Jump to content



Τον Απρίλιο η αποκάλυψη, το καλοκαίρι η κυκλοφορία, για τις Pascal της Νvidia


yanni

Recommended Posts

H MSI έκανε τρελή "μαγκιά" με τα black rear I/O φέτος! Πάντως προσωπικά 2ΧGTX1070 είναι το ιδανικό σενάριο σε απόδοση/τιμή. Μιλάμε για δύναμη που το 4Κ Ultra settings είναι περισσότερο απο δεδομένο! Απο την άλλη για μικρότερες αναλύσεις 1 κάρτα είναι υπεραρκετή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Dj_ALeX said:

H MSI έκανε τρελή "μαγκιά" με τα black rear I/O φέτος! Πάντως προσωπικά 2ΧGTX1070 είναι το ιδανικό σενάριο σε απόδοση/τιμή. Μιλάμε για δύναμη που το 4Κ Ultra settings είναι περισσότερο απο δεδομένο! Απο την άλλη για μικρότερες αναλύσεις 1 κάρτα είναι υπεραρκετή.

Αρα συμφωνεις... Εγω αν παω τελικα η εβγα η msi θα παω... 

 

Ασχετως αυτου ομως ψαχνω το νεο sli bridge αλλα το δινει μονο απο nvidia usa site... 

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

η msi ομως παραδοσιακα θα εχει το αυτοκολλητακι στη βιδα και θα χανεις εγγυηση αν πας να αλλαξεις παστα ή να βαλεις υδροψυξη. Και η asus το ιδιο λογικα.

Η evga λογικα δε θα εχει τετοιες βλακειες, και η gigabyte πολυ πιθανον να μην εχει επισης....

 

Ειναι σημαντικο και αυτο αν καποιος σκεφτεται και το σεναριο της υδροψυξης μελλοντικα (οχι οτι θα κανει τοσο διαφορα σε τετοια καρτα, θα ειναι μια χαρα απο θερμοκρασιες με τα custom coolers, αλλα λεμε τωρα, αν εχεις custom υδροψυξη ουτως η αλλως μπορει να θες να την βαλεις στο loop μελλοντικα)

 

Κατα τ'αλλα η γνωμη μου για τον VFM gamer ειναι περιμενεις να βγουν οι custom 1070 και να ομαλοποιηθουν οι τιμες τους γυρω στα 420-450ε Ελλαδα αρχες Ιουλιου πχ, και μετα αποφασιζεις και ειτε χτυπας μια τετοια στην υλοποιηση που σε βολευει, ειτε μια 980ti μεταχειρο αν τις δινουν 350 πχ, και σαν outsider τριτη επιλογη αν βγαλει η AMD καμια Polaris με αποδοση 20% κατω απο 1070 στα 300ε

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Blinky said:

η msi ομως παραδοσιακα θα εχει το αυτοκολλητακι στη βιδα και θα χανεις εγγυηση αν πας να αλλαξεις παστα ή να βαλεις υδροψυξη.

Δεν ισχύει απαραίτητα αυτό. Πρόσφατα κάποιος εδώ μέσα (δε βρίσκω το θέμα) είχε στείλει email στην MSI ρωτώντας αν χάνει την εγγύηση και του απάντησαν ότι δεν υπάρχει θέμα αν δε γίνει ζημιά στην κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Wizard! said:

Δεν ισχύει απαραίτητα αυτό. Πρόσφατα κάποιος εδώ μέσα (δε βρίσκω το θέμα) είχε στείλει email στην MSI ρωτώντας αν χάνει την εγγύηση και του απάντησαν ότι δεν υπάρχει θέμα αν δε γίνει ζημιά στην κάρτα.

 

εδω διαβασει σε αμερικανικο forum που ρωτησαν απευθειας την msi και απαντησε ακριβως αυτο που λες.

Ωστοσο δε θα ηθελα να εχω το αγχος του τι θα γινει αν συμβει το ατυχες, και τι πολιτικη θα εχουν τοτε και κατα ποσο θα την τηρησει το μαγαζι στο Ελλαντα και το αν θα μπορω να πεισω τον υποψηφιο αγοραστη αν τη δωσω μεταχειρησμενη και ......και.....και.....

