Jump to content



Διαβαστε αυτο περι στρατου


ea6gka

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 22:47]

απλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει

να χρωστάω σε μια χώρα η οποία γενικά δε βοηθάει σε τίποτα.

Ε τώρα τι να πώ...και ποιος αποτελεί την χώρα αγόρι μου; ΤΑ ντουβάρια και τα γήπεδα;;;; Μονίμως βγάζετε την ουρά σας από έξω λες και εσεις δεν έχετε ευθύνη για τίποτα........"Ο άλλος φτάει" πάντα

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 469
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από stamatas [Σήμερα, στις 00:01]

ο ρολος του στρατου σε περιοδο ειρηνης ειναι ανηπαρκτος. ειναι χασιμο χρηματων. ειναι αναγκαιο κακο. οτι και να πεις εσυ και εγω και ολοι μας ετσι ειναι.

μονο στον πολεμο καταλαβαινεις που χρειαζεται ο στρατος δυστυχως.

ο ρολος του στρατου σε περιοδο ειρηνες ειναι εξισου σημαντικος....

μιας και ειναι η ποσοτητα, ποιοτητα και η ετοιμοτητα του που διατηρει την ειρηνη....

(μιλαμε παντα για "θερμες" περιοχες σαν την δικια μας...)

ισορροπιες ειναι αυτα τα πραγματα...

το ειπε και καποιος αλλος προηγουμενως....

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό λεω ...η ποιότητα του στρατου εξαρτάται από την ποιότητα της κοινωνίας.

’ραγε ποιοι αποτελούν τον στρατό;...

ξέχασα....."ΌΧΙ ΕΜΕΙΣ.....αλλά ΑΥΤΟΙ":TD: :TD: :TD:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stamatas [Σήμερα, στις 00:24]

χαχα καλο.

δεν ειμαι στρατιωτικος. ουτε ξερω αν εσυ εργαζεσαι ή τι δουλεια κανεις.

θα σου πω ομως το εξης: ενας ταπινος ΕΠΟΠ βγαζει το μηνα 1100 ευρω καθαρα και δουλευει ΚΑΘΑΡΟ 8ωρο και ΠΕΝΤΕ μερες την εβδομαδα με σαβατοκυριακο ρεπο!

πηγαινε εσυ σαν νεος να δουλεψεις καπου στον ιδιωτικο τομεα. το πρωτο που αντιμετωπιζεις: 1)τρελες ωρες εργασιας πολλες φορες ανω του 12ωρου, σαββατο κυριακη θες ρεπο? παρε τα .... μου.

2)θελεις να σου πληρωσω τις ηπερωριες? πιες ηπερωριες?

3)ποσα λεφτα περνεις 600 ευρω? καλααα ειναι μη ζητας πολλα

4)τι σημαινει εξασφαλιση? αν αυριο μεθαυριο δεν εχει δουλεια περνεις ποδι και αντε γεια

αν ο στρατος δεν ειχε τρελες μεταθεσεις σε παραμεθωριες περιοχες τυπου προβατωνας, πρωτοκλησι, αμυνταιο, εβρο γενικα δε θα με χαλαγε.

αλλα δε λεει να αφησω το σπιτακι μου στην αθηνα και να τρεχω απο δω και απο κει

Stamatas η δικη μου απαντηση απευθυνονταν στην ερωτηση του Xrist22 ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΩ ΣΕ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ....

αλλα μιας και το ανεφερες...

με την ιδια λογικη μπορεις να πας και σε καραβι να βγαζεις 3000 το μηνα....

πας ομως?

εκει ειναι το ερωτημα....

γιαυτο και πληρωνουν αυτα τα λεφτα...

γιατι δυσκολα δεχεται ο αλλος να παει να γινει μονιμος φανταρος!

(η ανταποκριση στους διαγωνισμους περι ΕΠ.ΟΠ. το αποδυκνειει...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stamatas [Σήμερα, στις 00:29]

καλα μας δουλευεις ρε γαμωτο?

δηλαδη αν ο διευθυντης σου πει κανε το ταδε και να ειναι ετοιμο μεχρι αυριο, εχεις δικαιωμα εσυ να παρεις την "πρωτοβουλια" να μην το κανεις?

αν ο προισταμενος σου σου πει "κανε αυτο σε παρακαλω...και το θελω ετοιμο σε μια ωρα"... ειναι διαταγη ή οχι?

