 

Εσυ με ποση ταζη ησουνα 1400?

Μπορεις να μου πεις και ποσο 3dmark11 graphics score (720p το απλο) βγαζει εκει? Γιατι εχω παρατηρησει κατι περιεργο...

Εχω τρέξει μονο f.s οταν θα βρω χρονο θα κατεβάσω το 3dmark να δω ποσο και θα ποσταρω. 

Στα 1400 ειχα βαλει στο ab +50mv που εαν θυμαμαι καλα παιζει καπου μεταξυ 1.120-1.127

Link to comment
Share on other sites

@azazil1190 @ARMAGEDDON Ρωτησα συγκεκριμενα στο 3dmark11 720p επειδη μονο εκει ειδα το εξης περιεργο,  με overclock απο το AB εβγαζα καπου 18900 gpu score, ενω με overclock απο το wattman βγαζω 21ΧΧΧ , πολυ μεγαλη διαφορα δηλαδη... Εψαξα τα παντα, και στα 2 εννοειται +50% power limit, κοιταζα τα clocks realtime αν παιζει κανενα throttle κλπ δε μπορεσα να βρω κατι, και επισης στο firestrike ΔΕΝ υπηρχε διαφορα....

Αρα το μονο που μπορω να φανταστω ειναι μηπως το wattman κανει καμια φουστια με amd optimizations κλπ (κλεψια το λεμε αλλιως :D ) που ομως πιανει μονο σε παλιοτερα textures

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Διπύρηνη RX480 θα είναι; Με Pro στην ονομασία μου θύμισε την radeo pro duo

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Blinky said:

@azazil1190 @ARMAGEDDON Ρωτησα συγκεκριμενα στο 3dmark11 720p επειδη μονο εκει ειδα το εξης περιεργο,  με overclock απο το AB εβγαζα καπου 18900 gpu score, ενω με overclock απο το wattman βγαζω 21ΧΧΧ , πολυ μεγαλη διαφορα δηλαδη... Εψαξα τα παντα, και στα 2 εννοειται +50% power limit, κοιταζα τα clocks realtime αν παιζει κανενα throttle κλπ δε μπορεσα να βρω κατι, και επισης στο firestrike ΔΕΝ υπηρχε διαφορα....

Αρα το μονο που μπορω να φανταστω ειναι μηπως το wattman κανει καμια φουστια με amd optimizations κλπ (κλεψια το λεμε αλλιως :D ) που ομως πιανει μονο σε παλιοτερα textures

δοκίμασε σε game , αν γίνετε το ίδιο και σε game απλά πέτα το AB :gyro:

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

On 6/28/2016 at 10:15 ΜΜ, το μέλος NikosD έγραψε:

Η σειρά Radeon RX 480/470/460 θα είναι η σειρά Best seller της AMD, σπάζοντας όλα τα προηγούμενα ρεκόρ της εταιρείας και ανεβάζοντας σημαντικά το μερίδιο αγοράς στις κάρτες γραφικών.

Δεν έχω δει benchmarks και δεν περιμένω τα benchmarks να με επιβεβαιώσουν ή να με διαψεύσουν.

Απλά κρατήστε αυτό το post και τα ξαναλέμε σε μερικούς μήνες.

Ήταν 28/6/2016 μόλις μια μέρα πριν την επίσημη παρουσίαση των Polaris.

Η αμφισβήτηση έντονη γενικά, όπως σχεδόν πάντα για κάθε προιόν της AMD, έτσι κι εδώ στο forum και στο συγκεκριμένο thread.

Εγώ τότε στις 28/6 έγραψα το παραπάνω post και για πρώτη φορά απαντάω στον εαυτό μου επειδή σας το είχα υποσχεθεί από τότε -διαβάστε την τελευταία μου φράση στο παραπάνω post.

 

Σήμερα 1/12/2016 και διαβάζω στο anandtech ότι η Lisa Su, CEO της AMD, είπε αυτά:

 

“The launch of our expanded family of Polaris desktop GPUs and our first full quarter of RX 480 sales drove our highest quarterly channel GPU revenue and ASP since early 2014,” said Lisa Su, CEO of AMD, during the conference call with investors and financial analysts. “The Radeon RX GPUs now account for more than 50% of our channel GPU revenue.

 

Όλο το άρθρο εδώ:

http://www.anandtech.com/print/10864/discrete-desktop-gpu-market-trends-q3-2016

 

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από NikosD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Διπύρηνη RX480 θα είναι; Με Pro στην ονομασία μου θύμισε την radeo pro duo

Χαχα για αυτο εχω παραγγείλει αλλη μια εγω nitro να μου ερθει μεχρι τελος της αλλης βδομάδας:p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

για πάμε να γελάσουμε

 

What do you think for Rx 490 ? - Straw Poll

 

 

Κατι μου λεει οτι θα ειναι single core.

Θα δείξει...

Ποτε περιπου εχουμε ανακοίνωση official? 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, NikosD said:

Ήταν 28/6/2016 μόλις μια μέρα πριν την επίσημη παρουσίαση των Polaris.

Η αμφισβήτηση έντονη γενικά, όπως σχεδόν πάντα για κάθε προιόν της AMD, έτσι κι εδώ στο forum και στο συγκεκριμένο thread.

Εγώ τότε στις 28/6 έγραψα το παραπάνω post και για πρώτη φορά απαντάω στον εαυτό μου επειδή σας το είχα υποσχεθεί από τότε -διαβάστε την τελευταία μου φράση στο παραπάνω post.

 

Σήμερα 1/12/2016 και διαβάζω στο anandtech ότι η Lisa Su, CEO της AMD, είπε αυτά:

 

“The launch of our expanded family of Polaris desktop GPUs and our first full quarter of RX 480 sales drove our highest quarterly channel GPU revenue and ASP since early 2014,” said Lisa Su, CEO of AMD, during the conference call with investors and financial analysts. “The Radeon RX GPUs now account for more than 50% of our channel GPU revenue.

 

Όλο το άρθρο εδώ:

http://www.anandtech.com/print/10864/discrete-desktop-gpu-market-trends-q3-2016

 

Ευχαριστώ.

 

"RX 480 sales drove our highest quarterly channel GPU revenue and ASP since early 2014" != "θα είναι η σειρά Best seller της AMD, σπάζοντας όλα τα προηγούμενα ρεκόρ της εταιρείας "

 

Φαίνεται και από το πίνακα στο άρθρο του anandtech.Καλύτερες πωλήσεις από το Q2 2014 και μετά αλλά χειρότερες από οτιδήποτε πιο πριν.

jpr_q3_2016_GPU_SHIPMENTS_AMD.png

 

Και ούτε στο "ανεβάζοντας σημαντικά το μερίδιο αγοράς στις κάρτες γραφικών" μου φαίνεται ότι έπεσες μέσα. Σύμφωνα με το άρθρο το markeshare έπεσε 0,8%.

 

jpr_q3_2016_amd_vs_nvda_SHARES.png

Έγινε επεξεργασία από sir Impecable
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.