 

Ε ας μη το βαζανε στην τελικη ή ας το γραφανε εστω στο manual, ολα τα αλλα δε μου παρεχουν καμια ασφαλεια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Δεν ισχύει απαραίτητα αυτό. Πρόσφατα κάποιος εδώ μέσα (δε βρίσκω το θέμα) είχε στείλει email στην MSI ρωτώντας αν χάνει την εγγύηση και του απάντησαν ότι δεν υπάρχει θέμα αν δε γίνει ζημιά στην κάρτα.

 

Απορία ...

Υπάρχει περίπτωση να στείλεις την κάρτα σου στην MSI , χωρίς αυτή να έχει παρουσιάσει βλάβη ???

 

Το πιθανότερο είναι , όχι.

Αρα το αυτοκόλλητο στο βιδάκι (για εντός εγγύησης προιόντα) είναι must.

 

Μόνο ένα σενάριο καλύπτουν στην εγγύηση , αφού αφαιρεθεί το αυτοκόλλητο.

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, TASOS said:

 

Απορία ...

Υπάρχει περίπτωση να στείλεις την κάρτα σου στην MSI , χωρίς αυτή να έχει παρουσιάσει βλάβη ???

 

Το πιθανότερο είναι , όχι.

Αρα το αυτοκόλλητο στο βιδάκι (για εντός εγγύησης προιόντα) είναι must.

 

Μόνο ένα σενάριο καλύπτουν στην εγγύηση , αφού αφαιρεθεί το αυτοκόλλητο.

 

Ο wizard προφανως εννοουσε να μην υπαρχει physical damage στην καρτα, δηλαδη αν οπτικα φαινεται αψογη (που σημαινει οτι δε σου εφυγε καμια κατσαβιδια πχ ή οτιδηποτε και την χαλασες, ξεκολησε κανενα πυκνοτακι κλπ ενω πηγες να αλλαξεις παστα ή να βαλεις το block ή οτιδηγποτε). 

 

Παρ'ολ'άυτα δεν εχω καθολου peace of mind οτι θα τηρηθει αυτο οταν ερθει η ωρα εφοσον ειναι "στα λογια" και προκυπτουν ολα τα σεναρα που λεω στο προηγουμενο post.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Εγω συνεχιζω να πιστευω με αυτα που βλεπω οτι καλυτερα να δωσει κανενα 150αρι εξτρα κ να παρει 2 1070 παρα μια 1080

Το SLI ξεχασε το, επειδη εχω σου λεω οτι σε πολλους καινουργιους τιτλους ειτε δεν υποστηριζεται η ειναι της κακιας ωρας.

The Division, Rise of the tomb raider, Batman arkham knight, Total war warhammer, Doom και αλλα που δεν τα θυμαμαι η δευτερη καρτα πιανει απλα χωρο. 

Δεν ξερω αν θα αρχισουν να δινουν παλι σημασια αλλα προς το παρον εκει που το χρειαζεσαι δεν λειτουργει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Efialtis έγραψε:

Όπως θα έλεγαν και κάποιοι άλλοι εδω μέσα:

"It' s not a bug, it' s a feature!"

Σου δείχνει ρε παιδάκι μου οτι η κάρτα σου είναι ζωντανή! Πως να το κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Blinky έγραψε:

Ο wizard προφανως εννοουσε να μην υπαρχει physical damage στην καρτα, δηλαδη αν οπτικα φαινεται αψογη (που σημαινει οτι δε σου εφυγε καμια κατσαβιδια πχ ή οτιδηποτε και την χαλασες, ξεκολησε κανενα πυκνοτακι κλπ ενω πηγες να αλλαξεις παστα ή να βαλεις το block ή οτιδηγποτε). 

 

Παρ'ολ'άυτα δεν εχω καθολου peace of mind οτι θα τηρηθει αυτο οταν ερθει η ωρα εφοσον ειναι "στα λογια" και προκυπτουν ολα τα σεναρα που λεω στο προηγουμενο post.

Το καταλαβαίνω ότι έχουμε μπεί σφήνα στο thread , οπότε κάνω το τελευταίο μου σχόλιο (σχετικά με MSI εγγύηση).

Τα υπόλοιπα σε pm , άν χρειαστεί.

 

Καρα-τσεκαρισμένο από πολλαπλές περιπτώσεις και όχι φήμες , μου είπαν , άκουσα , κλπ ...

