Jump to content



Αγορά monitor για καθημερινή πολύωρη χρήση


Hliasgx

Recommended Posts

Γεια χαρά! Θέλω να αγοράσω νέο μόνιτορ >= 1080ρ για καθημερινή πολύωρη χρήση, με κύριο κριτήριο να είναι όσο πιο ξεκούραστο γίνεται και χρειάζομαι τα φώτα σας.

 

Με βάση αυτό το κριτήριο τι είναι προτιμότερο: ένα μόνιτορ με υψηλότερη ανάλυση ( > 1080ρ ) ή με περισσότερα hz (1080ρ στα 120 ή 144)?

 

Χρήση: επεξεργασία video/photo, Unity 3d, παιχνίδια κ.λπ. (απόσταση γραφείου).

Υποστήριξη: Gigabyte gtx 970 G1

Budget: έως 400 Ε

 

Υπάρχουν 2 μόνιτορ 1080ρ (60 hz) τα οποία επίσης θα χρησιμοποιηθούν σαν extended (για πολλαπλά ανοικτά αρχεία). Εκ πρώτης φαίνεται η επιλογή 1080ρ πλεονεκτική για dragging αρχείων στα extended χωρίς να χρειάζεται να αλλάζω το μέγεθος τους, ωστόσο προέχει η... υγεία.

 

Κάθε άποψη/συμβουλή, ή δυνατόν και μοντέλων... ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από Hliasgx
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

 

Για να ειναι ξεκουραστο ενα μονιτορ πρεπει να μην χρησιμοποιει PWM dimming και να το χρησιμοποιεις με την καταλληλη φωτεινοτητα, αναλογα με τον φωτισμο του περιβαλλοντος. Ενα δυνατο λευκο φως πισω απο την οθονη σε κατα τα αλλα σκοτεινο χωρο ειναι οι ιδανικες συνθηκες φωτισμου για ξεκουραστη χρηση και βελτιωση της αντιλαμβανομενης αντιθεσης. Το ελαφρυ coating επισης προσφερει καθαροτερη εικονα το οποιο κανει την χρηση της οθονης πιο ξεκουραστη.

 

Δεδομενου οτι θελεις να κανεις photo editing, πρεπει να παρεις μια IPS με καλη χρωματικη ακριβεια καλυψη ολου του sRGB. Η καλυτερη επιλογη ειναι η HP 27xw, 27" 1080p με σχεδον glossy coating. Εχει καταπληκτικη εικονα και αριστες gaming επιδοσεις, δε θα βρεις αλλη οθονη με τοσο ζωντανα και συγχρονως ακριβη και οχι υπερκορεσμενα χρωματα. Αν ομως θελεις το μεγαλυτερο real-estate που προσφερει η μεγαλυτερη αναλυση, δες και τις Dell P2416D και U2515H (24" και 25" 1440p), καθως και την LG 29UM57 (21:9 1080p) και Asus VS24AH(L) (16:10 1200p). Λογω matte coating δε θα εχουν τοσο καθαρη εικονα και ζωντανα χρωματα, αλλα λογω μεγαλυτερης αναλυσης θα εχουν μεγαλυτερη ευκρινεια και real-estate.

 

Oι καλες IPS 27" 1440p θελουν budget τουλαχιστον 500 ευρω, ενω οσες απο αυτες εχουν και 144Hz θελουν τουλαχιστον 600 ευρω.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Θα είναι σοβαρό λάθος, ιδιαιτέρως όταν μία από τις βασικές χρήσεις του υπολογιστή θα είναι η επεξεργασία εικόνας, ενώ μπορείς να διαθέσεις 400€ να αγοράσεις οθόνη 27άρα με 1080 ανάλυση. Όταν μάλιστα λες πως θα χρησιμοποιήσεις κι άλλες οθόνες και δεν έχεις οξύ θέμα μεγέθους οθόνης. Νομίζω ότι πρέπει να πας σε χαμηλότερη διάσταση εντός προϋπολογισμού -24άρι σε 1080 ή και το 25άρι όπου όμως θα έχεις το θέμα με τις διαφορετικές αναλύσεις.

