Jump to content



Τον Απρίλιο η αποκάλυψη, το καλοκαίρι η κυκλοφορία, για τις Pascal της Νvidia


yanni

Recommended Posts

πριν 34 λεπτά, το μέλος csaris έγραψε:

 

perfrel_2560_1440.png

 

Η καρτα χωνει ενα +27% στην μιλφαρα 980ti και οχι 10-15%... σιγα μην ειναι και μια ή αλλη.

 

Αυτό ακριβώς το διάγραμμα λέει οτί η 1080 είναι 37%, και όχι 27% πιο γρήγορη της 980Τi ;)

Κλασικό λάθος που κάνουν πολλοί. Αν πήγαινε με αφαίρεση τότε η 780Τi θα είχε μόλις 10% διαφορά από την 280Χ.

 

Για να κάνουμε την αναγωγή στο % χρειάζεται απλή επαγωγική μέθοδος

 

 

 

H 1080 έχει απόδοση 100 όταν η 980Τi έχει απόδοση 73

Η 1080 έχει απόδοση χ=; όταν η 980Ti έχει απόδοση 100

 

χ=(100*100)/73 = 136.98

 

Οπότε η 1080 είναι 37% ταχύτερη από την 980Ti.

 

 

Έγινε επεξεργασία από virus777
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2016 at 0:50 ΜΜ, το μέλος Helly έγραψε:

Ενταξει με αυτα που βλεπω με τιποτα δε αξιζει η καρτα αυτη πανω απο 600-650 ευρω.

Δηλαδη  αν βγαλουμε τις παρωπιδες εχουμε:

Α> Μεσο ορο καθαρο πανω απο 980ti overclocked -overclocked 25% αλλα με πηδημα απο τα 28nm στα 16nm

Β> Πουσαρισμενη απο μαμα προφανως για να μαζεψει το clock προς clock μαστιγιο λογω 256 vs 384 bit απο την 980ti

Γ> Τρελα ΤDP LIMIT,hardware -software lock ,τοιχος σε MHZ λογω  αρχιτεκτονικης καπου στα 2100Mhz

Eπισης αν κρινω και απ τα μεχρι τωρα στοιχεια ετσι και σου κατσει asic μπανανα εχει και προβλημα τρελο να πας καλα καλα ουτε 1900 λογω θερμοκρασιων θορυβου που στα χοντρικα εισαι κανα 10-15% απο την μεση 980ti εκει αρα klein mein αναβαθμιση.

Δ> Προφανως η nvidia παει να διυλισει τον κονοπα λογω ελλειψης ανταγωνισμου προβλεπω 1090 και μετα 1080-1090ti.

 

Θα σε παρακαλούσα να μείνεις στο (οινο) πνεύμα του σοβαρού αυτού φόρουμ, έιπαμε η 1080 αξίζει με τα χίλια vfm ακόμα και 1000€, 

Ειναι 37% Χ2 στον κύβο εως και 10% γρηγορότερη απο 3 way sli titan-x, παίρνει τρελά κλόκια και όσοι είχαν την προιστορική πλέον 980ti την δούλευαν σε στόκ χρονισμούς αφού δεν υπήρχε τότε κάρτα που να κρατάει ρολόγια πάνω απο 1050mhz

Eπίσης γράφοντας τέτοια στενοχωρείς τον ορέστη σεβαστιανό και το nvidia marketing center

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, looproll said:

Θα σε παρακαλούσα να μείνεις στο (οινο) πνεύμα του σοβαρού αυτού φόρουμ, έιπαμε η 1080 αξίζει με τα χίλια vfm ακόμα και 1000€, 

Ειναι 37% Χ2 στον κύβο εως και 10% γρηγορότερη απο 3 way sli titan-x, παίρνει τρελά κλόκια και όσοι είχαν την προιστορική πλέον 980ti την δούλευαν σε στόκ χρονισμούς αφού δεν υπήρχε τότε κάρτα που να κρατάει ρολόγια πάνω απο 1050mhz

Eπίσης γράφοντας τέτοια στενοχωρείς τον ορέστη σεβαστιανό και το nvidia marketing center

