Jump to content



Τον Απρίλιο η αποκάλυψη, το καλοκαίρι η κυκλοφορία, για τις Pascal της Νvidia


Recommended Posts

βρε παίδες να ρωτήσω και εγώ κάτι η nvidia θα έχει κάποια στιγμή την παρακάτω γκάμα καρτών ?
 

gtx 1050

gtx 1050 TI

gtx 1060

gtx 1060 TI

gtx 1070

gtx 1070 TI

gtx 1080

gtx 1080 TI

gtx 1080 TI King

gtx TITAN 2

gtx TITAN 2X

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Εβγα με 15€ μεταφορικα , αν χασει κανα 20-30ρι , τοτε θα πρεπει να περιμενω Οκτωβρη για να την παρω στην ιδια τιμη. Οποτε δυσκολευομαι να πιστεψω οτι θα παρω απο Ελλαδα με παραπανω απο 500€ μεσα στο καλοκαιρι. 

 

ΥΓ: δε θα την καψω την καρτα, ειμαι δεινος overclocker :hehe: (καπου εδω γελαει και ο χειροτερος overclocker του πλανητη :p ) 

πριν 2 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

βρε παίδες να ρωτήσω και εγώ κάτι η nvidia θα έχει κάποια στιγμή την παρακάτω γκάμα καρτών ?
 

gtx 1050

gtx 1050 TI

gtx 1060

gtx 1060 TI

gtx 1070

gtx 1070 TI

gtx 1080

gtx 1080 TI

gtx 1080 TI King

gtx TITAN 2

gtx TITAN 2X

Μια 1080ti θα εχει, οι αλλες πως προκυπτουν; :p Καλη φαση θα ηταν. Για ολες τις τσεπες επιλογες :p 

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Εγω εχω μπερδευτει. MSI ή EVGA ?  (απο κοντα και η Gigabyte). Οι εξτρα τροφοδοσιες της msi gaming x 1070 εχουν τιποτα να προσφερουν ή απλα υπάρχουν; Ο Jayz κλοκαρε μια evga sc 1070 στα 2100+ , stable, οπως ειπε σε ενα review του, τι να το κανω παραπανω;

Aυτό με τις τροφοδοσίες ψάχνω και γω, αν και για ψυχολογικούς λόγους θα ήθελα (8+6) pin. Kαι ας δίνουν μόνο 50-60 hz παραπάνω.

Έχεις link για τον jayz?

 

πριν 58 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Msi μαλλον κ εγω. Μια χαρα καρτες ειναι

Επιβεβαιώνω. Η 970 gaming που έχω ακόμα βγήκε αστέρι.

 

πριν 23 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

Σε asus λογικά θα κινηθώ, και μετά αν έχουν μεγάλη διαφορά σε τιμή msi ή evga.

Από Ελλάδα η αγορά (λογικά από εβδομάδα) μιας και οι τιμές στο skroutz παίζουν στα 50-60€ διαφορά στις αντίστοιχες υλοποιήσεις με τα μεταφορικά απ'έξω.

Υπέροχη η ψύκτρα της asus (και πολύ όμορφο backplate).

Όμως αυτή τη φορά την strix την βαφτήσανε rog, οπότε πάει +30 με +50€ παραπάνω από msi gaming x ή την evga sc ας πούμε...

Θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο ακόμα, γιατί χωρίς διαθεσιμότητα δεν υπάρχει ανταγωνισμός στις τιμές και είναι ακόμα αρκετά ψηλά, παρόλο που πέσαν κάπως αυτήν τη βδομάδα.

πριν 21 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

βρε παίδες να ρωτήσω και εγώ κάτι η nvidia θα έχει κάποια στιγμή την παρακάτω γκάμα καρτών ?
 

gtx 1050

gtx 1050 TI

gtx 1060

gtx 1060 TI

gtx 1070

gtx 1070 TI

gtx 1080

gtx 1080 TI

gtx 1080 TI King

gtx TITAN 2

gtx TITAN 2X

Πολλές Τi βάζεις... η μόνη σίγουρη είναι η 1080Τi και ίσως (?) η 1050Τi.

H 1060 κάτι μου λέει πως θα είναι δυνατή, πάνω από 480 και δεν θα χρειαστεί Ti, που ούτως ή άλλως έχει καιρό να εμφανιστεί στις gtx XX60.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, idonthave said:

...να την λύσεις, να την κάνεις ότι θέλεις (αρκεί να μην την κάψεις :p ) πας σε evga.

 

Σε asus λογικά θα κινηθώ, και μετά αν έχουν μεγάλη διαφορά σε τιμή msi ή evga.

Από Ελλάδα η αγορά (λογικά από εβδομάδα) μιας και οι τιμές στο skroutz παίζουν στα 50-60€ διαφορά στις αντίστοιχες υλοποιήσεις με τα μεταφορικά απ'έξω.

