Jump to content



wind και χαμηλές ταχύτητες με υψηλο ping


Recommended Posts

Καλησπέρα

Πριν 3-4 μέρες και ενώ η ταχύτητά μου ήταν περιπου στα 11Mbps και ping 32-48 σύμφωνα πάντα με το speedtest.net έφθασα στα 0.68Mbps kai ping 169

Να πω πως για router φυσικά δεν έχω της wind αλλά το TP-Link  TD-W8970 και ουσιαστικά ηταν ο λόγος που είχα αλλάξει και router καθως με της wind είχα πάμπολες φορές στην μέρα αποσυνδέσεις...οταν το άλλαξα είχα τα ποιο πάνω νούμερα μέχρι και προχθές πήρα στο 1212 και περιέργως δεν περίμενα ουτε 2 λεπτα ενημέρωσα για το πρόβλημα και μου είπαν απλώς να συνδέσω το router μονο του πάνω στη γραμμή χωρίς φίλτρα και σπλιττερ η ταχυτητα φυσικά πατώματα συν του οτι με ενημέρωσαν πως είχα 112 αποσυνδέσεις σε1 μέρα!!!Φυσικά και το θεώρησαν ως πρόβλημα...

Πραγματικα με εξέπληξε ευχαρηστα και η προθυμία τους αλλά και το οτι όσες φορές πήρα στο 1212 δεν περίμενα ποτέ πάνω απο 2 λεπτά

άλλαξα καλώδιο και spliter και πλέον έχω ping 10-13 και ταχυτητα 5Mbps να ξαναπάρω τηλέφωνο;αποσυνδέσεις σήμερα πρέπει να είχα 2-3 βέβαια ουτε αυτό είναι καλό...ενώ ρίξαν το ping η ταχύτητα και πάλι είναι μικρή να πώ πως ο ΟΤΕ πρόσφατα αλλαξε τα κουτιά και είναι στα 40 μέτρα απο το σπίτι μου είναι λογικό να έχω αυτή την ταχύτητα και αυτο το ping;υπάρχουν τιποτα ρυθμίσεις στο ρουτερ που πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς αυτό πιστεύω και εγώ και εκει που είμουν πχ με 200 ατομα στη γραμμή ειμαι με 20.000 μπορώ κάπως κάτι να κάνω ώστε να τους προκαλέσω να το αλλάξουν..το έχει ξανακάνει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, όσο τα κουτιά ανήκουν στον πΟΤΕ κι έχει αυτός τον έλεγχο και τη διαχείριση, δε μπορείς να κάνεις τίποτα. Δε χάνεις να προσπαθήσεις, κάνε και καταγγελία στην ΕΕΤΤ λέγοντας ότι με το που άλλαξαν τα κουτιά, άρχισαν τα προβλήματα (δεν είναι χαζοί) και περίμενε να δεις τι θα κάνουν. Πρώτα όμως πίεσε τη Wind να το λύσει εκείνη. Αν η ταχύτητά σου είναι κάτω του μισού της ονομαστικής, δικαιούσαι έκπτωση στο πάγιο, ή ακόμα και λύση του συμβολαίου χωρίς πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ξανά τηλέφωνο τους είπα και αυτό που έχει γίνει με τα κουτιά και πως ουσιαστικά το βλέπω απο το μπαλκόνι μου!έλεος δηλαδή!το ίδιο μου απάντησε και ο κυριος που με εξυπηρετούσε ο οποίος φάνηκε να είναι και γνώστης τεχνικών θεμάτων δεν απαντούσε λες και διάβαζε απο κάποια έτοιμη φόρμα..Μπράβο πάντως στην wind για την εξυπηρέτησή της αυτό οφείλω να το αναγνωρίσω μέχρι στιγμής.

Βέβαια μου είπε να αφήσω έτσι το ρούτερ μόνο του τουλάχιστον ολη τη νυχτα και να πάρω αυριο το πρωι τηλέφωνο να μου πουν ποσες φορές και αν αποσυνδέθηκε ,μου είπε πως αν είναι πάνω απο 4 είναι δικό τους θέμα και θα έρθει άμεσα τεχνικός επίσης μου πρότεινε να ερθει ηλεκρολόγος να δει τις πριζες μου μήπως υπάρχει εκεί κάποιο θεμα καθώς να αλλάξω καλώδιο τηλεφώνου και spliter υπάρχει ποιοτικά κάποιο καλύτερο καλώδιο απο το κλασικό να πάρω όντως μήπως απο εκεί ειναι το πρόβλημα και αν ξέρει κάποιος απο που;

@Wizard! όντως μπορώ να ζητήσω και άλλη μείωση στο πρόγραμμά μου;βέβαια αυτοί μου λένε πάντα τουλάχιστον 1Mbps παραπάνω απο αυτό που βλέπω απο το speedtest

πχ αν εγω δω 5 αυτοί μου λένε 6 και η αλήθεια είναι πως και στη σελίδα του router την ταχύτητα που μου λένε δίχνει αλλά αλλο αποτελεσμα παίρνω απο το speedtest

Link to comment
Share on other sites

Aνέβασε ενα screenshot με τα στατιστικά σου. Το οτι εισαι 40μετρα απο το κουτί δεν λέει κάτι απο την στιγμή που δεν έχεις VDSL. Πολύ πιθανόν να εχουν κανει καμια πατάτα στην αλλαγή του κουτιου, στις συνδέσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.