Jump to content



Τον Απρίλιο η αποκάλυψη, το καλοκαίρι η κυκλοφορία, για τις Pascal της Νvidia


yanni

Recommended Posts

1 minute ago, Trooper said:

Και πραγματικά το πρόβλημα που αναφέρεις με τόσο ζήλο επηρεάζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ποσοστό των χρηστών ε ? Καλύτερα πήγαινε να δεις αν η 480 σου θα καίει λιγότερο απο την 1080 και έλα να μας πεις.

You're missing the point. Αλλά είναι λογικό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι βλεπω παντως κ διαβαζω η καρτα (ελεω boost 3.0) μολις πιασει 50 βαθμους κανει την πρωτη βουτια στα ρολογια...

 

Χρειαζεται ειτε modded bios ειτε να μπει σε νερακι για να αποδωσει το 100%

 

Εχω ενα G10 bracket που καθεται....αν εχω ορεξη κ χρονο μπορει να του κοτσαρω μια kraken X41 να δω τι "ψαρια" θα πιασει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

You're missing the point. Αλλά είναι λογικό.

Το point ειναι οτι εχουμε φρεσκιες καρτες απο τους δυο αλλα ολες εχουν προβληματα. Δηλαδη οτι και να διαλεξεις τελικα απο πισω υπαρχει ενα "αλλα"

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Lazy Dog said:

Απ' οτι βλεπω παντως κ διαβαζω η καρτα (ελεω boost 3.0) μολις πιασει 50 βαθμους κανει την πρωτη βουτια στα ρολογια...

 

Χρειαζεται ειτε modded bios ειτε να μπει σε νερακι για να αποδωσει το 100%

 

Εχω ενα G10 bracket που καθεται....αν εχω ορεξη κ χρονο μπορει να του κοτσαρω μια kraken X41 να δω τι "ψαρια" θα πιασει...

Ήταν που θα περίμενες για την ti :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Sorry αν σου έθιξα την εταιρία.

Μπα δε μου έθιξες καμια εταιρία. Εγώ βλέπω ότι έτσι και πούμε κάτι για την AMD αμέσως αρπάζεσαι. 

πριν 10 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

You're missing the point. Αλλά είναι λογικό.

Και πιο είναι το point ? Οτι νέες κάρτες έχουν προβλήματα? Δυστυχώς έτςι ειναι. και απο τις 2 εταιρίες. Ειναι τοσο σοβαρά προβλήματα που να μη μπορώ να παίξω? Δε μου έχει τύχει κάτι τέτοιο ακόμα. Σιγουρα θα λυθούν με driver updates.

Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2016 at 7:24 PM, Lazy Dog said:

Εξαλλου το πιο πιθανον ειναι κ γω να παω σε 1080 με το που βγει και ας λεω το αντιθετο :hehe::tomato:

@Wizard! (δες ημερομηνια). Λες κ δεν με ξερεις;):hehe:

 

Αν με ρωτησεις αν αξιζε, θα σου πω κ ναι κ οχι. Εξαρταται την οπτικη που το βλεπει κανεις.

 

Διαφορά δεν θα δεις με το ματι σε παιχνιδια(τουλαχιστον σε αυτα που παιζω εγω). Ειναι ομως πιο δροσερη κ πιο ησυχη απο την Ti που ειχα...κ πιο ομορφη:wub:

 

Μου φαινεται επισης οτι εχει ενα κλικ καλυτερα χρωματα...δεν ξερω αν ειναι placebo effect ή οχι ομως :)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Trooper said:

Μπα δε μου έθιξες καμια εταιρία. Εγώ βλέπω ότι έτσι και πούμε κάτι για την AMD αμέσως αρπάζεσαι. 

Και πιο είναι το point ? Οτι νέες κάρτες έχουν προβλήματα? Δυστυχώς έτςι ειναι. και απο τις 2 εταιρίες. Ειναι τοσο σοβαρά προβλήματα που να μη μπορώ να παίξω? Δε μου έχει τύχει κάτι τέτοιο ακόμα. Σιγουρα θα λυθούν με driver updates.

To ένα είναι αυτό. Το σημαντικότερο είναι πως αυτά που θα λυθούν με driver updates (AMD και ήδη βγαίνει νέος driver πριν το ΣΚ), έκαναν ντόρο όπως πάντα, ενώ το πρόβλημα της nVidia, που δε λύνεται μάλλον με driver, κι ενώ η nVidia το προωθούσε και στην καμπάνια της, θα περάσει στο ντούκου, γιατί "δεν επηρεάζει πολλούς".

