Jump to content



Dell 2405FPW


Digi_Aspirin

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από morph

Τελικά η 2405 έχει PVA Panel? Αν ναι αυτό μου είναι πολύ ευχάριστο! Νομίζω οτι αυτά είναι τα κλύτερα για γραφικά (ίσως όχι για παιχνίδια, που δεν ασχολούμαι)

Με μια nvidia fx5600 (MSI με 128ΜΒ) που έχω, θα μπορεί να πιάσει τη native ανάλυση;

να την πιάσει desktop ναι. μη ζητήσεις όμως rendering εκεί!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 144
  • Created
  • Last Reply

Οταν λές rendering εννοείς σε παιχνίδια; Παιχνίδια δεν παίζω. Καμια ταινιούλα σπάνια και γραφικά, DTP, photoshop κλπ είναι, πιστεύω, οι πιο "βαριές" εφαρμογές που θα τρέξω κ θέλω καλή οθόνη με σωστή απεικόνηση χρωμάτων

Link to comment
Share on other sites

ναι παχνίδια. κοίτα, σε ταινίες και τέτοια, πιο πολύ ζορίζεται ο cpu παρά η κάρτα. π.χ. για τέτοιες αναλύσεις στα wmvHD 1080p η m$ ζητάει p4@3GHz.

τώρα τι εννοείς σωστή χρωματική απόδοση εξαρτάται από τι οθόνη δουλεύεις τώρα. οι mva/pva νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο στον τομέα, αλλά επειδή απ' ότι σ' έχω κόψει ασχολείσαι επαγγελματικά με τον τομέα (από lcd), δεν μπορώ να ξέρω αν σου κάνει, αυτό μόνο εσύ το ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

thx sotiris. Κι εγώ νομίζω πώς τα mva/pva είναι τα καλύτερα για τη δουλειά που τα θέλω. Βέβαια τώρα έχω την Sony X73, η οποία, όπως διαπ'ίστωσα έχει το entry level panel TN :baby: Αλλά με τις κατάληλες ρυθμίσεις την έχω καταφέρει να μου δείχνει σχεδόν αυτά που βγάζει και ο εκτυπωτής.

Κάτι άλλο τώρα:

Το Color Gamut(%) 72% που λέει στον πίνακα χαρακτηριστικών, που είναι στην 1η σελίδα αυτου του thread, τι σημαίνει;

Το πιο σημαντικό:

ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗ ΔΟΥΜΕ???

(πριν την αγορά; )

Link to comment
Share on other sites

''Πληροφοριακά η Dell Ελλάδος την δίνει τελική τιμή σε ιδιώτες 830+ΦΠΑ 979 Ευρο τελική''

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Για κοιτάξτε λίγο την τιμή της 2405pfw στο site της DELLΜε ΦΠΑ + εξοδα παράδοσης EUR 1296,82 !!!

http://dellware.euro.dell.com/dellstore/basket/main.asp?s=grbsd&l=en&m=eur&c=GR6198&n=&cu=grbsd&v=d&cc=&ogn=&kcd=&ad=9000&mc=dell&rs=&cuid=&cg=&pch=1&demo=&gc=&sbc=none&co=

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από -sPi- [Σήμερα, στις 13:34]

Μα ΔΕΝ έχει 830 + ΦΠΑ, έχει 1050 + ΦΠΑ.

Σύμφωνα με το site της Dell τουλάχιστον...

Αυτη ειναι η κανονικη φυσιολογικη τιμη η οποια ισχυει γενικοτερα σ' ολη την Ευρωπη.Αν παρεις τηλ. στην dell θα σου πουν οτι υπαρχει ειδικη προσφορα και για την 2405fpw με 830+φπα με τα μεταφορικα πληρωμενα (δεν ξερω για ποσο ακομα θα ισχυει)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morph [Σήμερα, στις 17:01]

Ξέρει κάποιος τις διαστάσεις σε cm Οριζόνια χ Κάθετα;

π.χ. για 19'' = 37.6 χ 30.4

για την 2405fpw πόσο είναι;

Tο ορατο πλαισιο της 2405fpw ειναι

518.4 mm (20.4 inches)

324.0 mm (12.7 inches)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Digi_Aspirin [09-03-2005 13:00]

Επίσης ρώτησα για την πολιτική της Dell για τα dead pixels. Μου είπαν πως πριν φύγουν από το εργοστάσιο όλες οι οθόνες ελέγχονται για την καλή λειτουργία τους και για dead pixels.