χαχαχαχαχαχαχαχαχα, καπως ετσι. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω την γνωνη μου , αγοραζεις συμφωνα με τις αναγκες σου , αν εχεις χρηματα και εισαι χομπυστας καλα κανεις και παιρνεις την γρηγοροτερη , εξαλου ολοι ξερουμε οτι παντα θα βγαινει μια γρηγοροτερη απο την προηγουμενη , λεφτα να εχεις....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος looproll έγραψε:

Θα σε παρακαλούσα να μείνεις στο (οινο) πνεύμα του σοβαρού αυτού φόρουμ, έιπαμε η 1080 αξίζει με τα χίλια vfm ακόμα και 1000€, 

Ειναι 37% Χ2 στον κύβο εως και 10% γρηγορότερη απο 3 way sli titan-x, παίρνει τρελά κλόκια και όσοι είχαν την προιστορική πλέον 980ti την δούλευαν σε στόκ χρονισμούς αφού δεν υπήρχε τότε κάρτα που να κρατάει ρολόγια πάνω απο 1050mhz

Eπίσης γράφοντας τέτοια στενοχωρείς τον ορέστη σεβαστιανό και το nvidia marketing center

Μάλλον μας τρολάρεις και κοροιδεύεις και το φόρουμ... Δε νομίζω να είπε κανείς εδώ οτι οι 980ti είναι για τα μπάζα, ή ότι δεν ανεβάζει clocks. Το αν μια κάρτα είναι vfm, αυτό δε θα το κρίνεις εσύ, αλλά ο καθένας κοιτάζοντας τη δική του τσέπη.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

Αντί εδώ μέσα (μεταξύ μας δλδ) να επικρατεί διαφάνια, σωστή ανάλυση/αξιολόγηση και ταπεινότητα/μετριοφροσύνη αντά αυτού διαβάζουμε τόσες σελίδες με υπερβολές/τσακωμούς και με τον καθένα, να δίνει βάση σε fanboyισμούς και να χλευάζει το "αντίπαλο" προϊόν. Το ζήτημα σε μία σωστή κοινότητα και το όφελος που πρέπει να έχουμε (εμείς οι ίδιοι), είναι να μπορούμε να διακρίνουμε την αλήθεια απο την ανακρίβεια/marketing και να είμαστε αντικειμενικοί. Απο κεί και πέρα ο καθένας ας αγοράσει οτι αγαπά και τον ικανοποιεί αλλά μέχρι εκεί. Μόνο έτσι εμείς αλλά και ο κόσμος που μας διαβάζει (δεν γράφουν όλοι.. ;) ), θα μπορέσουν να κάνουν σωστή αγορά για αυτό που ζητάνε και να μάθουν και 1-2 πράγματα.. διαφορετικά θα κάνουμε εν τέλη, άνοστες κουβέντες για το τπτ.. Πρός θεού δεν θέλω να με παρεξηγήσει κανείς εδώ μέσα απλά κάπου-κάπου χάνεται η μπάλα... ΠΡΕΠΕΙ να μην την χάνουμε, η ποιοτική κουβέντα και με ουσία θα μας βγάλει ΟΛΟΥΣ κερδισμένους! :) Τέλος @Helly αυτά που έγραψες παραπάνω ομολογώ οτι χαίρομαι που τα είδα γραμμένα γιατί είναι η αλήθεια!

Σαφώς και πρέπει ο καθένας να κρίνει για τον εαυτό του αυτά που διαβάζει και όχι να πιστεύει και ΟΤΙ διαβάζει. Τη γνώμη μας λέμε και τις εμπειρίες μας ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