Το ότι η εταιρία είναι αναξιόπιστη, ΜΑΣ κοροϊδεύει (έχω την 970 των 4GB που είναι 3.5GB) και πουλάει πανάκριβα, είναι λεπτομέρεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

28 minutes ago, Trooper said:

Μπα δε μου έθιξες καμια εταιρία. Εγώ βλέπω ότι έτσι και πούμε κάτι για την AMD αμέσως αρπάζεσαι.

Sorry, αλλά δεν είμαι εγώ αυτός που έτρεξε να υποβαθμίσει το πρόβλημα με το Vive. Ούτε αρπάχτηκε που ανέφερες το θέμα της 480 στο οποίο έχω ήδη δηλώσει ότι η AMD έκανε κοτσάνα. Οπότε μην προσπαθείς να παρουσιάσεις τα πράγματα όπως σε βολεύει.

Αντίθετα με σένα που επιδίδεσαι στο κράξιμο της AMD και στο damage control όταν το θέμα έχει να κάνει με την NVidia, εγώ δεν χρησιμοποιώ double standards. Θα κράξω και τις δύο εταιρίες αν κάνουν κοτσάνα. Θα δώσω μπράβο και στις δύο εταιρίες αν κάνουν μια σωστή κίνηση.

 

Nvidia love

On 5/7/2016 at 11:37 AM, yanni said:

Ετοιμάζω το νέο για την κεντρική και ο λόγος που το καθυστερώ λιγουλάκι είναι επειδή προσπαθώ να μαζέψω τα σαγόνι μου από το πάτωμα κοιτώντας το κομμάτι της παρουσίασης για το Simultaneous Multi Projection....

 

AMD κράξιμο

On 7/2/2016 at 1:48 PM, yanni said:

Μπα η AMD έκανε μακακία. Το έχω ξαναγράψει νομίζω(αν όχι εδώ, αλλού). Η AMD έβαλε την κάρτα να ισορροπήσει πάνω σε τεντωμένο σχοινί. Ήθελε μια κάρτα πιο γρήγορη από την GTX 970, η οποία όμως ταυτόχρονα να έχει χαμηλό ταβάνι στο πόσο να μπορεί να οβερκλοκαριστεί. Κανονικά ή έπρεπε να την έχει καμιά 100άρα Hz χαμηλότερα και κλειδωμένα τα ρολόγια, αλλά τότε θα έχανε από την GTX 970 ή να βάλει 8Pin, αλλά τότε οι custom δεν θα είχαν σημαντικό πλεονέκτημα έναντι της reference. Οι custom που θα οβερκλοκάρουν μάλλον προορίζονταν να είναι ακριβές και μάλλον η 1060 έρχεται την σωστή στιγμή.

 

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

To ένα είναι αυτό. Το σημαντικότερο είναι πως αυτά που θα λυθούν με driver updates (AMD και ήδη βγαίνει νέος driver πριν το ΣΚ), έκαναν ντόρο όπως πάντα, ενώ το πρόβλημα της nVidia, που δε λύνεται μάλλον με driver, κι ενώ η nVidia το προωθούσε και στην καμπάνια της, θα περάσει στο ντούκου, γιατί "δεν επηρεάζει πολλούς".

Το ότι η εταιρία είναι αναξιόπιστη, ΜΑΣ κοροϊδεύει (έχω την 970 των 4GB που είναι 3.5GB) και πουλάει πανάκριβα, είναι λεπτομέρεια.

Ναι κι εγώ είχα την 970 και τσαντίστηκα όταν έμαθα για το 3.5GB. Το οτι πουλάει πανάκριβα δυστυχώς όταν δεν υπάρχει ανταγωνισμός αυτό γίνεται. Και σε αυτό φταίει η amd κατά ένα μέρος. Τωρα για το αν ειναι αναξιόπιστη, δε νομίζω οτι μπορεί να συγκριθεί το ότι δε παίζει η μια display port για το vive με το ότι η 480 έχει προβλήματα με το ρεύμα. Εκτος αν είμαι λάθος.

 

πριν 35 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

 

Sorry, αλλά δεν είμαι εγώ αυτός που έτρεξε να υποβαθμίσει το πρόβλημα με το Vive. Ούτε αρπάχτηκε που ανέφερες το θέμα της 480 στο οποίο έχω ήδη δηλώσει ότι η AMD έκανε κοτσάνα. Οπότε μην προσπαθείς να παρουσιάσεις τα πράγματα όπως σε βολεύει.