 

Θα κοιτούσα κάποιο από τα Ultrasharp της Dell, αν σου κάνει το Z της HP (δυστυχώς για το Dreamcolor ξεφεύγεις πολύ σε χρήμα) καθώς και τα μοντέλα της Eizo πού πέφτουν εντός των χρημάτων σου.

Link to comment
Share on other sites

Aπο τα μοντελα της Eizo που πφτουν εντος budget, μονο η EV2336W ειναι εφαμιλλη των HP 27xw, Dell P2416D και U2515H. Καλη λυση ειναι με πολυ καλο panel με semi-glossy coating, αλλα ειναι υπερτιμημενη.

Οι υπολοιπες ειναι υπερτιμημενες τυπικες 1080p IPS με panels αναλογων δυνατοτητων με αυτα των LG των 150 ευρω.

 

H ΗP 27xw δεν ειναι λαθος, πετυχαινει αξεπεραστη ζωντανια με εξαιρετικα ακριβη χρωματα, δημιουργει συνολικα καλυτερη εικονα απο τις παραπανω λυσεις. Η μικροτερη ευκρινεια και real-estate ειναι το μονο της μειονεκτημα, αλλα το ποσο μεγαλο μειονεκτημα ειναι ας το κρινει ο Hλιας.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Είναι εσφαλμένη η άποψή σου ότι μονάχα το panel παίζει ρόλο για την ποιότητα μιας οθόνης. Είναι πολύ σημαντικό αλλά απέχει πολύ από το να είναι το μοναδικό κριτήριο. Αν ήταν έτσι θα κοιτούσαν όλοι το panel και αντί ας πούμε να πληρώνουν χιλιάρικα για κάποιες από τις οθόνες της Apple θα αγόραζαν τα κορεάτικα με το «ίδιο» panel γλυτώνοντας 600άρια σε ευρώ.

Σου έχω ξαναγράψει ότι παίζουν ρόλο κι άλλα πράγματα, από την ποιότητα των ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών (ώστε π.χ. να μη σου μένει στο χέρι η οθόνη μετά από καμιά διετία) έως την ομοιομορφία των χρωμάτων σε όλο το εύρος της οθόνης και όχι μονάχα στο κέντρο της.

 

Γράφεις την υπερβολή «δε θα βρεις αλλη οθονη με τοσο ζωντανα και συγχρονως ακριβη και οχι υπερκορεσμενα χρωματα». Σοβαρά; Τότε η ίδια η HP μάλλον ψάχνει για κορόιδα όταν πουλά το 24άρι Dreamcolor Zx κοντά 600€ αντί να δίνει μονάχα το 27άρι που προτείνεις δηλώνοντας με στόμφο πως δε θα βρεθεί άλλο με καλύτερη και ακριβέστερη απεικόνιση. Για κάποιο λόγο κοστίζουν τόσο αυτές οι οθόνες και μπορείς να είσαι σίγουρος ότι αυτός ο λόγος δεν είναι μονάχα το panel. Σημείωσε ότι πουλιούνται συνήθως σε ανθρώπους που έχουν την εικόνα στο επίκεντρο του επαγγελματικού τους ενδιαφέροντος κι είναι μάλλον ασφαλές να υποθέσουμε ότι ξέρουν καλύτερα να αξιολογούν τις οθόνες και να αγοράζουν το καλύτερο που αντέχει η τσέπη τους.

 

Για τον άνθρωπο που ρωτά, απάντησα ήδη προς τα πού θα του πρότεινα να στραφεί. Μπορεί να διαθέσει ένα σεβαστό ποσό, ενδιαφέρεται πρωτίστως για επεξεργασία εικόνας, η χρήση θα είναι πολύωρη κλπ. Έχει επίσης ήδη δύο άλλες οθόνες (που σημαίνει ότι δεν καίγεται για να στραφεί σε «μεγαλύτερη» οθόνη με την ανάλυση μικρότερης).