Αυτο με το +50 που το ειδες? Εγω τις βλεπω +100-120 την διαφορα με τα εξω. Εννοειται οτι καταστηματα του τυπου guarantee digital master κτλ ειναι πρακτικα χωρις εγγυηση. Καλυτερα να τα στειλεις εξω με μεταφορικα δικα σου...Αρα χανει το οποιο πλεονεκτημα τιμης...

Link to comment
Share on other sites

Quote

The problem is now being traced back to the supply end. TSMC is reportedly having trouble producing the 16nm FinFET chips that power the Pascal GPUs in the GTX 1080 and GTX 1070, Mobipicker has learned. Coupled with the high demand from the public, the lack of supply does really pose a conundrum for those who have not bought the cards yet.

.....

Due to the problems in the supply, some retailers and scalpers are already gouging the prices for the Pascal cards. One EVGA GTX 1080 FTW Gaming ACX 3.0 was even priced at $2000 on Amazon, TechFrag reported.

Read more: http://en.yibada.com/articles/135866/20160627/tsmc-being-blamed-nvidia-gtx-1080-1070-supply-issues-retailer.htm#ixzz4CtEE6je9

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Αυτο με το +50 που το ειδες? Εγω τις βλεπω +100-120 την διαφορα με τα εξω. Εννοειται οτι καταστηματα του τυπου guarantee digital master κτλ ειναι πρακτικα χωρις εγγυηση. Καλυτερα να τα στειλεις εξω με μεταφορικα δικα σου...Αρα χανει το οποιο πλεονεκτημα τιμης...

Ναι από digitalmaster, έχω κάνει κάποιες αγορές δεν είχα πρόβλημα με αντικατάσταση προϊόντος. 

Πέρα από το παραπάνω κατάστημα μέσα στην βδομάδα ή και την επόμενη θα έχουν φέρει τις κάρτες κι άλλα καταστήματα.

 

Απ'έξω που έχω φέρει πράγματα έχω συναντήσει προβλήματα, από mindfactory μου έστειλαν λάθος προϊόν , ο 1 μήνας αναμονής έγινε 1,5-2,

από computeruniverse πάλι που είχα παραγγείλει κάτι (είχε χρόνο παραλαβής 1 μήνα) μετά από 2 μήνες μου είπαν ότι δεν υπάρχει

(απ'την επιστροφή των χρημάτων έχασα 5€ λόγω των εξόδων της τράπεζας) και το τελευταίο πάλι απ'το ίδιο κατάστημα με την 

λάθος τιμή στην κάρτα, που είχα βάλει παραγγελία (το θυμάσαι).

Υπολόγισε και τους χρόνους παράδοσης και την περίπτωση που χρειαστεί να σταλεί πίσω κτλ. 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυξήθηκαν οι απαιτητικοί έτσι ξαφνικά και πληρώνουν μέχρι και 2.000€ για μια 1080 αντί φερειπείν να πάρουν δύο 980Ti. Στην εποχή που δεν υπάρχει τίποτα πραγματικά next gen και το denuvo σε αναγκάζει για 15 games που δικαιολογούν την αγορά μιας τέτοιας κάρτας να δώσεις άλλα 900€.

Άσχετα με το ποιό σενάριο είναι σωστό πρέπει να περιμένουμε λίγο να αγοράσουν όλοι οι ποζεράδες των φόρουμ και να δούμε στα μισά του Ιουλίου που θα βρίσκονται οι τιμές.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Petrossortep said:

Δηλαδή αυξήθηκαν οι απαιτητικοί έτσι ξαφνικά και πληρώνουν μέχρι και 2.000€ για μια 1080 αντί φερειπείν να πάρουν δύο 980Ti. Στην εποχή που δεν υπάρχει τίποτα πραγματικά next gen και το denuvo σε αναγκάζει για 15 games που δικαιολογούν την αγορά μιας τέτοιας κάρτας να δώσεις άλλα 900€.

Άσχετα με το ποιό σενάριο είναι σωστό πρέπει να περιμένουμε λίγο να αγοράσουν όλοι οι ποζεράδες των φόρουμ και να δούμε στα μισά του Ιουλίου που θα βρίσκονται οι τιμές.

Η αλήθεια είναι ότι διάβασα μετά το άρθρο και απλά από ότι φαίνεται το Fudzilla πρασινίζει ολίγον αυτές τις μέρες. Έτσι μετά το άρθρο που το είχε σίγουρο και δεδομένο ότι όπου να ναι - σήμερα αύριο δηλαδή - σκάει η 1060, σε αυτό εδώ το άρθρο βλέπει την μεγάλη ζήτηση να είναι το πρόβλημα των ελλείψεων και όχι η TSMC, αλλά και την RX480 Να είναι μεταξύ GTX960 και GTX970.