Αντίθετα με σένα που επιδίδεσαι στο κράξιμο της AMD και στο damage control όταν το θέμα έχει να κάνει με την NVidia, εγώ δεν χρησιμοποιώ double standards. Θα κράξω και τις δύο εταιρίες αν κάνουν κοτσάνα. Θα δώσω μπράβο και στις δύο εταιρίες αν κάνουν μια σωστή κίνηση.

 

Nvidia love

 

AMD κράξιμο

 

 

Για την είδηση με το vive πόσταρα γιατί έχω δική μου γνώμη μιας και το έχω. Και επαναλαμβάνω, το πρόβλημα είναι σε ελάχιστους χρήστες και ουτε καν τόσο σοβαρό. Αν εσάς σας φαίνεται τόσο σοβαρό, οκ πασο, βγαλτε χολή αν σας κάνει να αισθάνεστε καλύτερα.

 

Οσο για τα nvidia love και amd κραξιμο, δεν εχει σημασία αν μια φορά πόσταρες θετικά για την nvidia και αρνητικά για την amd, η συνολική εικόνα που έχω από τα ποστ σου ειναι αυτη που σου είπα. 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάθε δικαίωμα να κρίνεις την σοβαρότητα του κάθε προβλήματος όπως νομίζεις και να διατηρείς μια προσωπική άποψη για τον καθένα, έστω και λανθασμένη.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Wizard! έγραψε:

 και πουλάει πανάκριβα, είναι λεπτομέρεια.

Πανακριβα κοστιζουν μεν οι καρτες της, αλλα δεν ειναι εκεινη που πουλαει πανακριβα. 330 δολλαριακα για gtx 970 ηταν τιμη που δεν περιμενε κανεις ουτε στα πιο τρελα του ονειρα. Ηρθε με ενα 400αρι στα ελληνικα ραφια και εν μια νυκτι ολες οι 290Χ βρεθηκαν απο το να κοστιζουν 500+, οσο μια gtx 970. Μην ξεχναμε και την ιστορια που γραφτηκε 1,5 χρονο πριν..

Ουτε ακριβα ειναι και τα 380 msrp της gtx 1070 ουτε και τα 599 για τις custom 1080. To οτι οι κατασκευαστες τρομπαρουν και δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα ειναι προβλημα των κατασκευαστων...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

Εγω πριν την δωσω την f.e την δομιμασαμε μονο σε vr επειδη ο ανθρωπος την ηθελε μονο για αυτο και η καρτα πήγαινε βουτηρο οτι ετρξε στο oculus σε σημειο που με ειχε βαλει σε σκεψη και μενα να παρω vr set.

Ετσι λοιπον την αγορασε αλλιώς δεν την ηθελε.

Οποτε ειναι πιπες οτι λενε οτι η καρτα δεν παει καλα η σωστα σε vr.

Tο ειδα με τα ματια μου και μου φτάνει

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, azazil1190 said:

Εγω πριν την δωσω την f.e την δομιμασαμε μονο σε vr επειδη ο ανθρωπος την ηθελε μονο για αυτο και η καρτα πήγαινε βουτηρο οτι ετρξε στο oculus σε σημειο που με ειχε βαλει σε σκεψη και μενα να παρω vr set.

Ετσι λοιπον την αγορασε αλλιώς δεν την ηθελε.

Οποτε ειναι πιπες οτι λενε οτι η καρτα δεν παει καλα η σωστα σε vr.

Tο ειδα με τα ματια μου και μου φτάνει

 

Η είδηση δεν έχει σχέση με τις επιδόσεις σε VR. Απλά έκατσε ασυμβατότητα με το Vive HMD, όταν πας να χρησιμοποιήσεις DisplayPort αντί για HDMI. Δεν είναι τίποτα το σπουδαίο, αλλά έχει πλάκα πόσα μικρά bugάκια έχει βγάλει η 1080, μια κάρτα για την οποία η Nvidia ζήταγε και καπέλο $100. Μέχρι στιγμής έχουμε, το θέμα που είχε παρουσιαστεί με τον ανεμιστήρα, αυτό με το DVI, το θέμα με την κατανάλωση σε idle που φαίνεται να επιμένει και τώρα αυτό εδώ. Όλα μπορούν να θεωρηθούν μικρά και ασήμαντα, αλλά το θέμα είναι ότι μαζεύονται αρκετά. Χώρια το ότι αν και αυτό εδώ βγαίνει προς τα έξω τώρα, σε reddit και GeForce forums φαίνεται να παίζει έναν μήνα και η  Nvidia δεν έχει καταφέρει ακόμα να το διορθώσει.