 

Οθόνες με υψηλές αναλύσεις εντός του προϋπολογισμού του όπως η 25άρα Dell αξίζει να τις εξετάσει αλλά θα έχει το θέμα που ο ίδιος αναφέρει με τη διαφορετική ανάλυση από τις δύο υπάρχουσες συν ότι ενδέχεται να μην είναι τόσο ξεκούραστες σε πολύωρη χρήση που αφορά διάβασμα (browsing κλπ). Δεν το γνωρίζω γιατί δεν έχω δοκιμάσει τέτοια οθόνη σε πολύωρη χρήση.

 

Η 29άρα είναι ιδιόμορφη επιλογή, μπορεί να του κάνει μπορεί και όχι αλλά νομίζω είναι λάθος να συγκρίνεται με 24άρες. It's another animal.

 

Οι υπόλοιπες επιλογές αφορούν κάποια «καλά» 24άρια όπου τον συμβούλεψα να κοιτάξει τις τρεις μάρκες που έγραψα παραπάνω. (και τις σειρές P ή U από Dell, Ζ από HP και EV από Eizo στα χρήματα που δίνει).

 

Στο θέμα της διαφοράς 1200 με 1080, η διαφορά λόγου είναι θέμα προτίμησης, όχι θέμα υγείας. Αν τυχόν έχει τέτοιου είδος άγχος ο φίλος που ρωτά, δεν χρειάζεται να ανησυχεί για αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι υπολοιπες ειναι υπερτιμημενες τυπικες 1080p IPS με panels αναλογων δυνατοτητων με αυτα των LG των 150 ευρω.

Έχεις πολύ καλές γνώσεις γύρω από τις οθόνες, αλλά όταν διαβάζω κάτι τέτοια, τραβάω ένα μεγάλο Χ σε όλο σου το post.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που πρόκειται για monitor για δουλειά γνώμη μου είναι να επιλέξεις κάποια με αναλογιά 16:10 (1920x1200). Αυτά τα 120 επιπλέον pixel στην κάθετη διάσταση κάνουν τεράστια διαφορά. Προσωπικά έχω βολευτεί με μία EIZO από τις παλιές που είχαν S-PVA panel και λάμπα αντί για leds και δεν την αλλάζω με τίποτα. Για σύγχρονες οθόνες υπάρχουν πιο κατάλληλοι να σε βοηθήσουν. :)

Link to comment
Share on other sites

H ΗP 27xw δεν εχει απλως ανωτερο πανελ, αποδιδει συνολικα καλυτερα σαν συνολο.

 

H σειρα Z της HP ειναι γενικα καλες οθονες 1200p με semi-glossy coating, αλλα πασχουν απο panel lottery και πολλα θεματα quality contol, διαβαστε εδω: http://hardforum.com/showthread.php?t=1784709&highlight=hp+z24i

Η Asus VS24AHL και BenQ BL2411PT ειναι ασφαλεστερες λυσεις σε 1200p, ενω η HP 27xw ειναι συνολικα καλυτερο (και νεοτερο) μοντελο, αν εξαιρεσουμε την μικροτερη ευκρινεια.

 

Οι ακριβες οθονες της HP οπως oι Dreamcolor ειναι wide-gamut. Αυτο σημαινει οτι καλυπτουν ολο το ευρος του AdobeRGB αλλα για να το εκμεταλλευτεις θα πρεπει να δουλεψεις color-managed προγραμματα. Σε αντιθετη περιπτωση θα βλεπεις ανακριβη και υπερκορεσμενα χρωματα.

 

Αν καποιος θελει να δουλεψει στο Adobe RGB το ξερει και το δηλωνει. Για ολους τους υπολοιπους, το sRGB ειναι υπεραρκετο καθως ειναι το στανταρ προτυπο για το ιντερνετ και τoυς εκτυπωτες. Δε ξερω και αν τα 400 ευρω σου αγοραζουν καλο wide-gamut monitor καθως εχω καιρο να τα ψαξω.

