Jump to content



windows xp for ever...... με τι επεξεργαστη ομως ;;


dukepapas

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους θα ηθελα την άποψη σας για ενα προτζεκτ που θέλω να φτιάξω με τον πιο γρήγορο επεξεργαστή τελευταίας γενιάς που να υποστηρίζει drivers για τα windows xp sp3. Τα λειτουργικα σιστιματα που θα εχει επανω ειναι τα XPsp3 και τα 7ρια 64bit.

 

Η απορία τώρα ειναι η εξής απο οσο γνωρίζω με πληροφορίες που κατάφερα να συγκεντρώσω ο τελευταίος επεξεργαστής που υποστήριζε κατι τετοιο ηταν ο i7-3770 με SOCET-1555 και Z77 η H77 CHIPSET σωστα ;;;

Όπως επίσης και η καρτα γραφικών που μπορεί να υποστηρίξει ενα τέτοιο σύστημα για XP ειναι GTX 480 που μπορεις να βρεις drivers για να μπορείς να παίξεις παιχνίδια εως το 2012.

 

Ωσοι εχουν τεχνικές γνώσεις γνωρίζουν αν τα παραπάνω ειναι σωστά η μπορώ να βρω κατι διαφορετικό που να ειναι ακόμα λιγο πιο πανω σε επίδοση απο τα αναγραφόμενα ;;;;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο οι drivers για το chipset. Είναι και ότι έχει πάνω η μητρική. Π.χ. Είχα εγκταστήσει στην asrock Z87 Extreme 4 τα win XP αλλά δεν αναγνώριζε τους drivers της κάρτας δικτύου. Τη λύση βρήκα με μία pci κάρτα που είχα που υποστήριζε drivers για win XP. Ποιο κοντά σε αυτό που θες είναι η πλαιότερες πλατφόρμες από την τωρινή(s1151) όπως s1150 ή s1155

 

Η απορία τώρα ειναι η εξής απο οσο γνωρίζω με πληροφορίες που κατάφερα να συγκεντρώσω ο τελευταίος επεξεργαστής που υποστήριζε κατι τετοιο ηταν ο i7-3770 με SOCET-1555 και Z77 η H77 CHIPSET σωστα ;;;

 

Είναι socket 1155.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Χλωμό το 1155 να υποστηρίζει σωστα xp ,μάλλον για κατι ακόμα πιο αρχαίο πας.

Είμαι πρώην φανατιλας των xp τα είχα για πολλά χρόνια αφού βγήκαν τα 7αρια .

Ήταν απο τις μεγάλες βλακείες που έχω κάνει ,έφαγα τα χρόνια μου για ένα κάλο στον εγκέφαλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ειδικός λογος για τα xp γιατι παίζουμε παλια παιχνίδια οπως μαμε και δεν τρέχουν σωστα σε μεταγενέστερα λειτουργικά οποτε κοιτάμε να ειναι στην μέγιστη δυνατή ταχύτητα και σε βαθος χρονου για δουλείες ίντερνετ ταινιών τραγουδιών κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

...οπως μαμε και δεν τρέχουν σωστα σε μεταγενέστερα λειτουργικά..

Το ΜΑΜΕ συγκεκριμένα, έχει και έκδοση 64bit και παίζει άριστα σε 8, 8.1, 10.

Για άλλα παιχνίδια, WIndows games δηλαδή, που είναι σχεδιασμένα για παλαιότερα, δε γνωρίζω.

Υπάρχουν πολλά εδώ όμως, και είναι δοκιμασμένα (και αλλαγμένα) ώστε να παίζουν:

http://www.gog.com

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω 100% με τον das.  

 

οταν πρωτοβγηκαν τα 7 ηταν τα Windows που μου κινησαν το ενδιαφερον περισσοτερο απο καθε αλλα Win.  και αποδειχτηκε οτι το ενστικτο μου ηταν σωστο.  

 

μετα την εποχη των  95,  98, 2000, millenium, ηρθαν τα XP και φανηκαν τοτε οτι ηταν κατι το εξαιρετικο -για την εποχη..!  

 

το ιδιο ακριβως ηταν και τα 7αρια, μετα τα ΧΡ, και τα VISTA. κατι το πολυ καλο...!  