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Η είδηση δεν έχει σχέση με τις επιδόσεις σε VR. Απλά έκατσε ασυμβατότητα με το Vive HMD, όταν πας να χρησιμοποιήσεις DisplayPort αντί για HDMI. Δεν είναι τίποτα το σπουδαίο, αλλά έχει πλάκα πόσα μικρά bugάκια έχει βγάλει η 1080, μια κάρτα για την οποία η Nvidia ζήταγε και καπέλο $100. Μέχρι στιγμής έχουμε, το θέμα που είχε παρουσιαστεί με τον ανεμιστήρα, αυτό με το DVI, το θέμα με την κατανάλωση σε idle που φαίνεται να επιμένει και τώρα αυτό εδώ. Όλα μπορούν να θεωρηθούν μικρά και ασήμαντα, αλλά το θέμα είναι ότι μαζεύονται αρκετά. Χώρια το ότι αν και αυτό εδώ βγαίνει προς τα έξω τώρα - σε reddit και GeForce forums φαίνεται να παίζει έναν μήνα - η Nvidia δεν έχει καταφέρει να το διορθώσει.

 

Εγω ουτε το θεμα με τον ανεμιστήρα ειχα ουτε με την κατανάλωση ουτε με τι dvi.Με το dp δεν ξερω δεν το δοκιμασα σε vr ετσι οπως και στον άνθρωπο με hdmi δούλεψε. 

Τωρα το οτι η πράσινη τον εχει παιξει άσχημα με την σειρα 10χχ το λεω και ειμαι απο τους πρωτους που το παραδέχομαι αλλα υπαρχει αυτο το αλλα

Το οποιο ειναι οτι μπορει και το κανει γιατι η amd κοιμάται ορθια δεν εχει τιποτα μα τιποτα να προσφερει στο hiend κομμάτι της με αποτέλεσμα η αλλη να πουλαει φύκια για μεταξωτές κορδέλες και ας εχει τα θεματακια της αλλα στα νουμερα παιζει μονη της  μπαλα οσο και να πονάει αυτο και ας τις υπερτιμολογει τις καρτες της.Εαν ειχε βγαλει πρωτη η amd τα hiend κομματια της αυτη θα αγοραζα φετος το ειχα πει και στην πορεία εαν δεν μου κανε τα κεφια την πουλαγα.

Δεν μασαω πρασινη η κόκκινη εγω δεν με ταΐζουν οποτε τα σκαω σε οποια μου κανει πρωτη τα κέφια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και ενω εσεις αλληλοκραζεστε και σκατε που θα βρειτε καρτες και ποσο σε 93+ σελιδες of worthless shit :hehe: εγω με την Classy 980ti εχω τερματισει GTA V παιζω Fallout4 και mass effect τα βραδακια ενω τωρα κανω μακροβουτια με τον Gerald στην παραδεισενια Toussaint του blood and wine and i don't give a damn B) :p

 

witcher3 2016-07-07 02-29-48-72.jpg  

 

:hehe:

 

 

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος JOHN-X έγραψε:

Και ενω εσεις αλληλοκραζεστε και σκατε που θα βρειτε καρτες και ποσο σε 93+ σελιδες of worthless shit :hehe: εγω με την Classy 980ti εχω τερματισει GTA V παιζω Fallout4 και mass effect τα βραδακια ενω τωρα κανω μακροβουτια με τον Gerald στην παραδεισενια Toussaint του blood and wine and i don't give a damn B) :p

 

witcher3 2016-07-07 02-29-48-72.jpg  

 

:hehe:

 

 

 

 

Καμια βουτια αληθινή να κανουμε εαν προλάβουμε γιατι δεν υπαρχει χρονος ουτε για κατουρημα πλέον. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικαρια με τις πρασινες και τις κοκκινες για να ξεφυγουμε λιγο απο το θεμα.

Θελω τα φωτα σας για οθονη μιας και καρτες έχουμε. 

Είμαι μεταξυ 34 " ultra wide lg 2560x1080 60hz η Dell 27" 2560x1440 144hz gsync 

Η dell φοράει το πανελ της rog 

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.