Jump to content



Τον Απρίλιο η αποκάλυψη, το καλοκαίρι η κυκλοφορία, για τις Pascal της Νvidia


yanni

Recommended Posts

Κλαιω με gif ακι και νεοφιλελε ινδο μεγιστανα της AMD με το μπαζακι γυναικα του διπλα.

Σα τους γυφτους που μπηκαν να κλεψουν σε επαυλη και καπνιζουν τα πουρα του ιδιοκτητη ενα πραγμα

@sebastian @Nemesis89 

Έγινε επεξεργασία από Helly
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, yanni said:

Τότε, ήταν ΟΛΕΣ και με PLUS μετά τα 2050.

Τώρα, κόψε κάτι καλύτερα μην μας πάρουν με τις ντομάτες...

Κάτσε, κάτσε να βάλουμε και μια προϋπόθεση διότι ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί να χρειαστεί να κόψουμε και άλλο...

Όπως έχει ήδη γραφτεί, δεν υπάρχει απολύτως τίποτα το ιδιαίτερο σε αυτές τις κάρτες όπου να τις διαφοροποιεί από τις παλιές γνωστές reference. Απλά η Nvidia σε μια επίδειξη αλαζονείας, άλλαξε το όνομα από reference σε Founders Edition, ώστε η ονομασία να υποδηλώνει premium προϊόν και κότσαρε και $100 επιπλέον - διότι το σόι premium θα είναι αν πωλείται φτηνότερα;

 

Παρε κανενα υπογλωσσιο βρε....Βαλτε like στον κατεξοχην Α-Σ-Χ-Ε-Τ-Ο. 

 

Εχεις δουλεψει ποτε Maxwell ? Kepler ? ΟΧΙ! Οποτε εχεις αγνοια το πως ανταποκρινεται στο καθε παιχνιδι με εργοστασιακο bios στα max οc ρολογια και με οριακο tdp.

 

Για να τις δουμε με χαλαρο tdp και οχι το FE που ειχε 175 watt MAX tdp.

http://videocardz.com/60700/custom-gtx-1070-msi-gaming-x-inno3d-1070-gaming-oc-and-ichill-pictured

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Κούκλα η MSI ^ .  Πολύ καλά πατάει η 1070 και με +100 oc στον πυρήνα από 7-10 fps ανα παιχνίδι είδα στο review @guru3d. Με καλή custom υλοποίηση λέτε να μπορεί να φτάσει και στοκ 1080;  

Τιμή πιστεύω 430 η φθηνότερη custom από έξω ( ευρώπη )

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sebastian said:

 

Παρε κανενα υπογλωσσιο βρε....Βαλτε like στον κατεξοχην Α-Σ-Χ-Ε-Τ-Ο. 

 

Εχεις δουλεψει ποτε Maxwell ? Kepler ? ΟΧΙ! Οποτε εχεις αγνοια το πως ανταποκρινεται στο καθε παιχνιδι με εργοστασιακο bios στα max οc ρολογια και με οριακο tdp.

 

Για να τις δουμε με χαλαρο tdp και οχι το FE που ειχε 175 watt MAX tdp.

http://videocardz.com/60700/custom-gtx-1070-msi-gaming-x-inno3d-1070-gaming-oc-and-ichill-pictured

2050+ ΟΛΕΣ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eχω διαβασει ολο το θρεντ απο την αρχη γιατι μου αρεσει να ενημερωνομαι χωρις να εχω σκοπο να παρω την καρτα
Ο Ορεστης οσο εριστικος και αν ειναι (δε θα τον μαθουμε τωρα) επεσε μεσα στις προβλεψεις (απο τα αρχικα ποστς οσον αφορα τα ποσοστα στις διαφορες)
Η NV παρουσιασε μια καρτα και δε παραπληροφορησε τους πελατες με το χ1,7 που ειχε πει.
Και τωρα πεσατε να τον φατε για τα 2100mhz.Δηλαδη ενα εχω να πω
ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ 1080 και ας μη πηγαινει ουτε 2000mhz. Χεστηκα :D

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, GoMaR said:

Eχω διαβασει ολο το θρεντ απο την αρχη γιατι μου αρεσει να ενημερωνομαι χωρις να εχω σκοπο να παρω την καρτα
Ο Ορεστης οσο εριστικος και αν ειναι (δε θα τον μαθουμε τωρα) επεσε μεσα στις προβλεψεις (απο τα αρχικα ποστς οσον αφορα τα ποσοστα στις διαφορες)
Η NV παρουσιασε μια καρτα και δε παραπληροφορησε τους πελατες με το χ1,7 που ειχε πει.
Και τωρα πεσατε να τον φατε για τα 2100mhz.Δηλαδη ενα εχω να πω
ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ 1080 και ας μη πηγαινει ουτε 2000mhz. Χεστηκα :D

 

+1... Οσον αφορα την τσαμπα 1080

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για ριχτε μια ματια στο παρακατω video.