 

@Wizard, αναφερομαι στις Eizo που κοστιζουν λιγοτερο των 400 ευρω, και δεν λεω οτι ειναι το ιδιο καλες με τις LG των 150 ευρω. Λεω οτι το panel που χρησιμοποιουνε ειναι των ιδιων δυνατοτητων. Δες reviews και θα το καταλαβεις, ειτε διοτι θα φορανε panel κοινης ονομασιας, ειτε διοτι θα αποδιδουν παρομοια αντιθεση, καλυψη ευρους sRGB, ομοιομορφια, responce times και input lag για να αναφερω καποια απο αυτα. Της Eizo οι οθονες κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι πιο καλα καλιμπραρισμενες (οχι οτι τα παει ασχημα η LG εδω), θα εχουν διαλεχτει panels καλυτερoυ ελεγχου ποιοτητας (χωρις πολυ glow και bleeding - παλι ομως μιλαμε για στατιστικο μεσο ορο, δεν σου εγγυαται κανεις οτι θα ειναι οντως ετσι) και συνοδευονται απο καλυτερη εγγυηση. Πωλουνται τοσο ακριβοτερα ομως που πλεον στο ιδιο κοστος αγοραζεις καλυτερες οθονες, οπως οι δυο dell που ανεφερα.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

@Wizard, αναφερομαι στις Eizo που κοστιζουν λιγοτερο των 400 ευρω, και δεν λεω οτι ειναι το ιδιο καλες με τις LG των 150 ευρω. Λεω οτι το panel που χρησιμοποιουνε ειναι των ιδιων δυνατοτητων. Δες reviews και θα το καταλαβεις, ειτε διοτι θα φορανε panel κοινης ονομασιας, ειτε διοτι θα αποδιδουν παρομοια αντιθεση, καλυψη ευρους sRGB, ομοιομορφια, responce times και input lag για να αναφερω καποια απο αυτα. Της Eizo οι οθονες κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι πιο καλα καλιμπραρισμενες (οχι οτι τα παει ασχημα η LG εδω), θα εχουν διαλεχτει panels καλυτερoυ ελεγχου ποιοτητας (χωρις πολυ glow και bleeding - παλι ομως μιλαμε για στατιστικο μεσο ορο, δεν σου εγγυαται κανεις οτι θα ειναι οντως ετσι) και συνοδευονται απο καλυτερη εγγυηση. Πωλουνται τοσο ακριβοτερα ομως που πλεον στο ιδιο κοστος αγοραζεις καλυτερες οθονες, οπως οι δυο dell που ανεφερα.

Σωστά όλα αυτά, αλλά το "υπερτιμημένες" και "καλύτερες" νομίζω άπτεται στην άποψη του καθενός. Προσωπικά, προτιμώ μια "υπερτιμημένη" Eizo με 5 χρόνια εγγύηση και μια εξαιρετική αντιπροσωπεία, από μια LG ή μιά refurbished Dell (αν χρειαστεί αλλαγή). Οπότε το καλύτερη για εμένα, δεν περιορίζεται στα τεχνικά χαρακτηριστικά, αλλά στο σύνολο του πακέτου που αγοράζω, ειδικά για ένα προϊόν που θα έχω στο γραφείο μου για πολλά χρόνια.

Να προσθέσω εδώ, ότι στην εταιρία που εργάζομαι έχω προνομιακές τιμές σε ΗΡ και σχεδόν τα πάντα εδώ μέσα είναι ΗΡ. Σχεδόν, γιατί ένα σύστημα που έχουν για επεξεργασία φωτογραφιών και video, λειτουργεί με μία EV2750. Ναι, δεν είναι τόσο απαιτητικό για να χρειαστεί ColorEdge, αλλά γιατί δε χρησιμοποιείται μια ΗΡ αφού είναι τόσο καλές;

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν ειπα οτι οι HP ειναι γενικα καλυτερες, και δεν προκειται να το πω. Την διαφορα την κανουν συγεκριμενα τα νεα μοντελα HP 25/27 cw/xw.