 

δεν νομιζω πλεον οτι τα XP εχουν λογο υπαρξης.   με την ιδια ακριβως λογικη, που δεν ειχαν λογο υπαρξης και τα 95 - 98, μετα την ελευση των XP..!  δεν βλεπω κανενα λογο "κολληματος" σε αρχαια λειτουργικα.....πλεον..!  

 

οπως και με την ιδια λογικη, αν τα 10αρια μου δωσουν το κατι παραπανω (αφου εξελισσομαστε τεχνολογικα), θα τα προτιμησω εναντι των 7 - 8- 8.1..!!


Υπάρχει ειδικός λογος για τα xp γιατι παίζουμε παλια παιχνίδια οπως μαμε και δεν τρέχουν σωστα σε μεταγενέστερα λειτουργικά οποτε κοιτάμε να ειναι στην μέγιστη δυνατή ταχύτητα και σε βαθος χρονου για δουλείες ίντερνετ ταινιών τραγουδιών κλπ κλπ.

σε αυτες ομως, τις ελαχιστες περιπτωσεις, θα χρειαστεις και το αναλογο -παλιο- hardware, αν θες να εχεις και την σωστη υποστηριξη. 

 

μην περιμενεις να εχεις πληρη υποστηριξη ενος λειτουργικου που θεωρειται πλεον legacy, και απο την microsoft αλλα και απο τις υπολοιπες εταιριες, σε νεοτερες πλατφορμες..!!

 

αρα θα πρεπει να πας σε hardware, τουλαχιστον 2-3 γενιες πισω...!!!  

Link to comment
Share on other sites

Φιλε γουιζαρτ εχω κατσει και εχω φτιαξει δικο μου μαμε με ρομς που τρέχουνε συγκεκριμένης εκδοσης δεν θα κατσω να το κανω ολο απο την αρχη για τα 64bit.... για αυτο εχω συγκεκριμένο ερωτημα.καποια το εχω βαλει και στην καμπινα μου που εχω (βλεπετε ok baby cabinet),

cabdick ευχαριστώ ολα αυτα που λες τα γνωρίζω αλλο το ερώτημα ειναι συγκεκριμένο για τον παραπάνω σκοπο αν ξερει καποιος κατι παραπανω στο πρώτο ερώτημα ας μας απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

αφου τα γνωριζεις ολα αυτα, να κανω μια αλλη ερωτηση? 

 

αφου θες να τρεξεις δικο σου ΜΑΜΕ, εχεις δοκιμασει να το τρεξεις στο XP mode των  windows 7...?   μηπως εκει τρεχει χωρις να ψαχνεσαι...? 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε γουιζαρτ εχω κατσει και εχω φτιαξει δικο μου μαμε με ρομς που τρέχουνε συγκεκριμένης εκδοσης δεν θα κατσω να το κανω ολο απο την αρχη για τα 64bit.... για αυτο εχω συγκεκριμένο ερωτημα.καποια το εχω βαλει και στην καμπινα μου που εχω (βλεπετε ok baby cabinet)

Τι εννοείς "έχω φτιάξει δικό μου MAME" ;

Γιατί αν έχεις κάνει compile δικό σου κώδικα, δε θέλει πολλές αλλαγές για 64bit.

Αν μιλάμε για στήσιμο των configuration files, τότε δουλεύουν κανονικά με το 64bit χωρίς πρόβλημα

Αν τώρα, αναφέρεσαι σε κάποιο αρχαίο ΜΑΜΕ, που μπορεί να έχει διαφορετικά config, τότε πάω πάσο, αν και πιθανότατα να υπάρχει converter.

Link to comment
Share on other sites

οχι παιδια δεν εχω εντρυφήσει τοσο απλα βρηκα μια που παιζει ολα οσα θελω εχω τσεκαρει ενα προς ενα μιλαμε για πολες ωρες και το εχω βαλει σε σταθερο καμπινα και το εδωσα και σε φίλους.απλα θελω και τα δυο συστήματα να εχω επειδη τα xp πανε σφαιρα στα 7 δοκιμαζω παιχνιδια που απλα απαιτουν 7ρια και θελω οτι πιο τελευταίο εχει βγει στα xp με τα παρπανω χαρακτηριστικά. τωρα εχω quad 9550 και το επομενο βημα θελω να ειναι κατι απο τα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.