Συμπερασμα ...οσοι θελουν απο 970-980 αναβαθμιση μπορουν να πανε σε 1070 τωρα οσοι εχουν τιτανες χ η 980ti απο 1080 και πανω.

Το ιδανικο ειναι 1080ti-titan pascal κτλ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, GoMaR said:

Eχω διαβασει ολο το θρεντ απο την αρχη γιατι μου αρεσει να ενημερωνομαι χωρις να εχω σκοπο να παρω την καρτα
Ο Ορεστης οσο εριστικος και αν ειναι (δε θα τον μαθουμε τωρα) επεσε μεσα στις προβλεψεις (απο τα αρχικα ποστς οσον αφορα τα ποσοστα στις διαφορες)
Η NV παρουσιασε μια καρτα και δε παραπληροφορησε τους πελατες με το χ1,7 που ειχε πει.
Και τωρα πεσατε να τον φατε για τα 2100mhz.Δηλαδη ενα εχω να πω
ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ 1080 και ας μη πηγαινει ουτε 2000mhz. Χεστηκα :D

 

Μα επειδή είναι εριστικός και απόλυτος τα ακούει, όχι επειδή δεν έχει γνώσεις. Στο παρελθόν τον έχω κάνει mention σε ερώτηση για Nvidia κάρτες επειδή ξέρω ότι έχει γνώσεις. Anyway στα πλαίσια της πλάκας και τους πειράγματος είναι αυτά. Δεν νομίζω ότι έχει κανείς να χωρίσει τίποτα με κανέναν εδώ μέσα. :)

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα τελικα ειναι ''αστε τον πασχαλη και πιαστε τον Ορεστη'' ?

Μπραβο ρε sebastian παλι εισαι πρωτη μουρη στο καβουρι ...μετα ερχεται ο πασκαλ:hehe:

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GoMaR said:

Eχω διαβασει ολο το θρεντ απο την αρχη γιατι μου αρεσει να ενημερωνομαι χωρις να εχω σκοπο να παρω την καρτα
ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ 1080 και ας μη πηγαινει ουτε 2000mhz. Χεστηκα :D

 

 

Ας τα ξαναπω μια ακομα....

 

Για το τελικο actual gaming oc σε reference model 1080gtx παιζει σημαντικο ρολο το περιορισμενο tdp. 

 

Το οτι εδειξε η Nvidia απο ενα demo στα 2.120MHZ δεν σημαινει οτι το ρολοι θα μπορει να μεινει εκει σε οποιοδηποτε game.

Το καθε παιχνιδι κανιβαλιζει διαφορετικα το TDP της καρτας. Οπως και το ανεβασμα των μνημων στα 11ghz+ κοβει ενα 4-5% στο TDP και καπου ενα 40αρι-50αριmhz απο τον πυρηνα αυτοματα. 

 

ΣΕΝΑΡΙΟ

Λοιπον εαν παρω το σεναριο οτι το αυτο που εδειξε η Nvidia τερματιζε και ζοριζε το tdp της καρτας χωρις πτωση στο ρολοι, θεωρω οτι εχουμε να κανουμε μια υψηλου ASIC Quality καρτας (χαμηλου voltage) για να μπορει να κραταει σταθερα τα 2.120MHZ με 11GHZ τις μνημες και να μην ριχνει το ρολοι της καρτας. 

 

Ο μεσο ορος  των reference 1080gtx με 70 ASIC θα παιζει ολα τα games στα 1950-2050mhz+ με 11Ghz τις μνημες (actual gaming clocks)  ΠΡΟΣΟΧΗ -> ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ MAX OC

 

και χωρις ανεβασμα μνημων τα 2000-2100mhz actual gaming clocks

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αλλα ειπαμε:

 

ο φθηνος στα 606 ευρω : http://www.mindfactory.de/product_info.php/4096MB-PowerColor-Radeon-R9-FURY-X-Hybrid-PCIe-3-0-x16--Retail-_1007340.html

 

o ακριβος στα 669 ευρω : http://www.mindfactory.de/product_info.php/8192MB-KFA2-GeForce-GTX-1080-EX-OC-Edition-Aktiv-PCIe-3-0-x16--Retail-_1063005.html

 

:hehe:

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, GoMaR said:

ο ακριβοτερος βρισκεται εδω :

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=49535&cat=5

 

http://www.e-shop.gr/vga-asus-geforce-gtx980-ti-matrix-gtx980ti-p6gd5-gaming-6gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.513748 >> 

 

Ήθελα να ξερα, τι ακριβώς περιμένουν να συμβεί τέτοια μαγαζιά? Θα μπει κάποιος μέσα και θα τους σκάσει ένα χιλιάρικο στο ντουκου για High end gpu? Λες και όποιος παίζει τόσο ψηλά δε θα ξέρει τι παίζει στην αγορά αυτό τον καιρό(πχ 1070) η δε θα κοιτάξει και έξω στην ευρωπαϊκή αγορά έστω. Που και αυτός είναι και ο σκοπός ύπαρξής της εξάλλου...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.