Κάρτα γραφικών που γυρνάει για εγγύηση , χωρίς το αυτοκόλλητο , κατά 99% , δέν περνάει ... τέλος :)

 

Το μόνο που καλύπτουν σε τέτοιες περιπτώσεις είναι αστοχία στα φανάκια της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fatalara said:

Το SLI ξεχασε το, επειδη εχω σου λεω οτι σε πολλους καινουργιους τιτλους ειτε δεν υποστηριζεται η ειναι της κακιας ωρας.

The Division, Rise of the tomb raider, Batman arkham knight, Total war warhammer, Doom και αλλα που δεν τα θυμαμαι η δευτερη καρτα πιανει απλα χωρο. 

Δεν ξερω αν θα αρχισουν να δινουν παλι σημασια αλλα προς το παρον εκει που το χρειαζεσαι δεν λειτουργει.

Εμενα σε 2 παιχνιδια που παιζω (gtav witcher3)  δουλευει κανονικα παντως

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Εμενα σε 2 παιχνιδια που παιζω (gtav witcher3)  δουλευει κανονικα παντως

Ειναι παλια και σε μενα δουλευει 98-95 και οι δυο καρτες.

Απο το 2015 και μετα ολα χαλια, The division 55% max το ιδιο και στο Rotr και στα υπολοιπα ουτε καν υποστηριζεται.

Αν το googlareis θα δεις οτι ολες οι καινουργιες μηχανες γραφικων δεν το υποστηριζουν... Star wars BF, AC Syndicate, just cause 3, fallout 4 ολα αυτα δινουν τα ιδια fps με μια καρτα γτ το opt απο την εταιρια ειναι gtp και κανενα δεν ξεπερναει το 70% use και αυτο οχι κολλημενο. Αυτα που βλεπεις στο witcher3 και στο GTA βγαλτα screenshot να τα θυμασαι γτ ανηκουν στο παρελθον. Το θεμα φυσικα κατω απο το χαλι και ειναι διαπιστωση μερικων παιχνιδαδων που ασχολουνται με αρκετα παιχνιδια και το ειδαν. 

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα με gpu load σε sli εχει και το farcry primal.. οπως ειχαν και τα 3 & 4.

 

Σε καποια σημεια στο χαρτη "σπαει" το load, εκει δηλαδη που βλεπεις 99% σε καποια σημεια πεφτει στο 60%.

 

Καθε περυσι και καλυτερα για sli/cf και eyefinity δυστυχως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι τοτε δεν αξιζει για 10 15 % αυξηση αποδοσης να παω σε 1080. Κραταω το 600αρι μου και δεν παιρνω τιποτα... Βεβαια αν χειροτερευουν τα πραματα και εφοσον εχω sli η διαφορα αλλαζει... 

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Πλεον δεν βλεπεις καν 99... Απο το 2015 και μετα στην καλυτερη 70. 

@Blinky στην asus ακομα και αν υπαρχει διαφορα στο χρωμα την εχασες την εγγυηση, στη gigabyte η βιδες ειναι κολλημενες και ο μονος τροπος να την ανοιξεις ειναι να σπασεις αυτη την μπλε κολλα οποτε μολις δουν οτι ανοιγει για πλακα καταλαβαινεις τα παραπερα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν - αν δεν κάνω λάθος - το multi gpu είναι το 1% της αγοράς και όταν ο ανταγωνιστής σου έχει μείνει πίσω, λογικό είναι να μην σπαταλάς πολύ χρόνο σε αυτό. Όταν μια 980Ti ή μια 1080 αρκεί για να σε κάνει βασιλιά, ποιος ο λόγος να σπας το κεφάλι σου με το SLI. Άλλωστε έχει αποδειχθεί ότι το multi GPU πλέον δεν πουλάει. Παλιά πούλαγε, από τότε όμως που μπήκε το fcat στην ζωή μας και μάθαμε ή μάλλον κατανοήσαμε και εμείς οι άσχετοι τα προβλήματα του multi gpu, αυτό έχασε πλήρως την αίγλη του. 10 χρόνια πριν η 295X2 θα ήταν το όνειρο του καθενός. Σήμερα απλά αγνοείται ως επιλογή από σχεδόν όλους. Εξάλλου και η ίδια η Nvidia έχει δείξει τις προθέσεις της χρόνια τώρα με την μη κυκλοφορία διπύρηνης Geforce κάρτας.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.