ή μηπως επειδη ειπε παρακαλω εγινε αυτοματως παρακληση με πολλες επιλογες?

ρε εχεις πολυ πλακα πραγματικα....

συγκρινεις τις συνθηκες υπακοης και πρωτοβουλιας στο στρατο με αυτες του επαγγελματικου χωρου?

ανθρακορυχος εισαι ή μισθοφορος στη λεγεωνα των ξενων?

ελεος ρε φιλε πια...:giveup:

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΟΠ=Μόνιμος φαντάρος;;;;LOOOOOOOOL

Που ρε παιδιά και δεν τον είδα;;;;;

ΦΤΟΥ ΡΕ γαμώτο.....πάλι μπερδεύτηκα. Τελικά η αεροπορία μας πρέπει να ανήκει σε άλλον στρατό και όχι σε αυτόν που περιγράφεται εδώ μέσα.... :whistling :whistling

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 00:36]

ΕΠΟΠ=Μόνιμος φαντάρος;;;;LOOOOOOOOL

Που ρε παιδιά και δεν τον είδα;;;;;

ΦΤΟΥ ΡΕ γαμώτο.....πάλι μπερδεύτηκα. Τελικά η αεροπορία μας πρέπει να ανήκει σε άλλον στρατό και όχι σε αυτόν που περιγράφεται εδώ μέσα.... :whistling :whistling

ρε τσακαλε.....

ΕΠ.ΟΠ= ΕΠαγγελματιας ΟΠλιτης......

.....σταδιακα σχεδιαζονταν να αντικαταστησουν τους εφεδρους στον Ε.Σ....

αλλα αποτι φαινεται και τα 1100/μηνα που λες εσυ.. .

μαλλον δεν ειναι αρκετα για να δελεασουν τους νεους

γκεγκε?

Link to comment
Share on other sites

γουσταρω , μια εγκατασταση εκανα και βλεπω πολλες απαντησεις. Θα πω σε αυτους που λενε οτι χανουμε ενα χρονο απο τη ζωη μας να αναρωτηθουν γιατι δεν τα λεγανε αυτα οταν πουτσιζανε στο πανεπιστημιο και ητανε με τα χρονια φοιτητες , που καθονται και λιαζονται στις καφετεριες σα τα κοτοπουλα , που ειναι στο μαξιμουμ αργοσχολοι κλπ κλπ

φυσικα δεν αναφερομαι προσωπικα σε κανενα γενικα μιλαω οπως τις περισσοτερες φορες, απλα αναρωτιεμαι ξαφνικα ολοι γινονται γερμανακια οταν ερχεται η ωρα να πανε στρατο και θυμουνται τις δουλειες τους. Απειροελαχιστοι ειναι αυτοι που εχουν οικονομικο ζορι στο στρατο , ολοι οι αλλοι ειναι καραγκιοζηδες κλαψο(μη πω τι) .

Αλλα εχω μαθει τι χρειαζονται μετα απο 19 μηνεσ, κουρσα πλωρα-πρυμα να ξεκολησει το κοντερ:devil: :D :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

Σου απάντησα αν δεν το κατάλαβες ήδη.

Απο την εμπειρία μου, σε μεγάλο ποσοστό ενας 28 χρονών προσαρμόζεται ευκολότερα από τον ατίθασο 18χρονο, επειδή ο 28χρονος ο ΨΑΓΜΕΝΟΣ όμως, έχει τραβήξει και κάτι στην ζωή του μόνος του.

"...πάς στρατό και αρχίζει η λούφα. Μη μου πείς τώρα ότι ένας 28 χρονών έχει όρεξη να τρέχει..."

Τελικά λούφα είναι ο στρατός η τρέξιμο;;.....αποφάσισε...

Όχι φίλε μου δεν απάντησες ούτε στις μισές ερωτήσεις που έθεσα, ούτε για την αυταρχική χρήση της εξουσίας. Ούτε του θεσμού συντήρησης του γλυψίματος, του βίσματος, της ρουφιανιάς και της καταπάτησης των ανθρωπινων δικαιωμάτων.

Απλά πιάστικες απο μιά φράση που είπα για τη λούφα. Φυσικά και τα επόμενα επιχειρήματα δεν τα αντέκρουσες, λογικά δεν θα είχες τί να πείς.