Δηλ. υπάρχει περίπτωση να πάρεις την οθόνη με πέντε νεκρά pixel και να μην στην αλλάζουν. Υπάρχει τρόπος να αποφευχθεί κάτι τέτοιο,να την ελέγξουνε πριν την παράδοση ή να την

ελέγξουν μαζί με τον αγοραστή κατά την παράδοση;

reviewς για όσους ενδιαφέρονται:

http://www.extremetech.com/article2/0,1558,1764458,00.asp

http://www.jaded-gamer.com

http://www.pcmag.com/article2

Μερικές σημαντικές Παρατηρήσεις κατα τη γνώμη μου:

- "Now Dell has decided to drop the price bomb.It's the classic Dell approach: Not pioneering a new market or category, but entering it later and at high volume, usually

with a significantly lower price." - "Dead pixels. Another problem with the technology. Well

I'm pleased to inform you that mine and the other five that came with the order had no dead pixels. Also of the 20 I saw received on the forums, there was only one report of a dead

pixel. One out of millions. Not bad at all. By all accounts Samsung have a new process to eliminate dead pixels. It seems to be working".

- "Games. Yes the reason why I bought the monitor. As I'm playing World of Warcraft at the moment, that was sparked up 1st. One of the small niggles with widescreens is that not all games support the correct resolution. http://www.widescreengamingforum.com has many fixes for games that don't".

- Dark-level detail was pretty goodfor an LCD. For example, in Raiders of the Lost Ark, we saw good detail in the dark cave scenes in the opening action sequence, but some inevitable loss of detail in the shadows was visible when we compared it with a CRT displaying the same scene. Fast action sequences, such as those in Spider Man were rendered with no

visible streaking or ghosting.

- Benchmark test results:

Average Contrast Ratio: 612:1

Average Black Level: 0.4 candelas/m2 (cd/m2)

Average White Level: 499 cd/m2

VESA Uniformity Black: 72.9%

VESA Uniformity White: 86.8%

- Obviously at this resolution you will need a graphics card powerful enough to push out a smooth frame rate if your wanting to play the latest games. A 6800 GT or 800XT will

suffice here. You could probably get away with a 9700Pro as well but you will have lower the settings to get an exceptable experience.

Και κάτι άλλο. Όσοι αγόρασαν TFT Samsung απο την 01/01/2005 δικαιούνται δωρεάν αντικατάστασει για έστω 1 νεκρό pixel εντός 6 μηνών απο την ημέρα αγοράς.Δυστυχώς αυτό ισχύει μόνο εντός Ν.Κορέας.Ίσως δεν έπρεπε να το αναφέρω καν,μα ίσως αυτό να σημαίνει ότι σύντομα θα εφαρμόσει αυτή την πολιτική εκτός και ίσως συγκινηθούν και άλλες εταιρίες και την εφαρμόσουν σύντομα.

"2405pfw : A Lot of Screen for the Money"

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπήρα τηλέφωνο και ρώτησα για την ξαφνική αλλαγή τιμης και μου λένε οτι οτι οι τιμές μεταβάλλονται αφού πρώτα έχουν ενημερωθεί απο Αγγλία.

Επομένωσ η τελευται τιμη είναι 1003 ΕΥΡΩ. Αυριο ποιος ξέρει.

Συμπλήρωσα τα έντυπα,τα έστειλα και είμαι έτοιμος να σκάσω τα 1003 ΕΥΡΩ τη Δευτέρα.

post-2718-1416071776,7619_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου έστειλαν την ίδια προσφορά, ενω στο τηλέφωνο μου είχαν πεί για 850, η προσφορά ήρθε "κανονικά" με 830 + ΦΠΑ = 979,40...

Για πάρτους ενα τηλέφωνο, μάλλον αυτός που στην έστειλε ξεχάστηκε.

Υγ. Την Δευτέρα θα τα σκάσω και γω... :D

Link to comment
Share on other sites

Πήρε κανείς τηλέφωνο για προσφορά μετά τις 17/03?

πήρα στις 17 και μου κάνανε προσφορά για 830 ευρώ και στις 18

πήρα έντυπη προσφορά 850 ευρώ(όχι 17 όπως λάθος λέει το έντυπο πιο πάνω).

Για να ξέρω δηλ. οτι δεν μου είπανε βλακείες περι μεταβαλλόμενης τιμής και να ζητησω ξανά άλλη προσφορά μπας και γλυτώσω 24 ευρώ.(1003-979=24).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.