Jump to content



Τον Απρίλιο η αποκάλυψη, το καλοκαίρι η κυκλοφορία, για τις Pascal της Νvidia


yanni

Recommended Posts

Μάγκες δεν καταλάβατε κάτι!

Στο link από το φορουμ της nvidia που παρέθεσε ο csaris, φαίνεται από τα γραφόμενα!

Παράθεση

After I quit the game my screen starting doing this weird flicking/ screen tearing thing while on the desktop or using a web browser. When playing a game in full screen the issue goes away, it is only when I'm using a web browser or sitting on my desktop the issue is present.

Πάρτε το χαμπάρι, είναι gaming κάρτα και όχι για browsing και desktop idle!!! :hehe:

nvidia ftw!!!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γενικα τελευταία η nvidia με τους οδηγους της εχει θεματα.

Χρήστο μεγιες μεγιες.

Εγω ακομα την περιμενω αλλα τελικα δεν ξερω εαν αξιζει η καστομια η να μεινω με την ref. Να της πεταξω και μια accelero hybrid και αγιος ο θεος.Με το μαμα κουλερ παω με 2126 πυρηνα αλλα με τα φαν 100% και ac on 

Απο οσο εχω δει μέχρι τωρα σε εξω φόρουμ τα καλύτερα ρολογια τα βαρανε οι strix

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος HellhammeR έγραψε:

 

Δοκίμασε να κλείσεις το g-sync και επίσης βάλε 165Hz. Στο OC mode η rog ζητάει περισσότερο "juice" απο την κάρτα και πιθανόν να διορθωθεί το πρόβλημα σου.

πως την βαζεις 165hz?

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρατηρησα κανενα πρόβλημα με το refresh, η οθόνη μου πάει μέχρι 100hz μόνο οπότε ίσως να μην επηρεάζεται από το πρόβλημα.

Από ότι παρατηρώ όλες οι κάρτες τα ίδια πάνε, οπότε για μενα δε παιζει ρόλο η μάρκα, ίσωε μόνο για μεταπωλητική αξία.

Αν πας για υδρόψυξη, παιρνεις τη πιο φτηνή ρεφ, αλλιώς μια φτηνή custom και είσαι κομπλέ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος csaris έγραψε:

Θα ελεγα τωρα κατι για τα ΖΩΑ εκει στην nvidia που καθομαι και παιδευομαι 1 ωρα τωρα να δω τι μπορει να φταιει και εχω flickering στο desktop στα 144ΗΖ αλλα τεσπα...

 

https://forums.geforce.com/default/topic/939358/geforce-1000-series/gtx-1080-flickering-issue/

 

http://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/4166

Αυτο γινεται μονο σε rog οθονες ασχετα απο την καρτα γραφικων στα 144hz. 

Και εμενα τα ιδια κανει στα 144hz μονο στο desktop τα πρωτα 5-10 λεπτα η αν πειραξεις κατι στο precision. Κανενας driver δεν μου το εφτιαξε...

Ακομα, αυτο που εχω δει ειναι οτι στα 144 η main καρτα ειναι idle 725mhz αντι για 324. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, fatalara said:

Αυτο γινεται μονο σε rog οθονες ασχετα απο την καρτα γραφικων στα 144hz. 

Και εμενα τα ιδια κανει στα 144hz μονο στο desktop τα πρωτα 5-10 λεπτα η αν πειραξεις κατι στο precision. Κανενας driver δεν μου το εφτιαξε...

Ακομα, αυτο που εχω δει ειναι οτι στα 144 η main καρτα ειναι idle 725mhz αντι για 324. 

Με την 980ti δεν ειχα κανενα τετοιο θεμα με το μονιτορ.

 

Με το που κουμπωσα την 1080 αρχισε να το κανει στα 144hz. Λυνεται αν βαλεις μεσα απο το driver high performance αλλα δουλευει η καρτα 1683mhz σε desktop.

 

Με αλλη καρτα πιο νεα δοκιμασες αν στο κανει? Το λεω γτ το support στις παλαιοτερες γενιες ειναι ανυπαρκτο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος csaris έγραψε:

Με την 980ti δεν ειχα κανενα τετοιο θεμα με το μονιτορ.

 

Με το που κουμπωσα την 1080 αρχισε να το κανει στα 144hz. Λυνεται αν βαλεις μεσα απο το driver high performance αλλα δουλευει η καρτα 1683mhz σε desktop.

