Jump to content



Τελευταία νέα για το Polaris της AMD


Recommended Posts

Και εγω αυτο ειδα αλλα λενε τα πινακίδια αλλα διχνει το βιντεο πραγματικά 1χρονο τώρα αρχίζω και δεν τα δινω  σημασια αυτα 

Έγινε επεξεργασία από PANOSMAMBAX
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wizard! said:

Εμένα πάντως μου κάνει μεγάλη εντύπωση η διαφορά της FuryX μεταξύ OpenGL & Vulkan. Φαίνεται να έχει σαφώς καλύτερη συμπεριφορά (drivers?) στο Vulkan και κερδίζει σημαντικά σε επιδόσεις.

Εμένα να δείς τι εντύπωση μου έκανε... λές και κούμπωσα 2ή και έκανα CF ένα πράμα..! :sarcastic::haha: 

Καλά κάνει μπάμ οτι αυτές οι μετρήσεις είναι οτι να ναι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Dj_ALeX said:

Καλά κάνει μπάμ οτι αυτές οι μετρήσεις είναι οτι να ναι...

Μέχρι να δούμε άλλες, αυτές έχουμε να σΚολιάσουμε. Έχεις εσύ κάποιες στα χέρια σου που λένε κάτι διαφορετικό;

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Wizard! said:

Μέχρι να δούμε άλλες, αυτές έχουμε να σΚολιάσουμε. Έχεις εσύ κάποιες στα χέρια σου που λένε κάτι διαφορετικό;

Φαντάζομαι διάβασες το πόστ #899..?! Δικές μου δεν έχω αυτήν την στιγμή... απο οτι μίλησα με κάτι φιλαράκια (αξιόπιστα) δεν παίζουν αυτά τα νούμερα! Δεν έχω πάντα την πολυτέλεια & το χρόνο να μετράω ο ίδιος, αλλά δεν κρίνεται πάντα τόσο απαραίτητο.. έχω ένα σωρό αξιόπιστες πηγές. Όσο για τον σχολιασμό.. αυτός μπορεί να είναι και θετικός & αρνητικός! Εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα λόγο/κέρδος να βγώ να εκτεθώ και να πώ ανακρίβειες. Βέβαια ο καθένας ας πιστέψει οτι θέλει δεν με απασχολεί.

 

@yanni Κάτσε να βγούν πρώτα τα 50 games με DX12 & Vulkan και μιλάμε τότε όμορφα & ωραία. Δεν υπάρχει λόγος για βιασύνες! Επίσης εάν εσύ πιστεύεις τις παραπάνω μετρήσεις και σχολιάζεις με αυτόν τον "εύκολο" τρόπο τότε πραγματικά πρέπει να παίζει μεγάλος έρωτας με την AMD! :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Θα βγουν 50 games σε DirectX 12 και Vulkan και ακόμα θα διαβάζουμε ότι οι μετρήσεις είναι ότι να ναι. :hehe:

 

Οι drivers της AMD ήταν για τα μπάζα, για αυτό κερδίζει. Η Nvidia αποδεικνύεται ότι είχε σχεδόν τέλεια optimized drivers τόσο σε DirectX 11 όσο και OpenGL. Η AMD αντίθετα υστερούσε. Με τα Vulkan και DirectX12 το μειονέκτημα αυτό εξαλείφεται.

Πάντως αν οι Pascal είχαν async θα κέρδιζαν ένα 5-10%. Δεν έχουν, δεν κερδίζουν τίποτα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Dj_ALeX said:

Φαντάζομαι διάβασες το πόστ #899..?! Δικές μου δεν έχω αυτήν την στιγμή... απο οτι μίλησα με κάτι φιλαράκια (αξιόπιστα) δεν παίζουν αυτά τα νούμερα! Δεν έχω πάντα την πολυτέλεια & το χρόνο να μετράω ο ίδιος, αλλά δεν κρίνεται πάντα τόσο απαραίτητο.. έχω ένα σωρό αξιόπιστες πηγές. Όσο για τον σχολιασμό.. αυτός μπορεί να είναι και θετικός & αρνητικός! Εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα λόγο/κέρδος να βγώ να εκτεθώ και να πώ ανακρίβειες. Βέβαια ο καθένας ας πιστέψει οτι θέλει δεν με απασχολεί.

To post 899 δεν καταλαβαίνω τι θέλει να πει... Από όσο ξέρω, έχει 980ti. Με τι μηχάνημα όμως, κλπ, δεν γνωρίζω κι έτσι δε μπορώ να συγκρίνω με το test.