Αντί εδώ μέσα (μεταξύ μας δλδ) να επικρατεί διαφάνια, σωστή ανάλυση/αξιολόγηση και ταπεινότητα/μετριοφροσύνη αντά αυτού διαβάζουμε τόσες σελίδες με υπερβολές/τσακωμούς και με τον καθένα, να δίνει βάση σε fanboyισμούς και να χλευάζει το "αντίπαλο" προϊόν. Το ζήτημα σε μία σωστή κοινότητα και το όφελος που πρέπει να έχουμε (εμείς οι ίδιοι), είναι να μπορούμε να διακρίνουμε την αλήθεια απο την ανακρίβεια/marketing και να είμαστε αντικειμενικοί. Απο κεί και πέρα ο καθένας ας αγοράσει οτι αγαπά και τον ικανοποιεί αλλά μέχρι εκεί. Μόνο έτσι εμείς αλλά και ο κόσμος που μας διαβάζει (δεν γράφουν όλοι.. ;) ), θα μπορέσουν να κάνουν σωστή αγορά για αυτό που ζητάνε και να μάθουν και 1-2 πράγματα.. διαφορετικά θα κάνουμε εν τέλη, άνοστες κουβέντες για το τπτ.. Πρός θεού δεν θέλω να με παρεξηγήσει κανείς εδώ μέσα απλά κάπου-κάπου χάνεται η μπάλα... ΠΡΕΠΕΙ να μην την χάνουμε, η ποιοτική κουβέντα και με ουσία θα μας βγάλει ΟΛΟΥΣ κερδισμένους! :) Τέλος @Helly αυτά που έγραψες παραπάνω ομολογώ οτι χαίρομαι που τα είδα γραμμένα γιατί είναι η αλήθεια!

Θα συμφωνησω οσο δεν παιρνει... Δε θα βγαλω την ουρα μου απεξω μιας κι εγω τα εχω χωσει μερικες φορες αλλα δεν αξιζει τελικα. Ο καθενας οπως θελει ψωνιζει και οπως θελει και νομιζει το απολαμβανει. Οχι οτι δεν θα συνεχισει να μου τη δινει βεβαια οταν βλεπω το χαρακτηρισμο "προβατα" για χρηστες intel nvidia αλλα κλαιν... Ας ειμαι εγω προβατο και οι αλλοι εξυπνοι, δε βαριεσαι;

 

Οπως και να χει, εχεις το like μου!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γουστα ειναι αυτα, εγω παντως θα την παρω, γιατι παντα η παλια αρχιτεκτονικη μενει πισω και δεν τραβανε τα games μετα απο ενα Χ διαστημα. Επισης θελω υψηλο framerate για τα 144Hz τα οποια οτι καρτα και να εχεις, στα απαιτητικα νεα games ουτε στα 1080p δεν βλεπεις 90+ fps. Ποσο μαλλον 144. Οποτε 1080GTX it is!

PS.
Οι υπογραφες γιατι χαθηκαν και ηθελαν ξανα σεταρισμα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, giorgos2187 said:

Οχι οτι δεν θα συνεχισει να μου τη δινει βεβαια οταν βλεπω το χαρακτηρισμο "προβατα" για χρηστες intel nvidia αλλα κλαιν... Ας ειμαι εγω προβατο και οι αλλοι εξυπνοι, δε βαριεσαι;

Ο καθένας θυμάται ότι τον ενοχλεί. Εγώ ας πούμε έχω βαρεθεί να διαβάζω ότι οι AMDάδες είναι τα φτωχαδάκια που δεν έχουν λεφτά και την βγάζουν με τα πατσαβούρια της AMD. Αντίθετα οι Intelάδες και οι Nvidiάδες, απλά είναι άτομα που έχουν λεφτά να αγοράσουν το καλό πράγμα, για αυτό και οι AMDάδες τους ζηλεύουν. Η πλάκα είναι ότι αυτό, όπως και τα "πρόβατα" που ανέφερες, παίζουν παντού, εντός και εκτός συνόρων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Ο καθένας θυμάται ότι τον ενοχλεί. Εγώ ας πούμε έχω βαρεθεί να διαβάζω ότι οι AMDάδες είναι τα φτωχαδάκια που δεν έχουν λεφτά και την βγάζουν με τα πατσαβούρια της AMD. Αντίθετα οι Intelάδες και οι Nvidiάδες, απλά είναι άτομα που έχουν λεφτά να αγοράσουν το καλό πράγμα, για αυτό και οι AMDάδες τους ζηλεύουν. Η πλάκα είναι ότι αυτό, όπως και τα "πρόβατα" που ανέφερες, παίζουν παντού, εντός και εκτός συνόρων.