 

Με αλλη καρτα πιο νεα δοκιμασες αν στο κανει? Το λεω γτ το support στις παλαιοτερες γενιες ειναι ανυπαρκτο.

Εμενα με την 970 που εχω προς το παρον αμα το την εχω 60hz idle 135mhz παει η καρτα , αμα την βαλω 144 παει στα 975mhz. ετσι ηταν παντα?γιατι τωρα που το λες το παρατηρησα. με την 980ti δεν το ειχα προσεξει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος csaris έγραψε:

Με την 980ti δεν ειχα κανενα τετοιο θεμα με το μονιτορ.

 

Με το που κουμπωσα την 1080 αρχισε να το κανει στα 144hz. Λυνεται αν βαλεις μεσα απο το driver high performance αλλα δουλευει η καρτα 1683mhz σε desktop.

 

Με αλλη καρτα πιο νεα δοκιμασες αν στο κανει? Το λεω γτ το support στις παλαιοτερες γενιες ειναι ανυπαρκτο.

Με πιο νεα οχι δεν εχει ερθει ακομα (asus strix 1070 η g1 οποια ερθεο πρωτη) απλα ηθελα να σου πω οτι δεν εχι προβλημα η καρτα σου. 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, kakao83 said:

Εμενα με την 970 που εχω προς το παρον αμα το την εχω 60hz idle 135mhz παει η καρτα , αμα την βαλω 144 παει στα 975mhz. ετσι ηταν παντα?γιατι τωρα που το λες το παρατηρησα. με την 980ti δεν το ειχα προσεξει.

Αυτό υποτίθεται το είχαν διορθώσει. Βέβαια το διορθώνουν κάτι χρόνια τώρα... Εκτός και αν είναι άλλο.

 

144Hz + Nvidia = αυξημένη κατανάλωση συστήματος; - Κάρτες Γραφικών - TheLab.gr

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kakao83 έγραψε:

Εμενα με την 970 που εχω προς το παρον αμα το την εχω 60hz idle 135mhz παει η καρτα , αμα την βαλω 144 παει στα 975mhz. ετσι ηταν παντα?γιατι τωρα που το λες το παρατηρησα. με την 980ti δεν το ειχα προσεξει.

Ναι λογικο ειναι αυτο που λες ετσι δουλευουνε οι καρτες κρατανε πιο ψηλα το idle clock σε 144hz μονιτορ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, yanni said:

Αυτό υποτίθεται το είχαν διορθώσει. Βέβαια το διορθώνουν κάτι χρόνια τώρα... Εκτός και αν είναι άλλο.

 

144Hz + Nvidia = αυξημένη κατανάλωση συστήματος; - Κάρτες Γραφικών - TheLab.gr

Thanks για το link.

Gtx 780 @120Hz idle 324MHz. @144Hz idle 653Hz. Το γυρισα στα 120 μολις, και ουτε που κοιταω πισω.

 

@csaris Πες μας αν παρατηρεις αλλαγη στα idle ρολογια απο 120 σε 144.

Γιατι αν οχι , τοτε αυτο θα ειναι που σου προκαλει το flickering μαλλον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

Ναι λογικο ειναι αυτο που λες ετσι δουλευουνε οι καρτες κρατανε πιο ψηλα το idle clock σε 144hz μονιτορ.
 

 

δεν ειμαι και σιγουρος αλλα εχω την εντυπωση οτι με την 980τι idle desktop 144hz ειχα χαμηλα ρολογια. Αλλα περιμενω να δουμε αν θα βγουν ποτε αυτες οι 1080. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

Ναι λογικο ειναι αυτο που λες ετσι δουλευουνε οι καρτες κρατανε πιο ψηλα το idle clock σε 144hz μονιτορ.

 

nope, μια χαρά idlάρουν σε 144hz monitor ακόμα και σε 165hz.

 

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, javaneze: said:

Thanks για το link.

Gtx 780 @120Hz idle 324MHz. @144Hz idle 653Hz. Το γυρισα στα 120 μολις, και ουτε που κοιταω πισω.

 

@csaris Πες μας αν παρατηρεις αλλαγη στα idle ρολογια απο 120 σε 144.

Γιατι αν οχι , τοτε αυτο θα ειναι που σου προκαλει το flickering μαλλον.

 

Moνο οι 1080 εχουν προβλημα!

 

120/144ΗΖ η καρτα καθεται 215mhz core/405mhz mem.

 

edit

 

Kαι στα 165ΗΖ το κανει.

Έγινε επεξεργασία από csaris
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.