Επίσης το παράδειγμα που έθεσες για τον 28άχρονο πάλι έπιασες μεμονωμένη περίπτωση. Επίσης ο 28άχρονος μόλις έχει τελειώσει τη σχολή και είναι ΣΤΗ ΠΙΟ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΜΕ ΑΠΛΕΤΗ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ. Και τον πετάς στο ίδρυμα των κομπλεξικών καταχραστών της εξουσίας.

Όσο για την τελευταία φράση, τελικά δεν πρέπει να μιλάω με υπονούμενα γιατί μερικοί καίνε πετρέλαιο. Φίλε μου ο 28άχρονος δεν έχει όρεξη να τρέξει....οπότε τί θα κάνει; Θα βάλει το βισματάκι για να λουφάρει.

Βγαίνουμε και φωνάζουμε για τη κατάντια του Δημοσίου με μέσα και βίσματα. Πρώταστάτης συντήρησης αυτού του φαινομένου είναι ο στρατός.

Ο Στρατός και βέβαια χρειάζεται. Πρέπει να υπάρχει όμως μια σωστά εκπαιδευμένη, μόνιμη ετοιμοπόλεμη δύναμη και όχι ένα μάτσο λουφαδόρους.

Είμαστε σοβαροί; Η άμυνα τις χώρας μας στηρίζεται σε κάποια άτομα τα οποία πάνε 12 μήνες στρατό και σε λίγο καιρό λιγότερο, μαθαίνουν να καθαρίζουν πατάτες, κρεμμύδια, τουαλέτες και, μαγειρία.

Ποιόν κοροϊδεύουν? ΠΑΤΑΤΕΣ ΘΑ ΠΕΤΑΜΕ ΣΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ? Η κρεμμύδια?

Μπορεί η χώρα να στηρίζεται σε έναν τέτοιο στρατό;

Η αλήθεια είναι ότι ΔΕΝ στηρίζεται σε αυτόν τον στρατό.

Αλλά η θητεία υπάρχει ακόμα γιατί υπάρχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ οικονομικά συμφέροντα απο πίσω.

Link to comment
Share on other sites

βρε.....ΙΝΔΙΑΝΕ.....μη μου το λεεεες ΣΩΩΩΩΩΠΑ...τελικά είσαι έξυπνο παλικάρι....Να σε χαίρονται βρε.....

ΑΝ κατάλαβες που δεν το βλέπω.....λέω ότι "ΕΠΟΠ" και "μόνιμος φαντάρος" στην Αεροπορία είναι ανέκδοτο....διότι δεν είναι φαντάροι......’ντε για ύπνο..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

γιατι πρεπει να αισθανεσαι τυχερος που ζεις σε αυτη τη χωρα που εχει 350 μερες το χρονο ηλιο, πανεμορφες ατελειωτες παραλιες, χαμογελαστους ανθρωπους γεματους καλωσυνη, απιστευτα πλουσια ιστορια, αρχαιο πολιτισμο που εδωσε τα φωτα του σε ολο τον κοσμο, και φυσικα, γιατι ειναι απο τις ελαχιστες χωρες στον κοσμο (αν οχι ή μονη) που μπορεις να απολαμβανεις cafe frappe ατελειωτη ευχαριστηση.

και φυσικα οτι εβγαλε την καλομοιρα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Η άμυνα τις χώρας μας στηρίζεται σε κάποια άτομα τα οποία πάνε 12 μήνες στρατό και σε λίγο καιρό λιγότερο, μαθαίνουν να καθαρίζουν πατάτες, κρεμμύδια, τουαλέτες και, μαγειρία.
.

Και τι πρέπει να γίνει λοιπόν CHRIS για να αποκτήσει ο Στρατός CATERING και συνεργεία καθαριότητας. Μήπως να γίνουμε πιο παραγωγικοί σαν κοινωνία γενικότερα;

Link to comment
Share on other sites

@Chris2004 μήπως ζεις σε άλλη χώρα? από τη μία περιγράφεις το στρατό υπερβολικά αρνητικά και αντιφατικά και από την άλλη θεωρείς ότι ζούμε σε μία τέλεια δημοκρατική χώρα με αξιοκρατική και δίκαιη αγορά εργασίας. από ότι ακούγεται πάντως η ανεργία στους νέους είναι πάρα πολύ υψηλή και αν υπολογίσουμε και την ετεροαπασχόληση μιλάμε για την πλειοψηφία. το όνειρο των περισσότερων είναι να μπουν στο δημόσιο και όχι άδικα κατα τη γνώμη μου, οι συνθήκες στον ιδιωτικό τομέα ως επί το πλέιστον είναι άθλιες. και παντού δημόσιο και ιδιωτικό βασιλεύει το μέσο η γνωριμία και η αρπαχτή.