 

Με το θεμα εγγυησεων, η LG εχει σιγουρα τα θεματα της, αλλα μια refurbished Dell P2416D / U2515H θα ειναι σιγουρα καλυτερη απο μια Eizo αντιστοιχης τιμης. Και η Dell εχει αριστο after-sales support το οποιο σου δινει τη δυνατοτητα να την αλλαζεις αν σου τυχαινει ελλατωματικο κομματι μεχρι να μεινεις ικανοποιημενος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τη βοήθεια, αρκετή τροφή για σκέψη.

 

Σκέφτομαι ότι ένα 1200ρ μόνιτορ θα μου δημιουργήσει θέμα στη σύλληψη video HD (screen capture και επεξεργασία με Camtasia είναι επίσης κύρια εργασία) καθώς η θέαση του σε μόνιτορ 1080ρ θα εμφανίζει μαύρες μπάρες πάνω και κάτω (ή κάνω λάθος?). Επίσης η 27αρα με "τρομάζει" για τόσο κοντινή θέαση. Προς το παρόν δίνω ένα προβάδισμα στην EV2336W (299 στο σάιτ της αντιπροσωπίας, 368 στον Σκρούτζ).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τη βοήθεια, αρκετή τροφή για σκέψη.

 

Σκέφτομαι ότι ένα 1200ρ μόνιτορ θα μου δημιουργήσει θέμα στη σύλληψη video HD (screen capture και επεξεργασία με Camtasia είναι επίσης κύρια εργασία) καθώς η θέαση του σε μόνιτορ 1080ρ θα εμφανίζει μαύρες μπάρες πάνω και κάτω (ή κάνω λάθος?). Επίσης η 27αρα με "τρομάζει" για τόσο κοντινή θέαση. Προς το παρόν δίνω ένα προβάδισμα στην EV2336W (299 στο σάιτ της αντιπροσωπίας, 368 στον Σκρούτζ).

Ναι θα αφήνει κενά πάνω-κάτω στα 1200. Είμαι κάτοχος 1200 οπότε και το επιβεβαιώνω. Αν θέλεις να πιάνει όλη την οθόνη δεν θα βολέψει. Καλύτερα να δεις από κοντά μια 1200 και να παίξεις λίγο μαζί της. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τη βοήθεια, αρκετή τροφή για σκέψη.

 

Σκέφτομαι ότι ένα 1200ρ μόνιτορ θα μου δημιουργήσει θέμα στη σύλληψη video HD (screen capture και επεξεργασία με Camtasia είναι επίσης κύρια εργασία) καθώς η θέαση του σε μόνιτορ 1080ρ θα εμφανίζει μαύρες μπάρες πάνω και κάτω (ή κάνω λάθος?). Επίσης η 27αρα με "τρομάζει" για τόσο κοντινή θέαση. Προς το παρόν δίνω ένα προβάδισμα στην EV2336W (299 στο σάιτ της αντιπροσωπίας, 368 στον Σκρούτζ).

 

Να προσθέσω πως με 32αρα τιβι είμαι 1080π και έχοντας δεί και 27-28 ίντσες σε γραφείο, μπορώ να σου πω πως είναι ιδανικές διαστάσεις για γραφείο.

 