Όσο για τις δικές σου μετρήσεις, δε σε κατηγορώ, ούτε λέω ότι άλλες είναι αναξιόπιστες. Λέω ότι αυτή τη στιγμή, έχω αυτές. Σωστά; Έχουμε άλλες; Κάπου; Σε άλλο site;

Αν ναι, γιατί δεν τις μοιράζεσαι μαζί μας να τις δούμε;

Αυτό λέω...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Wizard! said:

To post 899 δεν καταλαβαίνω τι θέλει να πει... Από όσο ξέρω, έχει 980ti. Με τι μηχάνημα όμως, κλπ, δεν γνωρίζω κι έτσι δε μπορώ να συγκρίνω με το test.

Όσο για τις δικές σου μετρήσεις, δε σε κατηγορώ, ούτε λέω ότι άλλες είναι αναξιόπιστες. Λέω ότι αυτή τη στιγμή, έχω αυτές. Σωστά; Έχουμε άλλες; Κάπου; Σε άλλο site;

Αν ναι, γιατί δεν τις μοιράζεσαι μαζί μας να τις δούμε;

Αυτό λέω...

Καταλαβαίνω τι θέλεις να πείς και το σέβομαι απόλυτα.

Οι πληροφορίες μου λένε οτι αυτά τα νούμερα δεν είναι καθόλου ακριβή, σε τι βαθμό δεν το ξέρω ακόμη.

Ο @PANOSMAMBAX απλά ανέβασε επιτόπου screen με την 980Ti του όπου φαίνεται ξεκάθαρα η απόκλιση απο την πραγματικότητα και τις μετρήσεις απο το δήθεν bench στα πινακάκια. Προσοχή! Δεν είμαι κατά της βελτίωσης, το αντίθετο! Απλά δεν τα πιστεύω αυτά τα bench.. και πώς να τα πιστέψω κιόλας... είναι αδύνατον! ;) Ελπίζω να έχω και τα δικά μου αποτελέσματα σύντομα γιατί είναι όντως πολύ ενδιαφέρον το θέμα με τα νέα APIs (καλοκαίρι τώρα, έχουμε τρεχάματα :D ).

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Dj_ALeX said:

Ο @PANOSMAMBAX απλά ανέβασε επίτόπου screen με την 980Ti του όπου φαίνεται ξεκάθαρα η απόκλιση απο την πραγματικότητα και τις μετρήσεις απο το δήθεν bench στα πινακάκια. 

Όπου έχει την κάρτα στο 150% (η 980ti έχει base clock στα 1000MHz, ενώ ο Πάνος λέει πως η δική του τρέχει στα 1500MHz), τα ~120fps είναι στιγμιαία και όχι ο μέσος όρος και τέλος, δε μας δείχνει πουθενά αν παίζει σε Ultra details, που είναι πιθανό, αλλά δε φαίνεται κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα τα νουμερα σε τετοια πινακακια δεν ειναι να τα εμπιστευεσαι και πολυ. Δεν μιλαω μονο για την συγκεκριμενη περιπτωση αλλα ΓΕΝΙΚΑ. Οι περισσοτερες καρτες ειναι reference οι οποιες αποκλινουν αρκετα απο τις custom, ειδικα στις nvidia. @Wizard! Λες πχ οτι η 980 ti εχει base clock 1000Mhz ενω η G1 Gaming της Giagyte ας πουμε εχει 1279Mhz Boost (1190 base) σε oc mode αλλα εργοστασιακα. Out of the box που λεμε και στο χωριο μου και χωρις να πειραξει ο χρηστης τιποτα. Ε οπως και να το κανεις ολο και καποια διαφορα θα την εχουν οι 2 καρτες.

 

 To ποσο gain βεβαια θα εχει η καθε καρτα με το νεο api ειναι εντελως αλλου παπα ευαγγελιο. Το ξερουμε εδω και καιρο οτι οι σημερινες AMD απιδιδουν πολυ καλυτερα στα νεα API , κυριως στο DX12 που μαλλον ειναι και το σημαντικοτερο, απο τις σημερινες Nvidia. Δεν βλεπω κατι το μη αναμενομενο εγω προσωπικα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, giorgos2187 said:

Γενικα τα νουμερα σε τετοια πινακακια δεν ειναι να τα εμπιστευεσαι και πολυ. Δεν μιλαω μονο για την συγκεκριμενη περιπτωση αλλα ΓΕΝΙΚΑ. Οι περισσοτερες καρτες ειναι reference οι οποιες αποκλινουν αρκετα απο τις custom, ειδικα στις nvidia. @Wizard! Λες πχ οτι η 980 ti εχει base clock 1000Mhz ενω η G1 Gaming της Giagyte ας πουμε εχει 1279Mhz Boost (1190 base) σε oc mode αλλα εργοστασιακα. Out of the box που λεμε και στο χωριο μου και χωρις να πειραξει ο χρηστης τιποτα. Ε οπως και να το κανεις ολο και καποια διαφορα θα την εχουν οι 2 καρτες.