Ποτε δεν χαρακτηρισα κανεναν χρηστη amd οπως περιγραφεις. Σε καμια περιπτωση δεν εχω καν το δικαιωμα να κρινω καποιον για τα οικονομικα του και δεν νομιζω να εχω τοσο φτωχο ηθος. Τωρα αν αλλοι το κανουν, ειναι θεμα δικο τους. Εκτος των αλλων δεν νομιζω πως καποιος που καταφερνει να εχει ενα top tier hardware αυτοματα σημαινει οτι ειναι και ζαμπλουτος. Δεν ειναι και ferarri ενα "καλο" pc..

 

Εγω προσωπικα εκτος θεματων σαν και το παρον νομιζω μιλαω αντικειμενικα. Αmd καρτες εχω προτεινει παμπολλες φορες σε μελη που ζητουν γνωμες αλλα και σε φιλους μου. Και αν βγει καρτα που μ αρεσει θα την παρω οτι μαρκα και να ναι... Οπως και εχω παρει κιολας.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, giorgos2187 said:

Ποτε δεν χαρακτηρισα κανεναν χρηστη amd οπως περιγραφεις. Σε καμια περιπτωση δεν εχω καν το δικαιωμα να κρινω καποιον για τα οικονομικα του και δεν νομιζω να εχω τοσο φτωχο ηθος. Τωρα αν αλλοι το κανουν, ειναι θεμα δικο τους. Εκτος των αλλων δεν νομιζω πως καποιος που καταφερνει να εχει ενα top tier hardware αυτοματα σημαινει οτι ειναι και ζαμπλουτος. Δεν ειναι και ferarri ενα "καλο" pc..

 

Εγω προσωπικα εκτος θεματων σαν και το παρον νομιζω μιλαω αντικειμενικα. Αmd καρτες εχω προτεινει παμπολλες φορες σε μελη που ζητουν γνωμες αλλα και σε φιλους μου. Και αν βγει καρτα που μ αρεσει θα την παρω οτι μαρκα και να ναι... Οπως και εχω παρει κιολας.

Γιατί σου είπα ότι χαρακτήρισες κάποιον έτσι; Γενικό ήταν το σχόλιο, νομίζω φαίνεται.

 

Η αρχική φράση " Ο καθένας θυμάται ότι τον ενοχλεί. ", είναι απλά μια διαπίστωση και έχει να κάνει με το ότι παρουσιάζεις μια μονόπλευρη εικόνα, όπου μόνο οι AMDάδες την λένε σε όλους τους άλλους, κάνοντας παράλληλα τους έξυπνους. Αυτό το νόημα βγάζω εγώ πάντως διαβάζοντάς το. Οπότε απλά σου έδωσα και ένα παράδειγμα από την ανάποδη.

 

Όταν βλέπουμε μόνο τα σχόλια που στοχεύουν την μία πλευρά, την "δική μας", λογικό είναι να καταλήγουμε οι μισοί να μιλάμε για φτωχούς χωρικούς και οι άλλοι μισοί για πρόβατα. Οι χαρακτηρισμοί πάνε και προς τις δύο κατευθύνσεις.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

GeForce GTX 1080 2-way SLI review - Introduction

Quote

Before we start please read this a HUGE note; this will be article is revision one. The early 368.25 driver does not seem to support SLI for the majority of games, hence we'll look at a handful of games in this preliminary revision of the article first, once a proper final SLI supporting driver is out, we'll add the rest okay ? So this is us jumping the gun to push some results out, not blaming Nvidia.

Στην τύχη ένα από τα παιχνίδια που δοκιμάζει

index.php?ct=articles&action=file&id=223

 

 

index.php?ct=articles&action=file&id=224

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

Γιατί σου είπα ότι χαρακτήρισες κάποιον έτσι; Γενικό ήταν το σχόλιο, νομίζω φαίνεται.

 

Η αρχική φράση " Ο καθένας θυμάται ότι τον ενοχλεί. ", είναι απλά μια διαπίστωση και έχει να κάνει με το ότι παρουσιάζεις μια μονόπλευρη εικόνα, όπου μόνο οι AMDάδες την λένε σε όλους τους άλλους, κάνοντας παράλληλα τους έξυπνους. Αυτό το νόημα βγάζω εγώ πάντως διαβάζοντάς το. Οπότε απλά σου έδωσα και ένα παράδειγμα από την ανάποδη.