ο στρατός σε εκπαιδεύει καλώς ή κακώς όταν έρθει η στιγμή να σε διατάξουν χωρίς να κάνεις πίσω να πας να σκοτώσεις και να σκοτωθείς. όλα τα στρατιωτικά συστήματα του κόσμου έχουν αυτή την αυταρχική λογική που περιγράφεις, επαγγελματικά ή μη. Αν κάποιος δεν το δέχεται πλέον έχει καθιερωθεί αν δεν κάνω λάθος η εναλλακτική κοινωνική υπηρεσία αντί στράτευσης.

Για τους ΕΠΟΠ όπως το περίμενα χειρότεροι θα ήταν στο χώσιμο από τους φαντάρους. οι σχέσεις τους με τους στρατεύσιμους πως ήταν?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 00:43]

βρε.....ΙΝΔΙΑΝΕ.....μη μου το λεεεες ΣΩΩΩΩΩΠΑ...τελικά είσαι έξυπνο παλικάρι....Να σε χαίρονται βρε.....

ΑΝ κατάλαβες που δεν το βλέπω.....λέω ότι "ΕΠΟΠ" και "μόνιμος φαντάρος" στην Αεροπορία είναι ανέκδοτο....διότι δεν είναι φαντάροι......’ντε για ύπνο..

μαθε πρωτα να εκφραζεσαι με απλα ελληνικα

και μετα εμπλουτισε το κειμενο σου με LOL's κτλ....

γιατι μπερδευεσαι λιγακι μου φαινεται...

το ξερω δεν ειναι ευκολο να περασεις τις σκεψεις στο γραπτο οπως θες...

αλλα ρε γμτ... κι εμεις δεν φταιμε σε τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stamatas

καλα μας δουλευεις ρε γαμωτο?

δηλαδη αν ο διευθυντης σου πει κανε το ταδε και να ειναι ετοιμο μεχρι αυριο, εχεις δικαιωμα εσυ να παρεις την "πρωτοβουλια" να μην το κανεις?

αν ο προισταμενος σου σου πει "κανε αυτο σε παρακαλω...και το θελω ετοιμο σε μια ωρα"... ειναι διαταγη ή οχι?

ή μηπως επειδη ειπε παρακαλω εγινε αυτοματως παρακληση με πολλες επιλογες?

Καλά ρε παιδιά, είπαμε να κάνουμε σοβαρή συζήτηση. Είπα κάτι για πρωτοβουλία και δεν ξέρετε ούτε να χρησιμοποιείτε τη λέξη...αυτό που λές λέγεται "Αντίδραση"

Φίλε μου...στον προϊστάμενό σου μπορείς να πείς "Κύριε διευθυντά μήπως να κάνω αυτό πρώτα;". Η "κύριε διευθυντά δεν θα το προλάβω γι'αυτόν τον σοβαρό λόγο". ’λλο να σου λένε "Σε παρακαλώ παιδί μου ετοίμασε μου αυτό", και άλλο να σου λένε "Κωλόψαρο τι κάνεις εκεί; Λουφάρεις; Πάρε 10 μέρες φυλακή. Τι θέλεις να δείς τη κοπέλα σου; Πάρε και άλλες 10"

Στο κάτω κάτω αν δε σου αρέσει η δουλειά σου και οι συνθήκες εργασίας, βρίσκεις κάτι καλύτερο και παραιτείσαι. Μπορείς να ανοίξεις και δική σου επιχείρηση ή να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας....βλέπεις λοιπόν ότι το παράδειγμά σου ήταν ατυχέστατο.

Όσο για το οικονομικό, όλους μας συντήρησε, ή θα μας συντηρήσει ο μπαμπάς. Ο άνθρωπος πήγε που πήγε 24 μήνες. Θα πληρώνει και τα γ@@@@α των γιών του τώρα;

Link to comment
Share on other sites

stamatas αμα ειναι να απο καθε κουβεντα εδω μεσα να ανοιγεις αλλες δεκα... αστο καλυτερα...

μαλλον εχεις ορεξη για κουβεντουλα γενικως....