 

 To ποσο gain βεβαια θα εχει η καθε καρτα με το νεο api ειναι εντελως αλλου παπα ευαγγελιο. Το ξερουμε εδω και καιρο οτι οι σημερινες AMD απιδιδουν πολυ καλυτερα στα νεα API , κυριως στο DX12 που μαλλον ειναι και το σημαντικοτερο, απο τις σημερινες Nvidia. Δεν βλεπω κατι το μη αναμενομενο εγω προσωπικα..

Όταν κάνουμε συγκρίσεις και θέλουμε να εξάγουμε συμπεράσματα, δε μπορούμε να το κάνουμε με μήλα και πορτοκάλια.

Στο εν λόγω review, αναφέρεται σε reference 980ti, που σύμφωνα με το site της nVidia έχει ρολόγια στα 1000MHz.

To να λέμε λοιπόν ότι τα νούμερα είναι εκτός πραγματικότητας επειδή ο Πάνος με μια 980ti στα 1500MHz, έβγαλε ~120fps στατικά και όχι average, που αναφέρει στο site, πιστεύεις ότι είναι σωστό συμπέρασμα;

 

Αν δεις άλλα reviews για το DOOM, θα δεις πως τα νούμερα σε OpenGL παίζουν λίγο-πολύ στα ίδια επίπεδα:

http://www.techspot.com/review/1173-doom-benchmarks/page3.html

 

tRL6a67CjK2ptDhA9y9HCQ.png

 

Τελικά είναι όλοι αναξιόπιστοι; Είναι όλοι συνεννοημένοι να θάψουν την 980;

Πείτε μου να καταλάβω...

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θελω να πω ειναι το εξης:  Αλλες οι μετρησεις των reference και αλλες οι μετρησεις του Πανου και του καθε χρηστη. Ουτε τα νουμερα των reference ειναι λαθος αλλα ουτε και τα νουμερα του καθενος. Ειναι λογικο να υπαρχουν αποκλισεις (σεβαστες μαλιστα) αναμεσα στις μετρησεις των site που δοκιμαζουν reference και στις μετρησεις χρηστων που χρησιμοποιουν custom καρτες. Τα πινακακια και τα reviews των reference μου περνανε σχεδον παντα αδιαφορα διοτι ετσι κι αλλιως reference δεν εχω παρει ποτε. Και νομιζω οτι και το ποσοστο των χρηστων που αγοραζει reference ειναι αρκετα μικρο.

 

Αναξιοπιστοι ειναι οσοι θαβουν τις AMD. Τα χουμε ξαναπει αυτα... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

@Wizard! Καταρχάς δεν υπάρχει καμία περίπτωση να βαρέσει μία κάρτα με ένα Χ API 100fps και με ένα Ψ API να βαρέσει 160fps (αναφέρομαι στο πόστ #898) :hehe: 

Αυτό το boost είναι λές και κούμπωσα πάνω 2ή FuryX... Εδώ γελάμε! Και ΟΛΑ αυτά με το Vulkan.. 

Επίσης στο πόστ#911 (στο δικό σου) ανέβασες άλλο πινακάκι όπου η FuryX τώρα ξαφνικά βαράει 88,8fps (μιλάμε για ) ενώ στο πόστ#898 στην προηγούμενη σελίδα "βαράει" 72.6 fps (μιλάμε για )... για αυτό σου λέω μην τα πιστεύεις αυτά... :hehe:  Επίσης το σύστημα του @PANOSMAMBAX αποτελείται απο 5960Χ και 980Ti. Θα στα πεί καλύτερα και ο ίδιος όταν μπεί και διαβάσει τα πόστς, δεν μπορώ να πώ κάτι περισσότερο εγώ.

 

EDIT: Sorry για τα πολλά edit... 

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

περιμένετε μετά τον Αύγουστο που θα γεμίσει και ο labhs με 480

 

απλά τι αν λέμε τώρα ότι έχω αναφέρει πάμπολλες φορές και στην πράξη !

vulkan480xoxoxox.jpg

 

 

αχ 490 γιατί να μην σκάσεις μέσα στον Αύγουστο να γίνει χαμός :D

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Dj_ALeX said:

@Wizard! Καταρχάς δεν υπάρχει καμία περίπτωση να βαρέσει μία κάρτα με ένα Χ API 100fps και με ένα Ψ API να βαρέσει 160fps (αναφέρομαι στο πόστ #898)

Δηλαδή το screenshot εδώ είναι Photoshop ;

http://www.dsogaming.com/news/doom-benefits-greatly-vulkan-vulkan-versus-opengl-performance-comparison/

Χωρίς να αναφέρει μάλιστα ποιά κάρτα είναι.