Κι εγώ δουλεύω adobe premier-after effects και έχω 2 απλά 22αρια (1680x1050) μόνιτορ δεξιά-αριστερά της τιβι για τα επιπλέον εργαλεία-preview-web. Όταν αλλάξω θα πάω σε 27-28αρι μόνιτορ αξιώσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ανταποδίδοντας τη βοήθεια, ένα σύντομο σχόλιο που πιθανόν να βοηθήσει χρήστες που αναζητούν νέο μόνιτορ. Σχεδόν δύο μήνες χρήσης και μπορώ να πω ότι η επιλογή του ΗP 27 ήταν εξαιρετική. Για τα panel/εικόνα/χρωματική ακρίβεια κ.λπ. η διαφορά ήταν εμφανής με το πρώτο άνοιγμα της οθόνης (ως ένα σημείο αναμενόμενο και μόνο από το πέρασμα από matte σε glossy). Κανένα πρόβλημα επιδόσεων σε απαιτητικά apps/games, ενώ (προσωπικά) θεωρώ ασήμαντο το θέμα εμφάνισης των fonts στα κείμενα/browsing κ.λπ. λόγω της χαμηλής ανάλυσης σε σχέση με τη διαγώνιο.  Εδικά στο θέμα της κούρασης μπορώ να πω ότι τα αποτελέσματα ήταν (ευτυχώς) αντίθετα από τις επιφυλάξεις μου. Πολύ πιο ξεκούραστη η χρήση σε σχέση με τα παλιά 21,5"/1080ρ (και με διαφορά), σε σημείο που πλέον τα τελευταία να με ενοχλούν και ως extended (ψυχραιμία όμως ένεκα... κρίσης).

 

Δύο σημεία που πιθανόν να πρέπει να ληφθούν υπ' όψη. Η οθόνη διαθέτει περιορισμένες εισόδους (1χVGA, 2xHDMI) οπότε πιθανόν να χρειαστείτε κάποιον αντάπτορα DP ή DVI αν και όλες οι σύγχρονες κάρτες έχουν HDMI . Επίσης λόγω του glossy "απαιτεί" να μην υπάρχουν φωτεινές πηγές μπροστά από την οθόνη (π.χ. φωτιστικό)  ή πίσω από το χρήστη (π.χ. ανοικτό παράθυρο), ειδικά στις περιπτώσεις που ασχολείται με επεξεργασία.

 

Φυσικά δεν ισχυρίζομαι ότι είναι το καλύτερο μόνιτορ από όσα προτάθηκαν, αφού η εμπειρία μου αφορά μόνο στο συγκεκριμένο μόνιτορ. Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Έγινε επεξεργασία από Hliasgx
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kαλοριζικη. Βαλε το Brightness στο 40 (περιπου), το Overdrive στο ON (Image Settings) και τη νυχτα χρησιμοποιησε Bias Lighting (6500K μεχρι και 2600 lumens) για πιο ξεκουραστη χρηση και βαθυτερο αντιλαμβανομενο μαυρο.

 

Επισης υπερχρονιζεται ως τα 75Hz, oπως σχεδον ολες οι 1080p IPS.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Hliasgx said:

 Κανένα πρόβλημα επιδόσεων σε απαιτητικά apps/games, ενώ (προσωπικά) θεωρώ ασήμαντο το θέμα εμφάνισης των fonts στα κείμενα/browsing κ.λπ. λόγω της χαμηλής ανάλυσης σε σχέση με τη διαγώνιο.  Εδικά στο θέμα της κούρασης μπορώ να πω ότι τα αποτελέσματα ήταν (ευτυχώς) αντίθετα από τις επιφυλάξεις μου. Πολύ πιο ξεκούραστη η χρήση σε σχέση με τα παλιά 21,5"/1080ρ (και με διαφορά), σε σημείο που πλέον τα τελευταία να με ενοχλούν και ως extended (ψυχραιμία όμως ένεκα... κρίσης).

 

Πως φαίνονται τα fonts? Σε τί απόσταση είσαι από την οθόνη?

Έχω δοκιμάσει tv 32'' 1080p και δεν ήταν καθόλου ευχάριστο το διάβασμα ιστοσελίδων.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος hurin έγραψε:

Πως φαίνονται τα fonts? Σε τί απόσταση είσαι από την οθόνη?

Έχω δοκιμάσει tv 32'' 1080p και δεν ήταν καθόλου ευχάριστο το διάβασμα ιστοσελίδων.

Σιγουρα οσο ανεβαινεις ιντσες χαλαει η κατασταση, αλλα εισαι σιγουρος οτι δεν εφταιγε η αδυναμια αναπαραγωγης 4:4:4 chroma?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.