βλεπεις το δεντρο και χανεις το δασος. φιλε μου...

Link to comment
Share on other sites

ΜΑ φυσικά αγαπητέ CHRIS δεν κάνουμε σοβαρή συζήτηση όταν ισχυρίζεσαι ότι ο ΣΤΡΑΤΟΣ είναι ο εκπαιδευτής της ΛΟΥΦΑΣ. Ναι μπορεί να διαμορφώνει κάποιους χαρακτήρες αλλά όχι στον βαθμό που το περιγράφεις.....και όχι σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dorian

@Chris2004 μήπως ζεις σε άλλη χώρα? από τη μία περιγράφεις το στρατό υπερβολικά αρνητικά και αντιφατικά και από την άλλη θεωρείς ότι ζούμε σε μία τέλεια δημοκρατική χώρα με αξιοκρατική και δίκαιη αγορά εργασίας. από ότι ακούγεται πάντως η ανεργία στους νέους είναι πάρα πολύ υψηλή και αν υπολογίσουμε και την ετεροαπασχόληση μιλάμε για την πλειοψηφία. το όνειρο των περισσότερων είναι να μπουν στο δημόσιο και όχι άδικα κατα τη γνώμη μου, οι συνθήκες στον ιδιωτικό τομέα ως επί το πλέιστον είναι άθλιες. και παντού δημόσιο και ιδιωτικό βασιλεύει το μέσο η γνωριμία και η αρπαχτή.

Πότε είπα ότι ζούμε σε αξιοκρατική κοινωνία; Πουθενά. Σε προκαλώ να Postareis που το είπα. Ίσα ίσα που είπα ότι ο Στρατός μας εκπαιδεύει να γινόμαστε γλύφτες, βισματίες και ρουφιάνοι, και στη συνέχεια αυτά να τα βγάζουμε στον επαγγελματικό χώρο. Στον ιδιωτικό τομέα μιά χαρά είναι οι συνθήκες. Όσο για την ανεργία, ανοίγω Χρυσή Ευκαιρία και βρίσκω 4000 θέσεις εργασίας, μάλλον ο άνεργος νέος προτιμά να τον συντηρεί ο μπαμπάς περιμένοντας τον διορισμό στο δημόσιο παρά να πάει στον ιδιωτικό τομέα.

ο στρατός σε εκπαιδεύει καλώς ή κακώς όταν έρθει η στιγμή να σε διατάξουν χωρίς να κάνεις πίσω να πας να σκοτώσεις και να σκοτωθείς. όλα τα στρατιωτικά συστήματα του κόσμου έχουν αυτή την αυταρχική λογική που περιγράφεις, επαγγελματικά ή μη. Αν κάποιος δεν το δέχεται πλέον έχει καθιερωθεί αν δεν κάνω λάθος η εναλλακτική κοινωνική υπηρεσία αντί στράτευσης.

/QUOTE]

Που σε εκπαιδεύει; Όταν καθαρίζεις τις Πατάτες; Η τα κρεμμύδια;

Ή στις τουαλέτες;

Αν γίνει πόλεμος, όταν θα σου έρθει ο υπερεκπαιδευμένος επαγγελματίας που κάνει εντατική εκπαίδευση κάθε μέρα επί 10 χρόνια εσύ τί θα κάνεις; Θα του πετάς πατάτες στο κεφάλι;

Όλα τα ΜΟΝΤΕΡΝΑ στρατιωτικά συστήματα είναι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ και αυτοί που πάνε πάνε με τι ΔΙΚΗ τους θέληση γνωρίζοντας ότι ισχύουν οι αυταρχικές συνθήκες. Εδώ ΔΕΝ πάμε με τη θέλησή μας.

Η εναλλακτική κοινωνική υπηρεσίας είναι 24 μήνες με υπερβολικές ώρες εργασίας και μηδαμινή πληρωμή. Αυτό και αν είναι αντιπαραγωγικό. Στη τελική με την κοινωνική υπηρεσία τί προσφέρεις;

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει πόλεμος, όταν θα σου έρθει ο υπερεκπαιδευμένος επαγγελματίας που κάνει εντατική εκπαίδευση κάθε μέρα επί 10 χρόνια εσύ τί θα κάνεις; Θα του πετάς πατάτες στο κεφάλι;

μαν, εισαι εξωφρενικος οτι θες λες τωρα. συνελθε μαν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.