Οπότε κουταμάρα link έβαλα. :hehe:

Απλά ο Nick Farrell toy Fudzilla, νιώθει την ανάγκη να στηρίξει την Nvidia τώρα που βγαίνει η RX480.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι η μέρα της msi σήμερα. Έδωσε review και ο W1zard του tpu.

https://www.techpowerup.com/reviews/MSI/GTX_1070_Gaming_X/1.html

 

Θα σταθώ σε μερικά σημεία, που μου αρέσανε.

Παράθεση

Maximum overclock of our sample is 2420 MHz on the memory (21% overclock) and +132 MHz to the GPU's base clock, which increases maximum Boost from 1873 MHz to 2101 MHz (6% overclock).

Να προσθέσω οτί φοράει μνημες Samsung, όπως και στο άλλο review.

 

Και από ότι φαίνεται το o/c αποδίδει καλά, 12% συν στην απόδοση με 6% overclock.

-έλεοc πια με αυτό το bf3-

perf_oc.png

 

Επίσης, όπως το περίμενα, η ψύκτρα της Asus είναι η καλύτερη, με αυτήν της msi να είναι η πιο ήσυχη.

Υπολογίστε οτί οι 1080 είναι 1-2 βαθμούς πιο ζεστές από τις 1070 under load.

GPU Temperature Comparison
  Idle Load Gaming Noise
MSI GTX 1070 Gaming X 52°C 71°C 30 dBA
ASUS GTX 1080 STRIX 45°C 68°C 33 dBA
Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming 42°C 70°C 34 dBA
MSI GTX 1080 Gaming X 51°C 72°C 31 dBA
NVIDIA GTX 1080 FE 36°C 83°C 37 dBA
NVIDIA GTX 1070 FE 39°C 83°C 36 dBA
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχουμε βγαλει ακρη για το αν μια aftermarket εχει οντως διαφορα στο ρολοι απο μια founders? Εχω founders 1070 στα 450 ευρω, να την παρω και να τη βαλω στα νερα η θα πιασω περισσοτερο με της αλλες που εχουν περισσοτερα phases? 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, fatalara said:

Τελικα εχουμε βγαλει ακρη για το αν μια aftermarket εχει οντως διαφορα στο ρολοι απο μια founders? Εχω founders 1070 στα 450 ευρω, να την παρω και να τη βαλω στα νερα η θα πιασω περισσοτερο με της αλλες που εχουν περισσοτερα phases? 

Ψιλοπιπα ειναι οι custom... Aν δεν εχει καλο asic η καρτα οτι και να κανεις δεν παει.

 

Εμενα τερματιζει στα 2088mhz, περιπου οσο ολες οι 1080gtx στα reviews.

 

Aφου θα πας σε νερα χτυπα την πιο φτηνη.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης οι founders πανε πιο καλα απο οποιαδήποτε custom  σε oc καρατσεκαρισμενο.

Η καλύτερη επιλογη ειναι μια founder σε hybrid η σε νερα και κλείνεις

πριν 10 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Αφου ειχε παρει 2 απο οτι θυμαμαι...

Οχι ρε μια ειχα παρει απλα πηγα σε καστομια μέχρι να δούμε με τις ti τι θα λενε και αυτες. Να βγουν με το καλο αλλα θα αργησω να παρω εαν δεν δω πολλα review γιατι φετος η nvidia με την σειρα 10χχ απλα @@ 

Ο maxwell ήταν αρκετα καλυτερος σε όλα του κατ εμε.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, azazil1190 said:

Μεχρι στιγμης οι founders πανε πιο καλα απο οποιαδήποτε custom  σε oc καρατσεκαρισμενο.

Η καλύτερη επιλογη ειναι μια founder σε hybrid η σε νερα και κλείνεις

Οχι ρε μια ειχα παρει απλα πηγα σε καστομια μέχρι να δούμε με τις ti τι θα λενε και αυτες. Να βγουν με το καλο αλλα θα αργησω να παρω εαν δεν δω πολλα review γιατι φετος η nvidia με την σειρα 10χχ απλα @@ 

Ο maxwell ήταν αρκετα καλυτερος σε όλα του κατ εμε.

Κατσε γιατι με μπερδεψες? Δεν ειχες παρει την founders και πηρες και μια msi gaming x αν δεν κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Κατσε γιατι με μπερδεψες? Δεν ειχες παρει την founders και πηρες και μια msi gaming x αν δεν κανω λαθος?

Την χ τώρα την πηρα, την περίμενα . Σήμερα πούλησα την founder. 

Ο ανθρωπος που την πηρε παιζει με vr οculus και να εκει μπορω να πω η καρτα αξίζει πρωτη φορα ειδα μεσα απο vr και πηγα να ξερασω απο την αίσθηση αλλα οπως μου ειπε και ο ίδιος μακραν καλύτερη απο 980ti που είχε παντα στο vr μιλάω

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.