Jump to content



Μπαταριες GEL


kpetros

Recommended Posts

Τι να πω ,..... μια μπαταρια χρειαστηκα ο ανθρωπος και ο πατερας μου πηγε και μου πηρε αντι για την μαμα yuasaουλα μου , μια μαρκας OUTDO (huawei power sources) η οποια μαλιστα ειναι και GEL .  (ασε που ηταν και πιο ακριβη) 

 

Κατα τα λεγομενα του ο "πωλητη" τον επεισε πως οι μπαταριες GEL ειναι σουπερ ντουπερ και πως θα μου κρατησει .... με προβληματιζει που η μπαταρια ειναι ανοιχτου τυπου  ,   να την συνδεσω η να παω να την αλλαξω ?

 

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ,..... μια μπαταρια χρειαστηκα ο ανθρωπος και ο πατερας μου πηγε και μου πηρε αντι για την μαμα yuasaουλα μου , μια μαρκας OUTDO (huawei power sources) η οποια μαλιστα ειναι και GEL .  (ασε που ηταν και πιο ακριβη) 

 

Κατα τα λεγομενα του ο "πωλητη" τον επεισε πως οι μπαταριες GEL ειναι σουπερ ντουπερ και πως θα μου κρατησει .... με προβληματιζει που η μπαταρια ειναι ανοιχτου τυπου  ,   να την συνδεσω η να παω να την αλλαξω ?

 

Αν είναι ανοιχτού τύπου δεν είναι GEL .

Το κυριότερο προτέρημα της είναι ότι μπορείς να την τοποθετήσεις ανάποδα χωρίς να πάθει. Το μεγαλύτερο ελάττωμα είναι ότι δεν αντέχει φόρτιση πάνω από 14,2 v. Αν σου χαλάσει ο αυτόματος την πέταξες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ανοιχτού τύπου δεν είναι GEL .

Το κυριότερο προτέρημα της είναι ότι μπορείς να την τοποθετήσεις ανάποδα χωρίς να πάθει. Το μεγαλύτερο ελάττωμα είναι ότι δεν αντέχει φόρτιση πάνω από 14,2 v. Αν σου χαλάσει ο αυτόματος την πέταξες.

 

Μαλλον δικο μου λαθος , ο πατερας μου - μου ειπε οτι οταν την πηρε του την γεμισαν με ενα πραμα και την φορτισαν. Οπτικα η μπαταρια εχει 6 βαλβιδες και για αυτο την θεωρησα ανοιχτου τυπου , παρολαυτα γραφει maintenance free 

 

edit : τελικα δεν την γεμισαν με τιποτα , βλακειες μου ελεγε - δεν μπορω να συνεννοηθω-

 

 

Την παλια την ειχα παρει 25ε και κρατησε 2 χρονια , τωρα ετουτη την πηρε 35ε ...αμα κρατησει 3χρονια+ εχει καλος ....

post-62119-0-88238800-1455093422_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.