 

Όταν βλέπουμε μόνο τα σχόλια που στοχεύουν την μία πλευρά, την "δική μας", λογικό είναι να καταλήγουμε οι μισοί να μιλάμε για φτωχούς χωρικούς και οι άλλοι μισοί για πρόβατα. Οι χαρακτηρισμοί πάνε και προς τις δύο κατευθύνσεις.

Αδικο δεν εχεις γιατι αυτο που φανηκε και καταλαβες, αυτο εννοουσα. Εγω προσωπικα στα λιγα φορουμ που διαβαζω δεν εχω δει προσωπικους χαρακτηρισμους που απευθυνονται στους ανθρωπους που χρησιμοποιουν amd. Ναι εχω δει τους ορους "μπουρουχα" "θερμαστρα" "σομπα" κλπ για καρτα της amd, αλλα χαρακτηρισμους που να απευθυνονται ετσι στα ισια σε χρηστες, δλδ ανθρωπους, δεν εχω δει. Ισως να μου διαφευγουν καταστασεις πειραγματος. Δεν θα επιμεινω ομως γιατι δεν παρακολουθω και ολα τα φορουμ του κοσμου, ισα ισα πολυ λιγα. Αν πραγματι υπαρχει ατομο που χαρακτηριζει καποιον φτωχο χωρικο επειδη εχει amd, ε δεν θα κατσω να το σχολιασω γιατι λογικα θα μιλαμε για ανεγκεφαλο ον που καλυτερα να λειπει απ οποιοδηποτε φορουμ οποιουδηποτε χομπυ. Στο κατω κατω ειναι πλουσιος αυτος που παιζει μεχρι σημερα με 660 και φτωχος αυτος που παιζει με fury x? Αηδιες ειναι αυτα και αηδιας οποιος τα πιστευει.

 

Εδωμεσα ομως δεν νομιζω οτι εχουμε ανεγκεφαλους ανθρωπους αλλα παρολα αυτα ο ορος προβατα για ιντελαδες nvidiaκηδες εχει παιξει αρκετες φορες. Προσωπικους χαρακτηρισμους προς τους amdακηδες του Λαμπη δεν μπορω να θυμηθω ομως.. Και κατι τελευταιο, "δικη" μου πλευρα δεν υπαρχει. Ακομα θυμαμαι κατι κοκκινα τερατα που ειχα απο agp εποχες και δακρυζω. Αν τις ειχα κρατησει τις ati μου σ ενα γραφειο στην κατασταση την οποια τις εδωσα, οποιον εβλεπε αυτο το γραφειο θα τον επιανε ριγος!

 

Τελος παντων για να μη μακρυγορουμε, εγω θα επιστρεψω εκει απ οπου ξεκινησα, απο το ποστ του @Dj_ALeXALeX . Δεν υπαρχει κανενας λογος για τσακωμους και προσωπικες διαμαχες οταν μιλαμε για παιχνιδια και παιχνιδομηχανες. Στο κατω κατω ολοι μας, ειτε λιγα ειτε πολλα, η στη μια η την αλλη ταιρια θα τα δωσουμε...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

http://hardocp.com/article/2016/06/06/nvidia_geforce_gtx_1070_founders_edition_review/10#.V1ZlEvl97IU

In terms of performance we saw between a 5-10% improvement across the board with the GeForce GTX 1070 Founders Edition versus the GeForce GTX 980 Ti.

 

+ φρεσκους drivers και ολες τις βελτιστοποιησεις

+ 2gb more ram

+ fast sync και νεα features στο VR

+ 100w tdp κατω

 

+σε 2-3 μηνες θα παρει ενα 10% ακομα απο τον performance driver.

 

Περιμενω τις custom 1070gtx στα 430-450 ευρω για να τραβιξω την σκανδαλη (και τον Ιανουαριο την πουλαμε με 30-40 ευρω χασουρα :hehe: και παμε για 1080Ti)

 

Oσο για την μαχη Nvidia VS A-M-D ειναι η μαχη Καπιταλισμου VS Κομμουνισμου......στη Γυαρο τα κουμμουνια! :hehe::hehe: 

 

.....στειλτε και τον Wizard! μπας και γλυτωσουμε!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.