 

Προγραμματιστής είμαι. Θα εκπλαγείς πόσο πολύ μπορεί να αλλάξει ένα ΑΡΙ την απόδοση μιας εφαρμογής, ειδικά αν μιλάμε για parallel processing.

Πρόσφατα έγραψα μια εφαρμογή που μεταφέρει ~500.000.000 εγγραφές από μια βάση σε άλλη. Η αρχική έκδοση που μου έδωσαν ως μπούσουλα έκανε (με την επεξεργασία) περίπου 10.000 την ώρα, ενώ με τις ασύγχρονες και παράλληλες ρουτίνες που έγραψα, το φτάσαμε να παίζει με ~200.000 την ώρα. Σα να είναι πάνω από 60%...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Wizard! Και γώ είμαι τεχνικός χρόνια και μετράω ένα σωρό μικρά και μεγάλα, δύσκολα ή δυσκολότερα πράγματα απο το πρωί μέχρι το βράδυ εδώ και αρκετά χρόνια για να λύσω προβλήματα που δεν πάει το μυαλό κανενός.. δεν νομίζω να ενδιαφέρει κανέναν αυτό but ohh well! Το θέμα είναι ποιός είναι κοντά στην πραγματικότητα, τι είναι σχετικά ακριβές αν όχι απόλυτα ακριβές και τι απέχει τελείως απο την πραγματικότητα! 60++fps average να πάρει η FuryX επειδή άλλαξε το API εγώ στο λέω απο τώρα και δεσμεύομαι προσωπικά (θα το ήθελα και γώ), ούτε 1 στο εκατομμύριο! Αντίθετα αυτό που είδα μόλις στο παρακάτω βίντεο με την RX480 μάλλον είναι ποιό κοντά στην πραγματικότητα και στην σφαίρα της λογικής! Αν είναι έτσι όπως πιστεύεις οτι είναι με βάση ΟΛΑ τα παραπάνω πινακάκια που είδαμε και πόσταρες και εσύ να πάω να πάρω ΤΩΡΑ 2 FuryX CF και να αρχίσω να πετάω 250άρια στο DOOM! Δεν θα με χαλάσει καθόλου! :hehe: 

Παραθέτω και το βίντεο που ανέφερα:

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζω μιάς και έληξε ο χρόνος του EDIT στο προηγούμενο πόστ...

Επίσης εάν δείτε το παραπάνω βίντεο η έκδοση Vulkan που τρέχει στην AMD είναι νεότερη (1.0.17) σε σχέση με τις κάρτες της Nvidia που παίζουν με την έκδοση 1.0.8 η οποία βγήκε τον Απρίλιο 2016. Link

Δεν έχω ακόμη εικόνα εάν παίζει ρόλο αυτό ή εάν επίσης ο τελευταίος driver της Nvidia περιλαμβάνει ή οχι την τελευταία έκδοση για την υποστήριξη του Vulkan API.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Εδω βλεπουμε τι  boost παιρνουν οι καρτουλες τις AMD.

 

Και ποσο ΛΙΓΟ boost παιρνουν οι nvidia καρτες.

 

Δεν χρειαζεται να εχουμε κανενα πτυχιο για να το δουμε αυτο.

 

ΑΛΛΑ ΟΧΙ, ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑΤΑ, φερτε τα φτυαριααααα!

 

ερχεται η 1060 η οποια ειναι καλυτερη και απο 1090 Τi και θα την αγορασουν επειδη ειναι nvidia.

 

η 480 ειναι χωμα ουτε μια 970 δεν φτανει...

 

Τι, οχι? :gyro:

 

I'm out!

Έγινε επεξεργασία από LocoDiceGR
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dj_ALeX said:

Παραθέτω και το βίντεο που ανέφερα:

 

 

Πρόσεξες μήπως ότι στο video που ανέφερες, στο Vulkan+Async η 480 φτάνει σε αρκετά σημεία τα 160fps, την ίδια στιγμή που με το OpenGL έχει ~90;

Δηλαδή, για να στο πω απλά: στο ΔΙΚΟ ΣΟΥ video, ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ότι ισχύει αυτό που λένε τα πινακάκια;

Δες και αυτά που έβαλαν οι @ARMAGEDDON, όπου η 1070 είναι στα ίδια με την 480 και αυτό που έβαλε ο @LocoDiceGR...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.